Chleb na wody płynące

Okładka książki Chleb na wody płynące Irwin Shaw
Okładka książki Chleb na wody płynące
Irwin Shaw Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki klasyka
klasyka
Klub Interesującej Książki
Bread upon the waters
Państwowy Instytut Wydawniczy
1990-01-01
1990-01-01
8306019164
Teresa Lechowska
Powieść amerykańska -- 20 w.

Może książka nie ma zbyt szybkiej akcji, ale mnie się bardzo podobała. Doceniam jakość pisania. Nie odpowiada mi raczej większość współczesnych autorów. Co my tu mamy? Charakterystyczne dla p.Showa pisanie. Skąplikowane sytuacje, które zbijają się w jedną pozytywną całość. W trakcie czytania miałam dać ocenę 7, ale pod koniec ocena wzrosła do ósemki. Polecam.

Dżizas, co za gniot.Emocjonalna dojrzalosc glownych bohaterow to chyba wiek 12lat.Albo autora.Dorosly facet, ojciec 3 dzieci w ciagu..2-3 miesiecy kompletnie uzaleznia siebie i swoja rodzine od szlachetngo bogacza, a nawet uczniow- zawdziecza mu wszystko: od pracy, przez rozrywke, kariere swoja i dzieci po zdrowie i losy małzenstwa. Nikt nie oponuje.Normalka.Poziom Kopciuszka.

Piękna opowieść o życiu, miłości, dobroczynności, którą początkowo czyta się jak bajkę o Kopciuszku. Sielanka kończy się jednak szybko i wkracza brutalna rzeczywistość.

Przewrotna powieść autora „Pogody dla bogaczy”. Oto typowa szczęśliwa amerykańska rodzina z middle class z Nowego Jorku. Do tego jeszcze z aspiracjami – ojciec nauczyciel historii w szkole publicznej, matka posiada ambicje artystyczne. Mają troje dzieci – atrakcyjną starszą córkę, uzdolnionego muzycznie syna i sportowo - młodszą z dziewczyn. Pewnego dnia poznają bogatego człowieka, przyprowadzonego przez młodszą z córek, która odegnała od niego ulicznych opryszków. Oczywiście poszkodowany - Russell Hazen - nie okazuje się niewdzięcznikiem i odwdzięcza się rodzinie Strandów za ich pomoc i gościnę.
Dobroć wyświadczona Hazenowi i jego wdzięczność, niczym w jednej z powiastek filozoficznych, Woltera, obnażają prawdę o „szczęśliwej” rodzinie i panującej w niej relacjach. Autor pokazuje, że często widzimy to, co chcemy, a nie to co jest przed naszymi oczami. Odrzucamy dowody i poszlaki, które nie pasują do naszej wizji świata, poszczególnych osób i zdarzeń, wizji - którą sami sobie wykreowaliśmy. Wolimy być okłamywani i okłamywać samego siebie. I gdyby nie przypadek, a raczej seria zdarzeń nim wywołana, nigdy byśmy nie zdecydowali się na odkrycie prawdy.

Irwin Shaw miał niesamowity dar do prostego pisania o sprawach często bardzo skomplikowanych, ale nader życiowych. Oryginalny i zachęcający tytuł, który odnosi się do Biblii wprowadza nas w historię, która rozwija się szybko i wciąga z każdą następną stroną. Jak to zawsze u Shaw'a, postacie są ciekawie napisane i mocno sprzeczne w relacjach między sobą. Podobało mi się zakończenie, które nadało charakter tej książce, gdyż czytając ją odczuwałem sielankowy nastrój, choć nie brakowało w niej wątków pełnych tajemnic i fałszu. Nie nudziłem się przez moment podczas czytania, podobnie jak w każdej poprzedniej jego książce.
Śmiało mógłbym dać 10, ale wtedy 'Pogoda dla bogaczy musiała by dostać 11

1964

Kolejna niezwykle życiowa opowieść odnosząca się do tego, co istotne, np. do siły więzi i tradycji rodzinnych. Opowieść o tym, że dobro wraca, tylko pojawia się pytanie: czy jesteśmy gotowi je przyjąć nie tracąc tego, co dotąd było istotne. Czy kochająca się rodzinka – dwoje nauczycieli i ich dzieci, przyjmując pod swój dach będącego w potrzebie może przypuszczać jakie zmiany spowoduje to w jej życiu? Czy wdzięczność bogatego prawnika będzie dla niej błogosławieństwem czy życiową próbą? Czy rodzina sprosta jej? Czy więzi i zasady okażą się dość silne, wystarczająco ważne dla wszystkich członków rodziny? Czy puentą tej powieści będą słowa: „Wszystko ma swoją cenę, która niekoniecznie musi odpowiadać wartości”? Na te pytania muszą sobie odpowiedzieć nie tylko bohaterowie powieści Pana Irwina Shawa, ale też czytelnik, który szybko staje się zaangażowanym uczestnikiem zdarzeń a nie tylko biernym obserwatorem.

Czytałam dawno temu, ale pamiętam, że była dobra. Mam ochotę na powtórkę. Wtedy nie wiedziałam, jak zinterpretować tytuł, a to jest cytat biblijny. Rzucać chleb na wody płynące, to znaczy, aby robić coś i nie oczekiwać nic w zamian, nie mieć potrzeby oglądania konsekwencji swojego dobrego czynu.

Klasyczna amerykańska powieść psychologiczno-obyczajowa na temat ludzkiej egzystencji. Zderzenie życia zwykłej rodziny z pewnym bogaczem. Świetnie napisane i po części nadal aktualne.

Nie w stylu Shawa ale interesujàca bardziej wymagajaca lektura.

Nie w stylu Shawa ale interesujàca bardziej wymagajaca lektura.

Tak jak wszystkie książki tego autora warta przeczytania.

Tak jak wszystkie książki tego autora warta przeczytania.

• Obyczajowe
  • Literatura amerykańska