Pralka

Świetna książka. Odważna, dająca wiele do myślenia pomiędzy rymami i aromatem grzanego w pralce wina, a co ciekawe, aromat ten czuje się w trakcie czytania tej jakże zabawnej książeczki do której na pewno jeszcze kiedyś powrócę.

W KIEPSKIM ŚWIECIE… KIEPSKIE RYMY

Chociaż sięgając po „Pralkę” spodziewałem się po niej czegoś zupełnie innego i na coś zupełnie innego ochotę miałem, kiedy zacząłem lekturę, naprawdę chciałem się do niej przekonać. Ale się nie udało. Choć bardziej pod względem formy, niż treści, to muszę zaznaczyć – a właściwie nie tyle formy, bo ani do sztuki dramatycznej, ani do wiersza nic nie mam, a wręcz przeciwnie, a wykonania. Ale rzecz ma swoje plusy, ma momenty, dla których warto, co nie zmienia faktu, że tak, jak poprzedniego dzieła autora, czyli wyrugowanego intelektualnie i emocjonalnie erotyka „Jasnowidz i czarownica”, w którym nawet erotyczna strona kulała bardzo mocno, tak i tu odczułem spory zawód.

Historia dzieje się w Nowy Rok, kiedy to do mieszkania pewnej pary przychodzi ich znajomy – Autor. Ta para to taka ze stażem, ale i niestroniąca od kieliszka, szczególnie mąż leń, którego żona utrzymać musi. A Autor, cóż, z kobietą się pokłócił, w gości przyszedł, a tamci chcą mu pomóc w problemie. Ale przede wszystkim wszyscy siedzą, piją i gadają i…

W KIEPSKIM ŚWIECIE… KIEPSKIE RYMY

Pralka to świetna komedia, która w genialny sposób pokazuje wady, choć również i zalety polskiego społeczeństwa lat dziewięćdziesiątych. Akcja toczy się w suterenie, w której spotykają się jej mieszkańcy Walery i pani Marysia oraz ich znajomi i sąsiedzi. Pierwszy przychodzi Autor, przynosi butelkę wódki i zostaje przyjęty z otwartymi ramionami. Polak przecież jest gościnny. Jako, że nastał Nowy Rok to przecież okazja, żeby wspólnie wypić. Zresztą okazja w tej suterenie zawsze się znajdzie. Ważne, że jest pomoc z opieki, leki, węgiel. Do tego chleb, kiełbasa i papier toaletowy, alkohol. Nic więcej do szczęścia nie trzeba.
Prawie wszyscy pochodzą z tak zwanych nizin społecznych, jednak potrafią żywo i inteligentnie dyskutować głównie o kondycji kraju, polityce, przy okazji wlewając w siebie kolejne butelki alkoholu. W pewnym momencie wpadają na pomysł żeby zrobić sobie grzańca i tutaj pomocna będzie tytułowa pralka. Żeby przekonać się co wyniknie z tej idei przeczytajcie ten krótki utwór. Dzieło podzielone jest na trzy akty. Opatrzone didaskaliami oraz opisami scenografii, świetnie nadaje się na deski teatru. Jest szczere i bardzo odważne. Dość dużo tu wulgaryzmów, które wzmacniają przekaz. Całość raczej bawi, choć daje też do myślenia. Utwór pisany wierszem, lekko płynie i aż szkoda, że taki krótki.

Mark Arturro w swojej komedii
''Pralka'' ukazuje w krzywym zwierciadle obraz polskiego
społeczeństwa z tak zwanych nizin społecznych.
Mądrość przemawia nie tylko ustami wielkich,
a prosta prawda, choć wybełkotana, więcej pożytku
przyniesie, niż uczone dysputy.

Nie znałam wcześniej autora, i biorąc
do ręki tę cienką książeczkę za bardzo
nie wiedziałam, czego się spodziewać.
I powiem szczerze, nie rozczarowałam się.

Nie jest to zwykła powieść, tylko jakby
napisana specjalnie jako sztuka nadająca
się na deski teatru.

Lata dziewięćdziesiąte, alkohol
i sąsiedzkie dyskusje po jego spożyciu.
Bohaterami książki jest pewna grupa
ludzi, którzy w żaden sposób
nie pałają się do pracy. Zbytnio nie mają
za co żyć, ale nic sobie z tego nie robą,
byleby było coś na poprawę humoru.
A jak wiadomo, gdzie alkohol, tam dyskusje
i narzekanie.

Pralka jest napisana wierszem i fajnie
mi się czytało.
Każdy z bohaterów jest inny, bo są
i ci z nizin społecznych, ale są też wykształceni,
i dobrze ubrani. Mają swoje zdanie,
i swoje poglądy. A ich miejsce tajnych spotkań
jest suterena, bo to tam właśnie
odbywają się obrady i prowadzone ciekawe rozmowy,
przy sporej ilości alkoholu.

Fajna, ciekawa książeczka, która
powinna się spodobać.
POLECAM !!!

Mark Arturro w swojej komedii
''Pralka'' ukazuje w krzywym zwierciadle obraz polskiego
społeczeństwa z tak zwanych nizin społecznych.
Mądrość przemawia nie tylko ustami wielkich,
a prosta prawda, choć wybełkotana, więcej pożytku
przyniesie, niż uczone dysputy.

Nie znałam wcześniej autora, i biorąc
do ręki tę cienką książeczkę za bardzo
nie wiedziałam, czego się...

Właśnie skończyłam czytać tę krótką książkę i w sumie to muszę napisać, że podobała mi się.
To mój pierwszy kontakt z tego typu dziełem.

Jedna noc, suterena, sąsiedzi, polityka i lata 90.
To tak w pełnym skrócie... Ale to wszystko potrafi się rozkręcić, jeśli dodasz do tego morze alkoholu.

Nie chciałam bym Wam zdradzać niczego więcej.
Jeśli nie mieliście kontaktu z utworem pisanym wierszem, warto się otworzyć i spróbować czegoś nowego.
Ja to zrobiłam i nie żałuję.
Utwór jest idealnie przygotowany na to, aby mógł znaleźć swoje miejsce na deskach teatru.
Sama z chęcią obejrzałabym taki spektakl.

Dziękuję wydawnictwu Alternatywne za egzemplarz do recenzji.

To mój pierwszy kontakt z tego typu dziełem.

Jedna noc, suterena, sąsiedzi, polityka i lata 90.

Nie chciałam bym Wam zdradzać niczego więcej.
Jeśli nie mieliście kontaktu z...

Po debiutanckiej, dość obszernej, nieco przaśnej powieści przepełnionej erotyką w każdej możliwej figurze, która przeznaczona była dla dojrzałych czytelników, poczynił Mark Arturro utwór dramatyczny, gotowy do wystawienia na scenie. Ale nie na takiej małej, posadowionej gdzieś w miejskim MDku, a na trochę większej. Być może nie w teatrze dramatycznym, chociaż... gdzie artystę zrozumieją jeśli nie tam? I wydawać się może, że oto przepełniona zachwytem do rzeczonego utworu, wystawiam autorowi laurkę, ale nie o to chodzi.

Trudno tu opowiedzieć o przedstawionej historii, bo w tej niewielkiej objętościowo książeczce jest jej niewiele. Należy więc się skupić na tym, że polski naród pił dużo i tak mu zostało, a wokół tego dzieją się już rzeczy niestworzone.

Dramat napisano tu nieco kulawym ośmiozgłoskowcem, z rymem częstochowskim na przedzie, a co za tym idzie, wzrok podąża po literkach dość żwawo, choć czasem brakowało tekstowi sznytu i ugładzenia. Wydaje się jednak, że temu szalonemu artyście, który ukochał sobie tworzenie historii pisanych, chodziło o treść a nie jakość.

No i o co się rozchodzi w tym przedziwnym utworze? Ano na ukazanie czytelnikowi tego, co robi alkohol z człowiekiem. A spektrum zachowań po spożyciu mamy tu wiele. Bo i dobry humor, który towarzyszy li jedynie lekkiemu rauszowi, ale też skrajna złość, przeradzająca się bardzo szybko w agresję.

Utkał więc autor obraz społeczeństwa alkoholowego, począwszy od biedoty, poprzez artystów i tzw. etatowców pijących po robocie, aż do wpływowych ludzi, dorobkiewiczów, którzy dzięki pieniądzom mają władzę. I różnią się ci ludzie między sobą okrutnie. Bo i każdy ma inny charakter, inne poglądy społeczno-polityczne, ale łączy ich to, że alkohol lubią w dużych ilościach, a to jak on na nich wpływa nie jest dla nich ważne.

Jest za to istotne dla czytelnika, który przeciera oczy ze zdumienia, ale i sprawę dogłębnie analizuje. Wydawać się mogło, że Mark Arturro gloryfikuje tutaj alkohol ukazując sposoby tzw. tronkowania i imprezowania do przybicia przysłowiowego gwoździa, ale w moim mniemaniu, chodzi tu oto, żeby pokazać, że umiar jest w życiu ważny, a nadmiar szkodzi zdrowiu.

Być może analiza tego utworu nie jest jednak taka, jakiej oczekiwałby Marka Arturro, a możliwe, że ja się mylę. Zajrzyjcie, przeczytajcie. Dość osobliwa alkoholowa historia.

Dobra pozycja. Mogę śmiało polecić.

Dobra pozycja. Mogę śmiało polecić.

Pralka to cieniutka książeczka, która zawiera w sobie historię jakich mało.
Dokładny opis miejsca dodaje charakteru tej opowieści. I choć może nie jest to jakieś wyszukane miejsce, a i towarzystwo może wydawać się nie godne, to czytając starałam się sobie odpowiednio intonować (według zaleceń autora),a tym samym jeszcze bardziej mnie bawiła przedstawiona tutaj sytuacja.
Tytułowa Pralka też miała w tym swój zabawny udział, ale czego to się nie zrobi by wyszło więcej trunku 😂.
Sceny, które zostały tutaj przedstawione pokazują, że nawet osoby z tak zwanych nizin społecznych, mają swoje mądrości, i choć raczej zostały wybełkotane, to nie umniejsza to ich racji i tego, że mogą przynieść więcej pożytku niż niejedna dysputa przeprowadzona przez ważniejsze osobistości.

Pralka to cieniutka książeczka, która zawiera w sobie historię jakich mało.

Pozycja dobra do pociągu, albo np. w poczekalni w kolejce do lekarza, obojętnie jakiej specjalności, albowiem odstressowuje i rozwesela.

Druga pozycja, którą przeczytałem autora Marka Arturro. Tym razem krótka i pełna humoru oraz realna opowieść z życia mieszkańców zwykłej kamienicy..

Dodaj cytat z książki Pralka