Sen niespokojny

Radomir Darmiła Wydawnictwo: Wydawnictwo Alegoria fantasy, science fiction
Wydawnictwo Alegoria
2023-10-27
2023-10-27

Okładka książki Coś fantastycznego. Opowiadania wyróżnione w konkursie Empik Go SHORT Radomir Darmiła, Adrianna Filimonowicz, Tomasz Golis, Agnieszka Graca, Maciej Wijatkowski, Przemysław Zańko-Gulczyński
Coś fantastycz... Radomir Darmiła, Ad...
Okładka książki Imaginarium Wielkopolskie 1/2022 Patryk Betliński, Kinga Chojnacka, Radomir Darmiła, Marcin Karaśkiewicz, Kamil Kwiatkowski, Radosław Olek, Jakub Pańków, Anna Pietrawska, Jakub Rabiega, Olaf Tumski
Imaginarium Wi... Patryk Betliński, K...

Typowa makulatura.

Typowa makulatura.

Bardzo przecietne. Uwielbiam SF a najbardziej takie gdzie mamy rozne gatunki kosmitow wiec do tej ksiazki zachecil mnie jej opis. Mamy tutaj bardzo dobry pomysl (ludzie i inne rasy niespodziewanie zamkniete na jednej planecie, bez mozliwosci powrotu czy kontaktu z domem) ale wykonanie kuleje. Poczatek jest dosyc chaotyczny i nie do konca wiadomo o co chodzi, a gdy juz poznajemy lore swiata to ksiazka staje sie przygodowka. Obce rasy sa opisane po łebkach, wszystko jest dosyc uproszczone i wyraznie brakuje glebi, za to dostajemy niemalo "akcji" ktora nie wywoluje zadnych emocji. Zakonczenie totalnie bez sensu, nie poznajemy motywu "wrogow", nie wiemy czemu chcieli zrobic to co chcieli zrobic, jak niby to mialo im pomoc otworzyc bramy, praktycznie nic nie jest wyjasnione a szkoda bo chec poznania sekretow planety pozwolila mi dokonczyc to niewyszukane dzielo. Ot druzyna dobrych postrzelala i zabila druzyne tych zlych, zrobili wielkie bum i to by bylo na tyle. Zmarnowany pomysl i potencjal.

Na początku był chaos. I to taki porządny, bez ani jednej chwili na złapanie oddechu. Przyznam szczerze, że ja, jako fanka mocnych startów, tak naprawdę odnalazłam się w tej powieści dopiero po około 100 stronach. Dopiero wtedy byłam pewna kto jest kim, co, jak i dlaczego, i mogłam cieszyć się w pełni lekturą. Dlatego jeśli po sięgnięciu po "Sen niespokojny" będą Wam towarzyszyły podobne wrażenia, nie zniechęcajcie się, bo ta historia jest warta poznania!

Nie brakuje w niej ani religijnych fanatyków, ani renegatów, ani bezlitosnych morderców. Wszyscy w coś wierzą, mają cel, do którego za wszelką cenę dążą - a dla każdego jest to coś innego, co w oczywisty sposób nie prowadzi do pokojowych uścisków dłoni.

W tym momencie czytelnik powinien już wiedzieć, komu kibicuje. Tym razem jednak nie ma tak łatwo, ponieważ każdy z bohaterów ma w gruncie rzeczy dobre zamiary (a przynajmniej dobrze umotywowane) i jedynym problemem są środki, których (nad)używają do ich osiągnięcia. Naprawdę, kreacja tak różnorodnych i złożonych charakterów wypadła znakomicie. Poza tym bardzo fajnie zawarte są różnice kulturowe i obyczajowe wśród obcych gatunków i ich konfrontacja z ludzkimi przyzwyczajeniami. Do tego świetnie oddana dynamika relacji międzygatunkowych na obcej planecie i przepis na porządny świat fantasy/sci-fi gotowy. Jednak co jeszcze ważniejsze, tę powieść wyróżnia koncept - oryginalny i intrygujący, do końca trzymający w niepewności. Byłam niezwykle ciekawa rozwiązania tej tajemnicy, która uwięziła wielu w obcym świecie, a także tego, kto ostatecznie zatryumfuje.

Zabrakło mi jednak nieco większej ilości opisów wyglądu bohaterów (szczególnie nieludzi) i świata, nie wszystko było w pełni oczywiste. Zdarzyło się również trochę błędów, które czasami rzucały się w oczy.

Koniecznie należy wspomnieć jeszcze o sporej ilości ironii i sarkazmu, które uwielbiam, oraz o dobrym wykorzystaniu języka w kreowaniu tej powieści w sugestywny, angażujący sposób.
Polecam tę niebanalną pozycję :)

Jeśli szukacie dojrzałej, przemyślanej fantastyki to "Sen niespokojny" Radomira Darmiły może być dla Was strzałem w dziesiątkę. Jednak muszę Was ostrzec ta książka bardzo długo się rozkręca. Ja sam na przeczytanie nieco ponad 100 stron potrzebowałem 4 posiedzeń, jednak później akcja powieści rozkręca się.
Dużym plusem tej fantastyki jest to, że występują w niej Polacy, jako jedni z głównych bohaterów. Jednak cała historia rozgrywa się w obcym świecie zwanym Tirgą. Do niego prowadzi Brama, przez którą i tak mogą przejść nieliczni. Tamtejsze ziemie zamieszkują również inne stworzenia, zwane łenandi, wormizowie, marunderzy, podekrechtowie oraz najbardziej podobni do ludzi jułeni. Pomiędzy wspominanymi rasami panują różne zależności, które poznajemy wraz z rozwojem akcji i dowiadujemy się, że są one niejednoznaczne. Jednak sami musicie wkroczyć w świat Tirgi by przekonać się kto z kim, a kto przeciwko komu? Na pewno autor niejednokrotnie Was (podobnie jak mnie) zaskoczy.
Przez dość trudny początek ta książka została sklasyfikowana na 193 miejscu wśród 248 książek Przeczytanych Na Tronie. Jednak nie można powiedzieć, że to książka zła, wręcz przeciwnie jest ona bardzo dobra, o czym świadczą rekomendacje osób związanych ze środowiskiem s-f oraz fantasy tj. Magdaleny Świerczek-Gryboś, Łukasza Rzadkowskiego czy też Pawła Stryjewskiego "Uncelka". Ja się z nimi zgadzam w całej rozciągłości.

Dużym plusem tej fantastyki jest to, że występują w niej Polacy,...

Wielkie odkrycie może stanowić olbrzymie niebezpieczeństwo.

Tirda to obcy świat, na który udało się dotrzeć ludziom za pomocą Bramy. Poza człowiekiem, występuje tam wiele innych ras, z których nie każda wykazuje chęć do współpracy. Pewnego razu Brama się zamyka, bez żadnego wyjaśnienia. Uwięzieni z dala od swojego świata ludzie, muszą przetrwać w nowej rzeczywistości. Czy im się to uda? Zdołają kiedyś wrócić? I czym jest tajemniczy bożek, o którym wszyscy zaczynają mówić?

Obce cywilizacje i schematyczność gatunku sci-fi mało kiedy do mnie przemawiały. Przeważnie unikałem wszystkiego, co związane jest z kosmosem, z małymi wyjątkami. Jednym z takich (na szczęście!) okazała się książka Sen Niespokojny 🥰

Powieść autorstwa Radomira Darmiły z początku wydaje się niezwykle chaotyczne. Autor na starcie zarzuca czytelnika całą masą informacji, które dotyczą Tirdy i jej mieszkańców. Bywa to uciążliwe, jednak z każdą stroną przyswajalność informacji jest coraz łatwiejsza 😊

Moim zdaniem największym plusem książki, jest jej pomysł na siebie. Znakomicie skonstruowana struktura obcego świata i jej lokatorów, to coś naprawdę porywającego. Sam zamysł fabularny także wciąga, a odkrywanie owej cywilizacji i tego, co na niej panuje to niesamowita przygoda 😁

Trudno doszukać się dzisiaj w książkach czegoś, co może wyróżnić się na tle podobnych tytułów. Sen Niespokojny to przykład tego, że mimo panującej wtórności gatunkowej, można zrobić coś, co zaskoczy czytelnika i zaciekawi świeżym podejściem 😎

Wielkie odkrycie może stanowić olbrzymie niebezpieczeństwo.

• LEGIMI
  • Czytam na tronie
  • FANTASY, SCIENCE FICTION
  • BIBLIOTEKA POCKETBOOK INKPAD
  • HQ-epub

Dodaj cytat z książki Sen niespokojny