Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie

2006-10-01
83-7495-053-6
Urszula Jelińska
Barcelona

Przewodnik już trochę wiekowy, mało praktyczny a jednak ciekawy. Formą też nie przypomina dzisiejsze przewodniki. Jest zbiorem historii i opisów budynków, ulic, obiektów opisanych z nastawieniem pokazania charakteru danych miejsc. Książka wiernie oddaje klimat miasta. Warta przeczytania zawłaszcza dla tych, którzy chcą poznać Barcelonę jako miasto z historią a nie tylko poznać gdzie iść na zakupy czy dobrze zjeść.

Próbowałem iść tymi śladami, choć książkę uważam za słaby przewodnik

Próbowałem iść tymi śladami, choć książkę uważam za słaby przewodnik

Kolejny przewodnik po Barcelonie wzięty na tapetę! Tym razem przewodnik nietypowy, bo poświęcony przede wszystkim miejscom uwiecznionym przez Carlosa Ruiza Zafona na kartach "Cienia wiatru". Ta niezbyt obszerna książeczka to więc nie lada gratka dla miłośników powieści z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek!

Jestem wielką wielbicielką zarówno Barcelony jak i twórczości Zafona, więc nie omieszkałam przetestować tego przewodnika w stolicy Katalonii. Co więcej moje testy uwzględniały nawet reakcję książeczki na kontakt z sangrią ;)
Przewodnik jest cieniutki i dość oszczędny w treści - zdecydowanie ta jedna pozycja to za mało, jeśli chcemy dokładniej poznać Barcelonę. Ale jako dodatek do standardowych przewodników sprawdza się doskonale! Zawiera nie tylko miejsca doskonale znane z "Cienia wiatru", autorzy wskazali bowiem również kawiarnie, sklepy czy księgarnie, które z pewnością mogłyby zainspirować Zafona i stać się tłem akcji jego książek. Są to miejsca, w których bez trudu, nawet dziś odnajdziemy atmosferę tamtej powojennej, tajemniczej i mniej gwarnej Barcelony. Warto zwrócić uwagę na te obiekty nie występujące bezpośrednio w Cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, bowiem są wśród nich naprawdę prawdziwe perełki! Jedną z nich jest urzekająca księgarnia Rodes na Carrer del Banys Nous wypełniona starymi książkami w pięknych oprawach, ze starymi pocztówkami i uroczym kotem chadzającym sobie po stosach książek i dopominającym się pieszczot od klientów.

Plusem przewodnika są także komentarze oraz wspomnienia samego Carlosa Ruiza Zafona. Nie ma ich wyjątkowo wiele ale za to są to często anegdoty, których nie znajdzie się nigdzie indziej a już na pewno nie w języku polskim. Całość okraszona jest cytatami z "Cienia wiatru" oraz zdjęciami w sepii.

Ja już się rozmarzyłam o kolejnej podróży do Barcelony, więc zakończę opinię polecając "Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie" każdemu, kto planuje wizytę w tym cudownym mieście. Dla wielbicieli książek Zafona jest to wręcz pozycja obowiązkowa!

PS: Efektem końcowym testu z sangrią są brunatne plamy na moim egzemplarzu przewodnika. Książeczka jednak przetrwała i aktualnie czeka na swój kolejny wypad do Barcelony :)

Jestem wielką wielbicielką zarówno Barcelony jak i twórczości...

Malutka książeczka zawierająca w sobie mnóstwo ciekawych wskazówek dla tych, którzy chcą podążać śladami bohaterów Carlosa Ruiza Zafona. Zabrana do Barcelony okazała się bardzo przydatna w odnajdywaniu pełnych magii miejsc z książki. Sporo wskazówek od Zafona, dodatkowe uwagi autorów.

Rewelacyjna pozycja.

Rewelacyjna pozycja.

Właśnie odhaczyłam podpunkt "nabyc [niniejszy] Przewodnik" z listy wskazującej moje życiowe plany, te mniejsze i te większe. Zaraz niżej znajduje się "wyjechac do Miasta Przeklętych", podążyc śladami Daniela, a byc może nawet w końcu dojrzec cień wiatru :)

No niestety jestem Zafonomaniaczką więc gdy zobaczyłam tą książkę to niestety musiałam ją kupić. Jest dobrym przewodnikiem, który można wykorzystać w Barcelonie. Miło się czytało i fajnie opisuje miasto, ale nie jest porywająca.

Ciekawostka dla czytelników Cienia wiatru Zafona - przewodnik skonstruowany na podstawie miejsc odwiedzanych, przemierzanych przez bohaterów książki tego hiszpańskiego pisarza. Zrzuć papcie, usiądź wygodnie i przemierzaj centrum Barcelony krok po kroku, wspominaj jednocześnie losy postaci i porównaj realne miejsca z wytworami Twojej wyobraźni.

"Chciałem, aby opisana przeze mnie Barcelona była jednym z bohaterów książki. Cień wiatru to hołd złożony miastu"

Carlos Ruiz Zafon

Bez wątpienia w tak przedstawionej Barcelonie przez Zafona można się zauroczyć. Autorzy książeczki - Sabine Burger, Nelleke Geel, Alexander Schwarz we wstępie dziękują za wspólne zwiedzanie Barcelony z Zafonem, za to, że pisarz uraczył ich opowieściami o mieście i o sobie samym, a przede wszystkim za książkę tak intensywnie pobudzającą wyobraźnię i inspirującą do planowania własnego spaceru po Barcelonie.

"To miasto ma czarodziejską moc, wie pan o tym, Danielu? Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę"

Mnóstwo zdjęć w odcieniu sepii, ramki z cytatami z Cienia wiatru i cytowanymi wypowiedziami Zafona wraz z krótkimi hasłami na temat poszczególnych miejsc tworzą miłe dla oka literackie kompendium. Świetne połączenie praktycznych informacji, wycieczki po realnych miejscach z echem fantazji i tajemnicy z powieści. Pisarz wyjaśniał, dlaczego takie, a nie inne miejsca wybrał dla swojego literackiego świata i ujawniał anegdoty, nieznane pewnie wielu czytelnikom jego książek. Chcecie wiedzieć, dlaczego i gdzie znajdował się Cmentarz Zapomnianych Książek? Kto zafascynował się tym pomysłem? Uchylę rąbka tajemnicy:

"W przemówieniu burmistrz oznajmił, że wiele osób zafascynowanych jest takim cmentarzem i być może powinno się go wybudować. Następnego dnia ni stąd, ni zowąd w gazetach stało jak byk, że miasto chce wybudować podobny cmentarz"

Wiecie, że Zafon też był posiadaczem pióra Montblanc, chociaż przyznaje, że do tej pory pisze jak kura pazurem? Piękno jego formy, jak twierdzi, było również przyczyną, kiedy to jako pięciolatek postanowił zostać powieściopisarzem i żyć jak w melodramacie.

Twórcy małego przewodnika wprowadzili też do niego miejsca, które nie mają bezpośredniego związku z książką, ale są naprawdę warte uwagi podczas podróży do Barcelony. Jeśli kiedykolwiek znajdę się w tym mieście, nie wyobrażam sobie zwiedzania go bez podręcznego przewodnika. Nie tylko "normalnego", tak, tego również. Magicznie brzmi moje marzenie, aby zatrzymać się na chwilę w jednej, zwykłej uliczce, porównać ją ze zdjęciem z przewodnika i przeczytać fragment do niej się odnoszący. To prawie jak znalezienie się w literackim świecie, a nawet pospolite miejsce stałoby się wtedy niezwykłe. : )

"Chciałem, aby opisana...

Dla wszystkich, którzy lubią Barcelonę jak i czytelników Zafóna ;)

Dla wszystkich, którzy lubią Barcelonę jak i czytelników Zafóna ;)

Przewodnik prawie tak magiczny, jak "Cień wiatru" i jak sama Barcelona. Świetnie oprowadził mnie po Barcelonie Zafona.

Dodaj cytat z książki Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie