Reality Fame. Walka o sławę

Zysk i S-ka
2024-04-30
2024-04-30
9788383352077

„Reality Fame. Walka o sławę” autorstwa Marii Karnas to powieść, która przenosi Czytelnika w świat reality show, pieniędzy, sławy, zawiści, fałszywych przyjaciół i… miłości.

Gdy tylko przeczytałam opis powieści wiedziałam, że to może być coś nowego, świeżego, oryginalnego, a znając warsztat pisarki Autorki z całą pewnością także wciągającego. Nie myliłam się! Maria Karnas zadbała o to, aby Czytelnik już od pierwszych stron czuł się zaintrygowany fabułą i aby wciągnęła go ona w wir wydarzeń do tego stopnia, aby nie mógł odłożyć książki na bok.

„Reality Fame. Walka o sławę” została skonstruowana w taki sposób, aby każdy rozdział przypominał nowy odcinek programu. Obserwujemy życie uczestników, przyglądamy się co dzieje się za kulisami, jesteśmy świadkami eliminacji i przede wszystkim możemy obserwować do czego zdolni są uczestnicy, aby zwyciężyć. Oszukują, niszczą czyjeś relacje, zakładają maski i nie cofną się przed niczym. Zatracają siebie w imię sławy i pieniędzy, a granica pomiędzy światem rzeczywistym, a tym wykreowanym przez reżysera szybko się zaciera.

Podoba mi się przedstawienie bohaterów powieści. Każdy z nich przychodzi do programu po coś innego, kreuje się na osobę którą zupełnie nie jest. Zarówno na potrzeby program, jak i poza nim jest to zbieranina przeróżnych osobowości z różnymi demonami, które próbują ukryć przed kamerami, ale przede wszystkim pozostałymi uczestnikami programu.
Już na samym początku książki wiemy, że Lisa idzie do programu, aby spłacić długi po swoim ojcu i zapewnić byt sobie oraz chorej matce. Jej zachowanie w programie często jest nie moralne i daleko mu do fair play. Niejednokrotnie łapałam się na tym, że próbowałam ją oceniać, tłumaczyć. Raz jej kibicowałam, a innym razem nazywałam podłą żmiją. Była to postać, która wzbudzała we mnie wiele emocji i chyba właśnie to jest klucz do tworzenia genialnej postaci i książki. Ma ona wzbudzać ogrom skrajnych emocji, aby chciało się śledzi jej losy i Marii Karnas w 100% się to udało.

„Reality Fame. Walka o sławę” to świetna książka pokazująca co pragnienie sławy i pieniędzy może zrobić z ludźmi. To świetny obraz kulis programów, które tak chętnie są oglądane przez ludzi na całym świecie. Kto wygra program? Jaką będzie musiał zapłacić za to cenę? Tego musisz się dowiedzieć sam/-a! Serdecznie 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 i dziękuję Wydawnictwu oraz Autorce, że mogłam objąć tę historię patronatem.

[RECENZJA PATRONACKA PRZEDPREMIEROWA]
REALITY FAME. WALKA O SŁAWĘ
Autor: Maria Karnas
Wydawnictwo: Zysk i Ska
Premiera: 30.04.2024

Maria Karnas to autorka romansów i powieści z gatunku Young Adult - MIŁOŚĆ I ZEMSTA oraz NETLOVE. Pod koniec kwietnia 2024 przy współpracy Wydawnictwa Zysk i Ska ukaże się trzecia książka Autorki - REALITY FAME. WALKA O SŁAWĘ.

ODKRYJ MROCZNĄ STRONĘ WALKI O SŁAWĘ I FORTUNĘ.

Reality Fame to również nazwa telewizyjnego show stworzonego przez Martina Williamsa. Dziesięcioro uczestników zostaje zamkniętych na kilka tygodni w okazałej willi z basen. Wszyscy zostają poddani różnym wyzwaniom testującym ich umiejętności. Zadania będą polegać na walce z własnymi słabościami i lękami. A wszystko pod czujnym okiem kamer, a tym samym telewidzów. Zwycięzca show zgarnia sto tysięcy dolarów i gwarancję sławy.

Do udziału w programie zgłasza się Lisa Kane. Dziewczyna pilnie potrzebuje pieniędzy. Chce spłacić długi, które pozostawił jej ojciec i pomóc schorowanej matce. Lisa jest zdeterminowana i nie cofnie się przed niczym w drodze do zwycięstwa. W show poznaje Briana – zwycięzcę poprzedniej edycji. Kane chce poznać tajemnicę jego wygranej i proponuje mu pewien układ. Czy Lisa wygra program i w końcu uwolni się od długów? Do czego będzie zdolna, by wygrać nagrodę? Jaka relacja połączy ją z Brianem?

Już od pierwszych zapowiedzi bardzo zaciekawił mnie opis tej historii. Szukam czegoś świeżego i nowego w książkach. Nie miałam jeszcze okazji czytać książki z motywem programu telewizyjnego o takiej tematyce. Pamiętam, że jako nastolatka oglądałam reality show na podobnych zasadach. Takie telewizyjne show cieszyło się wtedy dużą popularnością. O internecie prawie nikt nie słyszał. Widzowie z ogromnymi emocjami oglądali transmisję z kamer i wydarzenia dziejące się w domku uczestników.

Kłótnie, nieporozumienia, romanse, zadania testujące uczestników, zazdrość, walka o zwycięstwo, maski i fałszywe przyjaźnie. Uczestnicy nie cofną się przed niczym. Kłamią, oszukują, skłócają innych. Wszystko w jednym celu – wygrana. Wybielanie siebie i dotarcie do finału po trupach. W pewnym momencie granica między rzeczywistością, a światem wykreowanym przez reżysera i „udoskonalanym” przez uczestników zaczyna się zacierać. Trudno być sobą, ważne jest przetrwanie i zdobycie sympatii widzów, a tym samym ich głosów potrzebnych do zwycięstwa. Trzeba się wyróżniać i najczęściej zasłynąć jakąś aferą. Szare myszki i skromni uczestnicy nie mają szans. Grupa wywiera naciski, producenci tłumaczą się regulaminem i walką o oglądalność. Nikomu nie wolno ufać.

Czytanie książki przypominało mi oglądanie show w odcinkach: zagrożone osoby, eliminacja najmniej popularnego uczestnika. Byłam bardzo ciekawa kto dostanie się do ścisłego finału. Autorka pokazuje do czego zdolni są ludzie walcząc o pieniądze i sławę. Nie podobało mi się wiele zagrywek uczestników. Z pewnością nie była to gra fair. Wielu z nich zakładało maski i nigdy nie pokazało swojej prawdziwej twarzy, osobowości i charakteru. Wszystkie zachowania odgrywane były pod publikę.

Kto zwycięży i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? Czy w reality show jest miejsce na prawdziwe uczucie?

[RECENZJA PATRONACKA PRZEDPREMIEROWA]
REALITY FAME. WALKA O SŁAWĘ