Lulu i Drapek

Novae Res
2023-02-01
2023-02-01

Okładka książki Czternaście wilków Catherine Barr, Jenni Desmond
Czternaście wi... Catherine Barr, Jen...
Okładka książki Duży problem Davide Cali, Marco Somá
Duży problem Davide Cali, Marco ...
Okładka książki Najgorszy tydzień życia. Poniedziałek Eva Amores, Matt Cosgrove
Najgorszy tydz... Eva Amores, Matt Co...

Nie wiem jak Wam, ale mi ogromnie podoba się okładka „Lulu i Drapka”. Jest słodka. A ten różowy nosek kotka przyciąga uwagę jak magnes, dlatego też bez zastanowienia sięgnęłam po tę pozycję do czytania. Cieszę się także z tego względu, ponieważ to czysta przyjemność recenzować książkę dla dzieci, a szczególnie taką, która porusza wszystko, co związane z naszymi uczuciami i emocjami.

W książce nie znajdziemy żadnych ilustracji. Wydaje mi się, że to ogromny plus, ponieważ nic nas, a szczególnie najmłodszych czytelników, nie będzie rozpraszało w trakcie czytania, a to przełoży się na to, iż sami z łatwością wyobrazimy sobie opisywane przygody i to, co w danym momencie czują, przeżywają i czego uczą się Lulu i Drapek.

Na samym początku lektury dowiadujemy się, że główną bohaterką tej książki jest prawie pięcioletnia Lulu, która niecierpliwie czeka na swoje piąte urodziny, a te lada moment nadejdą i spełnią się wtedy jej marzenia, szczególnie jedno, które jest mocno abstrakcyjne i niemożliwe do spełnienia. Lulu chciałaby również szybko dorosnąć i decydować o swoich wyborach. Mimo tego, iż relacja, jaką ma ze swoimi rodzicami, jest bardzo dobra i kocha ich ponad wszystko, to często widzimy, jak buntuje się, chociaż poznając ją bliżej widzimy, że jest bardzo mądrą córeczką, która w konsekwencji przykrych zdarzeń, jakie ją i jej kotka spotykają (np. choroba pupila),szybko wyciąga wnioski ze swoich błędów, przy czym uświadamia sobie, jak bardzo potrzebuje swojej mamy, taty oraz zdrowego Drapka.
Razem z jej ulubionym pupilem, w snach dziewczynki, odwiedzamy trzy niezwykłe, zdumiewające krainy, a mianowicie: pierwszą o nazwie Grubokotija, drugą o nazwie Psisport oraz ostatnią o nazwie Książkokotija.

Czego uczy nas ta wyprawa?

Tego, jak mamy dbać o siebie, o swoje zdrowie, zarówno to fizyczne, ale i psychiczne. Trzeba znaleźć w życiu pewien balans tak, aby nie popadać ze skrajności w skrajność i cieszyć się życiem w zdrowiu, jak i szczęściu. Dzieci codziennie dorastają i uczą się czegoś nowego, a dzięki tej lekturze dowiedzą się wielu ważnych rzeczy: doceniania i cieszenia się każdym dniem, a przede wszystkim swoim dzieciństwem.

Lekturę kończy wycieczka Lulu z kotkiem na weekend do ukochanej babci i dziadka... dzięki tej historii, a raczej opisanego snu małej bohaterki, poznajemy bliżej pojęcie szczęścia oraz łez szczęścia, skąd się ono bierze i jak się je odczuwa oraz to, że najpiękniejszych rzeczy nie da się kupić.
Codzienne szczęście to rodzina, bliscy, jak i odczuwanie miłości, przyjaźni. Ta opowieść uczy, jak patrzeć sercem, a posiadając przy swoim boku najbliższych, poradzimy sobie z każdymi trudnościami!

Podsumowując: „Lulu i Drapek” to piękne i mądre opowiadanie Eugenii Pryszczepy mogę polecić naprawdę wszystkim i tym dużym i małym! Myślę, że nie sprawi ono również żadnych trudności dzieciom w zrozumieniu tekstu, mianowicie książka napisana jest potocznym, prostym i zrozumiałym językiem. POLECAM! To była wyśmienita przygoda, świetnie się bawiłam i bardzo polubiłam Lulu i Drapka!

"Lulu i Drapek" to książka ciekawa, napisana z fantazją. Dodatkowo zawiera ważny przekaz dotyczący m.in. współpracy. Autorka (Eugenia Pryszczepa) nawiązuje do zdrowia człowieka, ale także zwierząt. Nie ma tu jednak przesadnego moralizatorstwa, a wszystko jest podane w lekkiej i zrozumiałej formie. Jako biolog nie mogę przemilczeć konieczności wyjaśnienia, że owady i ptaki to również zwierzęta. Z dawaniem kotom mleka krowiego też bym się wstrzymała, choć jest to dość intuicyjne...

Publikacja ma mały format, a przy tym zawiera nieco ponad 120 stron, więc sprawdzi się np. w podróży. Podział na rozdziały jak dla mnie to zawsze ogromny plus. Główna bohaterka ma pięć lat, choć jej słowa na początku książki wskazują na nieco więcej. Chodzi konkretnie o moment okazania buntu i bardzo dojrzałą jak na ten wiek argumentację. Przeciw czemu buntuje się Lulu? Przeciw ograniczeniom oraz zasadom narzucanym przez dorosłych. Generalnie wszystko toczy się wokół zdrowia i odpowiednich nawyków, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej kondycji organizmu. Oprócz tego możemy zagłębić się w poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest szczęście. Świetnym pomysłem jest wplecenie w fabułę zwierząt, ponieważ dzieci w zdecydowanej większości je uwielbiają.

Patrząc na okładkę łatwo się już domyślić, że będzie łagodnie i miło. I faktycznie tak właśnie jest. Nie ma tu żadnych przejawów przemocy, a wszelkie nieporozumienia są załatwiane w bardzo przyjazny sposób - w miłej i pełnej zrozumienia atmosferze. Co do fantazji, to autorce z pewnością jej nie brakuje. W trakcie lektury mamy okazję dowiedzieć się nieco o tajemniczo brzmiących krainach jakimi są Grubokotija, Psisport oraz Książkokotija. Nie tylko nazwy są zastanawiające, ponieważ okazuje się, że coś dziwnego się tam dzieje od jakiegoś już czasu... O co konkretnie chodzi nie zdradzę, ale moim zdaniem warto sięgnąć po tę niezbyt obszerną książeczkę, by się więcej dowiedzieć na ich temat. Pięciolatki raczej będą miały jeszcze problem z samodzielnym czytaniem, więc zachęcam rodziców czy opiekunów, by wspólnie "przeżyli" przygody Lulu i Drapka, a przy okazji dodali kilka słów komentarza od siebie. Uważam, że po każdej lekturze warto przynajmniej chwilę porozmawiać z dziećmi i dowiedzieć się, jak one odbierają konkretną przygodę.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Każdy kto zagląda na tego instagrama wie, że mam koty i zajmują one w moim serduszku specjalne miejsce.
Kiedy w grę wchodzi książka o tych mruczących zwierzakach… muszę ją przeczytać ❤️

Kot Drapek, jest najlepszym przyjacielem prawie pięcioletniej Lulu. Nic dziwnego w końcu koty są niezastąpionymi kompanami!
Tak sympatycznego, książkowego duetu nie poznałam dawno. Lulu jest zaradną dziewczynką z którą poznajemy znaczenie pewnych pojęć, jak:
"zdrowie"
"szczęście".
Takich, które dla dorosłych są czymś oczywistym, ale maluchy traktują je, jak nie lada zagadkę!

Sposób w jaki książka tłumaczy pewne zasady postępowania dorosłych - jest bezbłędny. Lulu uczy się na błędach, poznaje mieszkańców baśniowych krain i pomaga rozwiązywać ich problemy.

Opowiadania podbiły moje serce, a jako bibliotekarka pokochałam chyba najbardziej to, w którym Lulu odwiedza krainę: Książkokotiję 🐈📖
Co prawda bardzo szybko okazuje się, że bez zwyczajów z innych krain Książkokotija nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo na co nasza Lulu musi coś zaradzić.

Wszystkie opowiadania napisane są z dbałością o szczegóły. Widać, że autorka wlała w swoich bohaterów mnóstwo miłości co sprawia, że aż ciężko się oderwać od przygód Lulu i Drapka ❤️
Polecam tę książkę wszystkim rodzicom, którzy mają pociechy zadające sporo pytań ☺️ ale również dorosłym, lubiących dobrze dopracowane książki dla dzieci 😉
Ja bawiłam się bezbłędnie i przypomniałam sobie, jak fajnie było być młodszą 🔮

Tak sympatycznego, książkowego duetu nie poznałam dawno. Lulu...

Lulu, urocza dziewczynka, która skonczyla właśnie pięć lat. Jest to dziecko mądre i dociekliwe. Nie boi się prosić o wyjaśnienie, gdy czegoś nie rozumie.
Drapek, miły, puszysty kotek. Całym sercem oddany swojej małej Lulu. Stara się, swoim kocim rozumem pojąć otaczający go świat, by pomóc dziewczynce znaleźć odpowiedzi, na dręczące ją pytania.

Razem, Lulu i Drapek, tworzą wyjątkowy duet. To wspaniała para przyjaciół, którzy dbają o siebie nawzajem. Wspólnie przeżywają niezwykle przygody, poznając świat i zaspokajając swoją ciekawość.

Niezwykła książeczka dla najmłodszych, zawierajaca cudowne opowieści. Piecioletnia dziewczynka od razu zdobyła naszą sympatię. Polubiliśmy ją od pierwszej strony j chętnie zatapialiśmy się w jej przygodach.

Początkowo dziewczynka reaguje na sytuację nowe i te, które jej się nie podobają, w sposób typowy, dla tak małego dziecka. Złości się lub dociekać znaczenia słów. Gdy tylko zasypia. Przenosimy się razem z nią do świata snów. To właśnie tam ona i jej towarzysz, kot Drapek odkrywają, nieznane im dotąd tajemnice.

Książka zawiera kilka opowiadań, które uczą i tłumaczą czytelnikowi niezrozumiałe, dla dzieci kwestie.
Lulu i Drapek, zapraszają nas do swojego świata a my, nie mamy ochoty go opuszczać. Przytrafiające im się przygody, wciągną każdego czytelnika, dużego i małego. Dzieci wiele mogą się naruszyć i zrozumieć, towarzysząc bohaterom podczas niesamowitych przygód.

Niestety książka pozbawiona jest ilustracji, które na pewno wzbogaciłyby ją i przyciągnęły uwagę dziecka. Uwielbiam ilustracje w książkach, przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. W tej pozycji bardzo mi ich brakuje. Pomimo ich braku, książkę czyta się przyjemnie i nawet same opowiadania są niezwykle wciągające, również dla małego czytelnika.

Dialogi stworzone są z wyraźnym uczuciem. Nie sposób ich przeczytać, nie nadając emocjonalnego tonu wypowiedziom.
Chociaż zaczęłam czytać książkę z synkiem, dokończyłam ją sama, gdy tylko maluch zasnął, przy jednym podejściu.

Chociaż książka przeznaczona jest dla dzieci, nie jeden dorosły, wciągnie się w przygody małej Lulu i jej kota Drapka.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Razem, Lulu i Drapek, tworzą...

Okładka „Lulu i Drapka” zauroczyła mnie od pierwszego wejrzenia. Szczególnie bystre oko kota i jego różowy nos oraz rozwiane włosy Lulu o chabrowym odcieniu. Już samo spojrzenie na rozmarzoną buzię Lulu sprawi, że nabierzecie ochoty, aby rozsiąść się wygodnie w fotelu i zatopić w tej baśniowej przygodzie. Polecam zarówno dla dorosłych - którzy być może zapomnieli jak fajnie jest być dzieckiem i dla dzieci – które powinny pielęgnować w sobie dziecięcą radość. Miłej lektury!

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Lulu, to rezolutna pięcioletnia dziewczynka, która chce już poznawać świat na totalnie swoich zasadach... W końcu jest już taka duża, a dorośli często robią problemy tam gdzie ich nie ma... 🤷‍♀️ ma swojego ukochanego przyjaciela kita Drapka, i to właśnie on będzie towarzyszem jej wszystkich przygód..

Książeczka podzielona jest na rozdziały, w których to Lulu spotyka się z różnymi problemami np. Nie może wyjść do restauracji z mamą, chce iść do pracy i pracować, bo uważa, że to przecież nic trudnego, szuka zdrowia, bo bardzo chce się dowiedzieć co to tak naprawdę jest... a nawet marzy jej się, żeby jej kot był naprawdę ogromny! .. Tylko... Czy jeśli marzenie się spełni to Lulu będzie naprawdę szczęśliwa? Właśnie, z marzeniami tak jest że trzeba na nie uważać.. bo mogą się spełnić 🤭 I Lulu już się o tym przekonała, i w piękny sposób uczy zachowań i radzenia sobie z emocjami tych najmłodszych czytelników.

Myślę, że książka sprawdzi się idealnie dla dzieci 5 lat w górę, choć moja Wiki ma 3,5 i naprawdę lubi słuchać historii Lulu, mimo tego, że nie ma w niej obrazków 🤗🥰

Bardzo serdecznie Wam polecam 🤗🥰

Książeczka podzielona jest na rozdziały, w których to Lulu spotyka się z...

Książki dla najmłodszych czytelników, dla dzieci powinny zawsze mieć jakieś mądre przesłanie. Nie inaczej jest w niezbyt grubym, bo zaledwie 124-stronicowym opowiadaniu o przygodach małej Lulu i jej najwierniejszym przyjacielu kocie Drapku. Zanim dojdziemy do tego, co chciała przekazać dzieciakom autorka, kilka słów o niej.

Pani Eugenia Pryszczepa jest z pochodzenia Ukrainką. Od siedmiu lat mieszka w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu. W swojej edukacji postawiła na psychologię i pracuje jako psycholog i pedagog socjalny. W swojej szufladzie zgromadziła teksty w języku ukraińskim i rosyjskim. Jest entuzjastką literatury, uwielbia słowo pisane. Z ogromną satysfakcją poznaje nowe miejsca i tradycje panujące tam.

Kilka słów o opakowaniu, czyli o okładce książeczki. Od razu rzuca się w oczy ogromny kot, a na jego puszystym grzbiecie siedzi dziewczynka. Widać, że podróżują po niebie wśród błękitnego nieba i białych obłoczków. Ruszajmy więc z nimi do krainy przygód!

Główna bohaterka opowiadania ma na imię Lula. Młoda osoba ma niespełna pięć lat i nie wyobraża sobie życia bez jej najwierniejszego przyjaciela, kota Drapka. Jest ciekawa świata, ale nie zawsze zgadza się z poglądami rodziców. Mimo że kocha ich bardzo mocno, nie zawsze chce stosować się do ich zasad, ograniczeń, ma własne zdanie, niekoniecznie zgodne z nimi. Zawsze na swój sposób stara się rozwiązać i interpretować nurtujące ją problemy.

Dzieci mają bujną wyobraźnię, więc Lula w swoich snach wyrusza w podróż, by poznać, jak skonstruowany jest świat. Towarzyszy jej oczywiście wierny przyjaciel Drapek. Udają się do krain zwanych Grubokotija, Psisport i Książkokotija. Lula poznaje tam znaczenia słów, takich jak: zdrowie i szczęście. Nauczy się, że nie warto popadać w pewne skrajności. Warto równoważyć pewne sprawy, by nasze życie było ciekawe.

Bardzo sympatyczne opowiadanie. Pokazuje nam, że nie zawsze trzeba popadać w skrajności życiowe. Nie zawsze trzeba tylko przestrzegać diety i wyłącznie trenować na maksa sport. Nie zawsze trzeba wyłącznie czytać, ale też nie wolno być leniem i tylko zajadać się pysznościami, smakołykami i wyszukanymi daniami. Wszystko to można połączyć i cieszyć się życiem.

Książeczkę polecam dla dzieci, które swobodnie umieją już czytać, bądź rodzicom, którzy mogą wieczorami przeczytać kolejne rozdziały swoim dzieciom.

Pani Eugenia Pryszczepa jest z pochodzenia...

Lulu ma pięć lat i wielu rzeczy jeszcze nie rozumie oraz postrzega świat na swój własny sposób. Jej wiernym towarzyszem jest kot Drapek, który jest jej ukochanym przyjacielem. Wraz z Drapkiem przeżywają wiele przygód i uczą się ciekawych i nowych rzeczy.
Wspaniała książka dla dzieci i rodziców. Mój pięcioletni syn świetnie sprawdził się w roli słuchacza historii Lulu i Drapka. Bardzo mu się podobały przygody jakie czekały na dziewczynkę i kotka. Stwierdził, że też chce takiego kotka i też będzie miał razem z nim takie fajne przygody. Mi również podobała się ta historia, była zabawna, ucząca, pokazująca piękną przyjaźń i miłość rodziny.
Książka jest idealna dla małych, jak i trochę większych dzieci oraz rodziców. Napisana jest prostym i bardzo zabawnym językiem, więc starsze dzieci świetnie sobie poradzą przy samodzielnym czytaniu.
Bardzo polecam

Literatura dziecięca może mieć wiele odcieni i z tego też powodu dobrze jest mieć na uwadze wydania, które są interesujące nie tylko w przypadku najmłodszych odbiorców, ale również dorosłych. Do tego grona zdecydowanie można zaliczyć wydanie ,,Lulu i Drapek" Eugenii Pryszczepy, które nie jest bardzo wyczerpujące pod względem poruszanej treści, a jednocześnie autorka w tej książce dla młodego czytelnika porusza sporo ważnych zagadnień.

,,Lulu i Drapek" Eugenii Pryszczepy ma ponad 100 stron i skupia się na przeżyciach Lulu oraz Drapka. W tym wydaniu autorka porusza zagadnienia związane z emocjami, uczuciami, postępowaniem na co dzień i tym, jak to wygląda nie tylko w ludzkim świecie. Wewnątrz nie ma ilustracji, jednak kolorowa okładka jest tym, co przyciąga wzrok.

Uważam, że dobrze jest sięgać również po dziecięcej wydania. W związku z ich różnorodnością można mieć pewność związaną z tym, iż uda zapoznać się z tymi, które poruszają ważne tematy. Dodatkową zaletą bajki ,,Lulu i Drapek" Eugenii Pryszczepy jest to, iż przyjacielem głównej bohaterki, pięcioletniej Lulu został kot Drapek. Obecność zwierząt w fabułę dodatkowo zachęca młodszych odbiorców do zapoznawania się z konkretnym wydaniem.

Każde dziecko przechodzi okres buntu, pragnie szybciej być dorosłym, ma różne marzenia i to te najmniej realne są najbardziej pożądane. Do tego przesuwa granice w relacjach z rodzicami. To pewnego rodzaju sposób na zaznaczanie własnej autonomii. Jednak czasami takie przepychanki sprawiają, że nieumyślnie mogą skrzywdzić siebie, pupili i bliskich. Budowanie świadomości, odpowiedzialności za czyny oraz własne ciało wymaga czasu oraz dobrych przewodników. I takich znajdziemy w książce Eugenii Pryszczepy „Lulu i Drapek”.
Do lektury wprowadza nas oczekiwanie na urodziny. Lulu jest bardzo niecierpliwa i chciałaby już być o rok starsza, dostać prezenty, spełnić marzenia. Szczególnie zależy jej na tym, które jest nierealne. Jest obrażona na rodziców, że nie są w stanie go spełnić. Jednak, kiedy zasypia poznaje konsekwencje tych pragnień, dowiaduje się, z czym wiąże się jej plan dotyczący kota. Początkowo cieszy ją inny wygląd Drakpa, ale kiedy okazuje się, że z tego powodu nie mógłby dalej z nimi mieszkać woli, aby był zwykłym domowym zwierzakiem.
„Czasami marzymy o dziwnych rzeczach, nie myśląc o konsekwencjach, zapominając o tym, że marzenia się spełniają. Nie doceniamy i nie lubimy tego, co mamy tu i teraz. Zauważamy to dopiero gdy coś stracimy”.
Życie Lulu obfituje w wiele wyzwań i prób. Jedną z większych jest konieczność podporządkowania się dorosłym, którzy wiedzą lepiej, co jest dla niej dobre. Dziewczynka stwierdza, że jest na tyle duża, że może już decydować za siebie. Gdy zasypia śni o byciu dorosłą albo raczej o konieczności robienia tego wszystkiego, co robią jej rodzice. Szybko odkrywa, że codzienność jest dość skomplikowana, a praca wymaga specjalistycznej wiedzy.
„Ty jesteś dopiero na początku swojego cudownego życia! Nikt nie pomyśli, żeby zmusić cię do pracy w takim wieku. Nie masz wykształcenia, nie masz zawodu, nie masz doświadczenia, bo i skąd mogłabyś je mieć! Powinnaś chodzić do przedszkola, świetnie się bawić i dziękować za wszystko, co codziennie robią dla ciebie twoi rodzice! Nie spiesz się do dorosłego życia… Wszystko po kolei. I nikt nie spyta, czy chcesz czy nie, ale co roku stajesz się starsza. Kochaj swoje dzieciństwo: swoje lalki, puzzle, bajki i kolorowanki! To dla nich najbardziej odpowiedni czas. A największym podziękowaniem dla twoich rodziców zawsze będzie twój szczęśliwy uśmiech i twoje grzeczne zachowanie… Kochaj wszystko, co masz”.
Wieczorne zachowanie dziewczynki, jej bunt ma też swoje konsekwencje. Lulu i Drapek są chorzy. Zaszkodziły im lody i zimne powietrze. Muszą odwiedzić swoich lekarzy, brać lekarstwa, odpoczywać i wówczas pojawia się pytanie o to, czym jest zdrowie i w jaki sposób można o nie dbać. Lulu we śnie ze swoim kotem odwiedzi trzy zaskakujące krainy, których mieszkańcy skupiają się na jednym składniku zdrowia: jedzeniu, sporcie, czytaniu. Mała bohaterka ma tu bardzo ważną misję do spełnienia: musi odkryć, w jaki sposób możemy dbać o zdrowie. Dowiemy się wówczas jak bardzo cenne jest ono. Mamy tu nawiązanie do wszelkich pism, które od czasów starożytnych oceniają je jako niesamowicie ważną rzecz.
„Zdrowie to największy skarb, o jakim tylko można marzyć! Ten skarb rodzi się z nami i rośnie z nami codziennie” – i wszystko jest tu prawie ok, ale… (no właśnie ale) nie każdy rodzi się zdrowy. Dalej też nie jest lepiej: „I tylko ode mnie zależy, jak go chronię: czy ubieram się odpowiednio do pogody; czy je pielęgnuję, codziennie biorę prysznic i myję ręce przed jedzeniem i szczotkuję zęby; wzmacniam je, wykonując ćwiczenia i uprawiając różne aktywności; regeneruję je, kiedy na czas idę spać; kiedy słucham mamy i taty i przestrzegam zaleceń lekarza… To takie proste, Drapku!”. No, nie, nie jest proste, bo gdyby było to dzieci nie chorowałyby na raka i wiele innych chorób, nie umierałyby, gdyby wystarczyło tylko dbać o zdrowie w ten sposób. Autorka zapomina tu o takich wyzwaniach i niespodziankach od losu. Rozumiem jednak jej intencje i przesłanie, bo głównie skupia się na zdrowiu w kontekście przejedzenia, przemęczenia i przeziębienia. Jest to bardzo prosty przekaz dla przedszkolaków, którym chce się wytłumaczyć, dlaczego muszą się odpowiednio odżywiać, ubierać, dbać o higienę. I właśnie w takim kontekście ten przekaz oceniam.
Na końcu lektury nie zabraknie pytania o to, czym jest szczęście, skąd się bierze i w jaki sposób się je odczuwa oraz przeżywa. Lulu ma okazję odkryć to wyjeżdżając na weekend do babci, a tam w czasie snu odwiedzić wcześniej poznanych bohaterów.
„Lulu i Drapek” to lektura z prostym przekazem i zawierająca podstawowe pytania filozoficzne. Wejdziemy tu w świat zagadnień pierwszych pytań dotyczących wolności, odpowiedzialności, zdrowia, poszukiwania równowagi, a także szczęścia, które można osiągnąć wyzbywając się zbyt wygórowanych pragnień.
Młodzi czytelnicy dostają opowieść o ciepłych relacjach rodzinnych oraz bohaterce samodzielnie wyciągającej wnioski ze swoich błędów, uświadamiającą sobie, że trzeba cieszyć się chwilą i na wszystko w życiu musi być czas. Do tego nie zabraknie problemu skrajnych zachowań i wskazania, dlaczego są one szkodliwe. Wielkim plusem tej lektury jest to, że bardzo przyjemnie czyta się ją na głos.

• Młodzieżówki
  • Cats