Zatańczyć czeczotkę

Okładka książki Zatańczyć czeczotkę Iwona Menzel
Okładka książki Zatańczyć czeczotkę
Iwona Menzel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: W poszukiwaniu zapachu snów (tom 2) Seria: Seria Owocowa literatura piękna
W poszukiwaniu zapachu snów (tom 2)
Seria Owocowa
Prószyński i S-ka
2002-01-01
2002-01-01
literatura polska powieść polska XXI wiek

Książka jest kontynuacją I części, której nie miałam okazji przeczytać. Aczkolwiek po lekturze "Zatańczyć czeczotkę" myślę, że tego nie uczynię. Częste przeskoki z losów jednych bohaterów na innych, w kulminacyjnych momentach trochę mnie irytowały. Dodatkowo niektóre wątki np. polityczne rozgrywki absolutnie mnie nie interesowały.

W życiu Aleksandry, zaabsorbowanej całkowicie studiami paleontologicznymi i opieką nad czternastoma psami, mężczyźni nie odgrywają żadnej roli. Nie zamierza jednak rezygnować z radości macierzyństwa i z właściwą sobie skrupulatnością udaje się na poszukiwanie odpowiedniego kandydata na ojca. Niestety, szybko musi stwierdzić, że jest to trudne i głęboko frustrujące zadanie. Dla Claudii, pragnącej zatrzymać przy sobie wspinającego się po szczeblach kariery młodego polityka, dziecko jest jedynie środkiem do celu. Mała Amanda okazuje się jednak błędną inwestycją, która nie spełniła pokładanych w niej nadziei i Claudia nie znajduje dla niej miejsca w swoim życiu. Tym żarliwiej Amanda pragnie odnaleźć nieznanego jej ojca. Mieszkającej w Niemczech ciotce Aleksandry coraz trudniej jest zrozumieć nową polską rzeczywistość. Z goryczą musi stwierdzić, że "życie ją wyprzedziło": świat jej dzieciństwa znika kawałek po kawałku i nikt już na nią nie czeka. Jan, jej czternastoletni syn, czuje się natomiast wśród chaotycznej, ale pełnej fantazji polskiej rodziny w swoim żywiole. Tylko z jej strony może oczekiwać poparcia, kiedy założony przez niego Front Wyzwolenia Krasnali zostaje uznany za organizację wywrotową i początek kryminalnej kariery.

2004

2004

Książka jest kontynuacją powieści "W poszukiwaniu zapachu snów". W tej części poznajemy bliżej Aleksandrę - siostrzenicę narratorki. Inteligentna i spostrzegawcza dziewczyna jest studentką Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ma dobre serce, zajmuje się schorowanym staruszkiem - dawnym nauczycielem, uwielbia psy i wykopaliska, a od pewnego czasu pragnie zostać matką i postanawia znaleźć ojca dla swojego przyszłego dziecka. Po wielu perypetiach spotyka przypadkiem swego dawnego kolegę z dzieciństwa - Rosjanina Tolę, który zostaje ojcem jej dziecka. Dziewczyna utrzymuje swoją ciążę w tajemnicy i zwierza się dopiero swojej ciotce, do której jesienią przyjeżdża do Niemiec. Aleksandra nie przyznaje się przed rodziną, kim jest ojciec jej dziecka. Czy tajemnica zostanie odkryta i czy ojciec dowie się o istnieniu jego syna Witolda...
W główny wątek został wpleciony obraz współczesnych Niemiec, Polki od lat mieszkającej w Niemczech, która nieustannie krąży pomiędzy miejscem swojego zamieszkania i Łosinkiem - małą wsią, skąd pochodzi. Kobieta ciągle poszukuje swojego miejsca na ziemi.
Nie jestem zachwycona tą powieścią, chociaż muszę przyznać, że chwilami bywa wzruszająca.

Na półkach: , , , , , ,

Mimo że to kontynuacja, to można czytać bez znajomości "W poszukiwaniu zapachu snów". Dla mnie wypada troszkę słabiej od pierwszej części, ale jest interesująca. Sporo informacji, które nabywa się przy okazji - o wykopaliskach, pracy architektów itd., niezaburzających jednakże głównego toku opowieści. A główny temat to tym razem rodzicielstwo i zawiązane z nim komplikacje i radości.

nudne, nie do przejscia, poziom książki obniżający IQ

nudne, nie do przejscia, poziom książki obniżający IQ

jak i poprzednia ksiazka, a w zasadzie troszke gorzej.

jak i poprzednia ksiazka, a w zasadzie troszke gorzej.

Nie miałam okazji czytać pierwszej części tej książki, ale nie przeszkadzało mi to. Bohaterzy opisani są w sposób dość ciekawy i przejrzysty.
Muszę przyznać, że lubię jak książka dobrze się kończy i ten warunek był spełniony.

Lekka przyjemna książka na weekend w ogrodzie.

Lekka przyjemna książka na weekend w ogrodzie.

Lekka fajna książka

Lekka fajna książka

• 2010
  • Obyczajowe
  • POP

Dodaj cytat z książki Zatańczyć czeczotkę