Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców
- Kategoria:
- turystyka, mapy, atlasy
- Wydawnictwo:
- Bezdroża
- Data wydania:
- 2023-06-06
- Data 1. wyd. pol.:
- 2023-06-06
- Liczba stron:
- 344
- Czas czytania
- 5 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788383222417
- Tagi:
- literatura polska przewodnik Kraków
To nie jest kolejny przewodnik po Krakowie, ale niejednego popchnie do zwiedzania. To nie jest kolejny spacerownik, ale można przejść z nim kilometry po mieście. To nie jest kolejna książka o kościołach i zabytkach Krakowa, a zaproszenie do poznania dobrze (lub mało) znanych miejsc z innej perspektywy. Minimum dat i suchych faktów, maksimum dobrych historii. A wszystko powiązane z konkretnymi adresami, by ułatwić poznawanie mniej znanej strony miasta.
Książka wpisuje się w modny (i ze wszech miar słuszny) trend turystyki zrównoważonej. Zamiast wysyłać turystów do najpopularniejszych atrakcji, podpowiada i inspiruje do odkrywania miejsc spoza szlaku.
Z książki dowiesz się:
* gdzie kręcono Listę Schindlera
* gdzie są najciekawsze dwory i rezydencje (i dlaczego większość w nowej hucie)
*o skandalu u karmelitanek na Wesołej, zabójstwie w zakrystii u franciszkanów i fundatorze klasztoru kamedułów na Bielanach, który kazał się pochować pod posadzką, by po śmierci po nim deptano
gdzie szukać secesyjnych witraży i PRL-owskich mozaik
* o hotelach widmach
* o dziwnych losach Lenina w Krakowie
* gdzie się podział pręgierz z krakowskiego Rynku (dostał dość zaskakujące drugie życie)
* o najdziwniejszych eksponatach w muzeach (półtorametrowy kołtun? niedopałek cygara wypalonego przez Mickiewicza w Wezuwiuszu? podrabiane kamienie runiczne? tabletki przeczyszczające wielokrotnego użytku?)
* gdzie rośnie drzewo pachnące ciasteczkami i karmelem (serio!)
* którędy biegnie trasa śladem krakowskich seryjnych morderców, a także Stanisława Wyspiańskiego, Allena Ginsberga, Pabla Picassa i Roberta de Niro (który na lotnisku w Balicach musiał wypić czarną kawę, bo zabrakło mleka…)
I wiele więcej!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 80
- 45
- 12
- 7
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Naprawdę dobry NIEprzewodnik, zarówno dla “początkujących”, jak i tych pogłębiających wiedzę o Krakowie. Autorka opisuje miasto i jego historię za pomocą jego osobliwych mieszkańców, anegdot i adresów (które skuszą cię na niejeden spacer).
Subiektywnie uważam, że niektóre rozdziały mogły by być krótsze, a niektóre dłuższe. Jednak mam świadomość, że nie da się osiągnąć efektu, który zadowoliłby wszystkich czytelników ;)
Niemniej polecam, warto!
Naprawdę dobry NIEprzewodnik, zarówno dla “początkujących”, jak i tych pogłębiających wiedzę o Krakowie. Autorka opisuje miasto i jego historię za pomocą jego osobliwych mieszkańców, anegdot i adresów (które skuszą cię na niejeden spacer).
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSubiektywnie uważam, że niektóre rozdziały mogły by być krótsze, a niektóre dłuższe. Jednak mam świadomość, że nie da się osiągnąć...
Jest to dobra książka, ale: spodziewałam sie po niej jednak wiecej informacji spoza ogolnego kanonu wiedzy o Krakowie, tymczasem w wiekszosci opisywane fakty albi byly mi znane, albo zostaly opisane bardzo pobieżnie. Oczywiście moze byc też tak, że mój "ogolny kanon wiedzy" jest jednak dosc bogaty ;-) Ku mojemu rozczarowaniu książka nie jest napisana z jakąś wybitną swadą, żeby nie powiedzieć wprost, że jest nudna, albo przynajmniej przynudnawa. Z zupelnie innej beczki, to coś mi nie pasuje tez w kroju i kolorze czcionki tej książki. No ale (i tu nagly zwrot akcji) mimo wszystko uważam, że jest to pozycja, którą można mieć i przeczytac chocby raz - szczegolnie, gdy ma sie poczucie niedostatecznej wiedzy o Krakowie.
Jest to dobra książka, ale: spodziewałam sie po niej jednak wiecej informacji spoza ogolnego kanonu wiedzy o Krakowie, tymczasem w wiekszosci opisywane fakty albi byly mi znane, albo zostaly opisane bardzo pobieżnie. Oczywiście moze byc też tak, że mój "ogolny kanon wiedzy" jest jednak dosc bogaty ;-) Ku mojemu rozczarowaniu książka nie jest napisana z jakąś wybitną swadą,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCo ma do zaoferowania Kraków?
Z pewnością wiele zabytków, pięknych kościołów, ciekawych miejsc i muzeów.
Sięgając po przewodnik po Krakowie, każdy zapewne spodziewa się sztywnych historii, oklepanych już legend i wszystkim dobrze znanych obiektów.
Jeśli nudzą Cię już tradycyjne przewodniki i szukasz czegoś... niebanalnego i intrygującego, to ta książka jest dla Ciebie.
Nieprzewodnik po Krakowie to pierwsza taka forma książki jaką kiedykolwiek miałam przyjemność przeczytać.
Zapytacie: czym różni się od klasycznych przewodników?
A no z pewnością treścią.
Nieprzewodnik Zofii Jurczak nie prowadzi czytelnika najbardziej znanymi trasami i nie opowiada historii z broszurek turystycznych.
Ta książka to prawdziwy skarbiec ciekawostek, anegdot, niespotykanych i niesłyszanych wcześniej historii i nowych perspektyw.
Forma kupiła mnie od razu. Podział na główne rozdziały tematyczne, a w nich krótkie lub króciótkie opowiastki i historie. Na przeróżne tematy!
Jak zostać hejnalistą? Nie tak prosto, jak może się wydawać.
Jaki wyglądał pobyt brytyjskich monarchów w Krakowie?
Kto był sąsiadem Wisławy Szymborskiej?
Dlaczego oblewano pomnik Lenina walerianą?
Czy Kraków miał swoich seryjnych morderców?
To tylko przypadkowe pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w tym Nieprzewodniku.
Zdecydowanie to jedna z najlepszych książek w tym roku. Mimo że nie każda historia mnie zaangażowała, to i tak znalazłam ogrooooom takich, które mnie wciągnęły żywcem.
Polecać ją będę każdemu.
Tym, którzy Krakowem się interesują.
Tym, którzy chcą go tylko zwiedzić.
I tym, którzy nawet nigdy nic o nim nie czytali.
Krótko mówiąc - jestem zachwycona! ❤️
Co ma do zaoferowania Kraków?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ pewnością wiele zabytków, pięknych kościołów, ciekawych miejsc i muzeów.
Sięgając po przewodnik po Krakowie, każdy zapewne spodziewa się sztywnych historii, oklepanych już legend i wszystkim dobrze znanych obiektów.
Jeśli nudzą Cię już tradycyjne przewodniki i szukasz czegoś... niebanalnego i intrygującego, to ta książka jest dla...
Świrna książka. Polecam
Świrna książka. Polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka świetna, ale na pewno nie dla turystów. Turysta pobiegnie oglądać te najbardziej znane zabytki. W tej książce jest mnóstwo smaczków, które trzeba spokojnie kontemplować. Mieszkałem w Krakowie przez 13 lat i żałuję, że nie znałem tej książki.
Książka świetna, ale na pewno nie dla turystów. Turysta pobiegnie oglądać te najbardziej znane zabytki. W tej książce jest mnóstwo smaczków, które trzeba spokojnie kontemplować. Mieszkałem w Krakowie przez 13 lat i żałuję, że nie znałem tej książki.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJako rodowita Krakowianka, cierpię na nieuleczalną przypadłość, jaką jest czytanie wszelkich ciekawostkowych książek o Krakowie. Uwielbiam dowiadywać się nowych dla mnie rzeczy o miejscach, które – niby z pozoru – tak doskonale znam. Kiedy wiec tylko zobaczyłam, że wychodzi książka Zofii Jurczyk skierowana tak do turystów, jak i dla mieszkańców, która dodatkowo nie jest przewodnikiem po najbardziej znanych, wręcz już oklepanych miejscach wiedziałam, że muszę ją prędko kupić i natychmiast przeczytać. Fakt – kupiłam prędko. Przeczytałam po dwóch miesiącach, ale jak na mnie to świetny wynik i tak!
W książce znajdziemy skondensowaną wiedzę o Krakowie, o nietypowych miejscach tego miasta oraz ludziach, którzy w nim mieszkali lub odwiedzili je tylko przejazdem. Jak to w przypadku tego typu książek bywa, są rozdziały, które ciekawią bardziej i takie, które z lekka nudzą, niemniej jednak całościowo była to dla mnie bardzo interesująca lektura, od której praktycznie nie mogłam oderwać się w ostatni weekend. Czego dowiemy się z „Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców”?
Na przykład tego, że miasto kultury i kościołów było kiedyś pełnoprawnym miastem górniczym oraz co stało się z kopalniami, których było kilkanaście. Przeczytamy też o tym, kto wpadł na pomysł, aby otworzyć w Krakowie muzeum w pełni poświęcone sztuce i technice Japonii oraz kto to przedsięwzięcie finansował. Poza tym dowiemy się, gdzie mieszkali Wisława Szymborska, Czesław Miłosz oraz Stanisław Lem, a także poznamy mroczną stronę miasta reprezentowaną przez krakowskich seryjnych morderców oraz historię przetrzymywania w smrodzie, głodzie i o chłodzie zakonnicy w jednym z klasztorów. Nie zabraknie też skondensowanej ciekawostkowej wiedzy o licznych kościołach i kopcach, a także fortach stanowiących pozostałość po bytności w Krakowie Austriaków podczas zaborów.
Bardzo polecam tę książkę, choć chyba bardziej jednak mieszkańcom i stałym krakowskim bywalcom. Nie wiem, czy jako turystkę szczególnie zainteresowałaby mnie ta pozycja, choć naturalnie mogę się mylić. Warto przeczytać, choćby po to, żeby potem w trakcie spaceru krakowskimi alejkami zaskoczyć swojego interlokutora opowieścią o nożu wiszącym w Sukiennicach, a przy świątecznym stole, kiedy rozmowa jak zwykle zejdzie na tematy zdrowotne, napomknąć o pigułkach przeczyszczających wielokrotnego użytku i największym kołtunie w Polsce, który zobaczyć można w Krakowie właśnie.
Jako rodowita Krakowianka, cierpię na nieuleczalną przypadłość, jaką jest czytanie wszelkich ciekawostkowych książek o Krakowie. Uwielbiam dowiadywać się nowych dla mnie rzeczy o miejscach, które – niby z pozoru – tak doskonale znam. Kiedy wiec tylko zobaczyłam, że wychodzi książka Zofii Jurczyk skierowana tak do turystów, jak i dla mieszkańców, która dodatkowo nie jest...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWydawać by się mogło, że jako rodowita krakuska, o Krakowie wiem już wszystko. A przynajmniej powinnam wiele. Książka Zofii Jurczak pozwoliła mi odkryć moje ukochane miasto na nawo. To nie jest typowy przewodnik ze zdjęciami (tego akurat troszkę mi było brak) i przydługimi opisami. To ciekawa podróż po mieście pełnym tradycji, pełna spotkań i refleksji. Chętnie przeczytałabym kolejną część. Polecam! :)
Wydawać by się mogło, że jako rodowita krakuska, o Krakowie wiem już wszystko. A przynajmniej powinnam wiele. Książka Zofii Jurczak pozwoliła mi odkryć moje ukochane miasto na nawo. To nie jest typowy przewodnik ze zdjęciami (tego akurat troszkę mi było brak) i przydługimi opisami. To ciekawa podróż po mieście pełnym tradycji, pełna spotkań i refleksji. Chętnie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to64/52/2023 ig:@liber.tinea
Przewodnik, który nie jest przewodnikiem - "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" autorstwa Pani Zofii Jurczak, nakładem Wydawnictwa Bezdroża, to książka jedyna w swoim rodzaju. I to w jakże świetnym wydaniu! Kraków to niezwykłe miasto o bardzo bogatej historii. Dawna siedziba królów i Smoka Wawelskiego ma wiele do zaoferowania zwiedzającym. Sama od dnia narodzin mieszkałam w okolicach, a już od lat nawet w centrum tego zachwycającego miasta i po tę publikację sięgnęłam z wielką ochotą. Nowość wydawnicza przekazana do rąk Czytelników w czerwcu 2023, od razu przyciągnęła moją uwagę swoją nietuzinkowością. Co takiego kryje się w tej książce, że krakuska z urodzenia sięgnęła po nią z taką ciekawością? Już zdradzam tę tajemnicę!
Większość tego typu książek, pełniących rolę zarówno inspiracji do zwiedzania, jak i przedstawienia miejsc ważnych z historycznego punktu widzenia, skupia się na tych najbardziej popularnych i obleganych atrakcjach, a całkowicie pomija lokalne smaczki. Książka Pani Jurczak koncentruje się właśnie na tych szczegółach, drobnych niuansach, które nadają koloryt postaciom i wydarzeniom historycznym. Autorka nie pomija oczywiście tych ważnych kwestii, bo mamy nawet cały rozdział związany z geografią - choć ten akurat dla mnie był najmniej ciekawy- o tym jak to Kraków na wapieniu stoi.
Znajdziecie w tej publikacji naprawdę wiele genialnych historyjek i opowieści, a wszystkie przyprawione idealną dozą humoru. Książka jest podzielona na trzy główne segmenty: “Osobliwości”, “Ludzie” i “Zabytki”. W każdym z nich znalazłam naprawdę wiele informacji, które nie tylko wzbogaciły moją wiedzę, ale też zapewniły mi przednią zabawę i salwy śmiechu! Teraz, po lekturze “Nieprzewodnika”, wiele miejsc, koło których przechodzę na co dzień nabrało dla mnie całkiem innego wymiaru, stały się jakby pełniejsze. Autorka obala w swoim dziele pewne mity i legendy (choćby o dwóch braciach, budowniczych wież Kościoła Mariackiego),ukazując jak mogło być naprawdę. Szczerze mogę polecić tę książkę zarówno mieszkańcom, jak i osobom odwiedzającym to miasto - poznacie je z całkiem innej strony!
64/52/2023 ig:@liber.tinea
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzewodnik, który nie jest przewodnikiem - "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" autorstwa Pani Zofii Jurczak, nakładem Wydawnictwa Bezdroża, to książka jedyna w swoim rodzaju. I to w jakże świetnym wydaniu! Kraków to niezwykłe miasto o bardzo bogatej historii. Dawna siedziba królów i Smoka Wawelskiego ma wiele do zaoferowania...
Ostatnio miałam możliwość przeczytania "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" autorstwa Zofii Jurczak.
Zainteresowałam się tą pozycją ze względu na to, że nie lubię Krakowa i chciałam spojrzeć na Kraków z innej perspektywy i po prostu się z nim polubić.
"Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" ze względu na swoją treść daje możliwość poznania zupełnie innych miejsc - takich, do których przy zwiedzaniu raczej byśmy nie dotarli. Mamy tutaj do czynienia z tzw. turystyką zrównoważoną, a osobiście bardzo podoba mi się ten trend, czyli zamiast zwiedzać najpopularniejsze miejsca, odkrywamy te mniej znane.
"Nieprzewodnik" podzielony jest na trzy główne grupy tematyczne: "Osobliwości", "Ludzie", "Zabytki". Najbardziej podobały mi się rozdziały z dwóch ostatnich kategorii.
Czego dowiecie się z "Nieprzewodnika"?
- w którym muzeum można zobaczyć kołtun,
- czy w Krakowie można spotkać groby wampirów?,
- czy jest możliwe wykonać 525,5% normy w pracy?,
- o krakowskich seryjnych mordercach,
- kim mógł zostać Roman Polański, zanim został reżyserem,
- na jaką kwotę były ubezpieczone arrasy, kiedy wracały do Krakowa?
I wiele więcej ciekawostek, wspomnień o znanych ludziach, historii, legend itp.
Po zakończeniu niektórych opisów są wskazane tytułu do innych publikacji, co jest przydatne, jeśli zaciekawi Was jakiś temat.
Fajne jest to, że czytając miałam wrażenie jakby oprowadzał mnie przewodnik.
Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu? Ogólnie pozytywne. Znajdziecie tutaj naprawdę bardzo dużo informacji i w moim przypadku sprawiło to, że czasami musiałam sobie dawkować czytanie, bo w pewnych momentach było ich za dużo i nie byłam w stanie wszystkiego przyswoić. Dotyczyło to głównie tematów, które mniej mnie interesowały. Jest to też plus, bo właśnie przez różnorodność tematyczną każdy znajdzie coś dla siebie.
Ostatnio miałam możliwość przeczytania "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" autorstwa Zofii Jurczak.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZainteresowałam się tą pozycją ze względu na to, że nie lubię Krakowa i chciałam spojrzeć na Kraków z innej perspektywy i po prostu się z nim polubić.
"Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" ze względu na swoją treść daje możliwość poznania...
"Nieprzewodnik" łączy w sobie dwie rzeczy, które uwielbiam - Kraków i jego nietypowe miejsca/historie z nim związane, dlatego bardzo się ucieszyłam na możliwość współpracy przy tym tytule. W nadziei, że książka mnie czymś zaskoczy, zaczęłam wertować jej strony. I muszę przyznać, że naprawdę dobrze sobie z tym zadaniem poradziła, mimo, że o wielu rzeczach już wiedziałam.
Książka podzielona jest na trzy części:
• 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐥𝐢𝐰𝐨ś𝐜𝐢 - w tej części znajdzie się coś dla osób, które nie lubią podążać utartymi ścieżkami. Są tu opisane miejsca, które zwykle się omija, bo prawda jest taka, że większość turystów obraca się jedynie wokół Starego Miasta i Kazimierza. Wiecie, Wawel, Sukiennice, synagogi, jeszcze Kościół Mariacki, do maka i do domu. A Kraków to nie tylko te miejsca! To także groby wampirów, dzwonki za umarłych zwisające z budynków, gabinet osobliwości Collegium Maius, w którym znajdziemy np. niedopałek cygara Mickiewicza bądź filiżankę Stanisława Augusta czy ogromne Muzeum Farmacji, które bezwiednie wszyscy mijają, a znajduje się przecież na Floriańskiej.
• 𝐥𝐮𝐝𝐳𝐢𝐞 - tutaj z kolei skupiamy się na personach Krakowa bądź przejezdnych wizytatorach. Wiedzieliście na przykład, że w Mieście Królów gościł Pablo Picasso, legendarny Twardowski wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny, a u schyłku stalinizmu uliczkami przechadzał się Piękny Władek (jak się później okazało seryjny morderca)? Zgaduję, że nie.
Mnie osobiście zaskoczył fakt, że Oskar Schindler miał swój udział w prowokacji gliwickiej. Tego akurat o nim nie wiedziałam! Swoją drogą od siebie mogę bardzo polecić zwiedzenie Fabryki Schindlera. Uważam, że jest to jedno z miejsc, które powinien odwiedzić każdy będąc w Krakowie.
• 𝐳𝐚𝐛𝐲𝐭𝐤𝐢 - w tej części Zofia Jurczak przedstawia nam, jak sama nazwa mówi, zabytki, opisując ich dzieje lub rzucając różnymi ciekawostkami. To coś z pewnością dla osób pasjonujących się historią, ale nie tylko. Część z informacji, np. o fortyfikacjach Krakowa, nawet mnie zaskoczyła.
Podsumowując, mogę Wam z czystym sumieniem polecić "Nieprzewodnik".
⠀
{współpraca}
"Nieprzewodnik" łączy w sobie dwie rzeczy, które uwielbiam - Kraków i jego nietypowe miejsca/historie z nim związane, dlatego bardzo się ucieszyłam na możliwość współpracy przy tym tytule. W nadziei, że książka mnie czymś zaskoczy, zaczęłam wertować jej strony. I muszę przyznać, że naprawdę dobrze sobie z tym zadaniem poradziła, mimo, że o wielu rzeczach już...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to