Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem

Okładka książki Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Okładka książki Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem
Beata PomykalskaPaweł Pomykalski Wydawnictwo: Bezdroża turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża
2023-07-12
2023-07-12

Okładka książki Wenecja. Oblicza miasta na wodzie Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Wenecja. Oblic... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Górny Śląsk. Slow przewodnik Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Górny Śląsk. S... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Roztocze. Slow przewodnik Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Roztocze. Slow... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Szlaki turysty... Beata Pomykalska, P...

Bardzo słaby przewodnik, zarówno jeśli chodzi o treść jak i jakość wydania. Zmarnowane pieniążki. Nie polecam

Jeśli kochacie sielskie zakątki, wsie, skanseny, ciekawe miejsca na mapie Polski, które przybliżą Was do natury i dawnych czasów, rodem z gry Wiedźmin - to ten tytuł jest idealny♥

Kto nie chciałby uciec do cichego przytulnego miejsca, gdzie czas zatrzymał się wiele lat temu? Usłyszeć ciszę i odpocząć na łonie natury? Ta pozycja to idealny przewodnik po miejscach, które zachwycą i dadzą chwilę wytchnienia. Pozwolą odkryć miejsca mało znane, albo poznać bliżej miejsca, w których już byliśmy.
Książka daje gotowe rozwiązania na chwilę wytchnienia po ciężkim tygodniu, miejscowości opisanych jest tak dużo, że każdy niezależnie od miejsca zamieszkania znajdzie miejsce gdzie można uciec na weekend (bez ogromnej wyprawy).
Przf:)"; się 11ewodnik idealny na jednodniowe wyprawy, a także dłuższe podróże np. Kamperem albo wyprawą pod namiot.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję
#polskazpomysłem #wioskiisielskiezakątki #WydawnictwoBezdroza
#współpracareklamowa #współpracabarterowa
#książka #book #bookstagram #czytam #czytambolubie #książki #bookstagrampl #booklover #ksiazka #bookworm #reading #czytaniejestsexy #czytambolubię #instabook #kochamczytać #czytanie #takczytam #bookstagramtopasja #polishgirl #czytamy #czytaniejestfajne #terazczytam #kochamksiążki

Książka daje gotowe rozwiązania na chwilę wytchnienia po...

"Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki" Beaty i Pawła Pomykalskich jest zachwycająca!
Niesie ogromne bogactwo różnorodnych miejsc w kraju, które charakteryzuje niezwykła historia osadnictwa oraz pielęgnowane unikatowe tradycje i wyjątkowe symbole regionalne.
Poznałam nietypowe style architektoniczne. Odbyłam wirtualną podróż popartą niezwykłymi fotografiami wyróżniających się niesamowitych wiejskich drewnianych budowli, skansenów, parków etnograficznych, zagród tematycznych oraz świątyń mniejszości narodowych m.in. Muzułmanów, Łemków, Tatarów, protestantów, Żydów, Arian i staroobrzędowców. Wpadłam z niezapomnianą wizytą do rodzinnych miejscowości znanych i zasłużonych polityków, pisarzy, kompozytorów, a także poznałam nieznane mi do tej pory wyjątkowe klasztory, dwory, zamki, pałace i sanktuaria. Zatrzymałam się we wsiach słynących z najwyższych palm wielkanocnych, układanych dywanów z kwiatów, malowanych kwiatowych elewacji, świątecznego czyszczenia ścian domów czy takich, które służyły za plany filmowe. Odwiedziłam osadę latarników i region zrzeszanych flisaków. Zorientowałam się w miejscach słynących z rozlicznych muzeów, spławiania drewna, wydobywania ropy (czarne złoto),wypalania wapna (białe złoto),dziergania słynnych koronek. Zaznajomiłam się z regionami z przemysłową przeszłością oraz nietuzinkowymi pomnikami przyrody.
Odwiedziłam wsie wielokulturowe, celebrujące stare obrzędy oraz te z pomysłem na rozwój. Miejsca, gdzie agroturystyka łatwo może przenieść w przeszłość.
A wszystkie te wioski i sielskie zakątki kusiły dodatkowo malowniczymi pejzażami i harmonią z otaczającymi je parkami krajobrazowymi, lasami, jeziorami i rzekami.
Wiedzę przy każdej opisywanej miejscowości poszerza podrozdział "Dzień w okolicy", z którego dowiedziałam się, co w sąsiedztwie jest wartego zwiedzania i poznania.

Przepiękny album, który wyróżnia moc ciekawostek i gotowych planów na podróże w sielskich okolicznościach po Polsce!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Jeżeli tak jak ja lubicie spokój polskiej wsi i niespieszność małych miasteczek, nie przepadacie za tłumami i wolicie kontemplować piękno świata, cuda natury i architektury to mam Wam do zaoferowania świetny przewodnik po najbardziej sielskich zakątkach Polski.

„Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki” Beata i Pawła Pomykalskich to ok. 100 pomysłów na nieoczywiste wycieczki w miejsca, w których można rozkoszować się ciszą, spokojem i cieszyć bliskością natury czy zachwycać pięknem zabytków. Autorzy przygotowali po kilka propozycji dla każdego województwa, więc naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie.

Szczególną uwagą obdarzone zostały skanseny, których jest w książce opisanych kilka, ale też małe miasteczka, zapomniane przez świat wioski, miejsca, o których z pewnością nigdy nie słyszeliście, i takie które często pojawiają się w innych publikacjach (np. Biskupin czy Park w Arkadii). Już samo przeglądanie pięknych fotografii zamieszczonych w przewodniku przynosi ukojenie i relaksuje, aż chce się rzucić wszystko i ruszyć na wycieczkę.

Każda miejscowość jest krótko opisana, z odniesieniami do jej historii i tradycji, zaprezentowane są miejsca szczególne warte uwagi, ale także rozpisane są propozycje miejsc, które można zobaczyć w okolicy. Tekst napisany jest w bardzo przyjemnym stylu, który w pewien sposób oddaje klimat opisywanych miejsc. Zaś opisywane lokalizacje zaznaczone są na mapkach województw i na mapie Polski zamieszczonej na wyklejce. Całość prezentuje się naprawdę pięknie!

Zaskoczyło mnie, że autorzy na Lubelszczyźnie polecają uwadze Wyżłów, który jest niedaleko od moich rodzinnych stron, a który sama odkryłam dopiero zeszłego lata – to jest prawdziwie koniec świata, bardzo sielski i bardzo piękny, a takich miejsc jest tu więcej!

Po przewodniki podróżnicze sięgam i to z ochotą. Co sezon w moje ręce wpada ich kilka i za każdym razem poznaję nowo poznane miejsca do jakich osobiście planuję się udać by zobaczyć na własne oczy to co autorzy przedstawili wstępnie na stronicach przewodnika.

Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem. Wydanie 1 autorstwa: Beaty i Pawła Pomykalskich to idealny przewodnik po naszym kraju jaki został podzielony na 16 rozdziałów czyli tyle ile mamy obecnie województw. To w każdym z nich autorzy wybrali kilka atrakcyjnych miejsc i nam bliżej je przedstawili.
Co ciekawe, to jest to, że każde województwo jest fantastycznie przedstawione ze swoimi atrakcjami jakie zachęca by je zwiedzić. Nie ma tu nigdzie nudy i nie dopatrzymy się tekstu jaki nas zniechęci do odbycia podróży po kraju nawet w najdalsze zakamarki od naszego miejsca zamieszkania. Przedstawione historie przenoszą nas chwilowo w przeszłość pod postacią legend, po czym powracamy do miejsca teraźniejszego i spoglądamy na niego w zupełnie w innej perspektywy. Nie sądziłam, że w najbliższych województwach na południu Polski, gdzie mieszkam można poznać tereny tak zróżnicowane pod względem geograficznym. Znajdująca się tam architektura jest o tyle dla mnie ciekawa, że pokazuje się w innym świetle niż ją znałam z innych treści do tej pory.

Pani Beata i Pan Paweł opracowując przewodnik przekazują treść prostym językiem, nie wyszukanym, tak aby dobrze go rozumieć i czerpać z niego ogrom wiedzy. Oczywiście nie zapomnieli o części graficznej i pokazują czytelnikowi multum przepięknych fotografii jakie są 'dekoracją' całego przewodnika.

Podziwiam autorów i im trochę zazdroszczę tej smykałki do stałych podróży, zdobywania wiedzy, a potem umieszczeniu tego wszystkiego w jednym przewodniku jaki staje się skarbnicą wiedzy.

Lato powoli zbliża sie ku końcowi więc to jeden z ostatnich momentów by przed szkolnymi wyzwaniami wybrać się na kilka dni sielskiego odpoczynku. Z pomocą przychodzi ta niesamowita książka autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich. To pięknie wydany zbiór ponad 100 miejsc znajdujących się oczywiście w Polsce które na każdym kroku zachwycają swą wyjątkowością. Przewodnik okraszony wspaniałymi zdjęciami pomoże Wam w zaplanowaniu nieoczywistego wyjazdu.
Znacie takie miejscowości jak Maurzyce, Puchły, Sułoszowa czy też Zalipie?
Odwiedziłam kilka z nich i mogę Wam obiecać, że zaznacie tam czegoś totalnie niezapomnianego! To wspaniała alternatywa dla popularnych citybreakow.
Każda z miejscowosci jest szczególowo opisana więc zanim wybierzecie się w podróż warto zaznajomić się z tym co będzie Was tam czekać!
Ja ze swojej strony polecam Wam bardzo Zalipie (gdzie mieszka akurat moja rodzina i muszę przyznać, że malowane domy robią wrażenie zdecydowanie na żywo!) oraz Kluki i ichniejsze Muzeum Wsi Słowińskiej. Spędziłam tam fantastyczny czas!

Lubicie wycieczki w te mniej uczęszczane zakątki, pełne wierzeń, legend i bardziej "przyziemnych klimatów"?
Tam, gdzie czas zdaje się zatrzymywać w miejscu - w murach skansenów, dworków, mniejszych warowni czy pośród wiejskich pól?

Ja jestem maniaczką ruin oraz zwiedzania zamków. Mam też słabość do wszystkich pozostałości wierzeń ludowych, a odpoczynek od zgiełku miasta to coś o czym nieustannie marzę.

Nic więc dziwnego, że czaiłam się na ten przewodnik, który jest inny niż wszystkie! Do rzeczy!
Omijamy wielkie miasta i czmychamy poza zgiełk i gwar!

Autorzy książki, podsuwają nam 100 propozycji do zwiedzania (przez co wydaje mi się, że każdy znajdzie coś dla siebie). Miejsca rozsiane są po całej Polsce, a nawigację ułatwia mapka znajdująca się już na samym początku. Zaznaczone są na niej wszystkie polecane punkty 🙂

Śmiało mogę powiedzieć, że o większości z nich nie miałam pojęcia, a przepiękne zdjęcia zdecydowanie zachęcają do ich odwiedzenia i zaplanowania wycieczki!

Serdecznie polecam! ❤️

Przyznam szczerze, że rzadko sięgam po przewodniki. Nie jest to moja ulubiona lektura, ale tym razem zrobiłam wyjątek i tak oto wpadła w moje ręce książka pt. "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" Beaty i Pawła Pomykalskich. Z miejsca się nim zachwyciłam, ponieważ już sama oprawa graficzna przyciąga uwagę. Zajrzałam więc do środka i pierwsze, co zrobiłam, to obejrzałam wszystkie znajdujące się tam zdjęcia. Człowiek, jak wiadomo jest wzrokowcem, więc najpierw patrzy na piękno, a dopiero potem coś poczyta. Tak zrobiłam i ja.

Wiedziona ciekawością zagłębiłam się w treści bogate w informacje, których musiałabym szukać w Internecie, co zajmuje sporo czasu. Tutaj mam wszystko w jednym miejscu – 100 obiektów rozlokowanych po całej Polsce wraz z ich historią, ciekawostkami oraz tradycjami. Jestem w szoku, że autorom udało się zmieścić tyle danych w tak niewielkim przewodniku. Teksty są faktycznie niewielkich rozmiarów i zawierają same najważniejsze fakty dotyczące nie tylko danego regionu, ale opisywanego obiektu, niezależnie od tego, czy jest to dworek, pałac, wieś czy skansen. Zachwyca bogactwo kultury, tradycji, ale też osadzenie w konkretnym okresie historycznym.

Czytelnik ma więc w swoich rękach bogactwo wiedzy o swoim kraju przedstawione w sposób przystępny wraz z niezbędnymi objaśnieniami dotyczącymi ważniejszych terminów. Przewodnik zatem nie tylko edukuje, ale i zachęca do samodzielnych podróży. Zaś krótki tekst nie pozwala się znudzić nawet osobom najbardziej opornym na nową wiedzę. Daje to szansę na poznanie nowych miejsc. Zaprasza do refleksji nad tym, co było. "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" to idealny bagaż podręczny nie tylko podczas wakacyjnych wypraw za miasto w gronie rodziny, ale również sposób na zgłębienie tajemnic własnego kraju. Autorzy bowiem odkrywają przed nami więcej niż poznaliśmy dotychczas. Takich informacji nie znajdziemy w podręcznikach do geografii lub historii, a szkoda. Pewnie nauka byłaby wtedy bardziej użyteczna.

Taka książka zainspirować może do odwiedzenia dotychczas ignorowanych czy zapomnianych miejsc. To nowe oblicze turystyki, które pozwala wypoczynek połączyć z aktywnością. Nie bez podstawy mówi się przecież, że podróże kształcą. Coś w tym jest! Polska przecież ma w swojej ofercie wyjątkowe miejsca i niekoniecznie musi to być plaża czy góry. Możliwości mamy tutaj mnóstwo. Dla każdego coś miłego. Zarówno dla amatorów historii, jak i dla tych, którzy cenią sobie pracę na wsi, gdzie znajdziemy ciszę oraz spokój.

Zwiedzanie ułatwiają rozdziały poukładane według województw, dzięki czemu nie musimy szukać danego obiektu "w ciemno". Wystarczy, że zapamiętamy, gdzie leży, a szybko zlokalizujemy go na mapie.

Na uwagę zasługuje również język przewodnika. Zdania proste, przystępne, czyli dla każdego. W sam raz dla osób, które albo planują wycieczkę, albo już na niej są, a przewodnik zabierają ze sobą. Treść wciąga z każdym słowem. Ciekawi nie tylko ze względu na tematykę, ale też ze względu na nowinki, których nie brakuje a których wielu z pewnością nigdy wcześniej nie słyszało.

Koniecznie musicie go mieć w swojej domowej biblioteczce, jeśli chcecie zwiedzić Polskę świadomie i docenić piękno tradycji, architektury, krajobrazów oraz kultury, w jakiej przyszło dorastać naszym przodkom.

"Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki" to przewodnik w którym znajdziemy inspirację aby odwiedzić piękne i niezbyt popularne miejsca.

Przewodnik jest bogaty w piękne zdjęcia. Podrozdziały nie są duże, znajdziemy tam dosyć niewiele informacji. Różnego rodzaju ciekawostki, informacje oraz wskazówki jak można spędzić dzień w danym miejscu.

Bardzo spodobała mi się ta niedługa forma. Książka po prostu zwraca naszą uwagę na różne ciekawe wioski i zachęca aby je odwiedzić. Myślę, że jeśli ktoś się zdecyduje to bez problemu znajdzie dodatkowe informacje. Dla mnie ta pozycja to taki przegląd miejsc wartych odwiedzenia, w końcu znajdziemy ich tutaj ponad 100. Stąd ta zwięzła forma.

Znajdziemy tutaj różnego rodzaju unikatowe tradycje i zwyczaje, cuda przyrody i perły inżynierii. Każde z tych miejsc jest wyjątkowe.

Myślę, że każdy znajdzie tutaj wycieczkę dla siebie. I Ci którzy lubią bardziej aktywny wypoczynek i Ci, którzy lubią spokój.

Kilka z zaproponowanych miejsc trafiło na moją listę "do odwiedzenia". Uwielbiam to, że nasz kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania i że jeszcze wielu miejsc nie miałam okazji odwiedzić.

Bardzo spodobała mi się ta...

• Popularnonaukowe
  • WYCIECZKI
  • Elitki
  • Polska
  • Natura
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem