Zaginiona księga

2023-12-06
2023-12-06
48 min.
Literatura dziecięca Fantastyka Literatura fantastyczna dla dzieci

Okładka książki Tęczowa Bartosz Brzeziński, Jacek Fleiszfreser, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Sil Ky, Mateusz Rogalski, Alex Sand, Michał Widomski, Kamil Zinczuk
Tęczowa Bartosz Brzeziński,...
Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Ślady na śniegu - Antologia Samowydawców. Tom 2 Izabella Agaczewska, Kamila Goszczyńska, Weronika Karczewska-Kosmatka, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Agnieszka Kowalska-Bojar, Mariusz Łapiński, Radosław Lewandowski, Monika Litwinow, Janusz Muzyczyszyn, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski
Ślady na śnieg... Izabella Agaczewska...

"- Skąd Ty się wzięłaś? O czym jest ta Twoja książka? (...)
- O królestwie Wereldy, o elfach i krasnoludach, i o magii, i o bohaterstwie, i o skrzatach oczywiście."

"Zaginiona księga" to pierwsza propozycja Kamili Goszczyńskiej skierowana do młodszego odbiorcy. Co ciekawe, bajka ta w pełni wpisuje się w uniwersum trylogii "Kwiat Datury", powstałej w ostatnich latach. Głównymi postaciami, o których przygodach czytamy, są: skrzatka Wandzia i kameleon Alojzy. Zaiste nietypowa para! Akcja rozgrywających się wydarzeń osadzona jest po części w rzeczywistym świecie i w Wereldzie, krainie, w której ma miejsce fabuła trylogii autorki. Te dwa światy wzajemnie się przenikają, a raczej to główne postacie swobodnie je przekraczają.

Opowieść powstała w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Poznajemy historię książki, która zamiast trafić do Biblioteki Narodwej, ląduje w pobliskim antykwariacie. W bajce wytłumaczenie tego zdarzenia jest bardzo ciekawe i świadczy o pewnej nadpobudliwości Wandzi, małej skrzatki. W rzeczywistości powód tej pomyłki okazał się bardziej prozaiczny, niemniej na kanwie tych wydarzeń autorka potrafiła stworzyć piękną historię, w której poznajemy losy małych przyjaciół.

Dzięki wydarzeniom przedstawionym na kartach "Zaginionej księgi" autorka podkreśla znaczącą rolę przyjaźni w naszym życiu. Tak naprawdę, gdyby nie Alojzy, skrzatce nie udałoby się osiągnąć tego, o czym marzyła. Myślę, że to również wskazówka, nie tylko dla najmłodszych, że problem, którym podzielimy się z kimś innym, okazuje się nie taki znów straszny, jak nam się z początku wydawało. W kryzysowych sytuacjach warto wyciągnąć rękę po pomoc, dzięki czemu będzie nam z pewnością łatwiej, a i możemy w ten sposób nawiązać prawdziwie wartościowe znajomości.

Przygody bohaterów, o których czytamy, są naprawdę ciekawe, a już szczególną uwagę zwraca sposób ich przedstawienia. Wszystko widzimy oczami skrzatki, która wydaje się zachowywać niczym małe, żądne świata i przygód dziecko. Swoją drogą interesujące jest, jaki cel przyświecał autorce, gdy nadawała głównej bohaterce imię swojej córki. Czyżby była ona tak samo wszystkiego ciekawa? A może to tylko taki ukłon w jej stronę?

Ogromnie podoba mi się język bajki, zresztą, dar posługiwania się piórem przez autorkę od samego początku wzbudzał mój zachwyt. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Choć tym razem książka skierowana jest do młodszego odbiorcy, więc i nieco inny jest styl jej wypowiedzi, to wciąż możemy zauważyć dużą dbałość o warstwę językową historii. Moim zdaniem, tak swobodne operowanie słowem, przemieszczanie się między światem dorosłych i dzieci, świadczy o prawdziwym talencie. Autorka bez problemu potrafi za pomocą dostępnych środków językowych tworzyć plastyczne obrazy, które pojawiają się w wyobraźni każdego czytelnika, bez względu na wiek.

Przyznam, że Kamila Goszczyńska zaskoczyła mnie tym tytułem. Nie sądziłam, że spod jej pióra wyjdzie bajka i to w dodatku tak interesująca! Teraz sama dziwię się swoim myślom, gdyż jako matka trójki dzieci i doula, autorka dużo czasu spędza z najmłodszymi. Chcąc nie chcąc, aktywnie uczestniczy w tym świecie i stanowi on przeważającą część jej życia.
Jestem zachwycona tym, co udało jej się osiągnąć, niemniej z niecierpliwością będę wyglądać kolejnej premiery pisarki, trzymając kciuki, by był to tytuł przeznaczony dla dorosłych.

Moja ocena 9/10.

"- Skąd Ty się wzięłaś? O czym jest ta Twoja książka? (...)

Nie od dziś wiadomo, że uwielbiam książki dla dzieci. Tym bardziej, kiedy mogę je czytać wspólnie z moją córką. Tym razem zachęcam Was do zapoznania się z rewelacyjną publikacją dla małych czytelników, którą miałam możliwość objąć patronatem medialnym. A jako ciekawostkę zdradzę Wam, że ta lektura oparta jest na prawdziwych wydarzeniach ! 😃 Dlatego zachęcam Was gorąco do zapoznania się z moją opinią na jej temat ;)📖

Skrzatka Wanda z przerażeniem odkrywa, że książka, zamiast w pełnej nowości bibliotece, znalazła się w starym i zakurzonym antykwariacie. Ponieważ, to z jej winy książka, nie trafiła tam, gdzie trzeba, postanowia naprawić swój błąd. Udaje się do swojej książki w celu uzyskania pomocy. Kto będzie jej towarzyszył podczas tej wyprawy? Czy uda się znaleźć osobę, która pomoże książce trafić we właściwy adres? Kogo Skrzatka spotka na swojej drodze? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie, jeśli po tę opowieść sięgniecie ;)

Zacznę może od tego, że uwielbiam jak akcja książek toczy się w bibliotece lub antykwariacie. No bo wiecie, jako bibliotekarkę, ciągnie mnie do takich miejsc 😁😅 Wiem, że za regałami, może skrywać się wiele tajemnic, a w tej historii faktycznie tak było ;) Bardzo podoba mi się też to, że oprócz samej opowieści, Autorka przemyciła w tej książce ważne treści. Przeczytamy tutaj miedzy innymi o tym, czym jest prawdziwa przyjaźń, o tym, że warto prosić o pomoc oraz o tym, że trzeba potrafić przyznać się do błędu. Kolejnym plusem są kolorowe ilustracje, które pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć przedstawianą nam historię.

Jest to świetna pozycja dla dzieci, która jednocześnie bawi, rozwija wyobraźnię a zarazem edukuje ;) Jest to pierwsza książka dla dzieci spod pióra Pani Kamili, jednak mamy wspólnie z Rozalką nadzieję, że absolutnie nie ostatnia ;) Bardzo dobrze spędziłyśmy czas z tą publikacją i gorąco zachęcamy Was do lektury ❤️😘 Dziękujemy Autorce za egzemplarz patronacki wraz z autografem. Polecamy gorąco i przyznajemy 10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów! 😃

Sobotnie dzień dobry❄️

Z jaką ciekawą lekturą spędzacie weekend?📖

Ja skończyłam właśnie czytać ,,Zaginiona księga” Kamila Goszczyńska - pisarka

Zapraszam na kilka refleksji po przeczytaniu mojego patronatu.📖

📚 Cudownie podróżowało mi sie po stronicach tej bajki. Czytając ją, czułam zapach farby drukarskiej, przeniosłam się mimowolnie do biblioteki, zachwycałam się mnogością różnych dzieł literackich i byłam oczarowana pewną elfką🧚🏻 Wspaniale było przenieść sie jeszcze raz do magicznej krainy elfów🧚🏻

📚Autorka w sposób przystępny dla młodego czytelnika nakreśla ważną kwestię mówienia prawdy. To trudna sztuka, ale dzięki niej możemy naprawić błędy. Podróżujemy więc z rezolutną Wandą, co i rusz uśmiechałam się na jej zabawne pogadanki, które kierowała do swojego przyjaciela Alojzego. Czytający tę bajkę będzie czuł smak dojrzałych fioletowych kuleczek😋 Wyostrzy zmysły i uwierzy w moc przyjaźni.

📚Bajka przesycona jest mądrością, z każdej strony bije ciepło i przelewa się wzajemna życzliwość, dobroć i empatia. Całość dopełniają znakomite, barwne ilustracje, które po zamknięciu książki zostają w czytelniku na długo. Ja i moje pociechy byłyśmy oczarowane wyrazistością i kolorystyką tych barwnych obrazków.

📚 Istotą, tej bajki jest rodząca się przyjaźń, chęć pomocy potrzebującej Wandzie, która to postać mnie oczarowała. Przyjaźń to wielki dar, z przyjacielem należy być szczerym, on nas chętnie wysłucha, pomoże i pocieszy, nigdy nie oceni. Kiedy trzeba upomni. I to jest piękne.

Polecam bardzo tę niesamowitą bajkę, która was zachwyci, wywoła uśmiech i nastawi was pozytywnie do świata i ludzi.

Droga autorko, czekam na kolejne perełki spod Pani pióra.😊

Wszystkiego dobrego.😊

@Monika W Krainie Powieści 😊

Sobotnie dzień dobry❄️

Z jaką ciekawą lekturą spędzacie weekend?📖

Ja skończyłam właśnie czytać ,,Zaginiona księga” Kamila Goszczyńska - pisarka

Zapraszam na kilka refleksji po przeczytaniu mojego patronatu.📖

Przyjaciel jest takim człowiekiem, który jest z nami w każdej sytuacji - dobrej czy też złej.

Prawdziwych przyjaciół można poznać w trudnych zdarzeniach w naszym życiu.
Przyjaciela przecież nic nie może zastąpić, dzięki niemu życie jest piękniejsze. Obok miłości przyjaźń jest najważniejszym uczuciem w ludzkim życiu.

"Zaginiona księga " pokazuje Nam jak ważna w naszym życiu jest druga osoba - przyjaciel . Kiedy popełniamy błędy lub czegoś nie znamy ,nie wytyka ich nam w bolesny sposób i nie wyśmiewa braku wiedzy. Alojzy i Wanda muszą dotrzeć w pewne miejsce na półce w atykwariacie . Czy im się to uda ? Co wyniknie z jednej pomyłki ? Czy uda się znaleźć sposób ,aby wszystko skończyło się dobrze ?

"Rozmowa ta uświadomiła Wandzie dwie rzeczy : że bardzo mało wie o kameleonach i że dawno nic nie jadła ".

Bajka zabierze młodszych i starszych czytelników w niezwykłą podróż .
Znakomite ilustracje ,dodatkowo umilą czas podczas czytania . Natomiast bohaterowie to barwne postacie ,które trochę się pogubiły ...dlaczego musicie sprawdzić czytając . Oprócz znakomitej lektury ,autorka przechwyciła do tekstu ważne tematy . Między innymi o przyjaźni,pomaganiu oraz empatii.

Lektura jest znakomitym sposobem do spędzenia czasu z dziećmi . Dajcie się porwać tej historii.

Ciekawostką jest to,że inspiracją do napisania tej historii było prawdziwe zdarzenie! Do tego spotkacie tutaj postacie z cyklu Kwiatu Datury .

Prawdziwych przyjaciół można poznać w trudnych zdarzeniach w naszym życiu.

"Zaginiona księga " pokazuje Nam jak ważna w naszym...

• Samodzielne
  • Patronat medialny

Dodaj cytat z książki Zaginiona księga