Lulu i Drapek 2. Wielka wyprawa do Mumlilendu

Okładka książki Lulu i Drapek 2. Wielka wyprawa do Mumlilendu Eugenia Pryszczepa
Okładka książki Lulu i Drapek 2. Wielka wyprawa do Mumlilendu
Eugenia Pryszczepa Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
literatura dziecięca
Novae Res
2024-03-04
2024-03-04

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Lulu i Drapek 2 to druga część przygód sześcioletniej dziewczynki i jej wiernego towarzysza kota. Tym razem ten duet decyduje się na wyprawę do Mumlilendu. Dlaczego? Lulu od jakiegoś czasu dość bacznie przyglądała się mamie, której zachowanie i nawyki się zmieniły. W końcu odkrywa, że w ich domu dojdzie do wielkich zmian, ponieważ mama jest w ciąży, a Lulu zostanie starszą siostrą. Na początku ta perspektywa nie jest jej straszna, bardzo cieszy się z faktu, że będzie miała z kim spędzać czas, bawić się itp. Niestety doświadczenia jej koleżanek i kolegów rzucają inne światło na pojawienie się maluszka w rodzinie. Dziewczyna jest coraz bardziej pełna obaw, coraz bardziej kierując swoje myśli w dość nieprzechylnym kierunku. Na szczęście z pomocą przychodzi jej Drapek oraz przyjaciele ze snów, którym bardzo zależy, by Lulu oswoiła się z nową sytuacją i zrozumiała, na czym będzie polegała jej nowa rola. Czy ich misja, w którą decydują się wyruszyć, pomoże w rozwiązaniu sytuacji?
Kiedy wydaje mi się, że nie nadaje się do czytania książek dla dzieci, trafiam na tak cudowne historie, jak Lulu i Drapek, które powodują, że zmieniam swoje zdanie i podejście do 180 stopni. Jestem przekonana, że przyswojenie przeze mnie tej konkretnej opowieści, uśmiechanie się na myśl o tym, jak pięknie napisana została zarówno pod kątem stylistycznym, językowym, jak i fabularnym jest zasługą autorki Eugeni Pryszczepy, która z wykształcenia i zawodu jest psychologiem oraz pedagogiem socjalnym, dzięki czemu tą historią udaje jej się trafić ze swoim przekazem nie tylko do małych, ale i dużych czytelników, którzy mają w sobie coś dziecka i pielęgnują to w sobie. Oprócz pięknie napisanej historii, na wyróżnienie zasługują również ilustracje autorstwa Volgi Ignatowicz, które oddają klimat powieści i są po prostu pięknie zrobione.
Ta książka jest mi bliska, ponieważ po pięciu latach przyjścia na świat, dowiedziałam się, że będę miała młodszą siostrę. Podobnie jak Lulu początkowo byłam przeszczęśliwa. Kiedy siostra przyszła na świat a uwaga została zwrócona na nią, dość trudno było mi zaakceptować jej pojawienie się na świecie. Żałuję, że wtedy ominęła mnie wyprawa do Mumlilendu, bo dzięki niej rola starszej siostry przyszłaby mi o wiele łatwiej i szybciej zrozumiałabym pewne rzeczy. Jak dobrze, że powstają takie książki, które pozwalają się oswoić dzieciom z tym tematem i uzmysłowić rodzicom jak czują się ich starsze dzieci i co mogą zrobić, by przygotować na nową sytuację swoje pociechy. Ode mnie 8/10.
,,Dziewczynka przypomniała sobie, że już widziała panie z takimi dziwnymi, wielkimi brzuchami, no ale zawsze sobie myślała, że po prostu za dużo zjadły na raz. Lulu przypomniała sobie także sąsiada, pana Bartka – on też miał duży brzuch. – Mamo, a pan Bartek też będzie miał nowego człowieka?’’

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Pierwsza część przygód Lulu i Drapka była wydana w lutym 2023 roku, a druga o przeszło rok później, więc i czas u Lulu przebiegł podobnie. Obecnie ma aż sześć lat i jest coraz bardziej ciekawa otaczającego ją świata. Samą bajkę napisała psycholog i pedagog, która od ośmiu lat mieszka we Wrocławiu, ale jej korzenia sięgają Ukrainy. Widać tutaj od razu specjalne podejście do dziecka, by nie tylko pokazać mu za pomocą bohaterki co można robić, a co nie, ale i nauczyć je, że czasami zwyczajnie trzeba posłuchać rodziców. Lulu na krok nie odstępuje kot Drapek, który bywa czasami w centrum wydarzeń. Autorka pokazała jak bardzo można kochać zwierzęta i że jest to jak najbardziej w porządku. Jedyne czego w tym wypadku trzeba potrafić, to móc dobrze się nimi zajmować. Ale nie tylko kotkiem będzie potrzebował jej uwagi. Od pewnego bowiem czasu Lulu zamartwiała się o mamę, gdyż dziwnie się zachowywała i bardzo przytyła. Mimo, że Lulu jest tylko sześciolatką, to jednak podkreśla, że dzieci w tym wieku robią się coraz bardziej spostrzegawcze. Jak sądzicie, czy ucieszył ją fakt, że do ich rodziny dołączy jeszcze jeden mały człowieczek? Nie trudno się było domyśleć, że dziewczynka była pewna, że nic się nie zmieni. Jednak nie spodobał jej się fakt, że mama nie miła już dla niej tyle samo czasu, co zawsze. Doszło nawet do wymiany niemiłych zachowań. Jak sądzicie, czy ktokolwiek był w stanie pomóc jej uporać się z tymi wszystkimi emocjami? Czy obecność Drapka będzie tutaj nieoceniona?
Uważam, że część druga jest równie urocza, co pierwsza. Lulu niestety nie jest dziewczynką z idealnymi pomysłami. Czasami jest dość wybuchowa, swoje zdanie wyraża za pomocą gniewu i krzyków, jakby nie zawsze była wysłuchiwana, bądź zaznaczała swoje konkretne zdanie. Prawdopodobnie z tego względu, że była pierwszym dzieckiem, wydawało jej się, że cokolwiek zapragnie, to musi to dostać. Jej rodzice wykazywali się tutaj dużą cierpliwością. Piękną sprawą z bajce są częste rysunki, które dodają jej uroku. Ma duży druk, więc czyta się naprawdę szybko. Myślę, że warto ją przeczytać:-)

Czy pamiętacie pierwsze spotkanie z małą Lulu i jej ukochanym kotkiem Drapkiem? Jeśli nie, to koniecznie musicie tę książeczkę przeczytać, bo na rynku pojawiła się druga część przygód tej wspaniałej dwójki. W drugiej odsłonie przygód poznajemy dalsze losy dziewczynki i jej kotka. Za nim o tym, co wydarzy się w Wielkiej wyprawie do Mumlilendu, kilka słów o autorce i okładce.

Eugenia Pryszczepa pochodzi z Ukrainy, ale od kilku lat swoje miejsce na ziemi znalazła w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu. Studiowała psychologię, dzięki czemu jej praca zawodowa związana jest z tą dziedziną wiedzy. Jest psychologiem i pedagogiem specjalnym. Sporo pisała do szuflady i były to teksty w językach wschodnich, ukraińskim i rosyjskim.

Okładka budzi pozytywne emocje. Widzimy na niej dziewczynkę i jej przyjaciela, Drapka. Widać, że Lulu, bo tak ma na imię główna bohaterka, jest zakochana w swoim pupilu. Warto dodać, że ilustracje do książeczki stworzyła Volga Ignatowicz. Teraz pozostaje nam się przenieść w magiczny świat dziecka.

Tak jak wspomniałem, główna bohaterka to Lulu, która od ostatnich przygód nieco podrosła. Nadal jest ciekawa świata i bacznie mu się przygląda. Jej charakter nie zmienił się zbytnio. Nadal nie zawsze zgadza się z rodzicami, ma własne zdanie, buntuje się (kto nie zna buntu trzylatka, pięciolatka... itd?). Od pewnego czasu dziewczynka zauważa, że w jej domu dzieje się coś dziwnego. Sześciolatka widzi, że jej mamusia zachowuje się całkiem inaczej niż dotychczas. Zakłada inne, jakby większe ubrania, często odpoczywa, co nigdy się nie zdarzało. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i podzielić się swoimi spostrzeżeniami z ukochaną mamusią. Okazuje się, że Lulu będzie miała... siostrzyczkę.

Czy ta sytuacja będzie dla dziewczynki pomyślną wiadomością? Czy Lulu naszykowana jest na zmiany, jakie nastąpią w jej domu i w jej własnym pokoju? Co trapi i denerwują sześciolatkę?

Lulu i Drapek będą znów zmuszeni wybrać się magiczną podróż do trójmiasta starych znajomych, do miejsc zwanych — Grubokotija, Psisport i Książkokotija. Ta nocna podróż wyjaśni wszelkie problemy, z którymi zmaga się mała Lulu.

Książeczka przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. Dla tych, co już opanowały lekcje czytania, ale też dla rodziców, którzy mogą swoim pociechom czytać na dobranoc. To sympatyczne, magiczne opowiadanie pozwoli dorosłym wskazać drogę dzieciom, które mają podobne, życiowe problemy.

Są książki, których kontynuacji wypatruję z niecierpliwością. Nic dziwnego, że kiedy dostałam propozycję recenzji tej książki nie mogłam odmówić!
Uwielbiam przygody Lulu oraz jej niezwykle inteligentnego kota Drapka, a moja dusza kociary zachwyca się każdą kolejną ich stroną.
Pamiętacie, jak pytaliście mnie po recenzji pierwszego tomu czy historia ma ilustracje? Drugi tom ma ich niesamowicie dużo! Volga Ignatowicz ozdobiła książkę przepięknymi szkicami obrazującymi przygody naszej ulubionej bohaterki. Delikatna kreska jedynie bardziej rozpala fantazję czytelnika 😊

Tym razem sześcioletnia Lulu zaczyna zauważać pewne zmiany, które zaburzają domowy spokój do którego była przyzwyczajona. Przyzwyczajenia jej mamy ulegają metamorfozie: zaczyna więcej odpoczywać, jest zmęczona i czasem bardziej zirytowana. Dodatkowo ubrania, które nosi stają się szersze!
I o co chodzi z tym rosnącym brzuszkiem? Zjadła za dużo lodów?
Szybko jednak dowiaduje się, że chodzi o coś zupełnie innego. Lulu będzie miała siostrzyczkę, ale w żaden sposób nie jest na to gotowa. W końcu do tej pory cała uwaga poświęcona była jej… i dlaczego ulubiony drapak Drapka będzie musiał być przeniesiony na korytarz? Po co robić przemeblowanie JEJ pokoju?
Na szczęście, nasz bohaterski kot, jak zwykle trzyma rękę na pulsie i…zabiera Lulu na kolejną wyprawę, tym razem do Mumlilendu, aby pomóc zrozumieć – co tak naprawdę oznacza bycie…starszą siostrą!
Ta wzruszająca książka w obrazowy sposób pomaga dzieciom oswoić się z myślą posiadania rodzeństwa, zwracając uwagę na problemy i wątpliwości, które mogą się w związku z tym pojawić.
Polecam z całego serduszka! <3

Twoje dziecko oczekuje, narodzin siostrzyczki lub braciszka? Chociaż czeka na to każdy, zwłaszcza dla dziecka to wielkie wydarzenie i jeszcze większe zmiany. Czasem, nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest przygotowanie dziecka na pojawienie się, nowego członka rodziny.

Lulu podeszła z dużym entuzjazmem do wieści o mającej się pojawić siostrze. Po opowieściach koleżanek, na temat pojawiające go się rodzeństwa, jej radość przygasa a z czasem przeradza się w niechęć i gniew. Nie rozumie wszystkiego co się dzieje a nadchodzące zmiany przerażają ją.
Właśnie wtedy senne marzenia zabierają ją do wspaniałej i wyjątkowej krainy, w której wszystko się zmienia.

Lulu i Drapek, zabiorą młodych czytelników do magicznej krainy. Wszyscy wiemy, jak dzieci lubią magię w bajkach i chociaż nikt, nie rzuca tu zaklęć, zwierzęta mówią a dziewczynka podróżuje na latającej chmurce.

Książka zawiera odniesienia do pierwszej części przygód Lulu i jej kota. Nie jest ich dużo, jednak dobrze być po lekturze pierwszych ich przygód. Znacznie ułatwi to dziecku odbiór tekstu i zrozumienie treści książki.

Jest to książka, która w piękny sposób, może pomóc małemu człowiekowi w odnalezieniu się i po radzeniu sobie z nową sytuacją, jaką jest oczekiwanie na młodsze rodzeństwo. Dzieciom należy dużo tłumaczyć, ponieważ same dopiero uczą się życia i nie wszystko jest dla nich jasne.
Już sam początek pokazuje, jak mylne wnioski, może wyciągnąć dziecko z własnych obserwacji, jeśli nikt mu nie wytłumaczy, co tak na prawdę, dzieje się wokół niego.

Jeśli twoje dziecko, czeka na pojawienie się rodzeństwa lub po prostu lubi opowieści o podróżach do innych, magicznych krain, ta książka jest dla was!

Chociaż nazwa krainy, do której udała się mała podróżniczka mogła być nieco prostsza, książkę czyta się bardzo przyjemnie. Synek zachwycony przysłuchiwał się opowiadaniu i sądzę, że jedynie ciałem był przy mnie a on sam podróżował razem z bohaterami po niezwykłej krainie.

Książka otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Dodaj cytat z książki Lulu i Drapek 2. Wielka wyprawa do Mumlilendu