Opowiadania zebrane

Julio Cortázar Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza Iberoamerykańska literatura piękna
Cuentos completos
literatura piękna
Zofia Chądzyńska
Proza Iberoamerykańska
literatura argentyńska opowiadania

O ile powieści Cortazara nie do końca do mniej przemawiają, tak jego opowiadania uważam za arcydzieła. Ta wyobraźnia! To ciągłe balansowanie na granicy rzeczywistości i fantastyki! Ten język!!! (Chapeau bas dla tłumaczki!) Zachwycająca lektura!

Cudowne, pięknie napisane, magiczne, wciągające. Cortazar pisze to, co zawsze myślałam, tylko nie potrafiłam ująć w słowa. Polecam z całego serca.

Mogę czytać bez końca i ciągle coś odnajduję nowego innego.

Pierwsza wielka literatura współczesna

Ponad 700 stron. 3 części. 51 opowiadań.
Nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić tej pozycji. Przeczytanie wszystkich opowiadań zajęło mi sporo czasu.
Jednak muszę przyznać, że Julio Cortazar zachwyca.
Polecam.

Opowiadania czy też nowele nie są tomoje ulubione utwory epickie, zdecydowanie wole długie rozbudowane formy. Jednak są dwa wyjątki: Cortazar i Hłasko, na tych pisarzy nie wybrzydzam. I proszę bardzo Hłasko bardzo mocno stąpał po Ziemi, a w sposób obrazowy i chwilami brutalny przedstawiał swój świat, Cortazar natomiast szybuje w stronę metafizyki, świata odrealnionego...

Nie jestem w stanie wyrazić jak cudowną książką są 'Opowiadania' Cortazara. Mogę tylko napisać, że przez zdecydowaną większość opowieści miałam wrażenie, że Cortazar dostał się do mojej głowy, odszukał niektóre z moich snów i je opisał.

To pozycja, do której będę powracała jeszcze przez długie, długie lata...

Argentyńczyk trafia na listę moich ulubionych autorów. ;-)

miejsce, gdzie można być kilkoma osobami jednocześnie.

Totalnie inny świat, po prostu Cortazar.

• Chcę w prezencie
  • Literatura iberoamerykańska