Elementy filozofii

Okładka książki Elementy filozofii Zbigniew Mikołejko
Okładka książki Elementy filozofii
Zbigniew Mikołejko Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
2008-10-01
2008-10-01
978-83-88311-98-7

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

„Elementy filozofii” Zbigniewa Mikołejko to podręcznik wydany przez Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania, w której sam autor wykłada filozofię i logikę. Jest to dość znaczące, gdyż trudno oprzeć się wrażeniu, że został on napisany specjalnie na potrzeby tej szkoły i przeznaczony dla jej studentów. Uczelnia, która wykłada w szczególności informatykę i zarządzanie nie jest raczej zainteresowana filozofią per se (jej studenci również). Jest to więc podręcznik pisany do umysłów bardziej ścisłych aniżeli humanistycznych. Ten fakt przekłada się oczywiście na to, jak ten podręcznik jest skomponowany i co zawiera.

Zawartość można podzielić na trzy części: historię filozofii (od starożytności do współczesności),historię myśli ekonomicznej (również od starożytności do współczesności) i podstawy logiki. Wachlarz tematyczny jest więc szeroki, a liczba stron ograniczona. Skutkuje to tym, że wszystkie te trzy części są maksymalnie skrótowe i uproszczone. Dwie pierwsze są po prostu kompleksowym, pigułkowym przeskokiem po różnych najbardziej wpływowych w historii myślicielach – każdy z nich dostaje od dwóch do ośmiu stron, w zależności od tego, jak autor ocenia ich wagę i wpływowość. Nie ma tu not biograficznych, jest tylko streszczenie poglądów i to takie dość skrótowe i mocno redukcjonistyczne, ograniczające się tylko do tego, z czego każda postać zasłynęła. Kontekst historyczno-społeczny też jest tu skrócony do absolutnego minimum. Autorowi zdarza się wtrącać wartościujące opinie, ale na szczęście w umiarze.

Plusem tej książki jest rzeczywiście prosty i zrozumiały język. Pisana jest ona dla kompletnych laików, w szczególności dla wspomnianych już studentów informatyki i zarządzania, którzy muszą filozofię po prostu zakuć, zdać i zapomnieć. Dla bardziej humanistycznych umysłów raczej się nie nadaje, bo jest zbyt redukcjonistyczna i uproszczona. Przypomina trochę historię filozofii Tatarkiewicza, ale Tatarkiewicz jest mimo wszystko pełniejszy i pisany już pod czytelnika, którzy rzeczywiście chce zgłębiać filozofię jako taką. Ale jeśli jest ktoś, dla kogoś Tatarkiewicz jest zbyt wysokim progiem wejścia lub jego styl mu nie odpowiada, to od biedy może zerknąć do tego oto podręcznika Zbigniewa Mikołejko.

• Filozofia
  • Etyka/humanizm/egzystencjalizm ;)
  • Tischner
  • Popularno-naukowe
  • Filozofia ogólne
  • -PL

Dodaj cytat z książki Elementy filozofii