Opinia polska wobec rewolucji amerykańskiej w XVIII wieku

Okładka książki Opinia polska wobec rewolucji amerykańskiej w XVIII wieku Zofia Libiszowska
Okładka książki Opinia polska wobec rewolucji amerykańskiej w XVIII wieku
Zofia Libiszowska Wydawnictwo: Ossolineum historia
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Badanie świadomości ludzkiej w ujęciu historycznym nie jest tematem wdzięcznym z wielu powodów. Po pierwsze i najważniejsze, źródła w takim przypadku są zawsze mocno rozproszone po niezliczonej ilości miejsc. Druga sprawa to kwestia możliwości wyzyskania z tych źródeł takiej ilości informacji, aby wszystko miało w efekcie ręce i nogi i można by było uznać całość za reprezentatywną dla przedmiotu rozważań. Problemów jest jeszcze więcej, ale są one natury metodologicznej, czyli niezbyt ciekawej z punktu widzenia tego typu opinii. Zofia Libiszowska poradziła sobie z tym wszystkim bardzo dobrze i można powiedzieć, że treść książki nie tylko odzwierciedla jej tytuł, ale daje także kawał wiedzy o problematyce polsko-amerykańskiej w XVIII wieku.

Rewolucja amerykańska była dużym szokiem dla wielu obserwatorów życia publicznego w tamtych czasach. Byli również tacy, którzy jej się spodziewali, ale stanowili mniejszość, z jakiej zdaniem niezbyt się liczono. Postawienie się takiemu mocarstwu przez zgraję obszarpańców zdawało się większości czynem szaleńczym, z góry przeznaczony na porażkę. Wszakże po jednej stronie mieliśmy do czynienia z nieprzebranym bogactwem, dawną, szanowaną cywilizacją i jej potęgą morską i militarną, z drugiej zaś z farmerami oderwanymi od pługa, którzy jeszcze niedawno wnosili pokorne supliki do króla Jerzego o każdy najmniejszy drobiazg. Właśnie ta dysproporcja środków i sił, ale także pewne analogie do sytuacji amerykańskiej widziane oczami polskich statystów, stanowiły o sile zainteresowania naszej opinii publicznej sprawami rewolucji na drugiej półkuli globu. Z początku ciekawość była niewielka, ale z pierwszymi większymi sukcesami militarnymi wojsk Washingtona rosła ona coraz szybciej. Nasze gazety, publicyści oraz najważniejsze osoby w państwie, komentowali wydarzenia za oceanem przewidując, jak mogą one wpłynąć na sytuację na Starym Kontynencie i na samą Rzeczpospolitą. Śledzono usilnie zaangażowanie się Francji po stronie rewolucji, widząc w tym szanse na przyszłe przetasowanie w talii kart u największych europejskich graczy, w tym i naszych zaborców. Mało kto przypuszczał, że kraj Ludwika XVI pójdzie śladem amerykańskich kolonistów, a udzielona im przez arcychrześcijańskiego króla pomoc militarna i finansowa, będzie preludium do wykopania sobie przez niego własnego grobu. Wszystko to żywo zajmowało polską opinię publiczną.

Zofia Libiszowska ukazuje nam te sprawy w zwięzły i przystępny sposób. Jej opowieść ma ramy czasowe trochę szersze niż sama wojna o niepodległość przyszłych Stanów Zjednoczonych. Rozpoczynając od lat 60 - tych XVIII wieku, kończy na relacjach z wypadków amerykańskich w Polsce u progu Sejmu Wielkiego. Temat z pewnością frapujący dla entuzjastów drugiej połowy Wieku Świateł i problematyki kształtowania się opinii u zarania funkcjonowania prasy w naszym kraju.

Badanie świadomości ludzkiej w ujęciu historycznym nie jest tematem wdzięcznym z wielu powodów. Po pierwsze i najważniejsze, źródła w takim przypadku są zawsze mocno rozproszone po niezliczonej ilości miejsc. Druga sprawa to kwestia możliwości wyzyskania z tych źródeł takiej ilości informacji, aby wszystko miało w efekcie ręce i nogi i można by było uznać całość za...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opinia polska wobec rewolucji amerykańskiej w XVIII wieku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne