Star Wars - Powrót Jedi

83-7060-107-3
Piotr W. Cholewa
Star Wars Interart Jedi

Okładka książki The Star Wars Trilogy Donald F. Glut, James Kahn, George Lucas
The Star Wars ... Donald F. Glut, Jam...
Okładka książki Indiana Jones powraca Campbell Black, James Kahn, Rob MacGregor
Indiana Jones ... Campbell Black, Jam...

Dobrze rozpisana powieść bazująca na ostatniej części starej trylogii. Nie jest to arcydzieło, ale czyta się nieźle, a opisy zostały wzbogacone o istotne przeżycia wewnętrzne bohaterów, które ciężko było pokazać na ekranie.
Minus za kilka znaczących błędów, których nie wyłapała ani redakcja, ani korekta.

Moim zdaniem kolejna przeciętna książeczka, fajna część filmowa, ale książka taka o.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019. Przeczytałem jakieś chore ilości książek z serii Star Wars...

Jedna z najsłabszych książek Star Wars stworzona na podstawie filmu. Dłużyła mi się baardzo, wątki poboczne opisane chaotycznie (w zamyśle miały być dynamiczne). Ostatnie dwa rozdziały trochę ratują książkę opisami relacji z Ewokami oraz szerszy wątek kruszenia Luke'a.

Książka wtórna chyba do filmu? No niestety najczęściej nie bywa to eksperyment udany. Nie chciało mi się czytać, bo fabuła znana, a styl mi się nie spodobał.

Książka ,,Powrót Jedi'' to tak naprawdę długie streszczenie ostatniego .....trzeciego filmu z sagi Star Wars, która w Polsce jest bardziej znaną pod nazwą Gwiezdne Wojny. Kiedyś życie było łatwiejsze i mogłabym z czystym sercem powiedzieć, że ta książka zalicza się do kanonu, ale teraz nie jestem pewno, ponieważ książki, które powstały przed objęciem praw nad tą serią przez Disney dostały status 'Legend', jednakże ta książka jest tylko dopełnieniem szóstego filmu. Nie wnosi nic nowego, a zaledwie rozbudowuje sceny znane fanom z filmu o dodatkowe informacje. Głównie rozbudowano myśli bohaterów.
Co prawda w niektórych momentach dialogi różnią się od tych co było w filmie, ale to dobrze, ponieważ większość z nich została ciekawie rozbudowana nie koligując w jakikolwiek sposób z scenariuszem filmu.

Bohaterowie są tacy sami jakich widzieliśmy na ekranie, więc w tej kwestii mogłabym się nie rozpisywać, ale dla tych, którzy nie widzieli filmu mogę napisać, że bohaterowi nie są szablonowi. Mają wyraziste charaktery, które ulegały zmianą na przestrzeni filmów, książek czy komiksów związku z czym dużo osób może się z nimi w pewnym sensie utożsamić.

Pomimo filozoficznego prolog, dobrze znanej akcji czytało mi się tą książkę gładko i szybko. Należy, jednak zaznaczyć, że książka została napisana dopiero po filmie i niektóre elementy zostały przedstawione z punktu widzenia jej autora

Powrót Jedi to książka zdecydowanie dla zagorzałych fanów serii, choć i osoba, która nie obyta jest z tym uniwersów odnalazłaby się w tej galaktyce mając tylko problem z wyobrażeniem sobie niektórych wydarzeń. Na pewno nie oceniałby jej tak wysoko jak fani.

Książka nie jest pozbawiona wad, ale jednocześnie sprawnie napisana. Poza opisami scen akcji inne wady wynikają z braku dostosowania materiału źródłowego do napisania książki.

Opisanie myśli uczestników głównego konfliktu odbiera trochę atmosfery i interpretuje film jak sądzę niekoniecznie w stronę zgodną z filmem.

Plusem jest trochę wyjaśnień i okazania przeszłości, oraz opis bitwy w kosmosie.

Plusem jest trochę wyjaśnień i okazania przeszłości,...

Wiadomo, że jest to specyficzna sytuacja gdy czytamy książkę napisaną na podstawie filmu, który wszyscy znamy na pamięć. Autorowi bardzo łatwo wpaść w pułapkę, kiedy po prostu opisuje to co się dzieje na ekranie. Tak właśnie odebrałem "Imperium Kontratakuje" Donalda F. Gluta i tego obawiałem się również w "Powrocie Jedi". Muszę przyznać, że James Kahn wybrnął z tego znacznie lepiej. Pomiędzy filmowymi scenami mamy przerwy opisujące przemyślenia i emocje bohaterów, background lub inne wtrącenia naturalne dla książek a niemożliwe do pokazania w filmie. Świetnie obrazują to rozważania Luka, który kuszony przez ciemną stronę analizował różne opcje swojej przyszłości. Ponętne dla niego było nie tylko zastąpienie Vadera u boku Palpatina, ale nawet zabicie ich obu, by zostać nowym imperatorem! Szkoda, że film tak spłycił jego rozterki.
Kolejnym plusem tej książki jest to, że wgłębiając się w historię końca imperium nie muszę oglądać Ewoków! Moim zdaniem ich pluszakowy wygląd w filmie, zniszczył odbiór tej części sagi. To ich infantylne i niedopracowane postacie sprawiają, że całość filmu kojarzy mi się niskobudżetową bajką lub parodią Gwiezdnych Wojen. W książce natomiast, Ewoki możemy sobie wyobrazić tak, aby bez obciachu wpisały się w starwarsowy świat.
Podsumowując lektura jest krótka (207 stron) i dynamiczna, lecz mało odkrywcza. Dla fana serii na pewno warta przeczytania, pozostałym poradził bym jednak sięgnięcie po inne pozycje z uniwersum Gwiezdnych Wojen - zawsze można poznać znacznie więcej nowych ciekawych treści.

Dobra historia wykreowana tak naprawdę przez scenariusz filmowy. Jak na adaptację książkową, wnosi zdecydowanie za mało innowacji.

Całkiem niezła, rozwinięta kwestia Ewokow w porównaniu do filmu.

Całkiem niezła, rozwinięta kwestia Ewokow w porównaniu do filmu.

• Star Wars
  • Star Wars