Salonowe życie

Irena Matuszkiewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2013-04-02
2004-01-01
splot losów beletrystyka gabinet kosmetyczny

Fabuła tej powieści jest w zasadzie obyczajowa, z domieszką opowieści niesamowitej, ale horrorem (z opisu książki) bym tego nie nazwała.
To co najbardziej mi się spodobało w tej książce, to bogactwo postaci drugo-a nawet trzecio-planowych, nakreślonych krótko ale barwnie.
Z postaci pierwszego planu, na czoło wybija się oczywiście Bryśka, ukazana w mocno krzywym zwierciadle. Jeżeli gdzieś istnieje pierwowzór tej postaci, to musiał dać się autorce mocno we znaki.

1974

Typowo kobieca. Trochę śmieszna, ale tak nierealna, że nawet nie śmieszy jak powinna.

Powieść należąca do typowej literatury kobiecej. Opowiada o trudach codziennego życia kobiet w różnym wieku, które spotykają się w salonie kosmetycznym. To humorystyczna bajka z wątkiem kryminalnym. Autorka jak zawsze "serwuje" nam zabawne dialogi z wplątanymi polskimi "powiedzonkami", które śmieszą i bawią. Książkę dobrze się czyta, napisana POPRAWNYM językiem polskim, w przeciwieństwie do większości polskich powieści obyczajowych i romansideł. POLECAM na odprężenie i relaks, jak większość powieści obyczajowych tej autorki. To nie harlekin.

Mdła historia, mdłe postacie i mdła akcja. Niby wszystko jest ale jakieś takie letnie. Zdecydowanie nie rzuca na kolana.

Uwielbiam poprostu i wracam do niej bardzo czesto :D

Uwielbiam poprostu i wracam do niej bardzo czesto :D

Życie Doroty - kosmetyczki, a także ludzi z nią związanych (klienci, znajomi, rodzina),zmienia się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (w tym wypadku cudownego, odmładzającego kremu).

Język fajny, bohaterowie sympatyczni, charakterystyczni, ale brak ładu i składu. Doczytałam do końca, ale fabuła jest dość absurdalna.

Przyznam,że przeczytałem by przeczytać.Prawie nic mnie tam nie zaciekawiło.Zepsuta książka.

Trochę dziwna ta historia. Ok, pisarz ma prawo sobie wymyślić, to co wymyślił. Ale mnie ta książka jakoś nie porwała. Historia dość zabawna, jak to stary pasjonat i wielbiciel perzu wymyśla krem,oliwkę na odmłodzenie skóry, ktoś go użyje przez przypadek i co się wtedy stanie. Dużo zawirowań, dużo pomyłek i jeszcze więcej kłopotów. Ale to wszystko jakieś takie powierzchowne. Przy okazji paru wielbicieli wokół głównej bohaterki, dziwnie powolnej i bez własnego zdania. Nie, nie podobała mi się ta książka. Może inne książki autorki będą lepsze? Zobaczymy.

Tym razem mimo że pierwszą połowę książki wręcz pochłonęłam i czytało mi się bardzo dobrze to już druga mnie czasami nużyła. Miejscami zabawna,ogólnie mało prawdopodobna historia. Nadaje się na oderwanie od rzeczywistości i reset po ciężkim dniu :)

• Literatura na obcasach
  • Irena Matuszkiewicz