Jej ostatni oddech

Okładka książki Jej ostatni oddech Robert Dugoni
Okładka książki Jej ostatni oddech
Robert Dugoni Wydawnictwo: Albatros Cykl: Tracy Crosswhite (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Tracy Crosswhite (tom 2)
Her Final Breath
Albatros
2019-01-01
2019-01-01
Lech Z. Żołędziowski literatura amerykańska poszukiwanie śledztwo thriller zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

To co nie wyjaśnione z poprzedniego tomu tu nareszcie ma się wyjaśnić. Zanim jednak to nastąpi czeka nas długa droga przez śledztwa - bo to obecne zaczyna nakładać się na pewne inne z przed lat. Choć nie ma tu specjalnie napiętej atmosfery, szalonych zwrotów akcji, fabuła toczy się miarowym, nie spiesznym rytmem - całość wypada w porządku.

Tracy jest przyjemną bohaterką, da się ją lubić. Inteligentna, po przejściach ale przy tym w brew temu jak to często bywa, bez nałogów. Nie poddaje się, sukcesywnie brnie do przodu. Historia, którą tym razem przygotował dla niej autor ponownie staje się dość osobista, a czytelnik wraz z nią momentami odczuwa lekki nie pokój.

Ten drugi tom serii jak na razie, choć nie wzbudził może jakiegoś wielkiego łał, zostawił mnie z chęcią poznania dalszych części.

Przesłuchane w audio, lektor bardzo fajnie czyta.

Tracy jest przyjemną bohaterką,...

"Jej ostatni oddech" to trzymający w napięciu thriller autorstwa Roberta Dugoni, który zapewnia porcję nieustającego dreszczyku emocji i zaskakujących zwrotów akcji. W tej drugiej odsłonie serii z detektyw Tracy Crosswhite, autorowi udaje się dostarczyć kolejną pełną wrażeń i intrygującą historię.

Akcja powieści toczy się w północnej części Seattle, która jest miejscem polowania seryjnego mordercy znanego jako Kowboj. Właśnie tam Tracy Crosswhite prowadzi śledztwo, które może przesądzić o jej karierze. Odkryła ona prawdę o zaginięciu swojej siostry, Saray, i teraz, jako nieustraszona policjantka, chce powstrzymać Kowboja, zanim ten zdąży zrobić kolejne ofiary.

Tracy ma do dyspozycji niejasne wskazówki, które wskazują na to, że rozwiązanie zagadki może tkwić w sprawie sprzed dziesięciu lat. Jednak jej współpracownicy próbują zatrzymać ją przed zagłębianiem się w przeszłość. W miarę jak detektyw zbliża się do prawdy, ryzyko dla niej samej staje się coraz większe. Czy zdoła schwytać psychopatę, zanim ten jej dopadnie?

Robert Dugoni świetnie konstruuje napięcie narracyjne, serwując kolejne elementy układanki. Akcja pędzi naprzód, nie dając chwili wytchnienia. Sposób, w jaki pisarz układa zagadkę i stopniowo odsłania informacje, trzyma czytelnika w nieustannym napięciu. Czarujący styl autora sprawia, że trudno oderwać się od lektury, a każdy rozdział prowadzi do jeszcze większej chęci poznania rozwiązania zagadki.

Jednym z największych atutów tej powieści są dobrze zarysowane postacie. Tracy Crosswhite jest niezwykle silną i ambitną bohaterką, której determinacja i odwaga są nie do podważenia. Czytelnik nie może się oprzeć sympatii, jaką budzi ta nieustraszona policjantka i pragnie zobaczyć, jak poradzi sobie w obliczu niebezpieczeństwa.

"Jej ostatni oddech" to także przemyślany portret mrocznej strony ludzkiej natury. Autor przedstawia psychopatycznego mordercę, Kowboja, w sposób, który jednocześnie przeraża i fascynuje. Jego manipulacyjne zdolności i zimnokrwiste działania wzbogacają atmosferę grozy i nieuchronności, dodając tym samym dynamiki fabule.

Warto również podkreślić, że Robert Dugoni w "Jej ostatnim oddechu" umiejętnie porusza ważne tematy społeczne. Autentyczne problemy związane z przemocą wobec kobiet, zaginięciami i nierównościami w systemie sprawiedliwości są subtelnie wplecione w fabułę, co sprawia, że powieść nabiera głębi i społecznego wymiaru. Autor porusza się w delikatny sposób, unikając melodramatyzmu i dając czytelnikowi możliwość samodzielnego refleksji nad tymi trudnymi kwestiami.

Jedynym drobnym zarzutem w stosunku do "Jej ostatniego oddechu" jest momentami zbyt szybkie tempo narracji. Czytelnik ma niewiele czasu na przyswojenie informacji i w pełni zrozumienie tła fabuły. Niektóre wątki mogłyby być bardziej rozwinięte, aby dać lepszy obraz sytuacji i emocji bohaterów. Niemniej jednak ta szybka narracja jednocześnie podtrzymuje napięcie i trzyma czytelnika w nieustannej gotowości.

Podsumowując, "Jej ostatni oddech" to pełen zwrotów akcji i emocji thriller, który nie zawiedzie miłośników gatunku. Robert Dugoni udowadnia swoje mistrzostwo w konstruowaniu intrygujących fabuł, a detektyw Tracy Crosswhite staje się jeszcze bardziej niezłomną i inspirującą postacią. Mimo pewnych niedociągnięć książka wciąga w swój mroczny świat, pełen niebezpieczeństw i tajemnic. "Jej ostatni oddech" to powieść, która zapewni dreszczyk emocji i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Akcja powieści toczy się w północnej części Seattle, która jest miejscem...

Ciekawa historia. Z przyjemnością przeczytam kolejny tom.

Ciekawa historia. Z przyjemnością przeczytam kolejny tom.

6/2023

6/2023

Nie wiem po co powstała kontynuacja. Poprzednia cześć bardzo mi się podobała i była dla mnie zamkniętą historią , a tu powstał cały cykl. Bohaterka , którą w pierwszym tomie lubiłem tu była jakaś irytująca

Druga część cyklu o Tracy Crosswhite podobała mi się nawet bardziej niż pierwsza.

Dugoni nie wymyśla koła na nowo. Z dobrze znanych i wielokrotnie ogranych elementów kryminalno-policyjnego kanonu buduje solidną, wciągającą i momentami przerażającą całość.

Takich książek właśnie potrzebuję jako przerywników po 1000-stronicowym "Shogunie" np. :) Mam nadzieję, że kolejne części utrzymają poziom.

Drugi tom przygód detektyw Trecy Crosswhite daje radę! Pani detektyw znowu nie zawodzi intuicja i stara zbrodnia sprzed lat wymaga weryfikacji, więc mówi: sprawdzam! Momentami robi się niebezpiecznie, wręcz śmiertelnie niebezpiecznie, ale Trecy twarda babka... Czas to tom nr 3!

Tak , jak pierwsza część była naprawdę wciągająca i czekało się na więcej, tak tą męczyłam bardzo długo,żeby skończyć. Ciekawe jak dla mnie było tylko zakończenie...

Całkiem sympatyczna historia, pomimo oczywiście seryjnego mordercy i licznych zabójstw. Tracy jak zawsze pełna entuzjazmu -chciałabym mieć tyle energii, co ona.

Nie lubię historii o seryjnych mordercach, nadmiarze okropieństw i dziwnych powodach licznych zbrodni -ale ta historia jest raczej zabawna niż straszna, dla mnie to dobrze , a zabójca potraktowany z przymrużeniem oka.
Tracy jest oczywiście najlepsza i najbystrzejsza i najszybsza -trochę to kiczowate, ale ma swój urok.

To dopiero moje drugie spotkanie z autorem i przyznam, że pierwszą książkę czytało mi się lepiej i szybciej. Ta jest trochę rozwlekła, bohaterka wydaje się trochę naiwna, a w poprzedniej książce miałam wrażenie, że to twardo stąpająca po ziemi i wiedząca czego chce kobieta. Poza tym nie przepadam za osobami, które karmią koty jedzeniem prosto z puszki. Zobaczymy czy kolejna będzie lepsza :)