Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył

Okładka książki Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył Elżbieta Przybył-Sadowska, Anna Świderkówna
Okładka książki Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył
Elżbieta Przybył-SadowskaAnna Świderkówna Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2003-01-01
2003-01-01
83-240-0352-5
wywiad biografia Biblia starożytność antyk chrześcijaństwo

Wspaniałe spotkanie z piękną, mądrą i duchowo jakże bogatą osobą. Jak zawsze p. Anna Świderkówna porywa słuchaczy/czytalników bogactwem i przystępnością swojej wiedzy, aż chce się zasiąść z nią do stołu i porozmawiać. Posłuchać o tak niesamowitej historii jej życia i o tym do Kogo ją to życie doprowadziło.

Książka pozwala wiele zrozumieć. Wywiad jest ciekawie prowadzony.

Książka pozwala wiele zrozumieć. Wywiad jest ciekawie prowadzony.

Mądra i ciepła. Pełna cierpliwości i pokory. To taka rozmowa, do której chętnie się wraca, dzięki której na wiele spraw można spojrzeć na nowo, z innej perspektywy. Ciekawa i inspirująca do własnych przemyśleń i poszukiwań. Zdecydowanie polecam.

To jakby dwie książki w jednej: fragmenty opowieści o życiu Pani Profesor oraz rozmowy na wybrane tematy biblijne - oba ciekawe, choć okazało się, że historia osobista jest jeszcze ciekawsza niż zgłębianie wątków Pisma Świętego.

Opowieść o życiu prywatnym przeplatająca się z rozmowami o Biblii i Antyku. Czytanie wywiadu z taką osobowością jak Anną Świderkówną to czysta przyjemność. Polecam.

Niezwykle interesujący wywiad-rzeka z największą, moim zdaniem, polską znawczynią Biblii.
Anna Świderkówna opowiada jednak nie tylko o zagadkach, pułapkach i interpretacji Pisma Świętego, jego miejscu w życiu człowieka oraz w cywilizacji europejskiej. Wiele miejsca poświęca swojej pracy badawczej nad kulturą starożytnej Grecji, odczytywaniu papirusów, pracy ze studentami, fascynacji wybitnymi uczonymi, którzy stali się jej autorytetami i duchowymi przewodnikami.

Opowieści te przeplatane są wspomnieniami dotyczącymi życia prywatnego, od dzieciństwa po starość. Anna Świderkówna w ujmujący sposób odpowiada na pytania o swoją rodzinę, o przeżycia wojenne, powojenną naukę i karierę, przyjaźnie...

Badaczka często porównuje współczesność z odległymi epokami, udowadniając, że pewne wartości nie zmieniają się z upływem czasu i pozostają uniwersalne nawet w świecie konsumpcjonizmu i wyścigu szczurów.

Bardzo ujęła mnie skromność tej niezwykłej kobiety, która - mimo ogromnej wiedzy - podkreśla, że wciąż się uczy, szuka odpowiedzi na trudne pytania i na nowo odczytuje Biblię oraz inne wielkie teksty starożytności.
Wielkim plusem niewątpliwe jest komunikatywność wypowiedzi pani profesor, która o wielkich sprawach i skomplikowanych problemach potrafi mówić prostym językiem. Znajdziemy w nim i powagę, i szacunek dla przeszłości, i inteligentny humor.

Wypowiedzi pani Świderkówny udowadniają, że jest ona wybitnym naukowcem, nietuzinkową humanistką, erudytką i osobą o wielkiej kulturze osobistej, której bliskie są sprawy zwykłego człowieka. To właśnie przez jego pryzmat tłumaczy zagadnienia biblijne, które często są niepojęte nawet dla wierzących ludzi (np. ofiara Izaaka, ukrzyżowanie Chrystusa, cierpienia Hioba czy stosunek Pisma Świętego do kobiet).

Polecam wszystkim, którzy lubią zadumać się nad światem i posłuchać mądrego i wartościowego człowieka. Celowo napisałam "posłuchać', bo czytając wypowiedzi Anny Świderkówny, czułam się tak, jakbym siedziała na jej wykładzie albo chłonęła każde zdanie w zaciszu własnego domu, do którego pani profesor zawitała na długą i pasjonującą pogawędkę.

1933

Piękne podsumowanie życia: autorki, naukowca, człowieka wreszcie. Jest tu wszystko - i doświadczenie wojny, i poszukiwania swojego miejsca, i mądre spojrzenie na własne wybory, dominuje zaś życzliwość wobec ludzi i mocne wyznanie wiary. W dodatku nieco drobiazgów lingwistycznych, parę anegdot i przyjemność obcowania ze świadkiem historii.

Świetna książka, doskonała lektura także dla pogubionych, smutnych i wątpiących.

Świetna książka, doskonała lektura...

...im głębiej w-myślimy się w tą historię, tym wyraźniej widać, że starość jest wiekiem zasługującym na prawdziwe poważanie. I taka jest ta książka, a także zwracam uwagę na przejmujący fragment wspomnień z Powstania Warszawskiego.I to co zasługuje na szczególną uwagę,
o Biblii, wierze i człowieku pani profesor opowiada pięknym językiem.

o Biblii, wierze i człowieku pani profesor opowiada pięknym językiem.

• Religia
  • Wywiady
  • Polska
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia

Dodaj cytat z książki Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył