Conan i Władczyni Niebios

Okładka książki Conan i Władczyni Niebios Duncan MacGregor
Okładka książki Conan i Władczyni Niebios
Duncan MacGregor Wydawnictwo: Amber Cykl: Conan "czarna seria" (tom 66) fantasy, science fiction
Conan "czarna seria" (tom 66)
Conan and the Goddess of Heaven
Amber
1999-01-01
1999-01-01
837245096X
Hanna Olczak
fantasy conan

Ten ton przygód Conana zaczyna się dość nietypowo - Conan w pierwszej części opowieści nie występuje.

Benino Brass wraz z bratem zostali zaproszeni przez bogatego argosańskiego szlachcica Serwusa Narota. Serwus jest "emerytowanym" rycerzem, który swego czasu wygrał turniej rycerski. Ponadto jest strasznie bogaty, co popchnęło go w kierunku kolekcjonowania kamieni szlachetnych.

Jak się okazało, nie tylko Benino został zaproszony, ale i inni "przyjaciele" Serwusa. Są wśród nich Shemita, Ophirczych, aquilońskie małżeństwo, Turańczyk i dwóch synów filozofa Demetriosa. Powodem wystosowania zaproszenia jest fakt, że Serwus wszedł w posiadanie Lala Władczyni Niebios. Bogacz dowiedział się, że jeden z jego przyjaciół pragnie go zabić i ukraść klejnot, więc stworzył zasadzkę, z której to on ma wyjść obronną ręką.

Niestety nie wszystko idzie po jego myśli i kamień jedzie odzyskać Conan.

Pierwszy raz zetknąłem się z powieścią o Conanie, gdzie tytułowy bohater pojawia się dopiero w połowie książki. Początkowo dostajemy tajemnicę i wątek kryminalny, aż sami się zastanawiamy, w którym momencie zza kurtyny wyskoczy Conan i krzyknie ta-da (chociaż w jego wykonaniu bardziej prawdopodobne, że krzyknąłby "na Croma!" :) ) Akcja rozrzucona jest przez praktycznie całą szerokość Hyborii od Argosu, aż do Vendhi. W trakcie wyprawy do Conana dołącza dwójka bohaterów, bardzo ciekawie skonstruowanych. Oczywiście w książce nie zabraknie zasadzek, morderstw, pięknych kobiet, walk oraz ociupinki magii :)

Jakiś czas temu, będzie z parę lat, trafiłem na plotkę, że jeden z tomów Czarnej Serii został napisany przez rodzimego autora pod pseudonimem. Jakiegoś Dukaja, czy innego Pilipiuka. Coś mi się kołacze, że może chodzić o ten tom, jak i fakt, że o autorze w internetach nie ma ani słowa, zdaje się to potwierdzać.
Jeśli tak faktycznie jest i Władczyni Niebios jest rodzimego autorstwa to jest to wielka szkoda.
Bo ta książka jest tragiczna!

Jest tak zła, że nawet do końca nie wiem od czego zacząć. Zwykle najpierw pisałem o fabule, ta jednak tutaj jest nietypowa. Dlatego chyba lepiej zacząć od struktury. Powieść ta podzielona jest na trzy króciutkie księgi. Pierwsza z nich służy tylko do zagajenia akcji, do tego stopnia, że prawie żadna z jej postaci nie ma wpływu ani za bardzo nie występuje w kolejnych. Nawet sam Conan pojawia się w niej w ostatnim zdaniu na ostatniej stronie (sic!).
Owa pierwsza powieść to mało zaskakująca, mało konkretna powieść detektywistyczna dotycząca morderstwa i kradzieży w domu przebogatego arystokraty. Nie powiem, jest z tego powodu co nieco odświeżająca, ale dla koneserów cyklu, nie zaś postronnego czytelnika.
Dwie pozostałe księgo z kolei przydługa, nudna, pełna pseudofilozoficznych i teologicznych wynurzeń podróż aby ukradzioną rzecz zdobyć a mordercę ukarać. Co i rusz coś nowego pojawia się na jej kartach, ale nie w sposób naturalny, po prostu tak jak nagle strzeliło autorowi do głowy. Do tego mamy tu typowy dla nieudolnych autorów zabieg kiedy absolutnie wszystkie istotne postacie, które przemierzały świat w te i nazad spotykają się w jednej karczmie w jednym miejscu, mając tam wszystko co pragnęli mieć...

Conan jest w tej książce sportretowany źle. Po prostu źle. Jest aroganckim, chamskim, zmiennym jak kurek na wietrze brutalem, nie umiejącym niczego poza średnio-udolnym machaniem mieczem. Mimo 31 lat na karku, a więc i kariery w Turanie i pirackiej i najemniczej i władania kilkoma plemionami nie umie tu nie tylko czytać czy pisać, ale również za bardzo myśleć.
Autor chyba usilnie starał się napisać parodię Conana, ale udowodnił tylko, że nie szanuje swoich czytelników, ani sam za bardzo pisać nie umie.

Kolejnym tego dowodem są pozostałe postaci. Wszystkie. Bez wyjątków. Są to przerysowane, przekoloryzowane jednowymiarowe kartony nie mające żadnych ciekawych cech. Do tego regularnie są wobec siebie sprzeczne. Czy to włóczęga Władca Węży, czy główny antagonista, czy niby-wiedźma którą Conan ratuje od stosu (tak, wiem brzmi to ciekawie, ale w praktyce wybitnie takie nie jest),wszyscy są po prostu koszmarnie nudni i dodani tu na siłę.

Jeśli jednak jest coś w czym autor jest gorszy, niż opisywanie i tworzenie postaci, jest to znajomość i tworzenie świata w którym pisze. Conan w krótkim czasie dociera tu z krain hyboryjskich do Vendhii, a potem wraca. Podobnie jak inne postacie. Pozwolę sobie przypomnieć, że jest to odpowiednik wyprawy z zachodniej Europy do Chin! Ba, nawet wyprawa do Turanu, czyli w okolice obecnej Turcji trwa tu tylko kilka dni. Przypominam, że mówimy o wyprawie konnej!
Takich bubli jest tu wiele, jak na przykład węże będące nagle dziećmi Nergala, czy wioski atakowane planety, lub raczej stwory ich wielkości.
Gdy zaś autor próbuje coś stworzyć to dopiero wychodzi mu parodia, jak na przykład prymitywne plemię w którym największą klęską jest posiadanie zbyt wielu dzieci (sic!) a powodem do radości jest wybicie ich przez potwora (si..., nie to za mało: kur*a mać tak tam jest napisane z całą powagą autorskiego majestatu!).

Ehh... o formie mógłbym napisać coś dobrego, to w końcu ciągle Czarna Seria, ale Amber nie zasłużył tutaj na to. Dlatego jedyne o dopisze to, że jak zawsze okładka nie ma nic wspólnego z treścią.

Podsumowując, książki tej należy unikać jak ognia i jedyne co powstrzymuje mnie od wrzucenia jej w jeden, to zbyt duży szacunek do literatury i pogarda do nazistów.

P.S.
Przebijając się przez ten chłam dla zdrowia psychicznego musiałem ratować się innymi książkami. I bagatela było ich chyba z dziesięć...

Jeśli tak faktycznie jest i Władczyni Niebios jest rodzimego...

Pozdrawiam

Pozdrawiam