Cunk o wszystkim. Encyklopedia Philomennica
- Kategoria:
- encyklopedie, słowniki
- Tytuł oryginału:
- Cunk on Everything: The Encyclopedia Philomena
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Data wydania:
- 2023-11-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2023-11-22
- Data 1. wydania:
- 2019-09-19
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788367710800
- Tłumacz:
- Michał Strąkow, Katarzyna Dudzik
W dawnych czasach ludzie uczyli się o różnych rzeczach z encyklopedii.
I bardzo dobrze, ponieważ można było o wszystkim przeczytać, nauczyć się tego na pamięć i nie kłopotać się myśleniem. Lecz dziś, w erze internetu, stale rosnącej populacji i szybko rozwijającej się nauki, wiedzy jest po prostu za dużo. Staje się to z dnia na dzień coraz bardziej przytłaczające.
Po latach zmagań z ważkimi pytaniami, takimi jak: „Co robili ludzie przed lewolucją?” i „Co to są zegary?”, śmiała reporterka, wizjonerka i fulozofka Philomena Cunk przywraca encyklopedii należne jej miejsce. W swoim dziele pisze o wszystkim, co współczesny człowiek wiedzieć powinien: od Szekspira po kiełbasę, od Archiego Medesa po psychologię lewolucyjną, od Imperium Rzymskiego po kserokopiarki. Dzięki niej poznacie i w pełni zrozumiecie świat.
Przeczytajcie tę książkę, a już nigdy nie będziecie musieli czytać żadnej innej.
„Potraktujcie tę książkę jak przewodnik po wszechświecie napisany przez kogoś, komu ufacie. Czasami miło jest, gdy ktoś weźmie nas za rękę. A czasem nie (na przykład wtedy, gdy ten ktoś zbyt krótko używał suszarki do rąk w kiblu albo posilał się niedawno makrelą). Tak czy siak, dobrze wiedzieć, że jest ktoś, kto wskaże wam właściwy kierunek na rozstaju dróg. Zapytacie być może, dlaczego obsadziłam się w tej roli. Cóż, od kilku lat analizuję w moich produkcjach telewizyjnych najbardziej palące kwestie współczesności oraz przeszłości i mam wrażenie, że całkiem nieźle mi to wychodzi. W każdym razie lubię tak myśleć, bo poprawia mi to humor”. – Philomena Cunk
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 246
- 190
- 68
- 29
- 24
- 14
- 13
- 4
- 3
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
Mimo że są tu zabawne fragmenty, to jednak szybko nudzi i zniechęca do dalszego czytania z powodu braku tu jakiejkolwiek historii. Serial znacznie lepiej się sprawdza.
Mimo że są tu zabawne fragmenty, to jednak szybko nudzi i zniechęca do dalszego czytania z powodu braku tu jakiejkolwiek historii. Serial znacznie lepiej się sprawdza.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTreść okej, zabawna, ale tłumaczenie bardzo nieprofesjonalne, na przykład angielskie Games of Thrones ma polski tytuł Gra o tron, a nie o trony
Treść okej, zabawna, ale tłumaczenie bardzo nieprofesjonalne, na przykład angielskie Games of Thrones ma polski tytuł Gra o tron, a nie o trony
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMożna się pośmiać, ale na Nobla z literatury bym nie liczyl 🤷♂️
Można się pośmiać, ale na Nobla z literatury bym nie liczyl 🤷♂️
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKategoria: odmóżdżacz.
W sam raz na czytanie z doskoku w zbiorkomie, dla zabicia czasu i przetrwanie podróży nie klimatyzowanym autobusem w środku upalnego dnia... Albo do poczytania na urlopie w Egipcie, oczywiście "ol eksjuzmi", nad basenem z modżajto w ręku. Ot, czysty, niewymagający relaks i reset.
Specyficzny brytyjski humor, spora dawka ironii i sarkazmu.
Kategoria: odmóżdżacz.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW sam raz na czytanie z doskoku w zbiorkomie, dla zabicia czasu i przetrwanie podróży nie klimatyzowanym autobusem w środku upalnego dnia... Albo do poczytania na urlopie w Egipcie, oczywiście "ol eksjuzmi", nad basenem z modżajto w ręku. Ot, czysty, niewymagający relaks i reset.
Specyficzny brytyjski humor, spora dawka ironii i sarkazmu.
polecam dla fanów serialu
polecam dla fanów serialu
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiestety Philomena Cunk bez twarzy i gry Diane Morgan wiele traci. Na dodatek jej wywody na papierze, w odróżnieniu od programów telewizyjnych, są pozbawione reakcji wszystkich rozmówców, a to one też są siłą tych programów.
Niestety Philomena Cunk bez twarzy i gry Diane Morgan wiele traci. Na dodatek jej wywody na papierze, w odróżnieniu od programów telewizyjnych, są pozbawione reakcji wszystkich rozmówców, a to one też są siłą tych programów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka jest niezła, ale w małych dawkach. Czytając większe fragmenty na raz robi się monotonnie. Mam też wrażenie, że brytyjski humor traci na tłumaczeniu.
Książka jest niezła, ale w małych dawkach. Czytając większe fragmenty na raz robi się monotonnie. Mam też wrażenie, że brytyjski humor traci na tłumaczeniu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚmieszna książka. Na zabicie czasu i poprawę humoru ;)
Śmieszna książka. Na zabicie czasu i poprawę humoru ;)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Cunk o wszystkim. Encyklopedia Philomennica" Philomeny Cunk jest unikalną pozycją, która łączy w sobie satyrę, humor, i spojrzenie na świat przez pryzmat absurdalnej, ale uroczej ignorancji. Książka, będąca swoistą parodią encyklopedii, przedstawia szereg haseł, od A do Z, każde z nich przekręcając i przedstawiając w nieoczywisty sposób.
Autorstwo Philomeny Cunk, postaci wykreowanej przez Diane Morgan, znanej z brytyjskiego programu telewizyjnego Charlie Brooker’s Weekly Wipe, nadaje książce charakterystycznego tonu. Jej styl, pełen niewinnych pomyłek i zabawnych nieporozumień, wzbudza uśmiech, choć czasem wymaga znajomości brytyjskiej kultury i humoru.
Niektórzy recenzenci podkreślają, że książka może wydawać się zbyt długa dla tego typu humoru, a żarty stają się przewidywalne. Jednak inni doceniają jej lekkość i zdolność do rozbawienia, wskazując na nią jako na idealny "odmóżdżacz".
"Cunk o wszystkim" bawi swoją naiwnością i prostotą, jednocześnie oferując kreatywny i często absurdalny sposób patrzenia na świat. Jej struktura, przypominająca stand-upową rutynę, może lepiej sprawdzać się w mniejszych dawkach niż jako lektura na jedno posiedzenie.
To książka, która najbardziej docenią fani Philomeny Cunk i brytyjskiego humoru. Idealna dla czytelników szukających czegoś lekkiego i nietypowego, czegoś, co pozwoli na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Jednakże dla osób niezaznajomionych z brytyjską popkulturą, niektóre żarty mogą okazać się niezrozumiałe.
"Cunk o wszystkim" to książka pełna humoru, satyry i absurdalnych spostrzeżeń, idealna do relaksu i odpoczynku od poważniejszych tematów, ale wymagająca pewnego stopnia zrozumienia "brytyjskości".
"Cunk o wszystkim. Encyklopedia Philomennica" Philomeny Cunk jest unikalną pozycją, która łączy w sobie satyrę, humor, i spojrzenie na świat przez pryzmat absurdalnej, ale uroczej ignorancji. Książka, będąca swoistą parodią encyklopedii, przedstawia szereg haseł, od A do Z, każde z nich przekręcając i przedstawiając w nieoczywisty sposób.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutorstwo Philomeny Cunk, postaci...
Jest to książka napisana przez postać fikcyjną. Philomenę wymyśliła brytyjska komiczka Diane Morgan. Cunk opowiada o wszystkim i o niczym, przypominając przemądrzałego dzieciaka przemawiającego na tematy, o których gdzieś tam słyszał. Coś jej dzwoni, ale nie wie, w którym kościele. To humor jak z zeszytów szkolnych, tyle że angielski. Prawdopodobnie podoba się Brytyjczykom. Philomena leci hasłami według kolejności alfabetycznej, totalnie myląc pojęcia. Freud miałby pole do popisu, czytając jej wypociny. Cunk nie lubi Freuda, bo chciał bzyknąć własną matkę. Nie przepada też za Donaldem Trumpem, ale to akurat można zrozumieć. Szczególnie podobał mi się rozdział o różnicach między językiem angielskim w wersji brytyjskiej i amerykańskiej.
Programy z udziałem Philomeny Cunk są parodią dokumentów i programów edukacyjnych, bo kto ich nie lubi? Efekt humorystyczny powstaje przez zderzenie poważnego tonu wypowiedzi z kompletnie niedorzecznymi treściami i błędami. W podobnym stylu napisana jest książka. Ostrzeżenie dla wrażliwych na punkcie religijnym: Philomena szarga świętości, nie spodoba wam się.
Podsumowując, "Cunk o wszystkim" to trafiona lektura dla tych, którzy lubią angielski humor i potrafią docenić absurdalność sytuacji. Philomena Cunk, z jej nonsensownymi przemyśleniami i błędami, oferuje coś więcej niż zwykłą parodię – jest to swoista refleksja nad tym, jak absurdalne może być nasze postrzeganie świata, gdy opieramy się na półprawdach i niezrozumieniu. To książka, która bawi, zaskakuje i sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, jak wiele sami tak naprawdę wiemy.
Jest to książka napisana przez postać fikcyjną. Philomenę wymyśliła brytyjska komiczka Diane Morgan. Cunk opowiada o wszystkim i o niczym, przypominając przemądrzałego dzieciaka przemawiającego na tematy, o których gdzieś tam słyszał. Coś jej dzwoni, ale nie wie, w którym kościele. To humor jak z zeszytów szkolnych, tyle że angielski. Prawdopodobnie podoba się Brytyjczykom....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to