Wody czerwone

Agata Kunderman Wydawnictwo: Initium kryminał, sensacja, thriller
Initium
2024-03-22
2024-03-22
kryminał śmieci odpady morderstwo zemsta trauma policja

Czytaliście debiut Agaty Kunderman ,,Wróżda"? Jeśli nie, koniecznie nadróbcie lekturę tego rewelacyjnego thrillera, a zaraz potem następną powieść autorki, zatytułowaną ,,Czerwone wody", choć tak naprawdę kolejność nie ma tu żadnego znaczenie, ponieważ są to zupełnie odrębne fabuły.

Tym razem czeka nas emocjonujący wypad do mrocznej Kotliny Kłodzkiej, borykającej się z nielegalnym składowaniem toksycznych odpadów, powstałych na skutek produkcji trotylu. Okazuje się, że niebezpieczny proceder nie jest jedynym problemem, który spędza sen z powiek miejscowej policji i prokuratury: ,,Świeże powietrze, chociaż lekko zatruta gleba, komisariaty w kształcie pensjonatów i lasy pełne trupów. Czego chcieć więcej?"

Do rozwikłania skomplikowanej zagadki kryminalnej autorka powołała do życia niepowszedni tandem: miejscową, bardzo zmotywowaną aspirantkę oraz zesłanego na prowincję ambitnego prokuratora, dla którego wyjaśnienie owej sprawy stanowi szansę ,,odkupienia grzechów". Relacja, kształtująca się na bazie rosnącego zaufania, wzajemnego szacunku i podziwu sprawia, że śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a akcja dynamizuje. Liczę, że bohaterowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i pojawią się w innej książce Agaty.

Od początku autorka buduje specyficzny, mroczno-tajemniczy klimat, stawiając na efekt zaskoczenia. Już w prologu aplikuje czytelnikowi uderzeniową dawkę emocji - przyznam, że mnie jako matce od razu wzrosło ciśnienie. Owych emocji nie zabraknie do końca, śledztwo rozgałęzia się bowiem w różne strony i pozornie niezwiązane ze sobą wątki, z czasem okazują się tworzyć zwartą sieć. W grę wchodzą wielkie pieniądze i dziwne układy oraz tragedie sprzed lat z zemstą po latach w tle.

Jest w tym thrillerze sporo niepokoju związanego z dewastacją środowiska i zagrożeniami związanymi z jego zatruciem - tym silniejszego, że o podobnych zdarzeniach informowały już niejednokrotnie media.
,,Czerwone wody zatruwają wszystko wokół siebie. Niszczą. Wypalają. Czerwone wody rozlewają się tam, gdzie życie. I niosą śmierć. Śmiercią nasiąka ziemia centymetr po centymetrze".

Daje do myślenia, prawda? Świetny thriller, zgłębiający trudne do akceptacji i zrozumienia motywy ludzkiego postępowania. Zdecydowanie polecam!

Bardzo dobra książka.
Poruszony wątek głośnych akcji z odpadami toksycznymi.
Jako fabuła kryminalna, wszystko się spina i logicznie wyjaśnia. Ogólnie książka dobrze napisana.

Bardzo dobra książka.
Poruszony wątek głośnych akcji z odpadami toksycznymi.

"Wody czerwone" Agata Kunderman

Zazwyczaj "idę za ciosem" i od razu po debiutanckiej książce sięgam po kolejną tego autora/autorki. Tym razem też tak zrobiłam i byłam zaskoczona tym jak ta książka pobudziła moją wyobraźnię. W dodatku ta historia jest bardzo "na czasie", bo składowanie niebezpiecznych odpadów, co sugeruje tytuł książki, to ostatnio częsty lokalny problem.

Po świetnym debiucie oczekiwałam tu czegoś jeszcze lepszego i to dostałam. Toksyczne odpady i ludzki szkielet odkryty w jednej z beczek w lesie, ciekawa intryga kryminalna i umiejętnie wplecione istotne wątki społeczne przyciągały moją uwagę.

Mobbing w pracy czy problem nielegalnego pozbywania się śmieci - te tematy dodały tej historii realizmu i pokazały obraz współczesnego społeczeństwa. Do tego naturalne dialogi i malownicze opisy pozwoliły mi łatwo wczuć się w atmosferę opisywanego przygranicznego miasteczka i jego okolic.

Prócz ciekawej fabuły autorka zbudowała też głębokie i wielowymiarowe postacie.
Po pierwsze, młoda policjantka, Anita Starska, walcząca z męskim szowinizmem (na komendzie i nie tylko),wzbudziła moją dużą sympatię. Wniosła do śledztwa nie tylko świeże spojrzenie, ale również silną więź z lokalną społecznością. Podobała mi się jej pasja do gór i oddanie "sprawie".
Po drugie, zesłany na banicję prokurator, Feliks Niemiłko, z zewnątrz twardy i ambitny, skrywający w sobie różne tajemnice, był wyjątkowo interesującą postacią.
Mam nadzieję, że jeszcze spotkam ten duet w kolejnych książkach autorki.

Świetnie spędziłam czas z tym kryminałem. Była to ciekawa mieszanka zagadek, emocji i refleksji, a poruszone tu ważne tematy społeczne dopełniały całość.

To lektura, którą serdecznie polecam każdemu poszukującemu nie tylko emocji, ale i wartościowych treści umieszczonych "między wierszami".

"Wody czerwone" Agata Kunderman

Zdecydowanie dla fanów mocnych wrażeń. Zatopicie się w tej historii całkowicie!
Mroczna, wciągająca i zaskakująca książka. A to dopiero początek kryminalnej serii spod pióra Agaty Kunderman. Zaczytanego wieczoru!

Zdecydowanie dla fanów mocnych wrażeń. Zatopicie się w tej historii całkowicie!

Płynna akcja i świetny styl, wyraziści bohaterowie i tematy społeczne poruszane w powieści to jej największe zalety. A dodatkowym „smaczkiem” okazał się być wątek opisujący metody tworzenia wizerunku ofiary na podstawie jej szkieletu - to było dla mnie naprawdę fascynujące.
Polecam!

Polecam!

Po udanym debiucie „Wróżdy” sięgnęłam po kolejną książkę pani Agaty w ciemno. Jednak chyba nie do końca odnalazłam się w niej tak, jakby chciała autorka.

Początek całej historii zapowiadał się całkiem przyzwoicie. Mimo kilku wątków szło się połapać co z czym i do czego. Jednak im dalej w las tym więcej drzew. Początkowe historie, które wzbudzały moją ciekawość nagle zostały urwane i praktycznie przez trzy czwarte książki do nich nie wracamy. Przez większość lektury odnosiłam wrażenie, że gubię się nie tylko pod względem postaci, zdarzeń, ale i powoli czasu. Mimo, że rozdziały były ładnie oznaczone, czy mówimy o teraźniejszości czy przeszłości, jakoś było dla mnie tego wszystkiego za dużo. Dopiero pod sam koniec wszystkie puzzle zaczęły wchodzić na właściwe miejsca. Wyszło wiele tajemnic, których nikt się nie spodziewał. Niestety samo zakończenie całkowicie nic nie wniosło do całej historii a szkoda.

Nie jest oczywiście tak, że, pomimo tego co mi przeszkadzało, nie znalazłam nic na obronę tej pozycji. Duży plus za podjęcie przez autorkę trudnych i teoretycznie kontrowersyjnych tematów. Nie oszukujmy się, ale wyrzucanie odpadów do lasów czy na łąki zawsze będzie wywoływało burzę, a uporać się z tym problemem nie będzie łatwo. Drugi aspekt to poniżanie pracowników w pracy. Z mobbingiem zmaga się bardzo wielu z nas i niestety tutaj również uzyskać pomoc jest bardzo ciężko, bo trudno o dowody. A trzeba o tym mówić. Trzeba uświadomić tym, którzy cierpią, że nie są sami i mogą liczyć na czyjąś pomoc.

Mimo wszystko polecam Wam tą pozycję, ale najlepiej jeśli sami przeczytacie i wyrobicie sobie własne zdanie. Bo to co mi się nie podoba wielu z Was zachwyci i odwrotnie.

"Wody czerwone" Agaty Kunderman to wciągająca powieść kryminalna, która przenosi nas do niewielkiego miasteczka na polsko-czeskiej granicy, gdzie pozornie spokojne życie zostaje zachwiane tajemniczymi wydarzeniami.

Autorka mistrzowsko buduje napięcie, prowadząc nas przez labirynt zagadek i makabrycznych odkryć. Głęboko zakorzenione tajemnice społeczności, ambitni bohaterowie, oraz malownicze tło górskich lasów tworzą niezapomnianą atmosferę. Kunderman zgrabnie splata wątki przeszłości i teraźniejszości, ukazując, że nawet najbardziej urocze miejsca mogą skrywać mroczne sekrety.

Poprzez starannie wykreowane postacie, jak prokurator Feliks Niemiłko i policjantka Anita Starska, mamy okazję poznać różnorodne perspektywy i motywacje bohaterów, co dodaje głębi fabule. Kunderman zręcznie eksploruje tematykę związaną z korupcją, śmieciowymi gangami i toksycznymi odpadami, ukazując ich wpływ na społeczność oraz środowisko naturalne.

Powieść "Wody czerwone" nie tylko trzyma w napięciu poprzez zagadki kryminalne, ale również stawia ważne pytania o moralność, lojalność i cenę prawdy. Czytelnik zostaje zmuszony do refleksji nad tym, jak daleko sięgnąć w poszukiwaniu sprawiedliwości oraz jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić, aby odkryć prawdę.

Agata Kunderman udowadnia swoje mistrzostwo w kreowaniu niepokojącej atmosfery i skomplikowanych relacji między bohaterami, tworząc powieść, która wciąga i angażuje na każdym etapie. "Wody czerwone" to nie tylko fascynująca opowieść kryminalna, ale również pełna głębi społeczna i psychologiczna analiza ludzkiej natury, która zostaje w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.

Drugim ważnym tematem poruszanym w powieści "Wody czerwone" jest problem mobbingu. Autorka odważnie przedstawia ten drastyczny problem społeczny, ukazując jego negatywne skutki na życie i psychikę ofiar.

Kunderman nie unika trudnych tematów, pokazując, jak toksyczne relacje w miejscu pracy czy społeczności mogą prowadzić do traumy i złamania psychicznego. Poprzez ukazanie skutków mobbingu na życie bohaterów, autorka zwraca naszą uwagę na potrzebę walki z tym zjawiskiem oraz budowania świadomości społecznej na jego temat.

Dzięki wnikliwemu spojrzeniu na problem mobbingu "Wody czerwone" stają się nie tylko intrygującym kryminałem, ale również ważnym przypomnieniem o potrzebie empatii, szacunku oraz wsparcia dla tych, którzy padają ofiarą przemocy i wykluczenia społecznego.

Kunderman wnikliwie analizuje dynamikę relacji międzyludzkich oraz mechanizmy, które prowadzą do sytuacji mobbingowych, ukazując ich różnorodne formy i skutki. Poprzez głębokie przedstawienie doświadczeń bohaterów z mobbingiem, czytelnik zdobywa wgląd w to, jak trudno jest się z nim zmierzyć oraz jak silny może być wpływ środowiska na jednostkę.

"Wody czerwone" Agaty Kunderman to nie tylko wciągający kryminał, ale również ważny głos w dyskusji na temat społecznych problemów, takich jak mobbing, które mają istotny wpływ na życie jednostki i społeczności. To lektura, która nie tylko bawi i trzyma w napięciu, ale także pobudza do myślenia i skłania do działania.

"Wody czerwone" Agaty Kunderman to powieść, która wciąga od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się aż do ostatniego zdania. Mistrzowsko splecione wątki kryminalne, głęboko skomplikowane postaci oraz odważne podejście do trudnych tematów społecznych sprawiają, że ta książka wyróżnia się na tle innych kryminałów. Zaskakujące zwroty akcji, malownicze opisy krajobrazów i subtelne przesłanie o sile solidarności i walki ze społecznymi niesprawiedliwościami sprawiają, że "Wody czerwone" to lektura, która zostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu. Dla miłośników gatunku oraz tych, którzy poszukują powieści o głębszych, społecznych przesłaniach, ta książka jest niezwykłym doświadczeniem czytelniczym, które warto przeżyć.

Jeśli chodzi o ogół książki, to jest bardzo tajemnicza. Trzeba też zwracać uwagę na czas określony przy nowym rozdziale, bo inaczej nie wszystko będzie się wam zgadzało. Autorka z pewnością potrafi poruszyć nasze serce, bo dotyka tematów, które mogłyby dotyczyć każdego z nas. Wiele razy bowiem zwyczajny poranek zamieniał się później w straszną tragedię i do głosu dochodziły wyrzuty sumienia, które niczego nie zmieniały, a mocno utrudniały życie. Można powiedzieć, że przez większość czasu historia wciąga, bo zanim dojdzie do jakiejś tragedii, to zostajemy przygotowani na to, że to coś się stanie, tylko nie wiemy co:-) Później nastaje nowy rozdział, byśmy pozostali z tymi szokującymi zdarzeniami i przeszli do kolejnych, które ponownie rozpoczynały się na spokojnie. Jej drobniutkim minusem jest to, że mamy tu bardzo mało dialogów. Cokolwiek się tu dzieje, jest ukazane jako opowiedzenie tego. Jeśli już sprawa dotyczy danej postaci, to przez dłuższy czas widzimy tylko jej postępowanie, myśli oraz czyny. Każdy szok, którego tutaj doświadczamy jest trochę stłumiony, gdyż bardziej przeżywamy go w głowie aniżeli na kartach książki. Niestety jest na tyle realistyczny, że roztrząsamy go jeszcze nawet przy kolejnej scenie. Postacie bywają bardzo spostrzegawcze, gdyż zanim przejdą do rozmowy, osądzają tą drugą osobę pod wieloma kątami. Ich sarkastyczne i ironiczne myśli często potrafią nas rozśmieszyć. Bywa tak, że zanim kogoś poznamy, już mamy wyrobione na jego temat zdanie i dajemy się wciągnąć na nagonkę w kierunku tej osoby. Podobała mi się reakcja policjantki na zadanie do wykonania. Marzyła o tym by odnaleźć jakieś zwłoki, a wyszło na to, że postać do której ją wezwano wciąż żyła. Jaki miała zawód:-) Na szczęście, bądź nieszczęście jednocześnie i zwłoki będą na nas czekały, tylko zapakowane w dość nietypowym miejscu. Wychodzi na to, że jednak oprócz niego będzie tam coś jeszcze.
Autorka nie boi się poruszać ważnych społecznych tematów takich jak alkoholizm, nieuwaga, porzucenie, zaśmiecanie lasu oraz traumy plus ich choroby. Każdą rzecz okrasiła wciągającą, bo tajemniczą, fabułą, którą czyta się z przyjemnością. Przeczytajcie, bo naprawdę warto:-)

W lasach niedaleko Lądka-Zdroju zostają znalezione beczki z toksyczną substancją. Dodatkowo w jednej z nich spoczywa ludzki szkielet. Sprawą kieruje zesłany tam za karę prokurator Feliks Niemiłko z Wrocławia, a pomagać mu będzie młodziutka aspirant Anita Starska. Oboje nie przypuszczają, iż trop doprowadzi ich do wielkiej afery, której początki sięgają kilku lat wstecz...

Narracja poprowadzona została trzecioosobowo, z różnych perspektyw czasowych oraz w kilku miejscach. Na pierwszy rzut oka może sprawiać to wrażenie lekkiego chaosu, jednak im dalej w las tym więcej elementów układanki trafia na swoje miejsce. Początkowa powolna akcja nabiera coraz większego tempa, atmosfera robi się gęściejsza niż klej do drewna, a czytelnik zostaje wciągnięty w sam środek niezwykle ciekawego dochodzenia, w którym śledczy oprócz ustalenia sprawcy muszą także poznać tożsamość ofiar. Autorka znakomicie potrafi tak pokierować intrygą, by odbiorca do samego końca nie spodziewał się tak zaskakującego finału.

W tej pozycji pisarka porusza wiele jak najbardziej aktualnych, współczesnych problemów. Są wzmianki o alkoholizmie, chorobie psychicznej, prowadzeniu pojazdu na tak zwanym "podwójnym gazie", spowodowaniu wypadku i nie udzieleniu pomocy poszkodowanemu, skutkujacego śmiercią. Sami przyznacie, że te tematy bardzo często można spotkać w dzisiejszym świecie. Jednak na pierwszy plan wysuwa się zaśmiecanie środowiska. Aczkolwiek nie mówimy tu o wyrzucaniu papierków, gruzu czy starej pralki. Tutaj wspomniane zostało o wiele poważniejsze zagrożenie, czyli pozbywanie się toksycznych odpadów, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla jakże ważnej dla naszego życia przyrody, ale również dla nas samych. Niestety należy nadmienić, iż nie są to pojedyncze przypadki, ale można by rzec, że osiągają wręcz masową skalę. Dzieje się tak za sprawą gangów śmieciowych, które mimo że zobowiązały się za ogromne pieniądze zutylizować szkodliwe materiały, porzucają je byle gdzie. Mam nadzieję, iż uda się ukrócić ten proceder, gdyż bez nieskażonej natury nasza egzystencja nie będzie możliwa.

Drugim bardzo istotnym aspektem zaakcentowanym w tej książce okazał się mobbing, czyli działania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu bądź zastraszaniu go. Takie zachowania mogą przybierać różne formy oraz prowadzić do wielu zaburzeń w psychice poszkodowanego, a nawet doprowadzić do najtragiczniejszego z finałów – samobójstwa. Pani Agata bardzo trafnie porównała tę kwestię do przemocy domowej. W jaki sposób to uczyniła musicie się jednak przekonać sami. Bardzo się cieszę, iż ten problem został przedstawiony, ponieważ pomimo jego szkodliwego wpływu ofiarom tego niegodziwego postępowania w naszym kraju bardzo ciężko walczyć o sprawiedliwość. Może jeśli będzie on nagłaśniany coraz częściej, zmieni się prawo, które naprawdę pomoże pokrzywdzonym.

Tym, co mnie absolutnie zachwyciło w tej pozycji, okazały się zagadnienia antropologiczne. Widać, że autorka dość solidnie przygotowała się do zaprezentowania czytelnikom tej dziedziny nauki, a całą wiedzę przekazała w bardzo przystępny oraz zrozumiały sposób. Wielkie brawa należą się także za oddanie klimatu małej, hermetycznej miejscowości uzdrowiskowej. Pisarka doskonale zna opisywany obszar, co można zauważyć na każdym kroku podczas lektury fragmentów dotyczących tych terenów.

Jeśli macie ochotę na kryminał z nietuzinkową zagadką, interesujecie się problemami trapiącymi współczesne społeczeństwo, musicie koniecznie sięgnąć po tę pozycję. Myślę, że się nie tylko nie rozczarujecie, ale również tak jak ja docenicie trud, jaki Agata Kunderman włożyła w napisanie tej intrygującej powieści.

Autorka Wód czerwonych oczarowała mnie swoim debiutem literackim i w ciemno sięgnęłam po jej kolejną powieść. Historia rozgrywa się przy granicy polsko-czeskiej. Czas w miasteczku płynie w swoim rytmie, a mieszkańcy cenią sobie jego spokój i przewidywalność. To wszystko jednak do czasu. Wraz z nadejściem wiosny doszło do dziwnego odkrycia w okolicznym lesie. Znajdowały się w nim beczki wypełnione tajemniczą, prawdopodobnie toksyczną substancją. W jednej z nich znaleziono natomiast ludzki szkielet, który skrywa tajemnice mające nigdy nie wyjść na jaw. Nie sposób odgadnąć kto i dlaczego jest zamieszany w nielegalny proceder i morderstwa. Wyjaśnienia ukryte są głęboko w przeszłości. Styl pisarki i jej lekkie pióro sprawiają, że na pewno sięgnę po jej kolejne książki.

• Przeczytane 2024
  • Chcę kupić