Mój pionowy świat

Mac System
2008-01-01
2008-01-01
alpinizm Himalaje Jerzy Kukuczka

Przy całym szacunku dla dokonań Kukuczki, książka jest chaotyczna, rozwleczona i mało zajmująca. Lepiej literacko radzi sobie żona Cecylia.

OCENA -9/10 WYBITNA

„MÓJ PIONOWY ŚWIAT” Jerzego Kukuczki to książka niezwykła i szalenia ciekawa, ale z pewnością nie dla każdego czytelnika. Dla osób które do gór nie podchodzą z taką pasją i miłością jak autor, opowieść ta może wydawać się monotonna, bo w końcu wspinamy się z Kukuczką na najwyższe szczyty świata, powtarzając pewne czynności. Ale ja odbieram tę relację zupełnie inaczej, ponieważ z jednej strony poznałem bliżej postać najwybitniejszego himalaisty świata, z drugiej zdobyłem wspólnie z nim czternaście ośmiotysięczników i czułem się uczestnikiem tych wypraw.

Autor zaprosił czytelnika do wielkiej przygody, więc wspólnie z nim odczuwałem zimno, ekstremalne temperatury, chorobę wysokościową, głód, a nawet śmierć bliskich przyjaciół, którzy nie byli moimi. Opowieść jakże osobista, napisana z pasją, bez upiększeń, prosto ale przekonująco. Czytając ją odczuwałem bliskość Jerzego, jakby stał dosłownie przy mnie i opowiadał, relacja pełna emocji, wzruszeń, osobistych przemyśleń, taka od serca.
W każdym jego słowie emanowało uwielbienie dla gór, które kochał do szaleństwa były one całym jego życiem. Wizjoner, momentami szaleniec nie ukrywał tego, pokazał w tej opowieści jakim był człowiekiem, przede wszystkim upartym, silnym, dążącym do celu za wszelką cenę, zdeterminowanym, miał swój cel i skrzętnie go realizował z ogromną konsekwencją.

Reasumując książka przeniosła mnie w niezwykły świat himalajskich klimatów, których z pewnością nigdy nie będzie dane przeżyć mi osobiście, ale to nie ważne, właśnie dzięki tej relacji dostałem taką sporą dawkę emocji, wrażeniem, odczuć fizycznych i psychicznych, że nie muszę tam jechać, aby poczuć jak to jest naprawdę. Dziękuję Jurku! POLECAM. Jack_

OCENA -9/10 WYBITNA

Rewelacyjna! Tak jednym slowem mozna oddac tresc tej potrosze autobiograficznej relacji ze zdobycia 14 osmiotysiecznikow. Bylam bardzo pozytywnie zaskoczona, ze autor potrafil nie tylko doskonale wspinac sie w najwyzszych gorach swiata, ale rowniez opowiadac o tym z niezwyklym talentem, prosto, szczerze, odwaznie, miejscami nawet bardzo osobiscie, intymnie (zwlaszcza, gdy w gorach ociera sie o smierc, na zawsze odchodza kolejni towarzysze wspinaczek).
Ksiazka skupia sie na dzialalnosci Kukuczki w Himalajach i jego nieoficjalnym wyscigu z Messnerem o zdobycie Korony Himalajow. Kazdy rozdzial poswiecony jest wiec zdobyciu kolejnego osmiotysiecznika. Autor otwiera przed nami drzwi do innego swiata, zabiera na himalajskie szlaki, zapoznajac rowniez z trudem organizacji tego typu wypraw i to jeszcze w latach 80-tych, kiedy sklepy swiecily pustkami, a na kazda wyprawe potrzeba bylo zabrac tony zywnosci i sprzetu.
Akcja opowiesci toczy sie caly czas wartkim potokiem, nie ma tu zbednych slow, niepotrzebnych opisow, wydarzenia ani na moment nie zwalniaja, wraz z Kukuczka przerzucamy sie niemal z jednej gory na druga, z obozu do obozu, z bazy do bazy, przemierzamy jeepem Indie, Pakistan, pol Azji, nocujemy w brudnych hotelikach, gorskich chatach, w jamach wykopanych w sniegu na wysokosci 8000m i tylko dziw bierze, skad ten czlowiek mial na to wszystko energie... Procz tego na kazdym kroku jestesmy swiadkami pietrzacych sie trudnosci, przeszkod, zdawaloby sie, nie do pokonania, klopotow z pieniedzmi, aprowizacja, buntem miejscowych tragarzy. Do tego dochodza jeszcze zalamania pogody, odmrozenia, niebezpieczne przygody podczas wspinaczki, lawiny, choroba wysokogorska, nielegalne wejscia na szczyt.
Przy okazji poznajemy tez najwieksze slawy polskiego i swiatowego himalaizmu, z ktorych bardzo wielu z gor juz nie powraca, gina nieomal na naszych oczach, w kazdym kolejnym rozdziale.
Ksiazka jest tak ciekawa, pelna pasji i niesamowitych historii, ze az trudno uwierzyc, ze mogl to wszystko przezyc i tego dokonac jeden czlowiek.
I tylko zal, ze drugiej ksiazki juz nie bedzie, ze zdazyl napisac tylko ta jedna

Opus Magnum Ś.P. Pana Jerzego. Niesamowita, porywająca, po prostu magiczna. Choć nie brakuje jej i mroczniejszych tonów, gdzie przewijają się niestety tragiczne losy innych uczestników wypraw, to jednak trzeba uczciwie oddać, że ta autobiografia aż kipi energią. Wczytując się w kolejne wspomnienia z wypraw sami możemy poczuć się tak, jak byśmy znaleźli się na tych ośmiotysięcznikach z panem Jurkiem. Książka ta nie ma wad, choć dałem jej 9/10. A dałem 9 tylko dlatego, że chciałoby się jeszcze o tym czytać...

Polecam, nie tylko na zimowe wieczory - czytać można zawsze, o każdej porze roku. Na pewno jest to jedna z lepszych nie tylko autobiografii, ale książek o tematyce wysokogórskiej w ogóle. Rzeczowa, konkretna i nieustępliwa. Mógłbym się jedynie przyczepić do fragmentu, który tyczył się ostatniego ośmiotysięcznika w wyścigu "14 x 8000" metrów, ale to tylko ze względu na zbyt długie literackie przebywanie poza Himalajami (opisy załatwiania tych wszystkich formalności z Chińczykami w pewnym momencie trochę się dłużą). Polecam z całego serca.

Świetna książka. Była tak realistyczna, że bywało mi zimno, a czytałem ją w lato.

Jeśli książka o górach to książka o Kukuczce. Osobista, szczera, przez kolejne strony wędrujemy z przyjacielem, nie ze sławą himalaizmu. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem lektury przygotować się na bolesną stratę...

Pięknie opisane z pierwszej ręki przeżycia i wspomnienia zdobycia 14 - tu 8-tysięczników. Trochę za mała czcionka utrudniająca czytanie.

Autobiografia Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii (o ile nie najwybitniejszym),była niesamowita.

W “Moim pionowym świecie” Kukuczka opowiada o każdej ze swoich wysokogórskich wypraw, a robi to z wielką skromnością i bez jakichkolwiek denerwujących manier czy opisów. Wszystko jest napisane zwięzłym językiem. Zdobywanie poszczególnych szczytów opisane zostało jako coś przede wszystkim męczącego i prozaicznego, jest w tym dużo szacunku do gór, który tak wybitny człowiek musiał posiadać.

Jerzy Kukuczka w 8 lat pokonał wszystkie 14 ośmiotysięczników, a co więcej - wszystkie albo nowymi drogami, albo jako pierwszy zimą. Reynhold Messner, pierwszy człowiek, który wszedł na wszystkie ośmiotysięczniki, nijak ima się do Jerzego Kukuczki, który zrobił to w osiem lat, dwa razy krócej niż Włoch. No i najważniejsze - Kukuczka osiągnął to przede wszystkim ciężką pracą i kombinatorstwem. Za czasów PRL’u organizacja czegokolwiek była niesamowicie trudna, a co dopiero zagranicznych wyjazdów wysokogórskich.

Messner mógł liczyć na najlepszy i najnowszy sprzęt, sponsorów i fundusze. Kukuczka miał o wiele trudniej, a przy tym, jak wynika z Jego wspomnień, pozostał skromnym człowiekiem, który najbardziej na świecie kochał góry i zdecydował się poświęcić im swoje życie.

Opowieść o pasji, odwadze i determinacji, która pozwala góry przenosić a właściwie przenieść się w świat gor. I to tych najwyższych.

Rewelacyjna książka napisana przez niezwykłego człowieka.

Myślę, że każdy, kto kiedykolwiek z pobłażaniem, niechęcią lub złością mówił i myślał o himalaistach, nazywając ich samolubnymi, samobójcami, osobami bez wyobraźni, zmieni zdanie po przeczytaniu swoistego pamiętnika Jerzego Kukuczki. Pasja z jaką autor pisze o swoich wspinaczkach, o górach, które - oprócz najbliższej rodziny - były jego życiem, pragnieniem i sensem, sprawia, że czytelnik nie zastanawia się po co ci ludzie ryzykują życie dla zdobywania szczytów i przełamywania granic.

Tacy ludzie jak Kukuczka sprawiają że ludzkość idzie do przodu, że wyznacza kierunki rozwoju i przyszłości. Ludzie, których pasja doprowadza do przekraczania granic, których wydaje się że człowiek nie jest w stanie przekroczyć.

Nadto "Mój pionowy świat" to skarbnica cennych przemyśleń, anegdot i opowieści, które pozwalają lepiej poznać świat i relacje między ludzkie w latach 80-tych.

Wspaniała lektura.

Rewelacyjna książka napisana przez niezwykłego człowieka.

• Góry
  • Literatura górska