Ostatni legion

Okładka książki Ostatni legion Chris Bunch
Okładka książki Ostatni legion
Chris Bunch Wydawnictwo: Rebis Cykl: Ostatni Legion (tom 1) Seria: Science Fiction fantasy, science fiction
Ostatni Legion (tom 1)
2003-11-06
Radosław Kot
Ostatni legion

Okładka książki Warta na Renie Tom Kratman, John Ringo
Warta na Renie Tom Kratman, John R...
Okładka książki W martwym terenie David Weber, Steve White
W martwym terenie David Weber, Steve ...
Okładka książki Exodus Shirley Meier, Steve White
Exodus Shirley Meier, Stev...
Okładka książki Marsz ku gwiazdom John Ringo, David Weber
Marsz ku gwiazdom John Ringo, David W...
Okładka książki Wojna Cally Julie Cochrane, John Ringo
Wojna Cally Julie Cochrane, Joh...

Serię kupiłem gdzieś na wyprzedaży za grosze. Rzeczywiście, nie jest to literatura SF najlepszych lotów. Kolejna "produkcja" kosmiczno - miiitarna, jakich obecnie setki. Odradzam - jest mnóstwo bardziej wartościowych (jeśli tutaj można użyć takiego sformułowania :-)) pozycji.

Zawiodłam się, niestety książka nie umywa się do cyklu "Honor Harrington" Webera i nie jest to tylko "ciut niższy poziom". Gorzej się też czyta od innych książek tego autora, chociażby od cyklu "Sten".
Niemal cała akcja dzieje się na planecie, jak dla mnie za mało kosmosu a bohaterowie są drętwi i jakoś nie potrafiłam przejmować się ich losem.
Jak ktoś już napisał - po prostu przeciętne czytadło, nic więcej. Nie polecam w szczególności osobom, które chciałyby zacząć znajomość z militarną science-fiction, bo mogą się zniechęcić - w żadnym wypadku książka ta nie jest wzorcowym przedstawicielem tego gatunku.

Jak ktoś już napisał - po...

Militarne si-fi, nieskomplikowane ale sympatyczne, akcja dość wolna I bez klasycznych bitew kosmicznych ale czyta sie szybko I bez irytacji w trakcie. Mimo, że to jednak ciut niższy poziom powinno się spodobać fanom Honor Harrington czy Zaginionej floty.
Ogromny minus dla wydawnictwa REBIS - w moim egzemplarzy książki brakowało ponad 20 stron!

Płonne nadzieje

W zapowiedziach seria była określana jako ta, która " spodoba się na pewno miłośnikom cyklu "Honor Harrington" Davida Webera i fanom militarnej science fiction", niestety niewiele w tym prawdy.

Po pierwsze większość fabuły skupia się na operacjach wywiadowczych, akcja dzieje przede wszystkim się na powierzchni planet. Statki kosmiczne to głównie środek transportu, bitew kosmicznych w zasadzie brak, a te nieliczne które są, są opisane "po łepkach". Wynika to w dużej mierze z faktu, iż główny bohater to bardziej komandos niż admirał, i często osobiście angażuje się w walki. Pozostali bohaterowie nie są szczególnie mocno zarysowani i trudno się do nich przywiązać. Sama intryga nie jest też jakoś specjalnie powalająca, zaś czarne charaktery (każda książka serii ma innego) mało "realistyczne".

Jedynie 3 i 4 tom trochę odstają na plus, w Impecie Burzy mamy opis infiltracji wrogiej planety i działania wywiadowcze, zaś Piętno czasu wyjaśnia w jaki sposób doszło to upadku imperium i próbuje się wskazać pewne społeczne tego przyczyny.

Serię czyta się szybko i bez większej irytacji, ale to w sumie jej jedyny atut. Naiwne, nieskomplikowane i w zasadzie nic nowego nie wnoszące do nurtu military sf.

Pierwotnie opublikowano http://solaris7.pl/2016/09/19/zaginione-opowiesci-15-ostatni-legion-buncha/

Płonne nadzieje

W zasadzie znośne czytadło w swoim gatunku ale jednak czegoś mi brakło. Początkowo naprawdę bardzo dobrze zapowiadała się przygoda z książką jednak akcja stopniowo stacza się po równi pochyłej. Pierwsze strony dają nadzieję na mięsistą, męską, przygodę; kolejne to już mniej mięsista, chłopięca popierduszka a sam koniec to już zaczyna być naprawdę nudno i schematycznie.
Takie w sumie przygody psa cywila tyle, że na obcej planecie. Naiwne, nieskomplikowane i w zasadzie nic nowego nie wnoszące do nurtu military sf.
Atut to niewątpliwie, że czyta się szybko i bez większej irytacji. Nie wiem jak kolejne części cyklu ale się dowiem:) Mam nadzieję tylko na progres a nie regres, bo tego ostatniego nie zniosę. Cienka granica dzieli jak na razie autora od zejścia na głębokość alarmową a później jeb****** o dno.

Czytało się lekko, lecz dwa miesiące później nie pamietam o czym była książka.

Czytało się lekko, lecz dwa miesiące później nie pamietam o czym była książka.

Czy ktoś czytając "Ostatni legion" miał wrażenie, że czyta fantazy o krasnoludach, ludziach i elfach?

Pozdrawiam

Pozdrawiam

• Science Fiction
  • Nie dałem rady
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Fantastyka: fantasy, sciencie-fiction
  • W planach

Dodaj cytat z książki Ostatni legion