Rzecz o mych smutnych dziwkach

Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza literatura piękna
8372001316
Carlos Marrodán Casas
miłość starość

Nostalgiczne, rozrachunkowe
Rzecz o mych smutnych kurwach - brzmi tytuł w oryginale. Tłumacz się tłumaczy, że w Polsce by to nie przeszło i mówi o prokuraturze i artykułach kodeksu karnego. Co za kraj! Eh 😔

W tej książce atutem jest wspaniały język literacki autora bo temat jest dziwny , zaskakujący i niezrozumiały . Czyta się świetnie .Polecam

Marquez postawił na naturalizm, chęć pozostaniu wiernym sobie kontrastuje z uczuciami najbliższych osób, a podjęta decyzja często niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje.

Jak zwykle u Marqueza nic nie jest proste w opowieści, tam gdzie coś zaczyna być miłe, na pewno nie jest normalne, gdy zaczyna sprawiać radość, dziwnie jest odbierane. Jednak jedno pokazuje na pewno, warto żyć. Warto kochać i .... no miłość jest prawem!

Mój pierwszy kontakt z tym autorem. Książka niezrozumiała. Połączenie dziwności fryzjera Mendozy ze "Stulatkiem...". Idea tekstu niewidoczna, tok fabuły również. W najbliższym czasie sięgnę po innych pisarzy z tego kręgu kulturowego.

Nie będę obiektywna. Moja miłość do Marqueza zaczęła się wraz z „Miłością w czasach zarazy”, pogłębiła po „Stu latach samotności” ( gdy w końcu do niej dorosłam ) i trwa do dziś. Nie przeczytałam jeszcze wszystkiego, ja sobie Marqueza dawkuję, żeby mi na dłużej starczyło. Ale do rzeczy… „Rzeczy o smutnych dziwkach”. Staruszek, a właściwie stary piernik, dziennikarz, człek...

Opis duchowych przeżyć pewnego dziewięćdziesięciolatka, który pierwszy raz w życiu się zakochał. Zaskakująco dobry i głęboki.

Nie ma drugiego takiego autora, nie istnieje Marquezopodobne opisywanie świata. U niego bohaterowie żyją, pachną, oddychają ciężko. "Rzecz o mych smutnych dziwkach" do przełknięcia, ale na pewno nie do przetrawienia w jeden wieczór.

Marqueza odkryłem całkiem niedawno. Przeczytałem "Miłość w czasach zarazy" oraz " Sto lat samotności" jedna mi się podobała bardzo druga mniej, choć niewątpliwie jest dziełem wybitnym. Miałem przez to nie do końca wyrobiona opinie o autorze. Po przeczytaniu "Rzecz o mych smutnych kurwach" już wiem, że autor jest bardzo w moim guście. Kwintesencja Marqueza zamknięta w 100...

Uwielbiam Marqueza za to że potrafi mnie zawsze porwać swoja opowieścią i przenieść do dalekiej, dusznej i gorącej Kolumbii oraz za to, że czytając jego książki mam możliwość patrzenia na świat jego oczyma i czuję się wtedy jak facet. W przypadku tej historii przeżywam wszystko jako starzec, co jest dla mnie fascynujące i niezwykle prawdziwe. Niesamowite przeżycie.

Dyskusje

3 804