Podstawy ajurwedy dla kobiet

Okładka książki Podstawy ajurwedy dla kobiet Emily L. Glaser
Okładka książki Podstawy ajurwedy dla kobiet
Emily L. Glaser Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Wydawnictwo Kobiece
2024-03-13
2024-03-13
Urszula Musyl

"Naszym obowiązkiem wobec ciała jest odpowiednie odżywianie go, uzdrawianie, utrzymanie łączności z naturą oraz boskością w sercu i łonie. (...) Niech ta książka zainspiruje cię do wewnętrznego wglądu, podczas gdy stopniowo zaczniesz dostrzegać nawet w najprostszych przejawach codziennego życia swoje święte połączenie z naturą"

Ten inspirujący cytat pochodzi z książki stanowiącej dosyć nietypowe połączenie poradnika z książką kucharską. Już sam tytuł zastanawia. Czym jest Ajurweda? Termin pochodzi z tradycyjnej medycyny indyjskiej i należy ją postrzegać przez pryzmat dbania o zdrowie w całościowym jej wymiarze: fizycznym, psychicznym i duchowym. Ajurweda to najstarszy system leczniczy na świecie, opierający się na życiu w harmonii z naturą i z samym sobą.

Dlaczego warto mieć tą książkę w swoim domu?
🌶️ Znajdziesz tu plan posiłków, przepisy kulinarne, remedia na różne schorzenia
🍆dowiesz się, czy i jakie masz zaburzenia równowagi dasz (indywidualnego bilansu energii)
🍋 Zdobędziesz wiedzę o starożytnej mądrości, dzięki czemu wierzysz w głąb siebie
🥜dowiesz się, jak przeciwdziałać chorobom i pokonywać problemu zdrowotne
🍍poczujesz uzdrawiającą moc płynąca z pożywienia
🫑 Wyprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe w swoje życie
🌾dowiesz się, co ci służy, a co szkodzi
🌽 poprawisz kondycję fizyczną i psychiczną
💦zaczniesz o siebie świadomie dbać

I choć ta dziedzina medycyny jest mi kompletnie obca, to dzięki temu poradnikowi dowiedziałam się wiele naprawdę cennych rzeczy, z którymi nie sposób się nie zgodzić.

Jeżeli borykasz się np z chorobą dziąseł, łamliwymi paznokciami, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem, jaskrą egzemą trądzikiem, stresem czy innymi chorobami, to tu znajdziesz gotowe przepisy, stanowiące jednocześnie wsparcie leczenia na nie. Nie wiem jak was, ale do mnie taka formą leczenia medycyną naturalną, bardzo przemawia.

Samo wydanie, jest bardzo bogate, jeżeli chodzi o ilustrację, zdjęcia oraz przejrzyste. Znajdziemy tu, oprócz przepisów codziennych i uniwersalnych oraz tych uzdrawiających również wiele cennych wskazówek, porad, myśli.

Bardzo przyjemny i ciekawy poradnik, który wam oczywiście polecam

Ten inspirujący cytat pochodzi z książki...

Witajcie dziś przychodzę do Was z świetna książką która pokaże Wam jak lepiej dbać o swoje zdrowie i jak poprawić swoje samopoczucie. W obecnych zabieganych czasach wiele ludzi nie ma tak naprawdę czasu żeby spokojnie usiąść i zjeść, ciągle w biegu i stresie plus średnio przespane noce sa dla Nas jak koktajl który niestety wyciąga z nas energię a z czasem zdrowie.
Dzięki tej książce będziecie mogli planować sobie wymyślne posiłki (które można szybko przyszykować) dobrane odpowiednio do Waszych indywidualnych potrzeb. Książka krok po kroku prowadzi Was w odnalezienie dla siebie jak najlepszej ścieżki rozwiązań. Dowiecie sie jak przeciwdziałać chorobom a jeśli już Was coś nurtuje to jak wzmocnić organizm by szybko pozbyć się problemów zdrowotnych od źródła choroby.
Poznacie wiele ciekawych informacji z najstarszych programów leczniczych które są szeroko praktykowane w Indiach i rozpowszechnianie na świecie.
Swietne techniki na pełną równowagę ciała, umyslu i ducha.
Jak najlepiej żyć? W zgodzie z naturą i w zgodzie z samym sobą.
Mam nadzieje że zarówno mi jak i Wam książka przyniesie poprawę w wielu strefach życiowych a wiadomo zdrowie jest najcenniejsze 💖
Znacie techniki Ajurwedy? A może macie jakieś książki w tej tematyce? Z chęcią poznam Wasze propozycje i ogólne podejście do tematu wzmacniania i uzdrawiania organizmu 🤩
Za świetną książkę ze współpracy barterowej dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo.kobiece i ogromnie Wam polecam ✨

Dzięki...

Podstawy ajurwedy dla kobiet. Wykorzystaj moc jedzenia, detoksu i codziennych rytuałów dla zdrowia i dobrego samopoczucia”. - to nie jest moje pierwsze spotkanie z ajurwedą, ale z przepisami ajurwedyjskimi, z których zaczęłam korzystać, jedno z pierwszych :)

Emily L. Glaser wyjaśnia na początku książki czym są Dosze w ajurwedzie i jak rozpoznać swój typ. Następnie każda z 3 dosz dostaje komplet informacji jakich produktów powinna unikać, a jakie wykorzystywać jak najczęściej. 😄

W dalszej części książka podzielona jest na kolejne dwa rozdziały. Pierwszy to menu dla każdej z dosz, a drugi to przepisy uzdrawiające. W tej części znajdziemy przepisy polecane na zdrowie kobiece, problemy trawienne, dla umysłu, upiększające, a także takie, które warto wykorzystać w trakcie choroby.💪🏻

My z B. w tym przedświątecznym tygodniu zdecydowaliśmy się wypróbować kilka przepisów na obiady i kolacje. I muszę powiedzieć, że jestem zachwycona prostotą i szybkością przygotowywania tych dań. ☺️

Do tego są lekkie, wegetariańskie, smaczne i wykonane z prostych składników, powtarzalnych przypraw - dzięki czemu nie trzeba robić bardzo dużych, różnorodnych zakupów.

Wiem, że będę do tej książki wracać, bo kuchnia prosta i szybka po prostu mnie przekonuje. ;)

Dbasz o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i ładny wygląd?
Sięgnij po #podstawyajurwedydlakobiet #emilylglaser . Jest to pięknie wydana, bogata w ciekawe ilustracje i kulinarne przepisy książka dedykowana kobietom, która opiera się na mądrości płynącej z jednego z najstarszych systemów leczniczych na świecie, praktykowanej od tysięcy lat w Indiach - ajurwedzie.
Ajurweda to nie tylko dbałość o ciało, to życie w równowadze, które decyduje o naszym zdrowiu, na które wpływ ma harmonia z naturą, odżywianie się, ruch, sprawność umysłu, duchowy spokój, a nawet otoczenie w jakim żyjemy.
Zmieniając styl życia, dietę i eliminując niekorzystne nawyki, możemy poprawić nie tylko swoje zdrowie, ale i psychiczne samopoczucie.
W poradniku znajdziemy sposoby na liczne kobiece dolegliwości np. endometriozę, uderzenia gorąca, czy bóle menstruacyjne i proste kuracje upiększające skuteczne np. przy trądziku, słabych włosach czy chorobach dziąseł.
"Najważniejsze jest, aby kobiety świadomie uwzględniały wybory żywieniowe i styl życia, które odżywiają zdrowie i dobre samopoczucie, a następnie mogły oferować wsparcie zarówno rodzinie, jak i społeczności ...."
Czytajcie - polecam!

Dbasz o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i ładny wygląd?
Ajurweda to...

AJURWEDA to jeden z najstarszych systemów leczniczych na świecie. W Indiach jest praktykowana od ponad pięciu tysięcy lat. Pomaga wielu ludziom w zachowaniu równowagi pomiędzy ciałem umysłem i duszą. I uczy życia w harmonii z naturą, troszczenia się o samego siebie i dokonywania świadomych wyborów. Ogromnie zainteresowała mnie ta pozycja i popchnęła do prześledzenia historii tej metody w Internecie. Na kartach tej pozycji znajdziecie specjalne tabele, dzięki którym dowiecie się jaka jest Wasza dominująca dosza, czyli energetyczna siła natury. Dzięki temu lepiej zrozumiemy nas samych oraz rzeczywistość która nas otacza. Następnie znajdziemy tu wiele przydatnych prawd oraz przepisów, które są dedykowane konkretnie naszej osobie. Będziemy mogli wykluczyć produkty spożywcze, które źle na nas oddziałują i które nam szkodzą, a spożywać w innych ilościach te które są dla nas źródłem szczęścia. W tej książce znajdziecie także pomoc na różne dolegliwości takie jak zapalenie stawów, choroby dziąseł, opryszczka, depresja. demencja czy gorączka bądź ból gardła. Autorka próbuje także odpowiedzieć na pytanie jak można poprawić kondycję fizyczną i psychiczną oraz które produkty sezonowe są nam pisane. To naprawdę ciekawie przygotowana pozycja, która zawiera niesamowitą ilość materiału i informacje które mogą nam się przydać. Podstawa zdrowia leży w tym jak kobieta odżywia swoją siłę życiową – świeżą żywnością, czystym powietrzem i dobrym towarzystwem.

Ajurweda. Co to takiego? To pierwsze pytanie, jakie nasuwa się na myśl wielu ludziom. Otóż ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, która pokazuje związek między ciałem, psychiką, a duchem i uczy, jak osiągać wewnętrzną równowagę, by cieszyć się dobrym życiem. Powinniście również wiedzieć, iż ajurweda uznana jest przez WHO za naukę medyczną.

Książka Emily L. Glasler podzielona jest na trzy części. W pierwszej z nich autorka omawia, czym właściwie jest ajurweda i jak duże znaczenie w niej ma to, co spożywamy i czy robimy to zgodnie z cyklami natury. Kolejna rzecz, jaka pojawia się w tym rozdziale to rozróżnienie dosz, które w ajurwedzie są trzy – vata, pitta oraz kapha. Skąd będziecie wiedzieli, która z nich jest „waszą”? Pomoże Wam w tym test przygotowany przez autorkę.
Gdy już rozszyfrujecie, która z dosz jest u Was tą dominującą, zapoznacie się z opisami tego, czym się one charakteryzują i jakie produkty ułatwią Wam zachowanie wewnętrznej równowagi, a które mogą ów równowagę zaburzać.

Druga część to przykładowe trzydniowe menu dla poszczególnych dosz oraz przepisy, które są zalecane przez autorkę. Każde z dań zawiera kilka słów wyjaśnienia oraz, co oczywiste, listę składników i opis, jak daną recepturę „przekuć” w posiłek. Wszystko to jest zrozumiałe, więc czas w kuchni upłynie Wam bardzo miło i szybko.

Ostatnia, trzecia część, jest najbardziej rozbudowana i wypełniają ją głównie przepisy. Część ta zatytułowana jest „przepisy uzdrawiające”, więc jak się zapewne domyślacie, znajdziecie tutaj całą masę receptur, które wspomogą nasz organizm w walce z przeróżnymi dolegliwościami. Znajdziecie więc tutaj m.in. potrawy, które mają Was wspomóc w walce z niskim libidem, endometriozą, bólem głowy, czy łamliwymi paznokciami. Przy każdym przepisie i „jednostce chorobowej” znajdziecie słów kilka o samym problemie, jak i tak zwane „rytuały pielęgnacyjne”, które można łatwo prowadzić w życie. Autorka podrzuca też wskazówki, co można dodać, by podkręcić dane danie i uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Co jednak najważniejsze Emily L. Glaser zaznacza, że wszelkie dolegliwości, z jakimi się mierzymy, powinny być konsultowane z lekarzem, a proponowane przez nią potrawy można stosować wspomagająco w leczeniu.
I choć w tytule znajduje się adnotacja, że jest to książka „dla kobiet” - musicie wiedzieć, że absolutnie tak nie jest. Z tej książki możne korzystać każdy niezależnie od tego, jak się identyfikuje. Wszak zdrowie i równowaga nie znają płci.

Cała publikacja ubrana jest w piękną szatę graficzną. Sam okładka sprawia, że nie sposób przejść obok niej obojętnie – czerń przełamana wielobarwnością warzyw, owoców, ziół i przypraw przyciągają uwagę i zapraszają do zapoznania się w tym, co można z nich przyrządzić. Wnętrze również zachwyca stonowaną kolorystyką i zdjęciami potraw, których receptury znajdziecie w środku.

Jeśli więc jesteście ciekawi, z czym się je ajurwedę, to koniecznie zapoznajcie się z tą publikacją.

Książka Emily L. Glasler...

Ajurweda traktuje człowieka jako część wszechświata, ma podejście holistyczne i wierzy, że wszystko się ze sobą łączy. I tak na to, jak się czujemy, jak funkcjonujemy, wpływa to, co jemy i na aspekcie skupia się książka Emily L. Glaser pt. “Podstawy ajurwedy dla kobiet”.

Centralnym punktem tej publikacji są trzy części. W pierwszej dowiadujemy się co to jest ta ajurweda i poznajemy jej podstawowe założenia kulinarne. Tutaj też możemy określić swoją doszę - to jakby określenie charakteru, żywiołu człowieka.. Dosze są trzy, każda jest krótko opisana i każda zawiera wskazówki jakie składniki są dla niej korzystne, a jakich należy unikać. Przyznam, że mnie samej ciężko było określić swoją doszę, ale na pewno kiedyś wrócę do tego tematu.

Część druga wiąże się właśnie z doszami, autorka przygotowała przykładowe trzydniowe menu dla każdej z nich. Przepisy są proste, łatwe, kilkuskładnikowe, bogate w przyprawy i zioła.

Dla mnie jednak najbardziej atrakcyjna jest część trzecia, która zawiera tak zwane przepisy uzdrawiające. Składa się z rozdziałów, w których znajdziemy przepisy i wskazówki na popularne dolegliwości - choćby przeziębienie, ale również na poważniejsze tematy, jak np. depresja. Oczywiście autorka podkreśla, że jej książka jest, naturalnym wsparciem w walce z problemami/dolegliwościami zdrowotnych, nie lekarstwem. Każda dolegliwość jest opisana jak podchodzi się do niej w ajurwedzie, zawiera przykładowy przepis, ale to, co chyba najbardziej przydatne to znowu wskazanie których składników należy unikać, a które warto spożywać.

Ogólnie jest to ciekawa, przyjemna pozycja, z której na pewno łatwo zaczerpnąć kilka ciekawych porad prostych do wprowadzenia w codzienność. Oceniam 7/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2024/03/podstawy-ajurwedy-dla-kobiet-emily-l.html

Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska. Autorka wskazuje drogę do większego połączenia z naturą za pomocą zdrowego trybu życia.

Poznamy trzy dosze - vatę, pittę, kaphę. Dzięki tabelce do wypełnienia będziemy wiedzieć, która z nich dopasowana jest do nas. Klasyfikuje się je na podstawie cech wyglądu, temperamentu oraz częstych dolegliwości. Następnie do każdej doszy są przypisane odpowiednie produkty spożywcze, które nasycają i pozytywnie wpływają na układ trawienny oraz hormonalny.

W książce znajdziemy wiele przepisów kulinarnych, które pomogą załagodzić częste objawy lub zupełnie je wyleczyć: bóle brzucha, bóle głowy, problemy skórne, dolegliwości kobiece, wahania wagi i wiele innych. Bardzo spodobał mi się spis sezonowych produktów, które są dopasowane do każdej doszy - na pewno będę z niego korzystać. Zapamiętałam również kilka przypraw i ziół, które warto używać jak najczęściej podczas gotowania.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak :
- złapać balans i żyć w równowadze
- zredukować stres i uspokoić się
- zatroszczyć się o zdrowie i swoją energię
- poznać wiele drogocennych przepisów kulinarnych

Koniecznie sięgnijcie po 𝘗𝘰𝘥𝘴𝘵𝘢𝘸𝘺 𝘢𝘫𝘶𝘳𝘸𝘦𝘥𝘺 𝘥𝘭𝘢 𝘬𝘰𝘣𝘪𝘦𝘵 😊

"Ajurweda uczy nas słuchania własnego ciała i odżywiania się w harmonii z porami roku, co stanowi podstawę aktywnego dbania o zdrowie i o siebie": napisała w swojej książce Emily L. Glaser.

To ciekawa publikacja. Połączenie poradnika i książki kucharskiej. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, zaleceń, przepisów. Sięga do starohinduskiej mądrości oraz wiele mówi o mocy jedzenia jako lekarstwa.

Książka jest ładnie wydana, przejrzysta, ciekawa i ma bibliografię. Można tu znaleźć wiele myśli, porad oraz przepisów uniwersalnych. Więcej na blogu urocznica.pl. Zapraszam na całą recenzję: https://urocznica.pl/recenzja-podstawy-ajurwedy-dla-kobiet-emily-l-glaser/.

• Kuchnie świata/Gotujemy
  • Współpraca
  • Papierowy
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Podstawy ajurwedy dla kobiet