Rzecz o mych smutnych dziwkach

Okładka książki Rzecz o mych smutnych dziwkach
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza Seria: Márquez literatura piękna
literatura piękna
Márquez
Memoria de mis putas tristes
Muza
2017-02-01
2006-01-01
Data 1. wydania:
2005-01-01
Carlos Marrodán Casas

więcej Więcej

Nawet nie wiem co napisać ... moje drugie spotkanie z autorem po "Miłość w czasach zarazy" i już wiem, że to autor nie dla mnie. Starszy człowiek - narrator, który ma swoje fantazje ... nie chcę pisać więcej bo dla mnie kobiety jest to niesmaczne ... Treść książki kompletnie nie dla mnie. I powiem jeszcze jedno w przedmowie się dowiecie tytuł tutaj jest łagodny bo...

Zacznę od tego, że książka nie deprawuje czytelników. Streścić tą książkę można jednym zdaniem: "Dziewiędziesięciolatek próbuje spełnić swoje marzenie". Brawa dla Marqueza za tak wspaniale napisaną powieść. Warto jednak spojrzeć na to opowiadanie jak na refleksyjną lekcję o przemijalności.

Ciekawy kawałek niewielkiej, acz zgrabnie napisanej prozy. Mamy oto bohatera-narratora (porte-parole autora?), dziewięćdziesięcioletniego playboya, aktywnego seksualnie od dwunastego roku życia, który w dniu pięćdziesiątych urodzin posiadł pięćset czternaście kobiet. Wszystkie były prostytutkami. Jak sam twierdzi, nie miał przez nie czasu się zakochać. I nagle kaprys...

3/10 - słaba. Ckliwa i wzruszająca i opisana z noblowskim warsztatem historia "pierwszej prawdziwej miłości" stetryczałego pedofila względem dwunastolatki... Pewnie Epstein z kolegami się zaczytywali cmokając z zachwytu, ale mnie autor jakoś nie przekonał...

Chwytliwy tytuł i wspaniałe pierwsze zdanie.
A potem niezbyt wstrząsająca, raczej epigoniczna opowieść rozdarta pomiędzy Nabokovem a Kunderą. Pilch by docenił.

Nie wiem, druga książka G. G. Marqueza, która poza pięknym językiem i sprytnym konceptem, nie niesie dla mnie żadnych świeżych treści. Ładne, puste.

Ale tytuł zacny!

Nie zachwyciła mnie ta książka. Język piękny, więc dobrze się czytało, ale historia jakaś taka ,,niespecjalna".

Czasem mamy wielkie oczekiwania. A impulsem do tych oczekiwań może być już samo nazwisko autora - i tak miałam w tym wypadku. Bo czego można się spodziewać, bo mistrzu czarowania słowem, który tak wciągał w swoich powieściach, że no nie dało się oderwać?
Staruszek, 90 lat - pragnie się zakochać.
Wspaniale? W końcu miłość w każdym wieku jest dozwolona i piękna.
Okazuje się...

Mój odbiór tego opowiadania cały czas mąciło to, że dziewczyna ma dwanaście lat. Rozumiem tą platoniczną miłość, nie mającą prawa bytu. Rozumiem jego tęsknotę, żeby w końcu kogoś kochać i możne nawet ta ostatnia miłość była czyta i prawdziwa. Dostrzegam niezaprzeczalny geniusz Márqueza w budowaniu historii i jak to mówię spokojnego napięcia. Ale te dwanaście lat. Jakoś nie...

Nostalgiczne, rozrachunkowe
Rzecz o mych smutnych kurwach - brzmi tytuł w oryginale. Tłumacz się tłumaczy, że w Polsce by to nie przeszło i mówi o prokuraturze i artykułach kodeksu karnego. Co za kraj! Eh 😔

W tej książce atutem jest wspaniały język literacki autora bo temat jest dziwny , zaskakujący i niezrozumiały . Czyta się świetnie .Polecam

3 878
    1 803