Samozwaniec, tom 1

Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Orły na Kremlu (tom 1) powieść historyczna
Fabryka Słów
historia Dymitr Samozwaniec Rosja szlachta Moskwa XVII wiek Jacek Dydyński Krzysztof Brojek
Orły na Kremlu (tom 1)
powieść historyczna
2009-07-06

„Samozwaniec” to rozpisana na cztery tomy opowieść o Polsce szlacheckiej z początków XVII wieku i wyprawie w tym czasie Polaków na Moskwę. Wydawać by się mogło, że to fantastyka, tymczasem takie są fakty historyczne. Tom pierwszy właśnie za mną. Od razu zaznaczę, że zamierzam czytać ciąg dalszy, gdyż Pan Komuda zaintrygował mnie wielce swoim pisaniem. W tomie pierwszym...

Nie znam zbyt dobrze twórczości Jacka Komudy, wcześniej miałem okazję przeczytać jedynie Krzyżacką Zawieruchę, która jednak niespecjalnie przypadła mi do gustu. Z tego powodu troszkę się obawiałem, czy szybko nie porzucę słuchania pierwszego tomu Samozwańca. Niepotrzebnie jednak się martwiłem, ponieważ pierwszy tom cyklu Orły na Kremlu to dobrze i ciekawie napisana powieść....

Pięna historia i wspaniale opowiedziana. Czytała z prawdziwą przyjemnością. Oby więcej takich książek Panie Jacku.

Samozwaniec to opowieść o wyprawie na Moskwę Dymitra zwanego samozwańcem.Był on rzekomym następcą tronu po carze Iwanie Groźnym. Głównym bohaterem jest stolnikowiec Jacek Dydyński , który zmuszony jest wziąć udział w wyprawie. Nie wiem dlaczego książka zaliczana jest do fantastyki. Podejrzewam , że może dlatego , iż historia głównego bohatera stanowi fikcję literacką. Tło...

szukałem od jakiegoś czasu książki historyczno przygodowej dot. historii polski poniżej XVIII w. i nic na co trafiałem jakoś mi się nie podobało. Po autora sięgałem w przeszłości, ale mi wtedy jakoś nie podszedł. Kolega powiedział - daj szansę Samozwańcowi - warto było. Tego właśnie szukałem - przygodówki mocno osadzonej w realiach z krwistymi, wiarygodnymi postaciami.. Polecam

Ostatnio wybitnie wzięło mnie na lekturę powieści o XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. A że z polskich autorów, piszących o tych czasach, znam (oczywiście, oprócz Sienkiewicza) tylko Jacka Komudę, to nic dziwnego, że znowu sięgnęłam po jego książki. Tym razem wybór padł na czterotomową...

Dość ciekawa książka.
Na pewno pouczająca. Można się wiele dowiedzieć o tamtych czasach.
Dobre rozpoczęcie serii.

To dopiero pierwszy tom, więc oceniam tylko go (nie przeczytałem jeszcze pozostałych).

Czyta się ciekawie, można trochę się poduczyć o tamtych czasach. Akcja póki co jakoś bardzo nie zaskakuje, ale mimo to mnie wciągnęło.

Sprawnie napisana opowiastka. Tylko, że pierwszy tom jakoś nie kończy niczego...

Dobry początek. Zupełnie odmienny obraz historii niż u Sienkiewicza i bardziej realny.

Dyskusje

1 932