Survival. Bushcraftowa podróż życia

turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo SBM
2023-06-14
2022-05-16

To książka o wszystkim i niczym - trochę o survivalu, trochę o bushcrafcie, trochę o outdoorze, jakby autor nie mógł się zdecydować, o czym właściwie chce nam powiedzieć. Większość tematów potraktował po łepkach. Jedne zagadnienia opisuje rzetelniej, inne zacznie, a nie skończy, o jeszcze innych wypisuje bzdury. Np. opisuje, jak wyznaczyć za pomocą mapy i kompasu azymut, ale już nie pisze, po co nam azymut. Albo doradza, żeby lepiej do plecaka spakować jaja ugotowane niż surowe (!),proponuje też zabranie kefiru(!). Do tego koszmarnie myli pojęcia (np. zasoby z zadaniami, wilgoć z wilgotnością) i nie rozumie znaczenia słów, których używa (trekking to nie jednodniowa wycieczka do lasu, a trawers to nie chodzenie na przełaj po polach). Dla mnie ta książka to strata pieniędzy i czasu. A za wspomnienie o możliwości upolowania zwierzęcia za pomocą wnyków mój egzemplarz wylądował na śmietniku!

Jeśli trochę się tematem survivalu i bushcraftu już interesuje to wiele rzeczy "już się wie". Chociaż kilka porad i historii jest warte zapamiętania.

Książka fajnie wydana, dobrze że rany i przedstawiony materiał, nie przeteoretyzowany, sporo przydatnych grafik i zdjęć. Daję 8 z uwagi na brak info o węzłach, które uważam za bardzo pomocne, np do zawieszenia hamaka.

Wszystkie podręczniki powinne być tak napisane. Lekko, interesująco z dużą ilością anegdot i pięknymi zdjęciami. Książka przeczytana w trzy wieczory. Mnóstwo merytorycznej wiedzy i pokryty całościowo temat samodzielnego bytowania w lesie. Polecam!

Kupiłam na prezent swojemu nastoletniemu synowi. Interesuje się lasem i przetrwaniem. Połknął książkę błyskawicznie, mimo że ogólnie nie za bardzo lubi czytać. Sama z ciekawości zerknęłam wybiórczo. Świetnie napisane, lekko i z biglem. Piękne zdjęcia. Bardzo wartościowa pozycja. Idealny prezent!

Zdumiewająco przyjemna lektura. W temacie bushcraftu z zamiłowaniem "siedzę" z pierworodnym od paru lat, większość poruszanych tematów jest nam znana z autopsji, ale trafiły się też nowe perełki, które na pewno się przydadzą, np. sposób autora na przechowywanie jaj na ogniskową jajecznicę. Podręcznikowe definicje pojęć, sensowne ujęcie tematu w rozdziały, wszystko poparte życiowymi przykładami z bogatego doświadczenia autora sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Mimo niemałego formatu - książka na jeden - dwa wieczory. Bardzo ładne wydanie w twardej oprawie na wysokiej jakości papierze. Naprawdę warto ją mieć w biblioteczce by sięgać w razie potrzeby usystematyzowania wiedzy, przypomnienia sobie np. jak wybrać i spakować plecak wyprawowy, lub by pożyczać komuś kto chce zgłębiać tajniki przygotowania do życia w dziczy. Możliwość "wyrwania" lektury w promocji za połowę okładkowej ceny sprawia że książka wg mnie powinna być w każdym domu! Polecam.

Zachęcam z zapałem do przeczytania książki napisanej przez Macieja “Żbika” Fink-Finowickiego, pt: ”Survival. Bushcraftowa podróż życia”.

Jego kompetencja, poparta doświadczeniem, jest niezaprzeczalna.
( Pan Maciej zawsze podkreśla, że zawarta jest tam wiedza całej ekipy LifeTrip - Warszawska Szkoła Przetrwania - Survival & Bushcraft )

Jest to poradnik, który przychodzi z pomocą, gdy zamierzasz m.in.:
znaleźć informacje dotyczące bezpiecznego noclegu w lesie, wyposażenia, orientacji w przestrzeni itd.
nauczyć się ustalać priorytety podczas pobytu na łonie przyrody,
zmierzyć się z własnymi siłami, aby w konsekwencji nabrać pewności siebie i jednocześnie pokory;

Świetności nadają temu dziełu również celująco dobrane do treści, urzekające zdjęcia z wypraw Pisarza.

Pasja Autora jest wręcz zaraźliwa! Jeśli chcesz poczuć się zmotywowany do korzystnego dla Siebie działania, koniecznie rzuć okiem!

Polecam!

Twórca w niezwykle ciekawy i przejrzysty sposób porusza w niej najistotniejsze kwestie dotyczące zachowania się w momencie ewentualnego kryzysu i zabiera każdego śmiałka (mniej lub bardziej doświadczonego w temacie) na przygodę z naturą....

Rewelacyjna książka! Dużo przydatnej wiedzy a co najważniejsze wynikające z doświadczenia autora, a nie kompilacja z innych źródeł. Dobrze się czyta, bardziej jak pogadanka przy ognisku, niż jak podręcznik. Wszystko logicznie poukładane. Autentyczne zdjęcia z wycieczek i szkoleń. Można czytać od początku do końca, albo wybiórczo konkretne rozdziały. Polecam!

Książka bardzo wartościowa zarówno dla stawiających pierwsze kroki w leśnym rzemiośle, jak i dla bardziej doświadczonych. Autor przedstawia wszystkie zagadnienia w przystępny sposób, a całość jest ułożona w czytelną oprawę graficzną. Widziałem w opiniach, że ktoś wytknął błędy merytoryczne. Uważam, że to nie błędy tylko różnicą w interpretacji i doświadczeniu. W tak szerokim temacie łatwo o takie zjawisko, ale nie nazwał bym tego błędami merytorycznymi.
Polecam tą książkę dla każdego kto interesuje się tematyką leśną, turyści też znajdą garść ciekawych informacji, które ułatwią kolejne wyprawy w dziki teren.
Idealny prezent dla młodszych i starszych adeptów zdobywania przygód na świeżym powietrzu!!!

Książka zasługuje na najwyższą ocenę i w wyczerpujący sposób dostarcza wiedzy odnośnie technik przetrwania, a każdy kto nabędzie i wykorzysta zdobytą wiedzę może pewnie iść przez życie i wybrać się w "Bushcraftową Podróż Życia"!!! Do niczego przyczepić się tu nie sposób, a więc tym bardziej ocena Pani Patrycji wydaje się być krzywdząca, bo to oznacza, że nie każdy czyta ze zrozumieniem, a wszystko odbiera wzrokowo! A fotografie szczególnie zasługują na uwagę jakością wykonania i zachwycają! 👏👏👏😍 Polecam każdemu!!!

• Survival
  • Papier