Anno Dracula

Kim Newman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Anno Dracula (tom 1) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantastyka, fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
fantastyka, fantasy, science fiction
Dariusz Kopociński
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Anno Dracula

Jedno z większych rozczarowań czytelniczych. Kapitalny pomysł na wiktoriański horror z Wiktorią w roli głównej. I totalnie skopane wykonanie, fabuła wlekąca się niemiłosiernie, nieciekwa, nieoryginalna.

Słaba książka, nie podobała mi się.

Alternatywny świat, w którym Wład Palownik poślubił owdowiałą królową Wiktorię i jako książę małżonek zaprowadza z Londynu wampirze porządki. Akcja zaczyna się od morderstw Kupy Rozpruwacza. Tym razem ofiarami padają prostytutki-wampirzyce, a krwiopijczy establishment jest całą sprawą bardzo oburzony i próbuje za wszelką cenę wykryć mordercę.

Przez karty powieści przewija...

Znana z kart powieści Brama Stokera historia, w książce Kima Newmana przyjmuje niespodziewany obrót. W kluczowym momencie, gdy nieustraszeni pogromcy wampirów próbują powstrzymać atak Draculi na Minę, Hrabia tryumfuje. Zabija Van Helsinga, Johnatana Harkera i Quincey'a Morrisa. Artur Holmwood zostaje przemieniony w krwiopijcę a doktor Seward zmuszony do ucieczki i ukrywania...

Historia ciekawa, autor miał bardzo dobry pomysł jak wpleść losy bohaterów w karty powieści. Nie czytałam większości klasyków horroru, po przeczytaniu Anno Dracula mam zamiar przeczytać, ponieważ jest tam tyle nawiązań!
Początek był ciężki do 'ogarnięcia', ale z tego co tu zobaczyłam - chyba tłumaczenie nie było górnolotne.

totalny chłam. tak słabej książki jeszcze nie czytałem.

Koszmarnie ciężko było mi przebrnąć przez ANNO DRACULA. Książkę kupiłem w 1998 i jakoś dotąd nie złożyło się po nią sięgnąć choć bywały chwile kiedy to rozważałem. A jest jeszcze tom drugi. Ale po pierwszym muszę choć na chwilę zerknąć do innego świata....
Nie rekomenduję.

Naprawdę kawał dobrej literatury. Produkcyjniak, oczywiście, ale napisany fachowo, z pomysłem, sypiący aluzjami i odniesieniami, mogący się na dodatek pochwalić bardzo sprawnie nakreślonymi bohaterami (po obu stronach barykady, co istotne), których da się polubić. Czyta się szybko i przyjemnie, a pod koniec przychodzi refleksja, że chyba za szybko to się skończyło.

Kiedy przebrnie się przez początek tego grafomaństwa, czyta się szybko, ze względu na sympatię dla Beauregarda i Genevieve. Poza tym nagromadzenie postaci zrobiło krzywdę fabule. Misz-masz w takim wydaniu nigdy nie był w cenie. Jednak kilka elementów mile mnie zaskoczyło. Ciekawi mnie, czy ekranizacja kinowa lub serialowa przyniosłaby temu walor. Zakończenie idiotyczne, nie...

Mile zaskoczyłam się podczas lektury Anno Dracula. Nie spodziewałam się naprawde dobrej powieści będącej połączeniem kryminału i horroru. Nawet pojawił się apetyt na klasyczną powieść wampirzego gatunku, czyli Draculę... Wątek Kuby Rozpruwacza, a szczególnie fragmenty jego zapisków najbardziej mnie ciekawiły, ale jest też kilka pobocznych watków no i zakończenie, które,...

• Fantastyka
  • Wampiry
  • Horror
  • Fantasy
  • 3. Chcę W NAJBLIŻSZYM CZASIE na półkę w wersji papierowej (kupię, przygarnę)
  • Salon
więcej mniej