Okładka książki Anno Dracula Kim Newman
Okładka książki Anno Dracula
Kim Newman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Anno Dracula (tom 1) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Anno Dracula (tom 1)
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Prószyński i S-ka
1998-01-01
1998-01-01
2011-08-08
Dariusz Kopociński
Anno Dracula

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sir Edward Grey, Witchfinder: Omnibus Volume 1 John Arcudi, Mike Mignola, Kim Newman
Sir Edward Gre... John Arcudi, Mike M...

Słaba książka, nie podobała mi się.

Słaba książka, nie podobała mi się.

Alternatywny świat, w którym Wład Palownik poślubił owdowiałą królową Wiktorię i jako książę małżonek zaprowadza z Londynu wampirze porządki. Akcja zaczyna się od morderstw Kupy Rozpruwacza. Tym razem ofiarami padają prostytutki-wampirzyce, a krwiopijczy establishment jest całą sprawą bardzo oburzony i próbuje za wszelką cenę wykryć mordercę.

Przez karty powieści przewija się mnóstwo postaci; historycznych i pochodzących z książek z epoki (Sherlock Holmes i jego otoczenie, Van Helsing, doktor Morau, Jekyll i Hyde...),aż trudno w tym tłumie znaleźć kogoś wymyślonego przez Newmana. Ja rozumiem, że ci bohaterowie już weszli do popkultury i można się do nich odwoływać, nie łamiąc praw autorskich, ale wrażenie braku wartości dodanej pozostaje.

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/05/anno-dracula-swiat-wampirow.html

Przez karty powieści przewija...

Znana z kart powieści Brama Stokera historia, w książce Kima Newmana przyjmuje niespodziewany obrót. W kluczowym momencie, gdy nieustraszeni pogromcy wampirów próbują powstrzymać atak Draculi na Minę, Hrabia tryumfuje. Zabija Van Helsinga, Johnatana Harkera i Quincey'a Morrisa. Artur Holmwood zostaje przemieniony w krwiopijcę a doktor Seward zmuszony do ucieczki i ukrywania się przed zemstą Draculi.

To jednak nie wszystko. Tym razem miast poprzestać na uwodzeniu i wykrwawianiu niewinnych młodych dam, Vlad Tepes przemocą bierze sobie za żonę Królową Wiktorię, stając się tym samym nominalnie Księciem Małżonkiem a formalnie zaczyna swe okrutne i bezwzględne rządy nad Anglią. Krwiopijcy od tej pory stają się pełnoprawnymi obywatelami, nic więc dziwnego, że Londyn staje się wylęgarnią nowych i mekką dla prastarych Dzieci Nocy.

Kim Newman w znakomity sposób splótł w swojej książce elementy przynależne powieści z kategorii historii alternatywnej - w której dziewiętnastowieczna Anglia, odmalowana z iście dickensowską pieczołowitością i wyrazistością, znajduje się pod wampirzą "okupacją" - z wątkami i postaciami historycznymi, jak i najpopularniejszymi bohaterami klasycznej literatury fantastycznej, horroru a nawet kryminału.

Na kartach "Anno Dracula" - obok, co oczywiste, bohaterów powieści Brama Stokera (który, notabene również żyje w tym uniwersum) - spotkać możecie między innymi Kubę Rozpruwacza, doktorów Jekylla i Moreau, oraz wielu, wielu innych bohaterów prozy epoki wiktoriańskiej i nie tylko.

Mimo zgromadzenia tak wielu znanych postaci historycznych i fikcyjnych w jednym miejscu, ani przez nie moment nie miałem uczucia "przesytu", ani tego, że autor wrzucił je "do jednego worka" bez solidnego planu. Niezależnie od tego, czy o którymś z bohaterów tylko "usłyszymy" (Sherlock Holmes - jako "element wywrotowy" zesłany na ciężkie roboty do obozu w Devil's Dyke - bądź Allan Quatermain),czy odgrywają drugoplanowe, ale bardzo wyraziste role (Doktor Fu Manchu, Mycroft Holmes, Moriarty),to najmniejsza nawet wzmianka o znanej z innego dzieła popkultury postaci ogromnie cieszy. Jako fan historii o wampirach nie mogłem przeoczyć takich smaczków, jak pojawienie się postaci Martina Cudy ("Martin", George'a Romero),czy Grafa Orloka ("Nosferatu - symfonia grozy" F.W. Murnaua). Zresztą w książce tej pojawiają się - choćby w roli przypisu - niemal wszystkie znane i mniej znane z literatury i kina wampiry!

Głównymi bohaterami, równie wyrazistymi i ciekawymi, jak te postaci, które już tak dobrze poznaliśmy z literatury i licznych filmowych adaptacji, są Charles Beauregard - agent do specjalnych poruczeń na usługach Klubu Diogenesa (kolejny smaczek!) i wampirzyca Geneviève Dieudonné (bohaterka wykreowana przez Newmana wcześniej, kiedy pod pseudonimem Jack Yeovil tworzył nowele osadzone w uniwersum Warhammera).

Losy tej dwójki splata śledztwo w sprawie okrutnych morderstw popełnianych na wampirzych prostytutkach przez niejakiego Kubę Rozpruwacza. Szybkie zamkniecie przez nich dochodzenia i złapanie zabójcy jest o tyle ważne, że Morderca z Whitechapel staje się inspiracją dla poczynających sobie coraz śmielej wywrotowców, chcących obalić rządy Vlada Tepesa. Charles i Geneviève muszą nie tylko odkryć tożsamość Kuby Rozpruwacza, ale wyjść cało z oplatającej ich sieci intryg - "niebezpiecznej gry" prowadzącej przez wewnętrzną koterię Klubu Diogenesa i trzęsący Londynem Syndykat Zbrodni.

"Anno Dracula" to znakomita powieść dla wszystkich wielbicieli horroru i kryminału. Znakomicie napisana, dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcji, oraz - jak napisałem wcześniej - wypełniona smaczkami, nawiązaniami i ciekawymi pomysłami na wykorzystanie postaci znanych z historii, a także klasyki literatury fantasy i horroru. To również niesamowita gratka dla fanów serialu "Penny Dreadful" i komiksu "Liga Niezwykłych Dżentelmenów" Alana Moore'a. Tu jednak dodam, że Kim Newman w "Anno Dracula" robi "to" lepiej, niż Moore'a i twórcy serialu... POLECAM!

PS. Najnowsze wydanie wzbogacone zostało o kilka esejów autora, wykaz źródeł, z których zaczerpnął i sposobów w jakie wykorzystał znane i mniej znane wątki i postaci, alternatywne zakończenie powieści, kilka scen - odbiegających od tego, co możemy przeczytać w powieści - z scenariusza napisanego na potrzeby powstającego filmu, oraz dodatkowe opowiadanie pod tytułem "Dead Travel Fast" (w którym Hrabia rozważa praktyczne walory powstającego na jego oczach prototypu automobilu).

Historia ciekawa, autor miał bardzo dobry pomysł jak wpleść losy bohaterów w karty powieści. Nie czytałam większości klasyków horroru, po przeczytaniu Anno Dracula mam zamiar przeczytać, ponieważ jest tam tyle nawiązań!
Początek był ciężki do 'ogarnięcia', ale z tego co tu zobaczyłam - chyba tłumaczenie nie było górnolotne.

Koszmarnie ciężko było mi przebrnąć przez ANNO DRACULA. Książkę kupiłem w 1998 i jakoś dotąd nie złożyło się po nią sięgnąć choć bywały chwile kiedy to rozważałem. A jest jeszcze tom drugi. Ale po pierwszym muszę choć na chwilę zerknąć do innego świata....
Nie rekomenduję.

Nie rekomenduję.

Naprawdę kawał dobrej literatury. Produkcyjniak, oczywiście, ale napisany fachowo, z pomysłem, sypiący aluzjami i odniesieniami, mogący się na dodatek pochwalić bardzo sprawnie nakreślonymi bohaterami (po obu stronach barykady, co istotne),których da się polubić. Czyta się szybko i przyjemnie, a pod koniec przychodzi refleksja, że chyba za szybko to się skończyło.

Kiedy przebrnie się przez początek tego grafomaństwa, czyta się szybko, ze względu na sympatię dla Beauregarda i Genevieve. Poza tym nagromadzenie postaci zrobiło krzywdę fabule. Misz-masz w takim wydaniu nigdy nie był w cenie. Jednak kilka elementów mile mnie zaskoczyło. Ciekawi mnie, czy ekranizacja kinowa lub serialowa przyniosłaby temu walor. Zakończenie idiotyczne, nie wiem jak Newman mógł liczyć na to, że ktoś chciałby czytać kontynuację. Takie rzeczy wydają...

Posłowie: Steampunk nie był moją bajką, autor nie przekonał mnie do gatunku tym nagromadzeniem postaci, ale jak to: tom 1 ???

Mile zaskoczyłam się podczas lektury Anno Dracula. Nie spodziewałam się naprawde dobrej powieści będącej połączeniem kryminału i horroru. Nawet pojawił się apetyt na klasyczną powieść wampirzego gatunku, czyli Draculę... Wątek Kuby Rozpruwacza, a szczególnie fragmenty jego zapisków najbardziej mnie ciekawiły, ale jest też kilka pobocznych watków no i zakończenie, które, rzekłabym szokuje w pewien sposób. Polecam jako dobrą powieść o wampirach nie mającą nic wspólnego z współczesnymi wariacjami na temat krwiopijców.

totalny chłam. tak słabej książki jeszcze nie czytałem.

totalny chłam. tak słabej książki jeszcze nie czytałem.

Jedno z większych rozczarowań czytelniczych. Kapitalny pomysł na wiktoriański horror z Wiktorią w roli głównej. I totalnie skopane wykonanie, fabuła wlekąca się niemiłosiernie, nieciekwa, nieoryginalna.

• Wampiry
  • Horror