Upiory spacerują nad Wartą

Okładka książki Upiory spacerują nad Wartą
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Muza Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 1)
Muza
2019-09-30
2007-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Poznań w PRL-u, swojski i światowy

640 9 47

Nie jest to może żadna rewelacja, ale czyta się całkiem przyjemnie. Dodatkowo można przypomnieć sobie realia PRL-u oraz przyjrzeć się pracy milicji ze wszystkimi jaj układami i zależnościami związanymi m. in. z knajpami, melinami i burdelami. Któż jeszcze pamięta zakupy w Pewex?

Dobry kryminał . Dodatkowym dla mnie plusem jest miejsce toczącej się akcji i śledztwa - Poznań z lat 80- tych , gdzie w tych czasach spędziłam parę lat.

Czytając opinie często spotykałam się z informacją o sporej ilości wypitego alkoholu, faktycznie jest go dużo i trochę to przytłacza. Tak czy inaczej, książkę czyta się znakomicie, a realia poprzedniej epoki pokazane są bardzo trafnie.

no niestety nie porwała mnie, strasznie powolna akcja nużąca . Zupełnie nie mój klimat

Serię czytam niczym pijane dziecko we wgle - zaczęłam od XXI wieku - od serii z Aneta i poprzednie tomy czytam w dowolnej kolejności. Jest fajnie - gwara poznańska i opis Poznania z lat 80 daje mi dużo przyjemności, Teofil o ile najpierw denerwował tak teraz jest przyjemnym elementem. Dobre 7/10 w sytuacji gdy ksiażkę częściowo słucham a częsciowo czytam dluuuuugo płynąca historia mi odpowiada.
A na okladce to chyba Jan od Melissy Darwood, co jest dodatkowym plusem, bo już wiem co może nawywijać;)

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Ryszarda Ćwirleja i niestety coś nie pykło, a był potencjał, ale o tym za chwilę.

Poznań rok 1985 wędkarze znajdują nad Wartą ciało bez głowy. Milicjanci mają nie lada zagwostkę, gdyż glowa, która się znalazła nie pasuje do ciała. Czyżby w mieście grasował seryjny morderca?
Ktoś z milicjantów wpada na pomysł,że inspiracją mogą być horrory sprowadzane z innych krajów, a to doprowadza śledztwo do akademików. Czy to jest dobry trop i do czego doprowadzi to się okażę.

Uwielbiam swoje miasto oraz gwarę poznańską i pojawiło się nawet w fabule moje osiedle co mnie ucieszyło. Choć nie żyłam w tamtych czasach poczułam klimat kartek, kolejek i wszystkiego co się kojarzy z PRLem. Jednak czułam się na początku lekko zagubiona i ciężko było mi się wgryźć w akcje ze względu na dużą ilość postaci, z których mało która zapadła mi w pamięć. Ilość alkoholu wypijana podczas pracy szanownych milicjantów jest zatrważająca, a akcja dosłownie stoi w miejscu można powiedzieć, że to cud,że udało się dokończyć tę sprawę. Dla niektórych może być to ciekawym wspomnieniem dawnych lat jednak ja już wiem, że nie będę kontynuować przygody z tą serią, ale autorowi dam szansę z inną książką dlaczego nie.

Ktoś z milicjantów wpada na pomysł,że inspiracją mogą być...

Ludzie, niech ktoś ukręci pusty łeb Teofilowi.. Dawno nie irytowała mnie tak postać literacka. Jeśli zamiarem autora miała ona podkręcić koloryt lokalny, to efekt jest żaden. Wiecznie na bani , obleśny , po prostu durny .

Jak dla mnie książka jest mocno przeciętna. Nie wiem czy naprawde trzeba było naprodukowac prawie 500 stron po to, żeby zawiązać fabule i wcisnąć zakończenie na jakiś 10?.jakos nie jestwm zachęcona aby kontynuować moją przygodę z cyklem milicyjnym.

Moje pierwsze spotkanie z Ćwirlejem mogę uznać za bardzo udane. Przeczytałem trochę kryminałów w ostatnich kilku latach ale jak spotykam się pierwszy raz z tak genialnym autorem z tego gatunku to czuję się bardzo niedoświadczonym czytelnikiem a nazwisko nie było mi obce ale jak chciałbym ogarniać wszystkie książki które chcę przeczytać to doba musiała by trwać z 60 godzin heh😗😄... Lektura mnie mocno zaskoczyła bo po kilku przeczytanych komentarzach stwierdziłem że to będzie przeciętny kryminał ale co tam musze sprawdzić tego autora i naprawdę warto było bo fabuła mnie wciągnęła na maksa a pod koniec pan Ryszard tak zaczął kręcić wątkami że zastanawiałem się jak z tego wybrnie ale wybrnął po mistrzowsku i końcówka była super zresztą jak i cała książka. Polecam👍.

(...) "Upiory spacerują nad Wartą", to początek serii, świetnie napisanych, neomilicyjnych kryminałów, która liczy sobie już 10 tomów (stan na koniec 2021 roku) oraz dwóch cykli towarzyszących - spin-offów w postaci powieści o Antonim Fischerze oraz cyklu z Anetą Nowak w roli głównej. Wróćmy jednak do "Upiorów", bo to one zainicjowały całe uniwersum Ćwirleja. Już przy tej pierwszej powieści daje się zauważyć talent Pisarza do lekkiej, swobodnej narracji, a także do budowania napięcia i kryminalnej intrygi. Ale - powiedzmy sobie szczerze - kryminałów ze śledztwami mamy od groma. Osobiście uważam, że jest ich nawet za dużo i coraz częściej powtarzający się schemat, sprawia, że niekiedy filmy porno są bardziej zaskakujące niż powieść kryminalna. Ryszard Ćwirlej idzie jednak swoją drogą i - w moim przekonaniu - jest to droga słuszna.

Niemniej ważne od kryminalnej intrygi, jest tu także tło społeczno-historyczne, które towarzyszy nam zarówno w powieści "Upiory spacerują nad Wartą", jak i pozostałych częściach cyklu o milicjantach z Poznania. Ćwirlej zawarł w swoich powieściach wszystko co było najlepsze w filmach Barei, w serialu "07 zgłoś się" i w komiksach z kapitanem Żbikiem, wymieszał to, doprawił swoim niepowtarzalnym stylem i podał Czytelnikom na srebrnej tacy... Że co? Że na złotej? Nie, no złoto lepiej teraz trzymać w bezpiecznym miejscu - bo ja wiem - w sejfie, albo w ukrytym pomieszczeniu. 😁 W każdym razie, "Upiory" mogę śmiało polecić każdemu miłośnikowi kryminałów, choć Ci tę powieść pewnie doskonale znają. Ale fanów tego gatunku wciąż przybywa, a zatem jeśli jesteście dopiero na początku swojej przygody z kryminałem, to zarówno książkę Upiory spacerują nad Wartą, jak i nazwisko Ryszarda Ćwirleja, koniecznie musicie poznać. Dla mnie to numer 1 na polskiej liście Autorów i będę się tego trzymał jak dziecko matczynej spódnicy.

🔗 Całą recenzję przeczytacie na blogu Mroczne Strony:

Ryszard Ćwirlej Upiory spacerują nad Wartą Zobacz więcej