Porwani

Echo (tom 4)
Filia
2024-02-14
2024-02-14

Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki podbiły listy bestsellerów i sprowokowały czytelników i internautów do gorących dyskusji na ważne tematy społeczne, takie jak przemoc fizyczna i psychiczna, „hejt” w Internecie czy samotność i anonimowość w sieci. Marcel Moss jest autorem 27 książek z gatunku kryminału, sensacji, thrilleru oraz literatury młodzieżowej. Wśród historii, które wyszły spod pióra autora, można wyróżnić powieści, takie jak: "Mordercze instynkty", "Furia", "Mój ostatni miesiąc", "Nie wiesz wszystkiego", "Pokaż mi" czy "Nie odpisuj". Książki autora skupiają się na często lekceważonych problemach społecznych, obecnych w XXI wieku. Wśród nich znajdują się choroby psychiczne, narkomania, alkoholizm, lekomania, przemoc psychiczna i fizyczna, stalking, internetowa mowa nienawiści, pracoholizm, zdrady, a także seksualne skłonności sadomasochistyczne. W jego powieściach można odczuć mroczny klimat, towarzyszący wielowątkowym fabułą, w których nie brakuje też retrospekcji. Prywatnie autor jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także warszawskiej SGH. Na co dzień pracuje w marketingu internetowym, działając jako ekspert ds. mediów społecznościowych i digital marketingu.

"Porwani" to czwarty cykl kryminalno-thrillerowej serii ECHO, opowiadającej o dwójce prywatnych detektywów - Sandrze Milton i Ignacym "Igim" Sznyderze. Książka ukazała się w lutym 2024 roku pod patronatem wydawnictwa Filia. Powieść liczy sobie 400 stron.

Łódź, rok 2017. 20-letnia Michalina Antkowiak wychodzi z domu na spotkanie z przyjaciółką. Nie dociera jednak na umówione miejsce i przestaje dawać znaki życia. Zmartwieni rodzice oskarżają o porwanie córki jej chłopaka, Doriana Misztryna. Syn kontrowersyjnego biznesmena ma jednak solidne alibi. W efekcie śledztwo utyka w martwym punkcie.
Kilka lat później Michalina zjawia się u progu domu w tych samych ubraniach, które miała na sobie tamtego wieczora. Wypytywana przez wstrząśniętych rodziców o powody zniknięcia, nie potrafi wydusić z siebie ani słowa.
Rozwiązania zagadki podejmują się Ignacy „Igi” Sznyder i Sandra Milton z Agencji Poszukiwań Osób Zaginionych „ECHO”. Detektywi cofają się do przeszłości i ustalają, że prawdę mogą znać uczestnicy weekendowego wyjazdu w Karkonosze. Wyjazdu, który na zawsze odmienił życie grupy przyjaciół.

Po roku wracam do serii "ECHO" i okazuje się, że mój powrót jest bardzo dobry. Książki pana Marcela biorę w ciemno - jeszcze żadna mnie nie zawiodła i nie rozczarowała. Tak samo jest w przypadku "Porwanych" - to kolejna genialna książka w dorobku tajemniczego autora. Ale UWAGA! NIE JEST TO KSIĄŻKA DLA WRAŻLIWYCH CZYTELNIKÓW! Już sam prolog mocno szokuje swoją brutalnością i sadyzmem. Przyspiesza puls i wzbudza uczucie odrazy i jednocześnie ekscytacji. Ci wrażliwsi odpuszczą sobie lekturę, a ci, co lubią tego typu klimaty, przejdą dalej i przepadną w tej historii.

"Porwani" to bezpośrednia kontynuacja "Niewinnych". Jeśli nie czytaliście trzeciego tomu serii, to nie sięgajcie po czwarty. Ogólnie warto odświeżyć sobie poprzedni tom, żeby lepiej połapać się w fabule. W moim przypadku minął rok od przeczytania "Niewinnych" i szczerze mówiąc zapomniałam jak się tamten tom zakończył, więc w przypadku "Porwanych" zabrakło mi ekscytacji na starcie, ale prolog sprawił, że nie mogłam się od tej pozycji oderwać. Autor znów stworzył ciekawą fabułę oraz intrygujące i pełne napięcia zwroty akcji. Z wypiekami na twarzy i nie schodzącym ze mnie napięciem powoli zagłębiałam się w stworzoną przez pana Mossa historię. Jak wspomniałam wyżej, książka mnie nie rozczarowała, wręcz przeciwnie - bardzo szybko się wciągnęłam i nie byłam w stanie przestać czytać. Mocna, brutalna pozycja dla fanów serii ECHO oraz jej autora.

Wstrząsająca, brutalna, intrygująca i mega dobra lektura. Pozostaje jedynie czekać na kontynuację. Po raz kolejny jestem zachwycona. Polecam fanom brutalnych historii.

„ czeski film, ruska komedia „
Nie rozumiem jak z dwóch pierwszych bardzo dobrych tomów można tak bardzo zaniżyć poziom. Trzecia część jeszcze dało się jakoś ścierpieć ale 4 to już w palę się nie mieści, to powinna być książka sience fiction a nie kryminał, I co najciekawsze, będzie kolejny tom … Ale czy ostatni ? Wyczuwam tutaj inspiracje panem Mrozem - piszmy szybciej niż oni czytają …
Marcel … dlaczego ?

„ czeski film, ruska komedia „

W czwartej części serii „ECHO” Igi i Sandra rozwiązują sprawę odnalezienia brata Igiego - Tymka. Śledztwo łączy się z zaginięciem Michaliny Antkowiak, która zaginęła w ten sam dzień, ale i powróciła do domu w tym samym czasie co Tymek.

Zacznę od wątku Tymka bo większa część książki jest o nim. Cała historia z jego zaginięciem jest powiedzmy okej, a przynajmniej ma logiczne wyjaśnienie co przyczyniło się do jego zniknięcia. Zakładam, że dalszy los historii Tymka będzie dalej się przeplatał, tak jak jest to z Leną. I teraz przechodzimy do najciekawszego wątku całej serii czyli losy Leny. Autor niestety, ale podszedł na szybko i byle jak było napisane. Lena jest trenowana pod okiem byłych żołnierzy na Terminatora, aby stanęła do walki ze Skorpionem. Strasznie jest to wszystko spłycone w jaki sposób Tamara i Lena pozyskały na swoją stronę ludzi Skorpiona, a wręcz nie ma żadnego opisu czy informacji w jaki sposób ich pozyskały. W poprzedniej części są same we dwie, w tej budują armię na Skorpiona. Na prawdę Panie Moss zawiodłem się. Sam opis porwania Sandry - siedzi w furgonetce - serio autor mógł chodź trochę się wysilić i to opisać. Autor zakończył już wątek Skorpiona bo chyba sam się męczył z tym, tak wszedł w nowy. I tu ogromny kolejny minus dla autora. Wątek „Rady” dostajemy tylko prologu i serio dlaczego? O wiele bardziej mnie zainteresował niż wyjaśnienie co działo się z Tymkiem, a tym bardziej opisów jak Lena trenuje. Liczyłem, że chociaż na koniec dostaniemy jakiś mały podrozdział, ale niestety. Książka jest ogólnie do przeczytania, ale nie wciągnęła mnie tak jak poprzednie części nie licząc wątku Rady. Nie wiem skąd ta wysoka ocena bo to najsłabsza część serii Echo. Autor spłyca stare wątki, aby jak najszybciej wydać książkę bo mija rok od wydania poprzedniej części. Przeczytam kolejną część, ale jak tak samo będzie wyglądać to czas podziękować serii Echo.

2017 rok. W tym samym momencie dwoje ludzi znika bez śladu i wraca po czterech latach, w tych samych ubraniach, tak jakby nie minęło mnóstwo czasu od ich wyjścia z domu, tylko kilka godzin. Jedną z tych osób jest Michalina, która feralnego dania wyszła na spotkanie z przyjaciółką, drugą Tymon – brat prywatnego detektywa Igiego, którego już dobrze znamy z poprzednich części serii. Czy za ich zniknięciem stoi syn kontrowersyjnego biznesmena? Czy Ignacemu i Sandrze uda się rozwikłać zagadkę, która ma dla nich prywatne znaczenie?

Od jakiegoś czasu mam problem z twórczością Marcela Mossa, choć dawniej z otwartą buzią pochłaniałam jego książki. Po „Porwanych” sięgnęłam dlatego, że czytałam poprzednie tomy serii, gdyby to była inna historia, to raczej bym się na nią nie skusiła. Epilog był dla mnie obrzydliwy i chory. Mam dosyć gwałtów, makabrycznych okaleczeń narządów płciowych i tego typu tematów, które nieustannie autor funduje swoim czytelnikom. Tak, jakby kryminał nie mógł się opierać na innej tematyce. To już kolejny raz, kiedy poczułam obrzydzenie podczas czytania powieści autora.

Sandra i Igi mocno przypominają mi Chyłkę i Zordona. Ona waleczna, sarkastyczna, sprawiająca wrażenie zimnej, stroniącej od ludzi, on sympatyczny wesołek, który zmienia się w mężczyznę, kiedy trzeba. Jeśli oni nie będą kiedyś razem, to ja nie wierzę w miłość. Chociaż może lepiej nie, ponieważ jak nam Marcel Moss zafunduje ich miłosne uniesienia, to nie będę mogła tego znieść.

Nieco za mało się dzieje, lecz momentami nawet mnie ta książka ciekawiła. Głównie zastanawiało mnie to, jak można zniknąć na cztery lata i zachowywać się, jak gdyby nigdy nic się nie stało. Końcówka natomiast mocno przekombinowana. Nie lubię, gdy serie mają powyżej trzech tomów, ponieważ w kolejnych częściach historia wygląda często, jakby była ciągnięta na siłę. O ile wątek Tymona był jeszcze ok, to wątek Leny przebija nawet amerykańskie filmy sensacyjne. Zdecydowanie w mojej ocenie autor przedobrzył.

Zapewne sięgnę z ciekawości po kolejny tom, ponieważ czuję, że się pojawi. Jednak nie mam wobec niego większych oczekiwań, a po kolejne historie autora raczej nie sięgnę. Jeśli jednak znów będę zmuszona czytać o wyuzdanym seksie, znęcaniu się nad kobietami i obrzydliwych torturach, obiecuję wszem wobec, że książkę wyrzucę przez okno.

Porwani to 4 tom z serii "echo" i kolejny raz nie zawiodłam się. Książki tego autora czytam w ciemno. Trzyma w napięciu od początku do końca. Polecam całą serię jak i inne książki tego autora.

Książka trzymająca w napięciu od samego początku. Polecam jak i wszystkie książki Marcela 🥰📚

Jak zawsze nie zawiodlam się. Początek po prostu mistrzostwo .Ciekawie zbudowane napięcie. Działo się sporo. Fajne zakończenie, Znowu trzeba czekać na kontynuację. Książka, a raczej seria która warto przeczytać. Zdecydowanie polecam.

Jak zwykle byłam równocześnie zachwycona i przerażona. Autor ma dar wrzucania czytelnika w totalny emocjonalny rollercoaster.
Przyznaję się bez bicia, że to było moje pierwsze spotkania z Igim i Sandrą 🙈 ale absolutnie nie przeszkadzało mi to w odnalezieniu się w fabule.
Oczywiście poprzednie części czekają na półce i jak tylko czas pozwoli będę je nadrabiać.
Mnie ta historia kupiła, bohaterowie dali się polubić, a całość odebrałam jako kolejny świetny thriller autora. Były emocje, było zaskoczenie, było napięcie i ciekawość czyli wszystko czego oczekuję od dobrego thrillera.

Polecam wszystkim miłośnikom mocnych i mrocznych thrillerów.

Mnie ta...

Książki autora zawsze biorę w ciemno. Wiem że gdy otworze książkę historia mnie pochłonie. Wciągnie mnie od pierwszych aż do ostatnich stron. W pełni zabierze mnie w świat bohaterów. Pozwoli im towarzyszyć i razem z nimi rozwiązywać trudne zagadki czy też zmagać się z problemami. Naturalnie nie mogło być inaczej i tym razem. Gdzie po roku czekania w końcu są. Mój ulubiony duet. Igi i Sandra. Oboje zmagają się z zaginięciem bliskich osób przez co to ich w pewien sposób ze sobą łączy. By ulżyć choć trochę swojemu cierpieniu założyli Agencję Poszukiwań Osób Zaginionych echo dzięki której pomagają innym odnaleźć ich bliskich.
W tej części akcja toczy się wokół Igiego. Gdzie po czterech dla niego bardzo długich latach w progu staje jego brat Tymon. Jest ubrany dokładnie w to co miał na sobie tamtego dnia. Czas się zatrzymał. On wrócił. To miał być dla nich najszczęśliwszy dzień. Lecz coś jest nie tak. Tymon już nie jest tym chłopakiem sprzed 4 lat. Zachowuje się gdyby nic się nie wydarzyło. Jego zachowanie jest wręcz takie jakby tylko wyszedł do sklepu. Igi za wszelką cenę chce dopaść tego kto zgotował im takie piekło. W tym samym czasie Michalina która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach zjawia się w domu i podobnie jak Tymon jest ubrana w to samo co tamtego wieczoru. Sprawa dla detektywów wygląda na bardzo podobną do siebie. Co łączy tych dwojga? A może to zwykły zbieg okoliczności ?
Autor jak zawsze zaskoczył. Już na starcie dał mi ogrom emocji i sceny dla czytelników o mocnych nerwach. Kolejne strony tylko utwierdzały mnie w tym że to kolejna książka która mnie nie zawiedzie. I nie zawiodła. Bardzo lubię duet i słowne przepychanki Igiego i Sandry. Cierpienie i ból jakie mają w sobie nie zamyka ich na żarty i uśmiech dla drugiego człowieka. Zwrot akcji jaki tutaj zastałam był dla mnie nie do uwierzenia. A zakończenie to tylko Marcel Moss mógł tak skonstruować i z taką niepewnością zostawić czytelnika. Teraz tylko czekać na kolejną część.

„Porwani” to najnowsza książka Marcela Mossa z serii ECHO, a Igi i Sandra to jej główni bohaterowie.
Książka zaczyna się zaginięciem Michaliny, która wychodzi z domu i nie wraca. Jej zniknięcie staje się początkiem skomplikowanego śledztwa, które prowadzić będą detektywi z agencji Echo.
Po latach Michalina wraca niespodziewanie do domu, a detektywi staną przed zadaniem dowiedzenia się tego, co działo się z nią po zaginięciu. Igi i Sandra będą musieli cofnąć się do wydarzeń, które miały miejsce podczas pewnego weekendu w Karkonoszach by dowiedzieć się prawdy nie tylko o Michalinie, ale także zaginionym bracie Igiego, który wrócił w tym samym dniu co Michalina.
„Porwani” jest bezpośrednią kontynuacją wątków kryminalnych z poprzednich części. Nie brakuje w niej mocnych opisów porwań oraz przetrzymywania zakładników. Miłość, seks i zdrada, zawiła fabuła, zwroty akcji, zaskoczenia i ciekawie rozwijające się postacie z książki na książkę to z pewnością ważne i wciągające elementy, które razem dają obraz lektury, którą pochłania się szybko i z satysfakcją.

• Audiobooki

Marcel Moss Porwani Zobacz więcej