Wojna państwa Rose

2002-01-01
1994-01-01
Piota Maksymowicz
śmiech kłótnie

Przeczytałam tę książkę po raz drugi po 10 latach, i ... zrobiła na mnie chyba tak samo duże wrażenie jak za pierwszym. Tym razem czytałam ją jako mężatka i zadziwiające jak łatwo mi było przyznać rację autorowi, że między miłością a nienawiścią jest baaaaardzo cienka granica.

Mimo że książka od razu narzuca w głowie hollywoodzką produkcję, to jednak raczej wszyscy możemy się czasem utożsamić z wkur....ą bohaterką która targana emocjami nie umie ustąpić i knuje krwawą zemstę.

Bardzo dobra książka, wydaje się być lekką komediową lekturą, ale jednak kryje w sobie głęboką dramaturgię dwójki ludzi, którzy cały czas kroczek po kroczku przesuwają swoją granicę moralności, by w końcu znaleźć się na krawędzi przepaści. Oboje niszczą to co kiedyś kochali, o co walczą tylko po to by wbić szpilę swojemu wrogowi. Świetna lektura, która pokazuje jak silną i ślepą emocją jest nienawiść.

I tylko z tego wszystkiego to psa szkoda. Ciekawa jestem odbioru przez czytelników głównych postaci. Jak dla mnie to największy problem ze sobą ma żona i szczerze jej nie lubię. A mąż... cóż... próbuje jej dorównać w tym szaleństwie i czuje się mocno zraniony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie zgodzę się, że film jest wierną kopią książki. Jest dobrą ekranizacją, ale gubi jej dramaturgię. Książka jest o niebo lepsza, momentami "przejmująca". Z jednej strony można odebrać jako obraz przerysowany, z drugiej...czy aby na pewno?
No właśnie...

No właśnie...

To jest po prostu dobrze napisana, wciągająca powieść; o umierającym uczuciu, a może raczej o niemożności porozumienia; o chorobliwych ambicjach, prowadzących do niszczenia wszystkiego, co staje nam na drodze. O mściwości, pasji, nieco może nadmiernym materializmie, o niedocenianiu pracy drugiej osoby. Wszystko świetnie, czyta się błyskawicznie; ale ponieważ widziałam to wcześniej w wersji filmowej, z kapitalną obsadą, po prostu Oliver to dla mnie Michael Douglas, i ciężko jest mi go sobie wyobrazić jako śniadego wąsacza :D

Książka Warrena Adlera została wydana w 1981 roku, więc ponad 30 lat temu, jednak nic nie straciła ze swej aktualności. Ludzie nadal kochają się i pobierają, a potem gdzieś gubią po drodze tę swoją miłość, rozmieniają ją na drobne w codzienności, aż nagle okazuje się, że nic z niej nie zostało. Niektórzy na tym poprzestają, inni rozchodzą się kulturalnie. Jedni przekraczają jednak w pasji tę cienką granicę dzielącą miłość od nienawiści i tak zapętlają się, że niszczą nie tylko siebie, ale wszystko wokół.
Właśnie ta książka bardzo przedstawia historię małżeństwa, dwojga kochających się kiedyś ludzi w zapamiętałych wrogów, tracących rozum i opamiętanie, karmiących się nienawiścią. W pewien sposób jest to fascynujące, jak właściwie z niczego powstała taka fala nienawiści, a cóż jest tu głównym przedmiotem sporu? Dom. No dobrze, luksusowa willa, ale to nadal tylko dom, który bez kochającej rodziny pozostaje już tylko właściwie budynkiem, wyznacznikiem statusu materialnego.
Rozwód to zawsze przykra i trudna sprawa, ale w tym przypadku przedmiot sporu doprowadził do takiej eskalacji nienawiści, że ociera się ona o absurd i w końcu prowadzi do tragedii.
Pozostaje jeszcze tylko do obejrzenia wersja filmowa, by porównać spojrzenie reżysera na przedstawioną historię. Polecam.

Doskonała :). Polecam również ekranizację książki z Michaelem Douglasem i Kathleen Turner.

Na półkach: , , , , , ,

Świetna!!!

Książka o tym, jak blisko jest od miłości do nienawiści, a to wszystko w krzywym zwierciadle ;))

Polecam wszystkim znakomity film w reżyserii Danny'ego DeVito pod tym samym tytułem.
Ja widziałam ten film dawno temu i ze względu na to, że jest on wierną kopią książki to niestety przyjemność czytania miałam trochę skopaną :((

POLECAM!!!

Świetna!!!

POLECAM!!!

Dobrze się zaczęło, a skończyło jak thriller klasy C. Kobieta z silnej i pragnącej niezależności przeistoczyła się w mściwą zdzirę. Zraniony mąż zachowywał się nie lepiej, ale przynajmniej nie dorabiał do tego filozofii. Sprawy przybrały wprost kuriozalny obrót - dla mnie nie do przyjęcia.

Książka rewelacyjna!! Najpierw bawi a potem zaczyna autentycznie przerażać. Do czego zdolni są ludzie, gdy chodzi o podział majątku. O dobra doczesne, o zwykłe rzeczy. Przecież oni się kiedyś kochali!! Zwykła sprzeczka o rzeczy staje się zarzewiem wojny totalnej, wojny atomowej. Chciałoby się krzyknąć - Ludzie, opamiętajcie się !!!
Koniecznie!!

Koniecznie!!