Upiory spacerują nad Wartą

Okładka książki Upiory spacerują nad Wartą Ryszard Ćwirlej
Okładka książki Upiory spacerują nad Wartą
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Replika Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 1)
Replika
2007-01-01
2007-01-01
kryminał PRL

Niby akcja wartka, niby dobrze się czyta ale sposób serwowania… Coś jakby dowcipy były podawane na łopacie a w dodatku - żeby czytelnikowi się utrwaliło - autor dla pewności zdzieli tą łopatą jeszcze przez łeb.

"Jak nie ma głowy to nic nie wiem, a po cyckach nie rozpoznam". Padłem. :) Tyle że mocno przerysowana ,,właściwie prawie groteskowa. Po pewnym czasie zaczyna to męczyć ,a nie śmieszyć.

Kiedyś przeczytałam któryś tam tom- uśmiałam się i w końcu trzeba nadrobić braki ;) hmmm cofnięcie się do lat 80 to moje dzieciństwo, więc fajnie przypomnieć sobie tamte czasy. Autor umiejętnie wplata różne chwile życia codziennego PRL. Mamy morderstwo i sprawę która się ciągnie ale zakręcony policjant z tymi obłędnymi wypowiedziami wszystko rekompensuje.

Lubię klimat który autor tworzy, mam wrażenie, że dobrze oddaje opisywane czasy. Aż momentami zapominałam, że nie jestem w Poznaniu za czasów gdy moi rodzice byli młodzi. Miejscami można tę historię podciągnąć pod komedię kryminalną i na pewno wielu czytelnikom ten humor nie przypadnie do gustu, ja się jednak świetnie bawiłam.

Bardzo nie po kolei, ale nic to. Pierwszy tom w końcu za mną. Może słabszy niż późniejsze, ale wciąż klimatyczny i dobry.

Bardzo chciałam ją przeczytać. Długo czekała na swoją kolej. Dotrwałam do 135 s. i powiedziałam dość. Czasy kiedy mialam 3 latka. Chyba przerosła mnie tamta rzeczywistość, sposób zachowywania się MO, traktowanie ludzi jak głupków, alkohol, meliniarstwo, wulgarny język. Nie, dziękuję. 135 s. i tak naprawdę nic się nie wydarzyło.

Brnęłam przez tę książkę jakoś długo i mozolnie. To moje pierwsze spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem w wersji powieściowej i niestety nastąpiło pewne rozczarowanie. To, na co liczyłam, to klimat PRL-u i smaczki z Poznania, w którym studiuję, i to się autorowi udało. Milicjanci chleją, palą i bumelują, jest trochę gwary i miejscówek, które znam. Ale poza tym raczej kiepsko. Intryga kryminalna słabo zarysowana i gdyby zostawić tę esencję, wyszłoby może z 50 stron książki. A gdyby odrzucić absurdalny moim zdaniem trop z poszukiwaniem sprawcy w środowisku fanów zagranicznych horrorów, który był główną zmyłką i odwracaczem uwagi, to ostałoby się może z 20 stron. Na rozwiązanie zagadki ostatecznie też nietrudno wpaść. Milicjanci też nie byli zbyt rozgarnięci, słowo śledztwo na określenie ich poczynań wydaje się nieco na wyrost. Wkurzający Olkiewicz i paru innych głupków działających na oślep. Fred i młody Mariusz wypadają w tym towarzystwie w miarę dobrze.
Czym więc wypełniona jest ta normalna objętościowo powieść? Ano życiem codziennym milicjantów, jeżdżeniem po mieście, chodzeniem do knajp, piciem, życiem codziennym i domowym, ale również opisami bohaterów absolutnie epizodycznych, którzy np. odkrywają zwłoki - ich wprowadzenie trwało czasem dobrych kilka stron (o kilka za dużo) i nie wnosiło praktycznie nic. A gdy natknęłam się na opis poczynań gołębia na parapecie na cały akapit, miałam dość tego pustosłowia.
Niestety wygląda na to, że nie polubię się z twórczością tego autora.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 10/10
Lektor10/10 (Leszek Filipowicz}
Nie ukrywam opisuje moją młodość
Te kolejki, żarty o zomolach i genialne przedstawienia tamtego świata zarówno z punktu widzenia zwyczajnego Polaka jak i milicjantów
Nie da się ukryć że R.Ćwirlej dzisiaj jest największym znawcą tamtych, milicyjnych czasów
A że gorzała się leje strumieniami? Przecięż żadzijeden z moich ulubionych bohaterów - Teofil Olkiewicz.
Nic tylko brać i czytać (albo słuchać)

Wysłuchane jako audiobook
Książka 10/10
Lektor10/10 (Leszek Filipowicz}
Nie ukrywam opisuje moją młodość
A że gorzała się leje strumieniami? Przecięż...

Tym razem, z ogromną przyjemnością odsłuchałam audiobooka. Rewelacyjny lektor.
To pierwsza książka p. Ćwirleja, którą kiedyś przeczytałam. Powaliła mnie na kolana i zachwyciła. Jako kryminał wypadła ciekawie, miałam wrażenie, że milicjanci ciągle chleją, jedzą i myślą o babach, a tylko od niechcenia prowadzą śledztwo. Natomiast jako książka obyczajowa o czasach PRL-u wypadła znakomicie… To nie komedia Barei ani karykatura milicji i społeczeństwa, taka była rzeczywistość...

Tym razem, z ogromną przyjemnością odsłuchałam audiobooka. Rewelacyjny lektor.

Szybkie zwroty akcji,fabuła intrygująca i doskonałe napięcie.
Historia przejmująca,kryminał Ćwirleja świetny.

Szybkie zwroty akcji,fabuła intrygująca i doskonałe napięcie.
Historia przejmująca,kryminał Ćwirleja świetny.

• Kryminał
  • Kryminały