Herezje chrześcijańskie. Dawne i współczesne

Bellona
2008-01-01
2008-01-01
Agata Brzóska

Jest mega słaba ta książka. Kupiłem, żeby w sposób łatwy i zrozumiały wytłumaczyć młodzieży jak wyglądały herezje chrześcijańskie, jak się rozwijały i czy się różniły od siebie. Niestety nawet proste informacje są napisane takim językiem, że tylko osoba, która z innych źródeł zna ich historie może należycie je zrozumieć.
Pewnie są lepsze tłumaczenia tego zagadnienia, więc nie polecam.

Pewnie są lepsze tłumaczenia tego zagadnienia, więc...

Delikatnie pisząc, taka sobie jest ta książeczka. Z jednej strony w miarę miło przegląda się taki bogato ilustrowany przewodniczek, z drugiej zdjęcia (reprodukcje) są malutkie i słabej jakości; znacznie bardziej wolę albo książki z tekstem i przypisami (których w tej pozycji po prostu nie ma),albo albumy par excellence, gdyż jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jak wiele czytelnik powinien wymagać od książki, którą autor chce lakonicznie (o czym pisze we wstępie: "Kolejne strony w formie krótkiej syntezy historii herezji chrześcijańskich mają być punktem wyjścia dla czytelnika, który zamierzałby dotrzeć do własnej odpowiedzi.") opowiedzieć o dwudziestu wiekach chrześcijańskich herezji? Nie wiem dokładnie, wydaję mi się, że powinien wymagać nieco więcej; książka omawiająca w całości dzieje chrześcijańskiej herezji z 26 pozycjami w bibliografii, to jawna kpina. Nie polecam, kupiłem ją kiedyś za namową księgarza (brałem sporo pozycji i dał mi niezły rabat na całość zakupów),pobawiłem się nią ze dwie godziny, wygląda jak nowa, mogę oddać ją w zamian za dobre piwo.

Znakomicie napisana opowieść o 2000 lat poszukiwań, pytań, odpowiedzi o sprawy ostateczne. Co można wymagač od 120 stron? Zrównoważona, z odniesieniami do przemian historycznych, świetny wstęp do dalszych lektur. Szkoda że nie ma notki o autorze.

Wstęp do szerszej lektury, dobre ilustracje

Wstęp do szerszej lektury, dobre ilustracje