Klinika psychiatryczna

Okładka książki Klinika psychiatryczna Marek Nowak
Okładka książki Klinika psychiatryczna
Marek Nowak Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1987-01-01
1987-01-01

Okładka książki Fronda nr 62 wiosna 2012. Lubię to! Aleksander Bocianowski, Michał Buczkowski, Marek Czuku, Grzegorz Górny, Olga Koehler, Imre Kovács, Jakow Krotow, Marek Magierowski, Przemysław Mazur, Roman Misiewicz, Sebastián Montiel Gómez, Artur Mrówczyński-Van Allen, Marek Nowak, Aleksandra Pachulska, Marcin Pawłowski, Amanda Prescott, Redakcja kwartalnika Fronda, Tomasz Rowiński, Aleksander Sinkowski, Grzegorz Strzemecki, Tomasz P. Terlikowski, Dawid Wildstein, Krzysztof Wołodźko
Fronda nr 62 w... Aleksander Bocianow...

Moja pierwsza opinia na tym portalu. Książkę kupiłem gdyż przyciągnął mnie jej tytuł. 10 opowieści, z których każdą oceniam jako co najmniej dobrą. Niektóre są wg mnie bardzo dobre i mogły by stanowić dobry scenariusz dla filmu. Moi faworyci to: "Konserwa", "Dzieci grobów" i "Goście". Kupno tej książki na salonie dobrej książki za trochę więcej niż 2 zł i trochę mniej niż 4 to był strzał w 10 (a przynajmniej w 9 :). Polecam !

Kolejny zbiór opowiadań z serii "Z Glistą" napisany może ładnie i ciekawie, tyle że trochę bez sensu. Teksty mają naprawdę fajną, płynną narrację, pełnokrwistych bohaterów i z grubsza sensowną psychologię postaci, posiadają też interesujące pomysły. Sęk w tym, że w większości opowiadań, a już szczególnie w przypadku tych najdłuższych, fatalnie sypie się konstrukcja fabuły - zbyt pobieżnie obmyślonej, jakby nie dokończonej, urwanej. Historie ciekawie się rozwijają, opisany świat nabiera rumieńców, gdzieś w tle wyczuwa się mroczną, coraz bardziej fascynującą tajemnicę, po czym nagle... autor urywa wątki i kończy opowieść, nie dając czytelnikowi bodaj jednej pewnej informacji, jednego najmarniejszego wyjaśnienia. Była enigma - jest enigma.

W krótszych, rozpoczynających zbiór opowiadaniach, tendencja ta nie jest jeszcze tak wyraźna. Tytułowa "Klinika psychiatryczna" potrafi ubawić sprytnym wpasowaniem się w naszą rzeczywistość (Ziemia jako wielki psychiatryk dla rozumnych istot z całego kosmosu, w którym nikt nie ma świadomości tego, że w życiu codziennym tak naprawdę nie jest człowiekiem),"Spotkanie" jest lekką humoreską o końcu Wszechświata (jedyny statek z uciekinierami z Ziemi natyka się w kosmosie na statek obcych, uciekających z innego, również skurczonego Wszechświata),zaś "O, czasy..." są dość zabawnie skomponowanym marudzeniem staruszka na schodzące na psy obyczaje (masowe używanie rur hibernacyjnych).

Gorzej jest z "Gośćmi" (dwaj cwaniacy podający się za załogę UFO wycyganiają od bohatera złote sztućce i serwis miśnieńskiej porcelany; wbrew pozorom UFO jednak istnieje naprawdę),"Wentylem bezpieczeństwa" (nadmiernie krewcy Ziemianie są werbowani do ochotniczych oddziałów zażarcie walczących na okołoziemskiej orbicie w wojnie o nic - tylko po to, by się wyrzynać; autor jednak bez sensu ciągnie opowiadanie, dorzucając koślawo zamknięty wątek jakiegoś niedoszłego sabotażysty),"Pierwszym" (koncepcja człowieka swobodnie żyjącego z zaawansowanym stadium raka, potrafiącego przeżyć dziwne eksperymenty, urwana w w sposób po prostu ordynarny) oraz w ogóle niefantastycznym "Muzeum" (ot, pogaduszki z woźnym, co to ma w pudełku dziwne eksponaty).

Natomiast najdłuższe teksty zwyczajnie rozczarowują finalnym roztrwonieniem potencjału. Opowiadający o nieudanej misji kolonizacyjnej do odległego układu gwiezdnego "Alergen" kończy się trochę dziwaczną puentą i nie daje żadnego wyjaśnienia opisywanych zjawisk (w grę wchodzi kwestia zagadkowych kosmicznych "rurek" niszczących inteligentne życie). Jeszcze gorszy pod tym względem jest "Dzień grobów", w którym przez 25 stron autor pochyla się nad tajemnicą masowego samobójstwa w pewnym biurze, przez kolejnych 25 jałowo (i bezcelowo z punktu widzenia intrygi) opisuje moralny upadek głównego bohatera, po czym na ostatnich pięciu serwuje puentę, która tak naprawdę stawia pod znakiem zapytania sens pisania tego tekstu. Analogicznie jest z najdłuższą "Konserwą", w której bohater znajduje na pewnym egipskim płaskowyżu prastare grobowce, źródła promieniowania i dziwny otwór wypluwający co pewien czas gorące powietrze pełne piachu. Znajduje, ogląda i... nie wiadomo nic więcej na temat znaleziska. Ot - jest, i tyle. Nie wiem, jak inni, ale ja to nazywam ewidentnym drażnieniem się z czytelnikiem.

Książkę czyta się więc gładko, tylko co pewien czas - głównie podczas lektury finałów opowiadań - trzeba brać kilka głębszych oddechów. Dla psychicznego zdrowia.

Zgrabny zbiór opowiadań science fiction. Klimatyczne i ciekawe teksty. Jeżeli ktoś natknie się w antykwariacie za małe grosze lub w bibliotece to szczerze polecam (:

dziwna

dziwna

Muszę, przyznać, że mi się zbiorek nawet podobał. Ciekawe podejście do wielu tematów. Jak na "raczkowanie" Polskiej SF, to całkiem całkiem :-)

Ciekawy zbiór opowiadań. Jedne są raczej humorystyczne, inne zaś mają pewne przesłanie.

• Sci-Fi
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • X półka 3
  • Dziwne sci-fi/fantasy

Dodaj cytat z książki Klinika psychiatryczna