O psia kość!

Okładka książki O psia kość! Jean-Luc Fromental, Joëlle Jolivet
Okładka książki O psia kość!
Jean-Luc FromentalJoëlle Jolivet Wydawnictwo: Tatarak literatura dziecięca
2023-10-20
48 min.
Justyna Bednarek

Okładka książki Miś na czas Jean-Luc Fromental, Joëlle Jolivet
Miś na czas Jean-Luc Fromental,...
Okładka książki Le Coup de Prague Jean-Luc Fromental, Miles Hyman
Le Coup de Prague Jean-Luc Fromental,...
Okładka książki Ranx. Wydanie zbiorcze kompletne Alain Chabat, Jean-Luc Fromental, Tanino Liberatore, Stefano Tamburini
Ranx. Wydanie ... Alain Chabat, Jean-...

Kościotrupom z Kościana giną kości. Do gry wkracza detektyw Szergnat Holms, czy rozwiąże zagadkę kradzieży? Poznajcie rymowaną historię o złodzieju, śledztwie i nietypowym mieście. Nie tylko na Halloween 😉

Kościan to nieduże miasteczko. Pewnej nocy praczce pokazuje się duch. Niestety, choć szkielety same wyglądają nieco strasznie, to jednak boją się duchów. Zaraz potem okazuje się, że straciła kość ramienną.
To zadanie dla detektywa Szergnata, który od razu rozpoczyna śledztwo. Wkrótce wychodzą na jaw kolejne kradzieże, a pokrzywdzonych i zaginionych kości jest coraz więcej. Na każdym miejscu zbrodni widziano też osobliwego potwora, ale za każdym razem kompletnie innego. Zadanie wydaje się nader trudne, ale detektyw doskonale liczy, a to podsuwa mu pomysł.
Sprawdźcie co się wydarzyło w Kościanie i czy Szergnat złapał sprawcę.
O psiakość! to niebanalna historia dla starszych dzieci. Pełna szkieletów rymowana opowiastka została stworzona przez świetny duet znany nam z książek „365 pingwinów” i „O rety!, i przetłumaczona przez Justynę Bednarek. To książka, która zaskakuje, wciąga i wyróżnia się na tle innych. Poza niecodzienną zagadką kryminalną, uwagę przykuwają także wyjątkowe ilustracje, które zostały wykonane w czarno-czerwono-biało-niebieskiej kolorystyce. Wydawnictwo zadbało także o możliwość odsłuchu całej opowieści. Tekst został fantastycznie przeczytany przez Monikę Pikułę i Mateusza Damięckiego.
To bardzo fajna pozycja i choć bohaterowie mogą wyglądać nieco strasznie, to całość jest utrzymana raczej w lekkim tonie, a zakończenie zaskakuje.

Porachuje wam kości!

Jeśli wasze pociechy lubią grozę, tę w wesołych odcieniach, i pasjonuje je rozwiązywanie zagadek – do tego stopnia, że wróżycie im rychłą fascynację przygodami Sherlocka Holmesa – to trafiliście pod właściwy adres! Straaaaasznaaaa (ale z przymrużeniem oka),pełna spanikowanych kościotrupów „O psiakość!” została stworzona specjalnie dla nich. A najlepszy na czytanie takich książek, czas w roku, właśnie nadchodzi – wielkimi krokami.

Wyobraźcie sobie miasteczko Kościan, zamieszkane przez same – a to ci zaskoczenie - KOŚCIOTRUPY. Jak to właściwie w każdym miasteczku, znajdziecie tutaj klimatyczne knajpki, sklepy, gazety, sportowców, policję… (Nie)Życie toczy się tu raczej spokojnie – niestety, tylko do czasu. Pewnego wieczora, ktoś zaczyna bezczelnie okradać SZKIELETY z ich KOŚCI! Pierwsza ofiarą tajemniczego zbrodniarza padła praczka, której zrabowano kość ramienną, następnie ucierpiał rzeźnik, który stracił część nogi! Brzmi przerażająco, prawda? A to dopiero początek koszmaru: złodziej kości się rozkręca. Nic więc dziwnego, że na miasteczko pada blady strach: nikt nie czuje się bezpieczny, a liczba poszkodowanych przez tajemniczą bestię wciąż rośnie. Na szczęście dla reszty truposzów, sprawą zaginionych gnatów zajmuje się sam detektyw Szergnat. A ten, jak powszechnie wiadomo, potrafi dodać dwa do dwóch, więc i kości sensownie porachuje, docierając w mig do rozwiązania zagadki. Bo wiecie: nie pierwszy to już raz okaże się, że strach ma wielkie oczy i wyolbrzymił niemożebnie, to i owo.

„O psiakość!”, to creepy kryminał pełen (nie)żywej akcji i absurdu. Gwarantuję wam, że biegające chaotycznie, strachliwe kościotrupy, co to się nawet duchów boją, nie tylko rozbawią was, ale i zaskoczą. Bo chociaż rymowanka skierowana jest do młodszego czytelnika, to i starszy przeczyta ją z przyjemnością, wychwytując przemycone przez autorów, tu i ówdzie, smaczki. Co warto podkreślić, można książkę przeczytać także tym najmniejszym. Takie maluchy oczywiście nie rozumieją jeszcze słów, ale rytm, intonację oraz melodię słyszą przecież jak najbardziej i to na nie reagują. Często powtarzane wyliczanki oraz wierszyki zostawiają w ich umysłach trwały ślad. Dzięki nim poszerza się bowiem zasób słownika biernego, co ma w późniejszym czasie wpływ na rozumienie mowy. Warto więc działać, nie zabiera to dużo czasu i nic nie kosztuje.

Z całą pewnością, na uwagę zasługuje rewelacyjne wydanie „O psiejkości!”. Duży format, pozwala w pełni „wybrzmieć” oszczędnym, kontrastowym ilustracjom Joelle Jolivet, a te z kolei doskonale dopełniają groteskowość świata i szkieletowych wyczynów. Chylę także czoła przed tłumaczką, Justyną Bednarek, która nie tylko zadbała o rym i rytm tekstu Jeana-Luca Fromentala. Musiała również nieźle nałamać sobie głowę, by w pełni oddać sens gier słownych, tak aby historia nie straciła nic ze swojego osobliwego i abstrakcyjnego klimatu.

Jak kiedyś już wspominałam, najlepszą rekomendacją dla książki skierowanej do młodszego odbiorcy jest jego zaangażowanie w historię i chęć przeżywania jej wielokrotnie. W tym wypadku magiczne „jeszcze raz” również padło i dosyć często wracamy do śmiesznego miasteczka kościotrupów.

P.S. Macie możliwość wysłuchania rymowanki w interpretacji Moniki Pikuły i Mateusza Damięckiego - w książce znajdziecie bowiem kod QR odsyłający do nagrania.

[współpraca barterowa]

Porachuje wam kości!

• Chcę dać w prezencie
  • Samodzielne
  • Lit. dziecięca
  • Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki O psia kość!