Narzeczona i hrabia

Okładka książki Narzeczona i hrabia Joanna Wtulich
Okładka książki Narzeczona i hrabia
Joanna Wtulich Wydawnictwo: Lira Cykl: Saga napoleońska (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga napoleońska (tom 4)
Lira
2024-02-07
2024-02-07

"Narzeczona i hrabia" to ostatnia książka sagi napoleońskiej i chyba najlepsza, chociaż wszystkie mają specjalne miejsce w moim serduszku. Sporo się tu działo i trudno było oderwać się chociaż na chwilę od tej historii przepełnionej odwagą, kobiecą siłą, walką o swoje szczęście i miłość ponad podziałami, do tego wszystkiego mamy klimat XIX wieku i wielkie historyczne wydarzenia, a jakby tego było mało na dokładkę dostajemy przesympatycznych bohaterów - każdy jest inny, i odrobinę nieoczywistego humoru.

Autorka zabiera nas w przepiękną podróż po epoce napoleońskiej, jej książki to powieści porywające, którymi czytelnik żyje przenosząc się całym sobą w stworzoną przez autorkę rzeczywistość, to historie i bohaterzy którzy pozostają na dłużej i do których z chęcią się wraca.
Świetne zakończenie serii i mimo, że serduszko pęka, że to koniec myślę, że lepszego zakończenia nie mogłam sobie wymarzyć

Na półkach: , , , , , ,

Krysia Podolska, młoda, zahukana przez matkę dziewczyna nabiera ogłady pod czujnym okiem księżnej Ludwiki Radziwiłłowej. Młoda kobieta ma przecież wkrótce zostać hrabiną!
Jednak w tych niespokojnych czasach, jej narzeczony dostaje do wypełnienia ważną, ale i śmiertelnie niebezpieczną misję. Czy uda mu się wyjść z niej cało? Czy Krysia będzie musiała ruszyć mu na pomoc?

Wow, co tu się działo, proszę ja Was! To zdecydowanie mój ulubiony tom sagi. Znajdziecie tutaj wszystko, co powinien zawierać porządny romans historyczny.

Bardzo polubiłam parę głównych bohaterów - nieśmiałą Krysię i marudnego Roberta. A ich towarzysz, Pierre, nieustannie mnie bawił.

Serdecznie polecam wszystkim fankom powieści historycznych. Nie zawiedziecie się. Pamiętajcie jednak, że to czwarty tom. Chociaż nie jest to konieczne, warto zacząć czytanie od pierwszej części - dzięki temu łatwiej będzie Wam zrozumieć niektóre zachowania.

Smutno było mi się rozstać z rodziną Podolskich, ale po cichu liczę, że autorka szykuje już kolejny wspaniały cykl, którym będę mogła zaczytywać się z przyjemnością.

Cały cykl składa się z czterech części, które czyta się bardzo przyjemnie i w trybie ekspresowym.
"Narzeczona i hrabia" to ostatnia część serii i jest kontynuacją losów Krysi Podolskiej, jej brata, bratowej i pewnego hrabiego, którego poznaliśmy w poprzednim tomie. Jak zakończą się ich losy? Czy Krysi uda się uniknąć niezbyt przychylnej przyszłości, którą przygotowali dla niej rodzice?
I co w sytuacji gdy przeszłość da o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie?

Bardzo ciekawa, wciągająca seria, którą czytałam z wielką przyjemnością. Świetny klimat XIX wieku to coś co bardzo lubię, a gdy dołożyć do tego ciężkie wojenne czasy, miłość ponad wszelkimi podziałami i walkę o swoje szczęście to otrzymamy bardzo dobrą i pięknie napisaną opowieść. Bardzo polecam!

Wielka odwaga, wielka miłość, a do tego niesamowity klimat początków XIX wieku i wojen napoleońskich w tle. Co powiecie na takie motywy? Mnie urzekły już w pierwszym tomie Sagi Napoleońskiej Joanny Wtulich! A teraz... Teraz doczekałam się ostatniego tomu. To zawsze wzruszający moment, kiedy zdążysz przywiązać się do bohaterów po kilku częściach i wiesz, że na tym wspólna przygoda się kończy. Jednak nie żałuję ani chwili z czytania tego cyklu. I oczekiwany finał, "Narzeczona i hrabia", nie zawiódł mnie ani trochę.

Mamy tutaj bezpośrednią kontynuację akcji ze "Skazańca i panny", co przez charakter tamtego zakończenia sprawia, że robi się bardziej romantycznie i ckliwie. Od początku dostajemy to, o czym marzyliśmy przy poprzedniej części. Ostre kanty Roberta trochę się wygładzą, chociaż nadal (całe szczęście) zostanie jego szorstka mrukliwość. Ale nie martwcie się, będą również żywsze momenty, tajne akcje wymagające brawury. Krysia nie tylko będzie musiała być dobrze wychowaną panną, ale również silną kobietą, która potrafi zawalczyć o to, co kocha. I wybrać między KILKOMA adoratorami!

Dla fanów początkowych tomów serii napiszę, że znajdą tutaj też dużo rozdziałów dotyczących Antoniego i Émilie. Oj, miałam niekiedy ochotę przyłożyć Antoniemu w twarz! A dlaczego? Przekonajcie się sami! To i tak nic, w porównaniu z inną postacią, wobec której żywiłam o wiele gorsze zamiary... Nie ma co, ta część wywołała we mnie dużo emocji! I chociaż patrząc na cykl jako całość nadal moim ulubionym tomem pozostaje "Skazaniec i panna", to uważam że ten finał jest takim zakończeniem, o jakim mogliśmy marzyć. Uwielbiam Sagę Napoleońską i teraz mogę tylko czekać, co nowego Autorka dla nas wymyśli.

Chyba najlepsza ze wszystkich części. Pięknie napisana, porywająca, pełna zwrotów akcji. Krysia Podolska będzie musiała przeżyć jeszcze niejedną przygodną i stawić czoła niebezpieczeństwu a także... dawnej miłości. To powieść o miłości, namiętności, przyjaźni i lojalności, a w tle historia Polski, rozgrywki polityczne i intrygi. Saga dla wielbicieli Sienkiewicza i Aleksandra Dumasa. Polecam!

Miłość prawdziwie bywa kapryśna. Czasami zupełnie niewinna wypełnia niedoświadczone serce po brzegi, tworząc obraz idealnego uczucia. Innym zaś razem, pełna namiętności, skrywanego żaru, który wznieca się, kiedy ukochana osoba jest blisko. Przewrotna jak los, nieprzewidywalna jak pogoda, fascynująca jak historia, którą Joanna Wtulich wplata w kolejną część opowieści, która porywa czytelnika w wir wydarzeń od pierwszych stron.
Ja wiedziałam, że tak będzie! Że autorka dostarczy nam nie lada wrażeń w finałowym tomie „Sagi napoleońskiej”. Ale żeby nie było tak łatwo, wodziła nas za nos podczas lektury, wprawiając nasze serce w stan przedzawałowy, wciąż poddając w wątpliwość, czy ta opowieść zakończy się happy endem? I czymże on będzie dla poszczególnych bohaterów, bo już w poprzednich tomach Joanna Wtulich dała się poznać jako „literacka zawadiaka”, która stawia przed czytelnikiem wyzwania, nie dając odpocząć przy rwącej jak rumak w galopie fabule. Tak też było w przypadku „Narzeczonej i hrabiego”, gdzie śledzimy dalsze losy Krysi Podolskiej. Niegdyś delikatne i zahukane dziecko, na każdym kroku besztane przez matkę, teraz młoda kobieta, która wykazała się wielką odwagą, stając przeciwko decyzji rodziców o niechcianym zamążpójściu. Odwagą i nie lada sprytem mimo eterycznej postury i delikatnego usposobienia, które wraz z upływem czasu ulegało zmianie. I poniekąd czwarty tom o metamorfozie bohaterki traktuje. Z zaciśniętymi w geście wsparcia kciukami czytelnik śledzi jej poczynania, mając nadzieję, że nie tylko zyska odrobinę pewności siebie, ale odnajdzie prawdziwe szczęście.
W najnowszej powieści Joanna Wtulich nadal splata fikcję z prawdą historyczną, okraszając to wszystko szczyptą humoru, niespodziewanych zwrotów akcji, intryg, rozbojów!, ale przede wszystkim… miłości. O tak, stanowczo to uczucie króluje, dostarczając nam wielu emocji, zwłaszcza wtedy, kiedy niesieni na fali fabuły, wciąż nie mamy pewności, czy takowe zatriumfuje. Przeszkód bowiem autorka ma bez liku i zapewne z przewrotną satysfakcją, serwowała je swoim postaciom, kreśląc opowieść o losach Krysi i Roberta.
Czytając, cały czas uśmiechałam się pod nosem, ciesząc się jak dziecko i niemal wykrzykując: „dobrze!”, „precz z nim”, „no, wreszcie się doigrał!, „kobieto, weź swoje życie we własne ręce!” i temu podobne słowa „padały” w moich myślach. Choć przyznaję, że były momenty, że bałam się, iż autorka tak pokieruje wydarzeniami, że będziemy się na nią gniewać. No ale… Nie powiem jednak, czy tak się stało i w której części powieści takie obawy się pojawiały. Nadmienię tylko, że jeśli ktoś czytał poprzednie tomy, to będzie ukontentowany zakończeniem. Ja jestem. Chociaż… szkoda, że to już finał tej opowieści.
Podsumowując:

Wielka miłość i wielka historia pożenione w niezwykle sprawny i nieco przewrotny sposób – oto Joanna Wtulich w najlepszym wydaniu. Ukoronowanie serii przynosi równie dużo emocji, co poprzednie tomy, więc nie będziecie się nudzić, czytając o losach rodzeństwa Podolskich oraz ich przyjaciół i rodziny. Ryzykowne decyzje, honor, który staje na drodze miłości, zagadki z przeszłości i niecne czyny, które kiedyś będą musiały wyjść na światło dzienne – to i o wiele więcej znajdziecie w książce „Narzeczona i hrabia”. Świetnie oddany klimat epoki, charakterne postaci i humor, choć może nieoczywisty, a jednak obecny. Sprawiedliwość kontra ludzkie intrygi zmierzające do realizacji własnych celów, a także uczucie, które wiele przeszło, by móc rozkwitnąć. Jak zakończy się ta pasjonująca opowieść? Przekonajcie się koniecznie, sięgając po finałowy tom „Sagi napoleońskiej”.

Historia naszego kraju mieści w sobie wiele momentów tragicznych i pełnych dramaturgii. I są autorzy, którzy potrafią przedstawić te historie w swoich książkach. Oferują nam tym rozrywkę, a jednocześnie uczą tego, czego często nie poznaliśmy w szkolnych czasach.
Taką autorką jest Joanna Wtulich. Jej Saga napoleońska, to idealny przykład tego, jak pięknie można połączyć wątek obyczajowy z historycznym. "Narzeczona i hrabia", to czwarty tom tej sagi. I od razu Wam powiem, że jestem jej wielką fanką i każdemu polecam, by ją przeczytał.
Tym razem towarzyszymy Krysi Podolskiej, w niezwykłej podróży przez kraj i walce o serce wybranka. Czy uda jej się pokonać przeciwności i zdobyć tego, kogo kocha?
Przeczytajcie, to się dowiecie.
Autorka stworzyła historię, od której trudno się oderwać. Utkała ją z faktów historycznych, emocji i i bajecznych opisów. Jest mistrzynią kostiumowych opowieści, które idealnie nadają się na piękny film.
Wyobrażam sobie, jaki research musiała wykonać przed jej napisaniem, bo tyle tu szczegółów, jakie dodają jej wiarygodności, tych dotyczących codzienności, podróży czy intryg. Ja jestem bezsprzecznie zauroczona kunsztem autorki i jej wprawą w splataniu luźnych wątków w porywającą opowieść.
Ta historia żyje, wibruje emocjami, porusza, intryguje...momentami nawet wkurza. A bohaterowie...ci to są różnorodni. Jednych obserwuje się z przyjemnością i kibicuje ich poczynaniom, a inni wręcz odrzucają od siebie...są nie do zaakceptowania, przez czytelnicze serce.
To opowieść o odwadze by walczyć o swoje, o sile i determinacji, ale przede wszystkim o miłości. O więziach rodzinnych, czasem skomplikowanych relacjach i intrygach, które zmieniają życie. A wszystko to "ubrane" w piękny historyczny anturaż, dzięki czemu czujemy się tak, jakbyśmy wsiedli do wehikułu czasu.
To co, namówiłam Was na tę podróż?

• Przeczytane w 2024
  • Zbiblio
  • Sagi
  • Współpraca z wydawnictwem
  • DO KUPIENIA
  • Serie/kontynuacje 😄📚🎁

Dodaj cytat z książki Narzeczona i hrabia