Dziewczyna na głębinie

Eeva Joenpelto Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Neito kulkee vetten paalla
literatura piękna
Kazimiera Manowska
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
literatura skandynawska literatura fińska Joenpelto

Krótki opis twórczości Eevy Joenpelto zawiera w sobie stwierdzenie, że "Dziewczyna na głębinie" była uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych powieści literatury fińskiej. To ustawiło poprzeczkę wysoko i trochę się obawiałam tej lektury. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie.

"Dziewczyna na głębinie" jest zaskakująco aktualna. Niestety. Autorka sformułowała...

Fiński odpowiednik dzieł Żeromskiego, ale napisany przystępniejszym językiem, ciekawszy i zwyczajnie wciągający. Historia, choć osadzona w połowie poprzedniego stulecia, porusza zadziwiająco aktualne tematy.

Kawał solidnej, realistycznej prozy ukazującej ciężkie życie na fińskiej prowincji dobrych kilkadziesiąt lat temu. Ci, którym Finlandia kojarzy się tylko z Nokią i Angry Birds, nie uwierzą, że tam kiedykolwiek mogło tak być. Najbardziej gorzkie prozy Hłaski o polskiej rzeczywistości przy tej książce wypadyby dość pogodnie. Jak by tu jeszcze was zachęcić...

• Literatura skandynawska
  • Fińskie
  • 9) Literatura skandynawska
  • Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
  • ~ Literatura skandynawska
  • Własne
  • 2016

Dodaj cytat z książki Dziewczyna na głębinie