Pomocnik kata

Okładka książki Pomocnik kata Marek Krajewski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Pomocnik kata
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Edward Popielski (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Edward Popielski (tom 9)
Znak
2020-05-20
2020-05-20
literatura polska

Audiobook.
,, Pomocnik kata" to chronologicznie drugi tom z Edwardem Popielskim.
W tej części Krajewski wymieszał prawdę z fikcją i muszę przyznać że wyszło to całkiem nieźle.
Książka warta przeczytania lub odsłuchu, p. Marek pisze naprawdę super i miałem dużo satysfakcji nawet z wersji audio.
Polecam.

Audiobook.
,, Pomocnik kata" to chronologicznie drugi tom z Edwardem Popielskim.
Polecam.

bardzo lubię tego typu książki. połączenie fikcji i faktów oraz oddanie realiów historycznych

Jak dla mnie Edi Łyssy Popielski w lepszym wydaniu. Oczywiście nie ustrzegł się rozterek moralnych, ale myślę, że w świecie szpiegów trzeba to wkalkulować w swoje postępowanie. Niestety nie dotrzymał słowa danego młodemu zamachowy. Jednak dla rodziny (Leo i Rity) jest w stanie zrobić wszystko.

Autor udanie połączył fikcję z autentycznymi wydarzeniami. Nieźle przedstawił również walkę wywiadów dwudziestolecia międzywojennego.

Świetna kryminalna powieść Marka Krajewskiego nakładem Wydawnictwo Znak . Chociaż akcja dzieje się bardzo daleko od morza, a nawet bliżej morza Czarnego, to na plaży we Władysławowie czyta się wybornie. Lekka bryza z północy, piasek pod nogami i mocna intryga początku Xx wieku piórem filologa klasycznego.

Druga część z Edwardem Popielskim w klimacie szpiegowskim na najwyższym poziomie. Oprócz jak zawsze kapitalnego klimatu lat 20, rewelacyjna fabuła z pełną ilością zwrotów akcji, a przy tym bardzo dobrze pokazana działalność służb rosyjskich, która po dziś dzień nie uległa zmianom. Śmiało też mogę stwierdzić, że umieszczenie Edwarda Popielskiego w wersji szpiegowskiej przez Marka Krajewskiego było świetnym pomysłem.

Dziewiąta odsłona przygód Łyssego to znowu kolejne połączenie kryminału jak i powieści szpiegowskiej z nieco reporterskim szlifem i quasi - szkatułkową konstrukcją. Ewidentnie widać, że ten trend autor zapoczątkował "Dziewczyną o czterech palcach" i od tej pory konsekwentnie go kontynuuje, kolejny raz wrzucając swojego bohatera w sam środek wojny wywiadów. To ciekawa mieszanka, która w istocie poza połączeniem ze sobą tych dwóch gatunków literackich i przebogatym słownictwem jest także świetnym zobrazowaniem prawdziwych wydarzeń pomieszanych z literacką fikcją. Widać tutaj maksymalnie poświęcony czas i zaangażowanie w proces tworzenia tej opowieści, a także dobry research.

Osnowę wątku głównego stanowi tutaj sprawa autentycznego zamachu na Piotra Wojkowa, radzieckiego posła w Polsce i rewolucjonistę do którego doszło w 1927 roku w Warszawie. Nie trudno się domyślić, że te wydarzenie stało się dla autora swoistym katalizatorem szpiegowskiej intrygi, obejmującej wywiady Polski, byłego ZSRR, oraz interesy rozmaitych ugrupowań politycznych, działających ówcześnie na ziemiach polskich. Nie brakuje również klimatu II RP i odniesień do naszej najnowszej historii.

Dobre, mocne i rzetelne tworzenie historii z retro kryminalno- szpiegowskim tłem i wciągającą fabułą. A jeśli już jesteśmy przy katalizatorach, to "Pomocnik kata" okazał się w moim przypadku literackim smaczkiem ze wszystkich przeczytanych części tego cyklu - "usadził" mnie na tyłku na ponad połowę dnia. Miałam po nim sięgnąć po coś innego ale będzie jednak kolejny Krajewski....

Moje pierwsze podejście do kryminału historycznego.

O ile całkiem podobał mi się początek, to niestety im dalej tym gorzej. Bohaterowie bardzo nudni i statyczni, mało opisów psychologii i genezy postępowania, za dużo brutalizmu i epatowania seksem. Właściwie autor nie daje dużych szans na zgadywanie kto i dlaczego, każdy może być podwójnym/potrójnym agentem. Trochę odbiór ratuje zakończenie.

Moje pierwsze podejście do kryminału historycznego.

Pierwsze zetknięcie z tym autorem i od razu zachwyt. Dawno nie czytałam polskiego autora, który w taki sposób buduje bohaterów i bardzo mi się to spodobało.

Jeszcze nigdy nie czytało mi się Krajewskiego tak ciężko, tak długo, tak topornie i z taką - wieloma momentami - niechęcią. Początek fabuły (do zamachu na Wojkowa) snuje się niemiłosiernie długo. Barwny język, znany u Krajewskiego, dynamizujący zwykle akcję, tutaj bywa często wyblakły. Irytuje również początkowa naiwność Popielskiego, który będąc doświadczonym śledczym, uwikłanym już wcześniej w walki wywiadowcze (vide poprzedni tom przygód) i przede wszystkim inteligentnym człowiekiem, tutaj wykazuje się mało przekonującą łatwowiernością i daje się wciągnąć w szpiegowskie gierki jak małe dziecko. I nie przekonuje tutaj motywacja Edwarda - obrońcy skrzywdzonych dzieci, kreślona przez autora.

Szpiegów jest tutaj za dużo i nie są oni postaciami, w które można łatwo uwierzyć. Niewiarygodne jest choćby to, że najważniejszy człowiek wywiadu II RP pozwoliłby sobie na to, by dwóch jego najbardziej zaufanych ludzi okazało się szpiegami na usługach Sowietów i że ludzie ci o przynajmniej podejrzanej przeszłości, znaleźliby się tak blisko tak kluczowej dla bezpieczeństwa państwa persony bez dogłębnego ich sprawdzenia przez służby.

Zakończenie trochę rekompensuje moje kilkutygodniowe zmagania z tą książką, ale, niestety, czas trochę odpocząć od prozy pana Marka.

• Marek Krajewski
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Pomocnik kata

Video

Video