Czarny Horyzont

Okładka książki Czarny Horyzont Tomasz Kołodziejczak
Okładka książki Czarny Horyzont
Tomasz Kołodziejczak Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Ostatnia Rzeczpospolita (tom 2) fantasy, science fiction
Ostatnia Rzeczpospolita (tom 2)
Fabryka Słów
2014-10-24
2010-08-20

Okładka książki Sherwood #01 Tomasz Kołodziejczak, Michał Oracz, Piotr Pieńkowski [gry], Rafał Szyma, Ignacy Trzewiczek, Mateusz Wielgosz, Mateusz Zaród
Sherwood #01 Tomasz Kołodziejcza...
Okładka książki Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jean-François Charles, Maryse Charles, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, Bran MacLeod, Maria Olszewska, Stefan Weinfeld
Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jea...
Okładka książki Batman - Świat Brian Azzarello, Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Jung Gi Kim, Tomasz Kołodziejczak, Stepan Kopriva, Piotr Kowalski (rysownik), Qiu Kun, Kirill Kutuzov, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, JaeKwang Park, Egor Prutov, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Xu Xiaodong, Lu Xiaotong, Okadaya Yuichi, Natalia Zaidova, Benjamin von Eckartsberg, Thomas von Kummant
Batman - Świat Brian Azzarello, Le...

Błąd info 392 str. to nie powinno być zamiast to 276 str.

Błąd info 392 str. to nie powinno być zamiast to 276 str.

Fajne to

Fajne to

Pan Tomasz przedstawił w książce bardzo wiele ciekawych pomysłów na budowę świata i niektóre wynalazki. Za to zdecydowanie duży plus. Niestety historia mnie nie wciągnęła, a do głównego bohatera nie zdążyłam zapałać sympatią. Historia była dość liniowa, bardziej jak opowiadanie niż powieść.

Trochę musiałem przestawić myślenie aby przywyknąć do opisu a wyobraźnia nabierała tempa z przeczytanymi stronami. Ogólnie dobra, nietuzinkowa opowiastka.

Dla mnie dziwna książka, trudna do określenia. Wiem, że ma swoich fanów i jest bardzo poważana, ale nie przekonałem się do niej. Mamy tutaj do czynienia z alternatywną historią Polski i ogólnie Europy, dziejącą się w XXII wieku i bliżej niezdefiniowanym nurtem - nie jest to science fiction, nie jest to steampunk czy magepunk, ani dieselpunk. Na pewno czerpie z wielu tych podgatunków i mocno miesza, tworząc świat niby nam bliski, ale jednocześnie mocno zniekształcony. I to moja główna uwaga - rozumiem i wielbię ideę niewyjawiania wszystkich reguł od początku książki (Sanderson jest mistrzem pod tym kątem),ale przy takim uniwersum, jakie wymyślił autor, przydałoby się więcej tłumaczenia i to nie pod koniec powieści. Może to ja jestem tak głupi, ale przez długi czas miałem problemy, aby ułożyć sobie wszystkie strony konfliktu w głowie. A neologizmów jest tutaj od groma.

Sama historia jest dość ciekawa, choć prosta. Autorowi bardziej zależało chyba na pokazaniu świata niż konkretnej opowieści, ale nie jest źle pod tym kątem. Aczkolwiek mam wątpliwości, czy wszystko na pewno zrozumiałem pod koniec, gdyż końcowe sceny są dość chaotyczne. Na plus za to grafiki, które pojawiają się co jakiś czas i są dość satysfakcjonujące. Zwracam też uwagę, że nie jest to książka dla wszystkich - jest dość brutalna i nie chodzi o same walki, ale o okrucieństwo "głównych złych". Niektórzy będą zniesmaczeni, choć przyznam, że uniwersum jest niezwykle ciekawe.

Cóż, książka niezła, ale nie trafiła w moje gusta. Jest też trochę zbyt chaotyczna, a świat, choć bardzo ciekawy i łączący wiele nurtów, przez długi czas jest za bardzo niezrozumiały. Za to opowieść prosta, choć całkiem przyjemna (w tym sensie, że przyjemnie się czyta, bo sceny są niezbyt radosne).

Fajny pomysł na świat, ale seria porzucona przez autora w połowie z nieznanych przyczyn. Nie warto zaczynać, bo i tak zakończenia nie będzie.

Dla mnie kompletnie nieporozumienie. Dawno nie czytałem tak słabej ,poplątanej i mętnej powieści. Właściwie to nie jest nawet powieść a rozbudowane opowiadanie. Autor serwuje nam tak odjechaną fikcje ,że czytelnik MUSI się w tym świeci zagubić.Autor w karty swej książki powciskał wszystkiego na siłę zupełnie ignorując logikę i związek przyczynowo-skutkową. Książka jest niezrozumiała ,źle się czyta,nie ma w niej odrobiny ani sensu ani rozrywki. Szkoda czasu.

Totalny badziew, z trudem przebrnąłem przez pierwsze 60 minut audiobooka. Język infantylny, podobnie z resztą jak pomysł na fabułę. Całość wygląda na twór niezbyt rozgarniętego gimnazjalisty. Przy niektórych fragmentach zęby trzeszczały mi tak jakbym oglądał serial wenezuelski, albo bollywoodzkie perełki wystawiane w necie. Poziom skomplikowania powieści tak fatalny jak śmierć Hanki w kartonach. Nie polecam.

Nie powiem, pomysł na stworzony świat jest super. Mamy Rzeczpospolitą Polską, która zbratała się z mistycznymi elfami (komicznymi elfami?). I to jest najmocniejsza część tej książki. Niestety gorzej wypada już opowiedzenie historii, sporo tu akcji, podróży, ale tak naprawdę nie doprowadza to do niczego. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach bardziej autor skupi się na fabule, ponieważ wizja świata i jego budowa już zostały przedstawione.

Oryginalny pomysł na uniwersum i styl pana Kołodziejczaka dają całkiem przyjemną kombinację. Nie jest to książka należąca do moich ulubionych, ale nie z powodów "technicznych" - po prostu tematyka okazała się być nie do końca "moja". Myślę, że warto dać szansę i przekonać się samemu.

• Science Fiction
  • Fantastyka polska