Historia naturalna stworzeń magicznych

Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych Emily Hawkins, Jessica Roux
Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych
Emily HawkinsJessica Roux Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura dziecięca
literatura dziecięca
A Natural History of Magical Beasts
HarperCollins Polska
2023-10-25
2023-10-25
Ernest Kacperski

Okładka książki Historia naturalna syren Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...
Okładka książki Atlas rekordów świata Ben Handicott, Emily Hawkins, Lucy Letherland
Atlas rekordów... Ben Handicott, Emil...

"Historia naturalna stworzeń magicznych" to niezwykła podróż po fantastycznym świecie, gdzie spotykamy najbardziej tajemnicze i zachwycające istoty. Ta książka to prawdziwy klejnot dla miłośników fantastyki, którzy pragną zgłębić sekrety magicznego świata.
Roux i Hawkins nie tylko prezentują niesamowite stworzenia, ale także odsłaniają ich historię, zwyczaje i miejsce w fantazyjnym ekosystemie. Ich niesamowita wrażliwość na detale sprawia, że każda strona ożywa, a czytelnik może poczuć, jakby sam przechadzał się po magicznych lasach i górach.
Ilustracje Jessiki Hawkins są niczym obrazy z bajki, pełne detali i kolorów, które wciągają jak wir fantazji. To nie tylko książka do czytania, ale także do podziwiania, co czyni ją prawdziwym arcydziełem sztuki.
Jeśli pragniesz zgłębić tajemniczy świat stworzeń magicznych i zanurzyć się w niezwykłych ilustracjach, "Historia naturalna stworzeń magicznych" Emily Jessica Roux i Jessiki Hawkins jest dla Ciebie! 📖🌿

Recenzja pochodzi z mojego ig @zuziawydro

Emily Hawkins należy do osób wprowadzających młodych czytelników w różnorodne światy. Każdy temat traktuje poważnie i z należytą dbałością. Wśród jej publikacji znajdziemy piękne atlasy wprowadzające do świata przyrody: „Atlas przygód zwierząt”, „Atlas przygód dinozaurów”, „Atlas oceanicznych przygód”, „Atlas rekordów świata”. Do popularnonaukowych należy też „Ciało człowieka” . Autorka też przybliża nam świat wierzeń, mitów i legend. Rewelacyjnie ilustrowana seria „Historii naturalnych” zabiera nas do świata wróżek, syren, stworzeń magicznych. Dziś zapraszam na spotkanie z publikacją poświęconą ostatniemu tematowi.
Pierwsze, co rzuca się w oczy w książkach Emily Hawkins to strona wizualna. Każda publikacja zdecydowanie przyciąga wzrok i sprawia, że lektura staje się estetycznym doświadczeniem. Ilustracje Jessicki Roux sprawiają, że seria „Historia naturalna” ma specyficzny klimat. Można pokusić się o to, że są to książki łączące pokolenia. Wprowadzanie młodych czytelników do świata legend jest bardzo przyjemne. Piękna strona wizualna sprawia, że dla dorosłego czytelnika jest to prawdziwa uczta. Do tego mamy tu niesamowicie dużą dawkę wiedzy wprowadzającą nas do świata różnych kultur. I tak jest też w „Historii naturalnej stworzeń magicznych”.
Emily Hawkins zastosowała tu chwyt z „Atlasów przygód”: podzieliła publikację na 7 rozdziałów: Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska i Karaiby, Australia i Oceania, Azja, Afryka i Bliski Wschód.
Do opowieści wprowadza nas list od wykreowanego zoologa Dra Pagonisa będącego prezesem Towarzystwa Ochrony Magicznych Zwierząt. Dowiadujemy się, że około 1927 roku Pagonis kontaktuje się z Artemis Matsouka mieszkającą w Grecji. Ojciec Artemidy był kiedyś członkiem stowarzyszenia, więc młoda badaczka jest wprowadzona w tajniki istnienia magicznych istot i posiada sporą wiedzę. Właśnie z tego powodu Pagonis prosi ją, aby towarzyszyła mu w badaniu mającym na celu zlokalizowanie ginących bestii. Artemida dostaje książkę (tę, która trafia do czytelników),aby pogłębić wiedzę i lepiej współpracować z prezesem martwiącym się losem magicznych istot. Bohaterzy zaczynają podróżować po świecie. Artemis w czasie podróży robi notatki, które można znaleźć w książce.
„Historia naturalna stworzeń magicznych” inspirowana jest XVII-XVIII wiecznymi historiami naturalnymi. Autorka z ilustratorką świetnie przybliżają nam różnorodne istoty z siedmiu regionów. Dostajemy ogólne opisy, ale też nie zabraknie dokładnego przyglądania się budowie poszczególnych części ciała, sposobów określania wieku oraz siły. Dowiemy się w jakim otoczeniu żyją, w jakich regionach występują, jak wygląda ich dieta, jakie mają upodobania. Poznajemy cechy charakterystyczne oraz dietę. Przy okazji pisania o magicznych zwierzętach Hawkins przedstawia czytelnikom różnorodne grypy tubylcze, ich wierzenia, mitologię, którą się kierują. Dzięki temu poznajemy istoty pojawiające się w opowieściach plemiennych. Uświadomimy sobie jak bardzo różnorodne są kultury i jednocześnie jak wiele wspólnego mają ze sobą. Szczególnymi istotami łączącymi wiele kultur okazują się smoki i jednorożce.
Historię kończy tajemnicze zniknięcie Pagonisa i Artemidy z hotelu w Jordanii. Po latach ich zapiski zostają odkryte, gdy trafiają do Biblioteki Centralnej w Atenach. Jak widzicie, poza historią o magicznych istotach mamy tu też intrygę, tajemnicze wydarzenia, opowieść trzymającą w napięciu i wiele niedomówień.
„Historia naturalna stworzeń magicznych” jest bogato i pięknie ilustrowana. Lista stworzeń zdecydowanie nie jest wyczerpana, ale możemy tu poznać te najważniejsze. Do tego pokazano je w taki sposób, że mamy wyobrażenie o ich wielkości. Zdecydowanie rewelacyjna lektura.

To pierwszy raz, gdy nie mogę ocenić książki ani po fabule, ani po tekście. Tego pierwszego nie ma, a co do drugiego… jest go niewiele.

Cała pozycja to swego rodzaju bardzo osobliwy dziennik podróży spisany przez Artemis Matsouki i Dimitrosema Pagonisa. Przemierzają oni kontynenty w poszukiwaniu kreatur czy też istot znanych z legend i podań. Oczywiście znajdują ich zaskakująco wiele, każde z osobna opisują i okraszają własnym komentarzem. Co więc w rezultacie dostaje czytelnik? Niesamowity atlas stworzeń magicznych, pogrupowanych według kontynentów, na których występują.

Co do samej charakterystyki każdego ze zwierząt, obejmuje ona takie informacje jak siedlisko, rozmiar, dieta, pochodzenie i potencjalne magiczne zdolności. Nie powiem, by te informacje były szczególnie zaskakujące, ale ja w tym temacie siedzę od lat i pochłonęłam już niejedną publikację.

To wszystko nie stanowi jednak głównego powodu, dla którego w warto interesować się tą pozycją. Tak, to jedna z tych, które można śmiało oceniać po okładce. Jest ona przepięknie i kunsztownie wykonana. Zdjęcia nie oddają tego w pełni. Czerwonopłócienna oprawa nadaje wyjątkowości, a umieszczone na niej złote tłoczenia połyskują przy każdym ruchu.

Więcej na: CzasoStrefa

Uwielbiam tę serię albumów fantastycznych dla małych i dużych. Stwarzają niezmiernie szerokie pole do snucia marzeń i rozbudzającą wyobraźnię. Hawkins zabiera nas w nieprawdopobną, ale fascynującą podróż na wszystkie kontynenty świata i opowiada o magicznych stworzeniach żyjących w ich naturalnych siedliskach.
"W obecnych czasach ludzie pędzą przed siebie z pochyloną głową i spuszczonym wzrokiem, a opowieści o fantastycznych istotach traktują jak bajki. Jednak gdyby tylko się zatrzymali, spojrzeli w niebo lub usiedli spokojnie na leśnej polanie, byliby zaskoczeni tym, co mogliby zobaczyć". Piękny cytat rozpoczynający przygodę z tą zjawiskową książką ma dwojakie znaczenie i w sposób zaowalowany zachęca do większego obcowania z przyrodą oraz zwolnienia tempa życia.

"Historia naturalna stworzeń magicznych" to dla mnie zdecydowanie najlepsza część z serii. Opowiada o stworzeniach, które odgrywają kluczową rolę w mitach, legendach oraz folklorze wielu krajów i kultur. Książka ta zestawia i obrazuje niezwykłe życie najwspanialszych stworzeń magicznych, jakie zrodziły się w ludzkiej wyobraźni i zajęły poczetne miejsce w naszym odbiorze świata, będących wynikiem braku racjonalnych, naukowych wytłumaczeń zjawisk, których być może wciąż nie potrafimy pojąć.

Aga z @polawiaczkaksiazek pytała mnie swego czasu, które stworzenia magiczne należą do moich ulubionych. Poza standardowymi syrenami moje serce z tej książki zdobyły:
🧚 MIMI - Aborygeni opowiadają historie o Czasie Snu, kiedy to przed wiekami pradawne duchy rzeźbiły krajobraz i tworzyły rośliny, zwierzęta oraz ludzi. Wg tych legend mimi istniały na długo, zanim człowiek zasiedlił Australię. To one stworzyły pierwsze malowidła naskalne oraz nauczyły też pierwszych osadników malować, polować i przyrządzać posiłki.

🧚 ZARATAN - żółw morski, który jest tak duży, że łatwo go pomylić ze skrawkiem lądu. Znane są przypadki, kiedy zbłąkani marynarze zarzucali kotwicę i schodzili na grzbiet śpiącego zaratana, myśląc, że to wyspa.

A gdy postanowili rozpalić ognisko na jego skorupie, stworzenie się budziło i znikało pod wodą, topiąc przybyszów. Zaratan jest mi szczególnie bliski, bo podobny do tego, który na swoim grzbiecie dźwiga Świat Dysku u Terrego Pratchetta.
🧚 PIERZASTY WĄŻ - ten majestatyczny barwny stwór, niczym bóg dżungli mknie ponad baldachimem lasu deszczowego Ameryki Środkowej. Zawładnął on wierzeniami Azteków i Majów. Atlas jest pięknie, bogato ilustrowany, każde ze zwierząt to absolutny majstersztyk artystyczny. Książkę można chłonąć, podziwiać, wracać do wybranych istot i napawać się pięknem

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

"W obecnych czasach ludzie pędzą przed siebie z pochyloną głową...

Chcesz wyruszyć w podróż pełną magii i niezwykłych przygód? Marzy ci się coś niezwykłego, czego nie widział i nie doświadczył nikt przed tobą? Jeśli tak, to jest rozwiązanie. Możesz wyruszyć w niesamowitą podróż, pełną nowych odkryć i fascynacji. Podążanie tropem magicznych stworzeń da ci pole do rozwoju swoich zainteresowań, obserwacji, dostarczy wielu zaskoczeń, ale będzie cię również prowadzić przekonanie, że los magicznych stworzeń jest w twoich rękach!
Biletem, pozwalającym wyruszyć w tak niezwykłą podróż, jest sekretna księga zatytułowana „Historia naturalna stworzeń magicznych”. Opublikowany nakładem HarperCollins wyjątkowy atlas zawiera opisy wyjątkowych istot – tajemniczych gatunków mieszkających w ukryciu na naszej planecie, które zostały zagrożone wyginięciem. Słynny zoolog i badacz tego niezwykłego uniwersum, Dimitros Pagonis, przesłał ją podróżniczce, naukowczyni i pilotce Artemis Matsouce, aby pomogła mu chronić mityczne stworzenia. Niegdyś bowiem egzystowały one wraz z ludźmi, zamieszkując jeziora i zaciszne lasy. Obecnie o ich obecności świadczą tylko legendy i podania, a większość ludzi nie wierzy w magiczne stworzenia. Jedynie garstka ludzi posiada wiedzę o nich, chociaż może to i dobrze, inaczej by na nie polowano w oczekiwaniu na trofea czy pokazywano w cyrkach i trzymano w niewoli.
Dimitros Pagonis, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Stworzeń Magicznych wspólnie wyruszają na poszukiwanie przygody. Choć tak naprawdę cel wyprawy jest ściśle naukowy, bowiem do Towarzystwa dotarły wieści, że populacja stworzeń magicznych kurczy się z powodu niszczenia ich siedlisk przez ludzi. Pagonis chce przekonać się o tym osobiście, dlatego rozpoczyna pierwsze ogólnoświatowe badanie. Przemierzyć ma świat w celu stworzenia katalogu stworzeń magicznych żyjących w naturalnych siedliskach, chce się też dowiedzieć, jak te stworzenia sobie radzą. My również wyruszamy na te badawczą wyprawę, wyposażeni w otwarty umysł, a także sporo odwagi, której wymaga już choćby lot samolotem Kalipso, należącym do Artemis. Pierwsze badania zostaną przeprowadzone w regionie Tesali, a następnie ruszymy ku Europie, kierując się na zachód.
Na swojej drodze spotkamy centaura, łanię kerynejską i jednorożca europejskiego. Pojawi się również wolpertinger, bazyliszek czy kelpie. A to dopiero początek tej niezwykłej wyprawy wypełnionej ciężką pracą i nowymi odkryciami. Poznamy zwierzęta zamieszkujące różne kontynenty i środowiska, zbadamy warunki w których żyją i sposób ich przystosowania się do środowiska. Dołożymy też wszelkich starań, by zapewnić im bezpieczny dom. O tym, jak skończy się ta wyprawa można przeczytać w wyjątkowej księdze, na której końcu została zamieszczona niepokojąca notatka…

Zachwycające są w „Historii naturalnej stworzeń magicznych”, ilustracje, opatrzone licznymi szczegółami, baśniowe, a jednocześnie sprawiające wrażenie realistycznych. To sprawia wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście zawędrowali do ich świata, a one odkrywały przed nami swoje tajemnice. „Historia naturalna stworzeń magicznych” to już czwarta książka z serii bogato ilustrowanych publikacji o niezwykłych istotach dlatego też ten, kto sięgał po poprzednie dokładnie wie, czego może się spodziewać. Każda jednak jest osobą przygodą przepełnioną zachwytem. Przysłowiową wisienką na torcie jest wspaniałe wydanie, wyjątkowa szata graficzna, format księgi oraz płócienna oprawa ze złotymi tłoczeniami na okładce. Już samo trzymanie tej publikacji w rękach sprawia, że czujemy się wyróżnieni, otrzymując tak niepowtarzalna przepustkę do świata magii, gdzie królują feniksy, mantykory czy pierzaste węże!

Magiczne zwierzęta – jedni w nie wierzą, dla innych są tylko bajkami. Jednak nie o wierze w nie dziś wam chciałam opowiedzieć, a o nich samych, a pomoże mi w tym książka wydana nakładem Wydawnictwa HarperCollins. Dzięki niej wyruszymy w niezapomnianą podróż w miejsca, o których można śnić, zanurzymy się w głęboko w wodę, udamy się z mroźne zakątki, leśne tereny i wiele innych miejsc. Podczas tej podróży poznamy bliżej magiczne zwierzęta. Dowiemy się między innymi, gdzie zamieszkują, jak wyglądają, jakie są ich cechy charakterystyczne i wiele więcej. Feniks, Trolle, Diabeł z New Jersey, Potwór z jeziora i wiele innych odkryją przed nami swoje tajemnice.

W książce przemierzamy kontynenty i odkrywamy co na którym żyje. Do każdego magicznego zwierzęcia jest krótki, a przy tym naprawdę ciekawy opis.

Wizualnie książka po prostu zachwyca. Już okładka ze złotymi zdobieniami jest piękna, a w środku wspaniałe ilustracje, od których ciężko oderwać oczy.

„Historia naturalna stworzeń magicznych” to książka, która zachwyca zarówno wizualnie, jak i treścią. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/12/historianaturalnastworzenmagicznychharperkids.html

Przyznajcie się, ilu z was wierzy w istnienie potwora z Loch Ness czy Wielką Stopę? Podobno w każdej legendzie kryje się odrobina prawdy. Morskie głębiny czy nieodkryte zakątki amazońskiej dżungli skrywają niejedną tajemnicę. Wraz z autorką przemierzymy odległe kontynenty w poszukiwaniu tytułowych magicznych stworzeń. Przyjrzymy się ich zwyczajom żywieniowym, cechom charakterystycznym wyglądu, a przede wszystkim dowiemy się, co sprawia, że są tak wyjątkowe. Stworzenia, o których opowiada autorka, istniały bądź istnieją w mitologii starożytnych plemion (aztecki wąż pierzasty) i w wierzeniach współczesnych (np. Yeti). Również fani Harry’ego Pottera znajdą tu swoich ulubieńców. Książka jest przepięknie wydana, ma pozłacane brzegi i twardą prezentową oprawę. Jednak to, co najlepsze skrywa w środku. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście co kupić pod choinkę swojemu dziecku, to książka od @harpercollinspolska będzie wspaniałym prezentem. Ja jestem nią zachwycona i myślę, że wy również będziecie. Gwarantuję wam, że odkrywając „Historię stworzeń magicznych”, zapragniecie poznać również inne książki z tej serii. Wszystkie cztery będą przepięknie prezentować się na waszej półce..
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @harpercollinspolska

Czy mamy tu jakieś sroki okładkowe? Tylko spójrzcie na tę książkę 🤩

Książka, w której każdy detal jest tak dopracowany i przemyślany, że nie da się obok niej przejść obojętnie.
Twarda oprawa ze złotymi zdobieniami + złote brzegi kartek, a w środku piękne ilustracje!

Każda osoba której pokazałam „Historię naturalną stworzeń magicznych” była nią oczarowana. Robi ogromny efekt wow!

Ta perełka opisuje magiczne istoty, które od wielu lat znamy z legend, książek czy filmów. Przepiękne ilustracje i krótki, zwięzły sposób przedstawiania każdej istoty sprawia, że nie możesz jej odłożyć. Jestem oczarowana.

Moim zdaniem w tym przypadku nie ma ograniczenia wiekowego. Będę idealna i dla najmłodszych jak również dla dorosłych.

Naprawdę polecam!

Czy mamy tu jakieś sroki okładkowe? Tylko spójrzcie na tę książkę 🤩

Zamknij oczy... Wyobraź sobie, że beztrosko leżysz na leśnej polanie, wpatrując się w bezchmurne rozgwieżdżone nocne niebo... Czujesz na sobie czyjś wzrok, ale nie widzisz nikogo poza świetlikami latającymi nieopodal... Nie widzisz, bo dobrze się kamufluje, a jego nakrapiany grzbiet wtapia się w otoczenie, jak mało komu. To nieuchwytny, płochliwy jednorożec, magiczne stworzenie owiane legendami...

W tej pięknie wydanej księdze przeczytacie o tajemniczych i nieprawdopodobnych istotach, o magicznych stworzeniach czających się w każdym zakątku świata. Przewodnikami po nich będzie Artemis oraz Dimitros z Towarzystwa na rzecz ochrony stworzeń magicznych, którzy wyruszyli na wyprawę w poszukiwaniu i ich ratowaniu. Stworzenia zostały uszeregowane w rozdziały wg kontynentów, na których występują, natomiast ich fascynujące charakterystyki oraz pochodzenie, siedlisko, rozmiar, wygląd, dieta, zachowanie i moce (o ile takowe posiadają) urozmaicone są legendami i ciekawostkami o ich rzekomym istnieniu. Poznamy bliżej Bazyliszka, Drzewne istoty, Błędne ogniki, Wampusa, Madremonte, Yeti, Gryfa, Hierakosfinksa, Feniksa i wiele innych stworzeń!

Ponadto co rusz dostajemy notki z wyprawy badaczy, które dzięki temu tworzą unikatowy dziennik podróży.

Fantastyczny album zachwyci niejednego miłośnika tych nadnaturalnych istot znanych z legend, mitów, wierzeń przodków czy przypowieści. Otworzy wrota do magicznego świata pełnego tajemniczych stworzeń, rozbudzając do czerwoności wyobraźnię każdego czytelnika.
Eleganckie, bogato ilustrowane wydanie książki przykuwa uwagę, a trzymając ją w dłoni, zrobi na każdym ogromne wrażenie. Przepiękna płócienna okładka z licznymi złotymi zdobieniami, jak i złotym tytułem zapowiada, że to publikacja nie byle jaka! Wewnątrz ilustracje zostały utrzymane w klimacie retro, są obłędne i bardzo estetyczne, jak cały album!

To książka piękna, ciekawa i zastanawiająca... Ile jest w niej prawdy, ile fikcji? Niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie...

Cudowna na prezent dla miłośników magii i fantastyki!

Obecnie mało kto wierzy w istnienie magicznych stworzeń. Dorośli już dawno porzucili umiejętność pobudzania swej wyobraźni i wiary w rzeczy, których nie da się logicznie wytłumaczyć. Na szczęście dzieci wciąż ją mają i warto pozwolić im się zanurzyć w ten magiczny świat. Może przy okazji lektury i my, dorośli, stwierdzimy, że te magiczne zwierzęta faktycznie gdzieś tam są? Świat przecież nadal nie jest w pełni zbadany!

„Historia naturalna stworzeń magicznych” przyciąga przede wszystkim swoim wydaniem. I to jest jak najbardziej zrozumiałe, w końcu najmłodsi czytelnicy najpierw oceniają wszystko po okładce – a ta z pewnością zachęca do zanurzenia się w lekturze. Ta powieść zachwyca swoją szatą graficzną, i to bez względu na wiek, a rysunki w niej zawarte są naprawdę fenomenalne, działają także na wyobraźnię oraz stanowią idealne dopełnienie tekstu. Książka składa się z siedmiu części, bowiem wszelkie istoty, o których tu mowa, są pogrupowane na zamieszkiwanie wedle kontynentów. W Europie spotkamy trolle i jednorożce, w Ameryce Północnej Wielką Stopę i Diabła z New Jersey, w Ameryce Środkowej i Południowej Alicanto i Karbunkule, w Australii i Oceanii Mimi i Gazekę, w Azji Smoka Chińskiego i Yeti, w Afryce Abadę i Azizę, a na Bliskim Wschodzie Feniksa i Bazyliszka. A to oczywiście tylko niewielka namiastka magicznych stworzeń znajdujących się na stronach tej pozycji. Dodatkowo znajdziemy tu fragmenty zapisków podróżników, którzy spotykali wyjątkowe zwierzęta. Przy każdym z nich otrzymamy także informacje dotyczące siedliska i regionu, w jakim żyją, wyglądu i rozmiaru, diety, którą preferują oraz zachowania. To naprawdę intrygująca opowieść, wciągająca w tajemniczy i nadnaturalny świat, której nie można się oprzeć!

• Dla dzieci
  • 123
  • Na półce
  • Maja
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Historia naturalna stworzeń magicznych