Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie

Okładka książki Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie Sabine Burger, Nelleke Geel, Alexander Schwarz
Okładka książki Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie
2006-10-01
83-7495-053-6
Urszula Jelińska
Barcelona

Przewodnik już trochę wiekowy, mało praktyczny a jednak ciekawy. Formą też nie przypomina dzisiejsze przewodniki. Jest zbiorem historii i opisów budynków, ulic, obiektów opisanych z nastawieniem pokazania charakteru danych miejsc. Książka wiernie oddaje klimat miasta. Warta przeczytania zawłaszcza dla tych, którzy chcą poznać Barcelonę jako miasto z historią a nie tylko poznać gdzie iść na zakupy czy dobrze zjeść.

Próbowałem iść tymi śladami, choć książkę uważam za słaby przewodnik

Próbowałem iść tymi śladami, choć książkę uważam za słaby przewodnik

Kolejny przewodnik po Barcelonie wzięty na tapetę! Tym razem przewodnik nietypowy, bo poświęcony przede wszystkim miejscom uwiecznionym przez Carlosa Ruiza Zafona na kartach "Cienia wiatru". Ta niezbyt obszerna książeczka to więc nie lada gratka dla miłośników powieści z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek!

Jestem wielką wielbicielką zarówno Barcelony jak i twórczości Zafona, więc nie omieszkałam przetestować tego przewodnika w stolicy Katalonii. Co więcej moje testy uwzględniały nawet reakcję książeczki na kontakt z sangrią ;)
Przewodnik jest cieniutki i dość oszczędny w treści - zdecydowanie ta jedna pozycja to za mało, jeśli chcemy dokładniej poznać Barcelonę. Ale jako dodatek do standardowych przewodników sprawdza się doskonale! Zawiera nie tylko miejsca doskonale znane z "Cienia wiatru", autorzy wskazali bowiem również kawiarnie, sklepy czy księgarnie, które z pewnością mogłyby zainspirować Zafona i stać się tłem akcji jego książek. Są to miejsca, w których bez trudu, nawet dziś odnajdziemy atmosferę tamtej powojennej, tajemniczej i mniej gwarnej Barcelony. Warto zwrócić uwagę na te obiekty nie występujące bezpośrednio w Cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, bowiem są wśród nich naprawdę prawdziwe perełki! Jedną z nich jest urzekająca księgarnia Rodes na Carrer del Banys Nous wypełniona starymi książkami w pięknych oprawach, ze starymi pocztówkami i uroczym kotem chadzającym sobie po stosach książek i dopominającym się pieszczot od klientów.

Plusem przewodnika są także komentarze oraz wspomnienia samego Carlosa Ruiza Zafona. Nie ma ich wyjątkowo wiele ale za to są to często anegdoty, których nie znajdzie się nigdzie indziej a już na pewno nie w języku polskim. Całość okraszona jest cytatami z "Cienia wiatru" oraz zdjęciami w sepii.

Ja już się rozmarzyłam o kolejnej podróży do Barcelony, więc zakończę opinię polecając "Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie" każdemu, kto planuje wizytę w tym cudownym mieście. Dla wielbicieli książek Zafona jest to wręcz pozycja obowiązkowa!

PS: Efektem końcowym testu z sangrią są brunatne plamy na moim egzemplarzu przewodnika. Książeczka jednak przetrwała i aktualnie czeka na swój kolejny wypad do Barcelony :)

Jestem wielką wielbicielką zarówno Barcelony jak i twórczości...

Przewodnik prawie tak magiczny, jak "Cień wiatru" i jak sama Barcelona. Świetnie oprowadził mnie po Barcelonie Zafona.

Malutka książeczka zawierająca w sobie mnóstwo ciekawych wskazówek dla tych, którzy chcą podążać śladami bohaterów Carlosa Ruiza Zafona. Zabrana do Barcelony okazała się bardzo przydatna w odnajdywaniu pełnych magii miejsc z książki. Sporo wskazówek od Zafona, dodatkowe uwagi autorów.

Właśnie odhaczyłam podpunkt "nabyc [niniejszy] Przewodnik" z listy wskazującej moje życiowe plany, te mniejsze i te większe. Zaraz niżej znajduje się "wyjechac do Miasta Przeklętych", podążyc śladami Daniela, a byc może nawet w końcu dojrzec cień wiatru :)

No niestety jestem Zafonomaniaczką więc gdy zobaczyłam tą książkę to niestety musiałam ją kupić. Jest dobrym przewodnikiem, który można wykorzystać w Barcelonie. Miło się czytało i fajnie opisuje miasto, ale nie jest porywająca.

Dla wszystkich, którzy lubią Barcelonę jak i czytelników Zafóna ;)

Dla wszystkich, którzy lubią Barcelonę jak i czytelników Zafóna ;)

Rewelacyjna pozycja.

Rewelacyjna pozycja.

Dla wszystkich fanów Barcelony.
"- To miasto ma czarodziejską moc (...). Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę."
C.R. Zafon "Cień wiatru "

Dla wszystkich fanów Barcelony.
C.R. Zafon "Cień wiatru "

• Barcelona
  • Mam