Warta na Renie

Okładka książki Warta na Renie Tom Kratman, John Ringo
Okładka książki Warta na Renie
Tom KratmanJohn Ringo Wydawnictwo: ISA Cykl: Dziedzictwo Aldenata (tom 7) fantasy, science fiction
Dziedzictwo Aldenata (tom 7)
Watch on the Rhine
ISA
2007-01-01
2007-01-01
Przemysław Bieliński
ringo aldenata wojna obcy posleeni

Irytował mnie pomysł rehabilitacji SS, dodatkowo po przeczytaniu zdania " Niejeden gdyby zgłębił polsko-żydowskie stosunki w ciągu ostatnich kilku wieków czułby gorycz czy nawet nienawiść" miałem zamiar odłożyć książkę i dać sobie z nią spokój. Nie zrobiłem tego jednak i mogę uczciwie powiedzieć - że chociaż kilka pomysłów było ciekawych to całość bez rewelacji. Razem z "Bohaterem" odstaje poziomem od reszty cyklu, przy czym podoba mi się ośmieszenie ekoterroryzmu zielonych i rozbrojenia w imię pokoju. Pasuje jak ulał do dzisiejszych czasów kryzysu energetycznego i braku stabilizacji, które zafundował sobie światły zachód.

Książka prosta, szybka, nieskomplikowana. Jako odprężenie dla zmęczonego umysłu niezastąpiona. Może troszkę zbyt monotonna jednak przelatuje się przez nią tak błyskawicznie że nawet to nie przeszkadza.
Sam pomysł ciekawy.

Sam pomysł ciekawy.

Turtledove powinien się uczyć od autora jak klecić tło historyczne i akcję :) A poważnie, jedna z ciekawszych z cyklu źli obcy wpadają i robią rozpierduchę (a nawet więcej). A do tego historyczny wątek, który oględnie mówiąc jest bardzo kontrowersyjny ale jak ulał pasuje do naszych, politycznie poprawnych czasów.

Literatura rozrywkowa (nie ambitna) w pełni tego słowa znaczeniu. Są źli, są dobrzy. Jest walka i duża doza niedopowiedzeń. Czyta się szybko i przyjemnie. Miło powrócić do prozy John`a Ringo.

Mniej ciekawa niż poprzednie z serii jeśli chodzi o trzymanie napięcia, miejscami wręcz nudzi, ale daje dużo do myślenia jeśli chodzi o wybór mniejszego zła. Czy byłbyś w stanie osobiście zabić kilkoro dzieci których życia i tak byś pewnie nie był w stanie uratować wiedząc że możesz im oszczędzić gorszego losu niż szybka śmierć a przy tym prawdopodobnie oszczędzić setki czy tysiące innych ludzi w tym również inne dzieci?

• Fantastyka i s-f
  • Biblioteka domowa