Gabinet oceanów

Okładka książki Gabinet oceanów Carnovsky, Barbara Taylor
Okładka książki Gabinet oceanów
CarnovskyBarbara Taylor Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: W Gabinecie Wiedzy popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
W Gabinecie Wiedzy
Illuminoceans: Dive deep into the ocean with your magic three-colour lens
Dwie Siostry
2023-10-01
2023-10-01
Adam Pluszka

Okładka książki Wnętrza zwierząt Sprawdź, co kryje się w ich ciałach Margaux Carpentier, Barbara Taylor
Wnętrza zwierz... Margaux Carpentier,...
Okładka książki Gabinet owadów (i innych małych stworzeń) Carnovsky, Barbara Taylor
Gabinet owadów... Carnovsky, Barbara ...
Okładka książki Czy ta książka umie znikać? Marcus Oakley, Barbara Taylor
Czy ta książka... Marcus Oakley, Barb...
Okładka książki Encyklopedia natury Rupert Matthews, Steve Parker, Stephen Setford, Barbara Taylor, Camilla de la Bodoyere
Encyklopedia n... Rupert Matthews, St...

Są książki, których się nie recenzuje. Nimi jedynie się zachwyca. Zaczwyca tym, w jak spektakularny sposób łączą w sobie aspekt rozrywkowy i edukacyjny, jak są merytoryczne, ale przede wszystkim jak oszołamiają obrazem. I właśnie do takich zaliczają się wszystkie wydane przez Dwie Siostry albumy Carnovskyego. A do opublikowanych wcześniej w serii Gabinetów dołączył właśnie oszałamiający Gabinet oceanów.

Carnovsky w swoich pracach (z których wiele wpisujących się w projekt RGB obejrzeć można w sieci) wykorzystuje technikę, w której na jednej ilustracji zamieszcza się wiele elementów w różnych kolorach, a do oglądania pewnej grupy elementów służy soczewka w odpowiednim kolorze. Filtry w trzech kolorach pozwalają czytelnikowi wyodrębnić z wielokolorowego rysunku pewną grupę elementów, trudną do zauważenia gołym okiem. W przypadku niniejszej publikacji czerwona soczewka pozwala dostrzec ryby, zielona - przyjrzeć się siedliskom, a dzięki niebieskiej możemy dostrzec innych mieszkańców oceanów.

Jak sama nazwa wskazuje - Gabinet oceanów skupia się na życiu w mniej lub bardziej zbadanych głębinach. Maleńkie koniki morskie i przerażające ryby głębinowe, gigantyczne kałamarnice i przezroczyste krewetki. Pod powierzchnią mórz i oceanów kryje się tajemniczy świat morskich stworzeń o fantastycznych kształtach i zadziwiających przystosowaniach. To podróż od tropików aż po Arktykę, od lasów wodorostów na płyciznach przez zakamarki rafy koralowej aż po mroczne głębiny. Są tu prehistoryczne oceany i stwory sprzed milionów lat. Są potężne ssaki, takie jak wieloryby, orki i delfiny, ławice kolorowych ryb, a także mnóstwo niesamowitych skorupiaków, mięczaków, meduz i roślin.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów poświęconych poszczególnym oceanom, Wielkiej Rafie Koralowej, wodom płytkim, głębinom oraz prehistorii wód. W każdym z rozdziałów znajduje się opis środowiska i atlas żyjących w nim gatunków oraz duża barwna ilustrację do oglądania przez kolorowe filtry (lub przez telefon komórkowy – za pomocą strony rgb-lens.carnowsky.com).

Ta publikacja to połączenie artyzmu twórcy ilustracji i pomysłodawcy serii z wartościową treścią przekazaną w skondensowany sposób. Lektura jest świetnym punktem wyjścia do zdobycia podstawowej lecz fachowej wiedzy o życiu w oceanach i może być preludium do dalszego studiowania zagadnienia. Jednak jest pełnowartościowa sama w sobie, bo choć informacje w niej zebrane są krótkie, to treściwe i ciekawe.

Oczywiście o wyjątkowości tej publikacji stanowią kolorowe ilustracje przeznaczone do oglądania przez filtry. Zapewniają wielogodzinną zabawę czytelnikom w każdym wieku, a ich niepowtarzalność sprawia, że książka będzie atrakcyjna zarówno dla miłośników tematu, którzy książek o głębinach mają w swoich biblioteczkach sporo, jak i dla tych, którzy niekoniecznie się nimi wcześniej fascynowali, ale potrafią docenić niecodzienne, mistrzowsko opracowane publikacje, które mają w sobie walor niedostępny nigdzie indziej. Dla wszystkich tych, którzy pokochali poprzednie Gabinety... to z pewnością pozycja obowiązkowa.

Choć książka pozornie wydaje się być droga, jej wartość przewyższa tę wyrażoną w pieniądzu. Po pierwsze - to publikacja przepięknie wydania: w twardej oprawie, dużym formacie i na grubszym, nieco sztywniejszym papierze. Po drugie - sam projekt Carnovskyego jest oryginalny i urzekający. Niepodrabialny. Po trzecie - zawiera sporą dawkę wiedzy w pigułce i pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie do ery mezozoicznej. Jesteśmy nią z Wojtkiem zafascynowani i podobnie jak poprzednie publikacje, notorycznie przeglądamy. Lektura książki będzie świetną okazją do zdobywania wiedzy w przyjemnych okolicznościach, ale też okazją do kontaktu z pewnym rodzajem sztuki użytkowej. To książka, która zawsze robi furorę wśród naszych gości i z której zwyczajnie się nie wyrasta. Dla nas - perełka biblioteczki.

Gabinetowa seria książek Wydawnictwa Dwie Siostry doczekała się kolejnego, piątego tu dla dzielnych młodych odkrywców. Tym razem przyjrzymy się temu co dzieje się pod wodą. Ale nie jest to zwykła książka, lecz prawdziwa magiczne księga, która pozwoli nam dostrzec to co niewidoczne gołym okiem. Jak to robi? Posłuchajcie 👇

"Gabinet oceanów" to książka, która na łamach dziesięciu rozdziałów pokaże nam podwodne bogactwo życia w podziale na pięć oceanów oraz specyficzne rejony podwodne jak Wielką Rafa Koralowa, Morze Śródziemne, głębie oceanu, płytkie morza oraz oceany prehistoryczne.

Każdy rozdział wprowadza nas w omawiane zagadnienie i przybliża ilość gatunków zwierząt zamieszkujących dany habitat. Znajdziemy w nim także przykłady ryb oraz innych mieszkańców oceanów, których możemy poszukać na pięknych zbiorczych ilustracjach. Ale jak to zrobić kiedy warstwa ilustracyjna wygląda jakby przeszło po niej tornado? Tutaj własnej ujawnia się magia tej książki! Za pomocą magicznych okularów o kolorowych soczewkach prezentowane rozkładówki staną się jasne i czytelne. Czerwona soczewka służy bowiem do obserwacji ryb, zielona - siedlisk, a niebieska - innych mieszkańców oceanów.

To niesamowita książka o ogromnej wartości edukacyjnej i sensorycznej. Sprawia, że poznawanie bogactwa naturalnego oceanów staje się niesamowitą przygodą. Jednocześnie bardzo uświadamia jak ważne jest utrzymanie równowagi ekologicznej na naszej planecie. Nie miałam pojęcia, że podwodne lasy są tak skuteczne w redukcji dwutlenku węgla oraz że basen Morza Śródziemnego jest aż tak tragicznie zdewastowany przez człowieka 😔 To rzeczy, których warto uczyć, by przyszłe pokolenia z coraz większą troską i szacunkiem opiekowały się Ziemią. Polecam ❤️

"Gabinet oceanów" to książka, która na łamach...

Jestem szczęśliwą posiadaczką GABINETU DINOZAURÓW, OWADÓW a teraz OCEANÓW. To jedne z najpiękniejszych książek popularnonaukowych, edukacyjnych dla dzieci, ale zaręczam wam, że są to pozycje idealne dla dużych i małych. Tak piękne albumy, tak spektakularnie zilustrowane, TRZY w JEDNYM, to prawdziwy rarytas na rynku książki.
Carnovsky jest wręcz onieśmielająco utalentowany. Jego obrazy są niesamowite, szczegółowe, świetnie oddające rzeczywistość i zaraz widać, że spędził nad ich tworzeniem wiele godzin, dni, tygodni... a może i miesięcy. To nie są ilustracje w stylu "namaluj jak dziecko" - to są ilustracje, na których można się uczyć świata i poznawać - w tym wypadku - oceany.
Iluzja, jaką Carnovsky wykorzystał w tej niezwykłej serii GABINETÓW sprawia, że odbiorca spędza nad nimi czas z zaangażowaniem i samo ich oglądanie daje moc zabawy. Przez zabawę więc uczymy się, a to jest najlepszy rodzaj nauki.
Poza spektakularnymi ilustracjami w wielkim rozmiarze dostajemy tekst Barbary Taylor. Zawsze jest starannie przygotowany, może czasem nieco encyklopedyczny, ale w tym wypadku to żaden zarzut. Książki mają być skarbnicą wiedzy i faktycznie takie są.
GABINET OCEANÓW jest wspaniale wydany. To cudowny pomysł na prezent - takie prezenty naprawdę WARTO dawać. Cała seria mnie olśniła i żałuję tylko, że nie mam GABINETU ZOOLOGII i ANATOMII, ale jest duża szansa, że kolekcję uzupełnię.

płynąc do wiedzy łodzią imieniem "Gabinet"
seria W Gabinecie Wiedzy
Wydawnictwo Dwie Siostry
egzemplarz recenzencki

Carnovsky jest wręcz onieśmielająco utalentowany....

• Elitki
  • Zwierzęta
  • Dla dzieci
  • Serie
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Gabinet oceanów