Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później

Okładka książki Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później Aleksander Lwow
Okładka książki Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później
Aleksander Lwow Wydawnictwo: Helion Seria: Bezdroża literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bezdroża
Helion
2013-12-04
2013-12-04
Góry wspinaczka himalaizm

Kopalnia wiedzy o polskim (aczkolwiek nie tylko) himalaizmie. Książka jest napisana bardzo przyjemnym stylem i chociaż jest w niej zatrzęsienie dat, nazwisk i faktów, to nie nuży w trakcie czytania. Dzięki niej można przybliżyć się do specyficznego środowiska alpinistów i poznać realia wypraw wysokogórskich - tak przygotowań, jak i samej akcji górskiej.
Moim zdaniem przed zabraniem sie za tę pozycję, dobrze jest znać chociaż pobieżnie najważniejsze postacie polskiego himalaizmu i ich dokonania, bo inaczej można być lekko przytłoczonym wielką ilością informacji, jeśli nie ma się "zaplecza". Mnie trochę też myliło skakanie w czasie, ale taki urok gawędy :)
Polecam.

Moim zdaniem przed...

2041

Po tak wielkim człowieku, jakim zdawał się być Autor, spodziewałam się wielkiej książki. Otrzymałam książkę wielką jedynie objętościowo.
Niestety, Autor okazał się być człowiekiem małostkowym i mało eleganckim. Sposób, w jakim wyraża się o innych himalaistach czy komentuje niektóre fakty był dla mnie co najmniej niesmaczny. Oczywiście, nie mi oceniać, czy Autor ma rację. Ale nie o rację tu chodzi, tylko o brak klasy w opisywaniu wydarzeń i ludzi.

Książkę przeczytałam już ponad rok temu, ale w związku z tym, że w księgarniach pojawiło się nowe wydanie tego tytułu postanowiłam podzielić się moją opinią.
Odnoszę wrażenie, że Aleksander Lwow jest jednym z mniej docenionych himalaistów w Polsce. Sprawia wrażenie osoby mocno niezależnej, bezkompromisowej, przez co bywał skonfliktowany z ludźmi z górskiego światka.
Mimo to obracał się w towarzystwie największych sław, był blisko wielu ważnych wydarzeń w historii polskiego alpinizmu i co najważniejsze sam dokonał liczących się wejść.
A swojej książce Lwow dzieli się swoimi przeżyciami i przemyśleniami, nieraz mocno oddalonymi od tematyki gór, przez co tekst jest bardzo bogaty w dygresje. Chwilami utrudnia to lekturę, ale jednocześnie ją ubogaca. Wiele tu o polityce, o tym kto co z kim i gdzie, o kultowych dla wspinaczy miejscach, ale jeszcze więcej o upływie czasu i o tych, których już nie ma.
Właśnie stąd znamienny tytuł książki.

Mimo...

Nie jestem w stanie doczytać tej książki do końca, chociaż próbuję od dłuższego czasu.
Bardzo lubię książki o tematyce górskiej, ale ta jest dla mnie po prostu nudna. Każda z historii opowiadana jest w identyczny sposób.

Pyszna książka. Po jej zakupie otworzyłem ją na przypadkowej stronie i zobaczyłem zdjęcie Pana Lwowa z młodszych lat. Pomyślałem sobie, że wygląda jak Frank Zappa :) I coś w tym jest, bo w opowieści Pana Alka nie brakuje humoru. Dzięki temu z wielką przyjemnością pochłania się kolejne strony. Należy podkreślić, że autor umie pisać. Sprawnie operuje językiem. Potrafi zaciekawić czytelnika. To książka nie tylko o górach. Przede wszystkim o ludziach. Dużo w niej anegdot, faktów, krótkich życiorysów oraz zdjęć z wypraw i nie tylko. Zakładam, że nie każdy zgodzi się z poglądami autora na niektóre tematy. Jednak ma on swoje zdanie i trzeba to uszanować.

Panu Aleksandrowi życzę dużo zdrowia i długich lat życia - może doczekamy się wersji "pół wieku później" :)

Jeśli ktoś dopiero poszukuje książek o tematyce górskiej to tej nie polecam - chyba, że kogoś interesują poglądy Pana Lwowa na temat aborcji, polityki itd. oraz brak rzetelności w opisywanych zdarzeniach i aż rażąco nieeleganckie ich komentowanie. Nie jestem wprawdzie wielkim znawcą tematu gór i alpinizmu, ale wyłapałam błędy np. w opisie wypadku śmigłowca Sokół, który miał miejsce 11 sierpnia, a nie jak podaje autor 11 lipca przy okazji błędnie podając pod zdjęciem imię ratownika, który wówczas zginął. Można to uznać za drobiazg, ale już opinia autora pod ustaleniami komisji, która jak się okazało po latach (to wiem z innych źródeł i chyba autor też powinien o tym wiedzieć skoro aktualizował po 20 latach tekst swojej książki) zatuszowała prawdziwą przyczynę wypadku (to nie było uszkodzenie łopaty, a jej rozwarstwienie i nie z powodu uderzenia w głowę a sposobu jej produkcji)drobiazgiem nie jest. Pod opinią komisji autor stwierdza, że góry dają znak ostrzegawczy delikwentowi, a potem biorą co swoje - akurat w tym miejscu taki komentarz jest co najmniej niestosowny. Ogólnie książka jest zestawieniem różnych historii, początkowo w ogóle niemających nic wspólnego z górami (np. opis nauki w szkole),wiele opinii autor powtarza, całość trochę bez ładu i składu.

Dla mnie to klasyka gatunku - książka, którą trzeba znać jeśli interesuje się górami. Inna niż wszystkie, co bardzo mi się podobało. Do tego autor jest cudownie szczery i lekko zbuntowany, co osobiście w ludziach bardzo cenię. Styl książki odzwierciedla te cechy. Nie dziwi mnie, że powstawały fanklubu Alka Lwowa - sama bym wstąpiła :)

Lubię być w górach i podziwiać piękne okolice, ale nie odczuwam potrzeby wspinania się, i poznawania gór niejako "od środka". Książka Aleksandra Lwowa trafiła w moje ręce trochę przypadkowo i zaczęłam ją czytać zupełnie nie mając do niej przekonania. Ale już po pierwszych stronach to się zmieniło. Książka jest naprawdę niezwykła. Czytając ją, człowiek przenosi się w inny świat. Świat alpinizmu i himalaizmu jest mi obcy, ale ta książka pozwala obejrzeć go od środka. Historie opowiadane przez Aleksandra Lwowa tkwiły we mnie bardzo długo. Warto przeczytać.

Facet napisal co mysli. Bez wzgledu na wszystko. I za to Go bardzo cenie.

Facet napisal co mysli. Bez wzgledu na wszystko. I za to Go bardzo cenie.

Solidnie, dramatycznie i bez ogródek.

Solidnie, dramatycznie i bez ogródek.

• Góry
  • Górskie