Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje

Okładka książki Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje Edward Kay, Mike Shiell
Edward KayMike Shiell Wydawnictwo: Muza Seria: FUJ-NAUKA! literatura dziecięca
2023-11-16
2023-11-16
48 min.
Grzegorz Komerski

Okładka książki Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać Edward Kay, Mike Shiell
Kupa faktów o ... Edward Kay, Mike Sh...

To pięknie wydana i ciekawie zilustrowana książka, która w humorystyczny sposób przedstawia młodym czytelnikom informacje związane z różnymi fizjologicznymi procesami i zapachami. Edward Kay i Mike Shiell mieli naprawdę fantastyczny pomysł na książkę dla dzieci. Dzieci dowiadują się, jak działa organ węchu, jak bodźce zapachowe są przetwarzane w mózgach, dlaczego ludzie nie przepadają za intensywnym zapachem potraw, skąd się biorą zapachy wydzielane przez ludzki organizm, w jaki sposób zapachy mogą budzić wspomnienia i emocje, kto ma lepszy węch, jaki jest najsilniejszy zapach na świecie, kto wydziela najmocniejsze zapachy w świecie zwierząt, jak woń może chronić poszczególne gatunki przed drapieżnikami i inne ciekawostki, które zainteresują każdego miłośnika wiedzy. Książka została napisana przystępnym dla dzieci językiem, a wiedza została przedstawiona w nietuzinkowy sposób. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/kupa-faktow-o-smrodzie-czyli-co-i.html

"Dwie trzecie objętości rekiniego mózgu odpowiada wyłącznie za zmysł węchu.”

„Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać” Edwarda Kaya jeszcze nie wpadła w nasze ręce, ale bardzo cieszymy się, że „Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje” tego autora już do nas trafiła. Uwielbiamy tego typu książki z gatunku literatury popularnonaukowej, napisane szalenie przystępnym językiem, w przyjaznym tonie, potrafiące słowem trafić do wyobraźni. Czytanie sprawia frajdę, radość i satysfakcję.

Edward Kay ma dar do prezentowania i tłumaczenia wcale nie tak łatwych zagadnień naukowych, aby szybko je zrozumieć, zgrabnie powiązać z tym, co dzieje się wokół nas, na dłużej utrwalić w pamięci. Doskonały sposób na naturalne odkrywanie świata, poznanie środowiska, uświadomienie różnorodnych zjawisk, zaprzyjaźnienie się z nauką, tropienie ciekawostek, kolekcjonowanie zaskakujących informacji i śledzenie nowinek. Książka atrakcyjnie popularyzuje naukę, sprawia, że po otrzymaniu porcji wiedzy, pragnie się poznać jeszcze więcej, systematycznie zaspakajać na nią zapotrzebowanie. Odkrywcy, eksperymentatorzy, detektywi, nie potrafią się jej oprzeć. Szczegółowa wiedza podana w ciekawy sposób oraz spora dawka humoru i zabawnych treści.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/01/kupa-faktow-o-smrodzie-czyli-co-i.html

"Dwie trzecie objętości rekiniego mózgu odpowiada wyłącznie za zmysł węchu.”

Po „Kupie faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać”, przyszła pora na kolejny tom z serii Fuj – nauka, czyli na książkę pt.: „Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje”. Lojalnie ostrzegam, że lepiej nic nie jeść podczas czytania tej pozycji.

Tym razem głównym tematem opisanym w tytule został smród – czym on jest, jak powstaje, czemu niektóre rzeczy cuchną, jak zapach wpływa na pamięć czy chociażby to, jakie zwierzęta i rośliny wydzielają odór. Było też trochę o padlinożercach, o tzw. pokrewnych smrodkach, ale także o pewnej pigułce, podobno zamieniającej nieprzyjemny fetor bąków w woń czekolady.

Tak jak w przypadku „Kupy faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać”, tytuł ten jest zbiorem ciekawostek dla najmłodszych. Jeżeli poprzednia lektura przypadła maluchowi do gustu, można go zapoznać również z „Kupą faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje”. Chociaż przyznam, że w trakcie czytania, w niektórych momentach zrobiło mi się dość nieprzyjemnie na żołądku.

"Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje" Edwarda Kaya i Maika Shiella od wydawnictwa Muza to kolejny tom serii: Fuj Nauka. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego coś tak śmierdzi? Seria ta zabiera nas w podróż przez tematy, które z pozoru wydają się obrzydliwe a tak naprawdę kryją w sobie fascynujące tajemnice. Autorzy uczą nas przez zabawę. Z brzydkimi zapachami stykamy się każdego dnia a dzięki tej książce możemy stać się ekspertami od wszelkich smrodów. Dużo ciekawostek przedstawionych prostym językiem. Węch to bardzo ciekawy zmysł, a ludzie którzy są go pozbawieni nie odczuwają nawet smaku. Duży format, twarda okładka i rewelacyjne obrazki zachęcają do czytania nie tylko dzieci, bo i rodzice będą się przy niej świetnie bawić. Polecam jak najbardziej

Kupa faktów o smrodzie.

Po książkę sięgnęłam bez zastanowienia, po przeczytaniu jej poprzedniczki, traktującej o kupie.

Czy wiecie, że w nosie znajduje się około sześciu milionów receptorów węchowych, mało tego, kto by pomyślał, że są one przetwarzane w postaci obrazów do mózgu i możemy rozróżnić brzydkie zapachy od przyjemnych, nie mając nawet do czynienia z nimi wcześniej? To wszystko zasługa ewolucji i przekazywanych genów przez setki lat.

Jak zawsze, nie zawiodłam się na tej krótkiej pozycji. Masa naukowych faktów, przeplatana z równie wyśmienitymi ciekawostkami i to wszystko oprawione w przezabawne ilustracje.
Świetna pozycja dla najmłodszych i tych starszych.
Czekam z niecierpliwością na kolejną książkę z serii.

Kupa faktów o smrodzie.

Jak tam Was zmysł powonienia? Mój naprawdę potrafi utrudnić mi życie. Ale nie ma w tym nic dziwnego, bo spotkała mnie prawdziwa kumulacja. Po pierwsze czy widzieliście, że kobiety mają bardziej wyczulony węch niż mężczyźni ze względu na dużo większą ilość receptorów? Po drugie dochodzi u mnie fakt, iż znajduję się w zaszczytnej grupie osób nadwrażliwych w tym obszarze. Podczas gdy węch przeciętnego człowieka po jakimś czasie się męczy i przestaje odczuwać dany zapach, nosy osób nadwrażliwych węchowo, odczuwają go cały czas. A jeśli to jest smród to już naprawdę ciężka sprawa.

"Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje" to oryginalna pozycja, w której znajdziecie solidny kawał wiedzy o przykrych zapachach. Dowiemy się z niej jak działa ludzki organ węchu i jak bodźce zapachowe są przetwarzane w naszych mózgach. Sprawdzimy dlaczego nie lubimy jeść tego co śmierdzi oraz jak specyficzne wonie chronią poszczególne gatunki roślin i zwierząt przed drapieżnikami. Z drugiej strony przeczytamy jak zapachy przyczyniają się do zdobywania pożywienia czy przetrwania gatunku.

To wielokrotnie zaskakująca pozycja, naszpikowana fascynującymi ciekawostkami i faktami. Pomaga zrozumieć funkcjonowanie i znaczenie zmysłu powonienia a jednocześnie dostarcza nie lada rozrywki i anegdot, którymi posłużymy się podczas spotkań towarzyskich. Polecam ją gorąco, z pewnością będziecie się przy niej świetnie bawić.

Smród – coś, co większość z nas obrzydza, a dzieci potrafi fascynować. Nie mam pojęcia dlaczego, ale taka prawda, że one na to patrzą zupełnie inaczej niż my dorośli. Dzięki książce wraz z naszą pociechą będziemy mogli dowiedzieć się na ten temat naprawdę dużo.

Książka nie jest gruba, za to jest dość bogata w treść. Wszystko napisane jest nie tylko prosto i ciekawie, ale również ze sporą dawką humoru. Nam zdecydowanie to przypadło do gustu. Wraz z nią dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy np. „Co sprawia, że smród… śmierdzi?”, „Co na świecie cuchnie najbardziej?”, „Kto zasługuje na tytuł największego śmierdziucha w królestwie zwierząt?”.

Wizualnie książka nam się spodobałam. Mamy w niej spore, niebanalne ilustracje, które przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Na samym początku mamy spis treści, który zdecydowanie ułatwia „poruszanie się” po książce.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się szybko.

„Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje” to książka, która sprawia, że świat „smrodu” przestaje mieć przed nami tajemnice. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/12/kupafaktowosmrodziewydawnictwomuza.html

Dlaczego kupa tak okropnie cuchnie?
Jak pachnie kosmos?
Czy bąki mogą pachnieć czekoladą?
Z czego jeszcze słynie dziwadło olbrzymie, największy kwiat na kuli ziemskiej?
Jaka jest struktura smrodu?
Co łączy mokradła i ludzkie bąki?

Czy wiedzieliście, że ten sam mikroorganizm, który odpowiada za fermentację mleka i „szczególny” zapach niektórych serów, jest również przyczyną smrodu niemytych stóp? 😁😅

Ta książka Was zaskoczy, rozbawi i sprytnie wprowadzi podstawy chemii. Nawet się nie zorientujecie, kiedy zaczniecie operować skomplikowanymi terminami z działu chemii organicznej.
To istna skarbnica wiedzy o smrodzie!

Moje dzieci mają ostatnio jakaś dziką fascynację wszelkimi obrzydliwościami... I tym sposobem wszystkie rysowane jednorożce rzygają tęczową, cukrową posypką, a elfy Świętego Mikołaja pierdzą piernikową nutą zapachową.
Ciągle słyszę pytania typu: „Czy rekin robi kupę do wody i potem ją zjada? " albo „Czy smród myśli?”.

Ta książka wpisała się idealnie w aktualne „zainteresowania” moich dzieci 🤣

Dlaczego kupa tak okropnie cuchnie?
Jak pachnie kosmos?
Czy bąki mogą pachnieć czekoladą?
Z czego jeszcze słynie dziwadło olbrzymie, największy kwiat na kuli ziemskiej?
Jaka jest struktura smrodu?
Co łączy mokradła i ludzkie bąki?

To już drugą część książek dla dzieci z serii #fujnauka . Muszę przyznać, że ta jeszcze lepsza niż pierwsza. Moja Liwia mówi, że okropna, taka Fuj 🤣🤣🤣

Książka podzielona na kilka rozdziałów. Na końcu znajdziemy słowniczek wyrazów trudnych. Mnóstwo wiadomości o zapachach, gdzie powstają, jak są wydzielanie, kto ma lepszy węch? Wiadomo, że zwierzęta są lepsi w tym niż ludzie. Nie na darmo szkoli się psy do znajdywania narkotyków czy odnajdywania ludzi.

Najbardziej zaskoczył nas rozdział o zwierzakach i roślinach. Wiecie co to cywet? To składnik stosowany w produkcji perfum. A skąd się bierze? To olejek eteryczny pobierany z gruczołów okołoodbytowych cywety, czyli ssaka podobnego do kota, pochodzącego z Azji i Afryki. 😱

A wiecie, że człowiek ma w nosie ponad sześć milionów receptorów? To tyle co mieszkańców Danii 😱

To i wiele innych ciekawostek znajdziecie w tej książce. Do tego kolorowe obrazki, sztywna okładka i wielkość a4. Świetna książka dla każdego dziecka i gwarantuje, że również
zaciekawi każdego dorosłego.

Polecam 💪💪💪

"Weźcie głęboki oddech - przez nos oczywiście - i zaciągnijcie się zapaszkiem wiedzy o smrodzie, już wkrótce zostaniecie prawdziwymi ekspertami od smrodów wszelakich."

Seria "Fuj - Nauka! " zaintrygowała nas od samego początku. I choć wydaje się obrzydliwa, choć porusza nieco kontrowersyjne tematy, to ma do przekazania duuużą dawkę wiedzy i robi to w bardzo przystępny sposób.

Coś tu śmierdzi - to stwierdzenie nie raz pada z naszych ust. Ale co ? I dlaczego? Jak do tego dochodzi ? Skąd ten nieprzyjemny zapach się bierze ? Jak go odczuwamy ?

Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź w tej niepozornej i jedynej w swoim rodzaju książce.

A dzieci zadają dziennie tak - pi razy drzwi - miliard pytań 😅 i dzięki tej książce na cześć z nich uzyskają odpowiedź. Żądne wiedzy istoty, które chłoną ją jak gąbka, z pewnością zaciekawi zawartość tej książki.

Moi jak zobaczyli tom pierwszy tzn "Kupa faktów o kupie" z początku się śmiali , a później przepadli. Na te już z kolei czekali i od razu chwycili by sprawdzić co zawiera. A ma jak widać wiele do zaoferowania. Nic tylko sprawdzić zawartość.

Polecamy, serdecznie polecamy. I bardzo dziękujemy za egzemplarz do recenzji 💚

• ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Książka recenzencka