Wałęsa '80

Okładka książki Wałęsa '80 Kamil Dziubka, Janusz Schwertner, Lech Wałęsa
Okładka książki Wałęsa '80
Kamil DziubkaJanusz Schwertner Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2023-10-25
2023-10-25

Okładka książki Lech, Leszek. Wygrać wolność Leszek Balcerowicz, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Lech Wałęsa
Lech, Leszek. ... Leszek Balcerowicz,...
Okładka książki Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz, Lech Wałęsa
Ja. Rozmowa z ... Andrzej Bober, Ceza...
Okładka książki The Essential Guide to Being Polish Anna Spysz, Marta Turek, Lech Wałęsa
The Essential ... Anna Spysz, Marta T...
Okładka książki Lech Wałęsa i Jan Paweł II Pierluca Azzaro, Lech Wałęsa
Lech Wałęsa i ... Pierluca Azzaro, Le...

Warto przeczytac. Wielu recenzentow pisze, ze Walesa to samochwala. Cos w tym jest ale z drugiej strony osiagnal bardzo wiele. Niewatpliwie jest jednym z najwybitniejszych zyjacych Polakow. Osobiscie nie mam nic przeciwko jego wysokiemu mniemaniu o sobie.

"I wtedy ja mu mówię..."

⭐Lech Wałęsa rocznik 1943 – polski robotnik, działacz związkowy i polityk, dysydent, przywódca i bohater opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.
Za działalność związkową był niejednokrotnie represjonowany przez władze PRL – był poddawany inwigilacji, aresztowany, a w 1976 został zwolniony z pracy.
"Redaktor:
Królowa Elżbieta?
Lech Wałęsa:
Z nią widziałem się nawet kilka razy. Raz powiedziałem, że ten jej pałac któregoś dnia w płomieniach stanie."
⭐ Książka jest autobiografią Lecha Wałęsy w formie wywiadu.
Czytając ją myślałem że drugi raz słucham wywiadu Wałęsy w podcaście Wojewódzki & Kędzierski w Onecie, cały czas tylko gadał co to nie on, tylko Ja&Ja. On inaczej nie mógł, nie było innego wyjścia. On jest praktykiem a wszyscy inni to teoretycy, dlatego on miał siłę i wszystko mógł zrobić, taką miał moc i tłum za nim szedł. Zastanawia mnie jedno, dużo rzeczy z przed lat doskonale pamięta ze szczegółami a jeśli chodzi o aferę z teczkami SB agenta "Bolka" to zasłania się tym że ma już 80l i nie pamięta. Nie mniej jednak bardzo dużo osiągnął dla naszego kraju i jest moim skromnym zdaniem naszym bohaterem narodowym 🫡 Może ta cała afera z tym że współpracował z SB była tylko grą polityczną Macierewicza i Kaczyńskiego, to była zwyczajna gra polityczna? Myślę że nie dowiemy się już tego nigdy tak na 100%, zostanie tylko "DIS "Domysły i spekulacje. Ta książka to taka trochę laurka Pana Leszka, ale muszę przyznać że czytałem z ciekawością. Bardzo ciekawe są też rozmowy z dwoma synami Wałęsy, myślę że to jest najmocniejszy punkt tej książki.

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta

"I wtedy ja mu mówię..."

Za działalność...

„… Nie. To był tylko epizod…
Na pewno byłem przekonany, że sobie z tym poradzimy…”

„Człowiek ciągłością żyje, a nie jakimiś tam momentami”, tak mawia Lech Wałęsa. Czy Polski elektryk, który został jedną z najważniejszych postaci XX wieku mógł zrobić dla Polski więcej? Wałęsa idąc do polityki zostawił wszystko. Dosłownie. Uważa, że w tamtych czasach ludzie się bali. Jego żona natomiast po latach, moim zdaniem pokazała charakter. Ukazała Nam się kobieta silna i bezkompromisowa.

„On” - jest symbolem. Ikoną znaną na całym świecie. Pierwszym prezydentem wolnej Polski. Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Jednym z tych, którzy poprowadzili Solidarność do zwycięstwa nad władzą ludową i demokratyzacji kraju. Jednocześnie jest też zwykłym człowiekiem, charyzmatycznym, odważnym, bezczelnym i bezkompromisowym, ze swoimi walorami i słabościami, mężem, ojcem, dziadkiem. Z mojego punktu widzenia książka przedstawia wiele ciekawych aspektów. Cytat, że „..My jesteśmy wychowani na Mickiewiczu. Ta romantyczna potrzeba buntu głęboko w nas siedzi…” zawiera esencję naszego istnienia.

Z okazji swoich 80. urodzin Lech Wałęsa jeszcze raz – jak sam mówi, już po raz ostatni – zabiera głos, opowiadając o trudnych czasach walki o nową Polskę w latach 80. i 90., a także o szansach, jakie stoją przed naszym krajem w przyszłości. Książkę świetnie się czyta.

W niezwykłej rozmowie z wielokrotnie nagradzanymi dziennikarzami, Kamilem Dziubką i Januszem Schwertnerem, pokazuje się od strony, od jakiej go jeszcze nie znamy. Opowiada o swoim życiu prywatnym, o śmierci syna Przemysława, o relacjach z najważniejszymi postaciami ze świata polityki i kulisach władzy. Ujawnia wciąż nieodkryte historie z początków Solidarności, z okresu stanu wojennego i formowania się pierwszego rządu w wolnej i demokratycznej Polsce.

Czasami czasy są ze sobą powiązane, jak naczynia na zajęciach chemii. Wszak w 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem. Wcześniej komuna poniżała ludzi, wręcz wyśmiewała. W publikacji zostaje też wspomniana Henryka Krzywonos, która też nie należy do potulnych kobiet.

Moim zdaniem jedno stwierdzenie w publikacji jest bardzo trafne. Mowa właśnie o polityce. Nie potrzeba wywodów, ładnych słów, czy jakiś obietnic bez pokrycia. Trzeba wiedzieć przecież, kiedy docisnąć, albo kiedy ustąpić – „Nie wolno tak jechać na koniu bez głowy…”. Cały mankament. 😉

Postać Jacka Kuronia i bogate wspomnienia przypominają, że sam chciał, by Wałęsę zastąpiono kimś zupełnie innym. Solidarność, Porozumienia Sierpniowe, wiara w zmiany. Wtedy to one były najważniejsze. Spotkanie Wałęsy z Prymasem Wyszyńskim też było interesujące. „On wtedy dużo mówił o zagrożeniach…”. Myślał mądrze. Kościół to była w tamtym czasie jedyna organizacja, która jako tako funkcjonowała.

Ta książka pokazuje Lecha Wałęsę, jakiego nie znamy. Wałęsowie są obciążeni cukrzycą. On - nigdy do końca nikomu nie zaufał, przeżywa polityczne burze i jest go ciężko upilnować. Uważa, że do śmierci ma bliżej niż dalej. Dzięki temu, że publikacja jest uzupełniona zdjęciami idealnie oddaje klimat i pokazuje człowieka z krwi i kości. Wystarczy.

Gorąco polecam

Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
Wydanie I
Liczba stron: 400
(nowość wydawnicza)

„… Nie. To był tylko epizod…
Na pewno byłem przekonany, że sobie z tym poradzimy…”

Szybko się czyta, książka napisana przystępnym językiem, wywiad rzeka, warto ją nabyć, żeby przypomnieć sobie wszystkie fakty, a dla roczników ponad 80 skarbiec wiedzy o zrywie solidarności w latach 70-80

Miało być 5/10, ale wywiady z synami Wałęsy uratowały „szóstkę”. Cały wywiad z Lechem to jedna wielka przechwałka. Jestem zaskoczony, że Wałęsa nie wymyślił samochodów elektrycznych. Chociaż możliwe, że zapomniał o tym powiedzieć…

Wywiad – rzeka z najbardziej rozpoznawalnym prezydentem Polski. O kim mowa? Oczywiście o Lechu Wałęsie – człowieku ikonie, symbolu lat 80 - tych. Człowieku znanym pod każdą szerokością geograficzną, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla. To tyle oficjalnych informacji. A jaki naprawdę jest Lech Wałęsa? Jakim jest mężem, ojcem i dziadkiem? Czy jest partnerem dla małżonki i wsparciem dla dzieci? Obraz, jaki wyłania się z tego wywiadu – jak dla mnie – rzuca nowe i wyraźne światło na osobę Lecha, pokazuje nieznane mi oblicze, tajemnie ukryte, które teraz ujrzało światło dzienne. Nie mogę powiedzieć, że zyskał on w moich oczach. Przeciwnie, pokazał jakim jest samolubem i egoistą, jak wykorzystywał ludzi do realizacji swoich zamysłów i planów. Bawił się ludźmi i to sprawiło, że nie ma przyjaciół. Zapatrzony w siebie bufon, zawsze mający rację.
Autorzy wywiadu bardzo rzetelnie zajęli się tematem, starali się pokazać Lecha Wałęsę od czasów, jak zaczynał organizować strajki, tworzyć Solidarność i walczyć z komunizmem. Wiele ciekawych informacji wyłania się z tej lektury, ale często poznajemy pewne fakty i wydarzenia z jego punktu widzenia, tak jak on je widział i odbierał. Poruszony jest wątek agenturalny i sprawa „Bolka” oraz próba oczyszczenia się z zarzutów o współpraca ze służbami. Zobaczymy, jakie relacje utrzymywał ze znanym osobistościami świata polityki i dlaczego ludzie od niego raczej stronili. Dowiemy się, czy Wałęsa chciał zostać prezydentem czy też nie miał wyjścia, czy został do tego zmuszony. Zobaczymy jakim był włodarzem kraju, ale z jego subiektywnej perspektywy. I oczywiście wiele miejsca jest poświęcone relacjom osobistym i rodzinnym. Poznamy Wałęsę męża i ojca, człowieka, którego nigdy nie było w domu i nie miał czasu dla swoich dzieci. Czy one pogodziły się z jego ciągłą nieobecnością? Czy mają do niego żal, że nie było go przy nich w chwilach, gdy bardzo go potrzebowali?
Wałęsa '80 to bardzo intymny obraz byłego prezydenta, trochę pokazany z pozycji głównego bohatera. Wałęsa relacjonował to co chciał, często unikał odpowiedzi na pytania dziennikarzy lub odpowiadał nie na temat. Co bardziej niekorzystne to pomijał lub ignorował, jawił się jako bohater i niezastąpiony.
Jedno jest pewne, to ważny wywiad, odważny i momentami zaskakujący. Lektura rzetelna, trzeba przyznać, że autorzy przygotowali się do wywiadu i przeprowadzili go bardzo profesjonalnie. A że rozmówca odpowiadał jak chciał, to już inna kwestia.
Jestem pewna, że takiego Wałęsy, jaki wyłania się z tego obrazu, nie znasz. Poznasz prawdziwe oblicze prezydenta, które dla mnie jest bardzo zaskakujące.
Zachęcam, lektura bardzo ciekawa, zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy minionych lat nie mają prawa pamiętać. Odkryjcie historię twórcy Solidarności i przekonajcie się, jakim naprawdę człowiekiem jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Kamil Dziubka i Janusz Schwertner przeprowadzają wywiad z człowiekiem, którego zna każdy Polak i nie tylko.

Lech Wałęsa opowiada o początkach swojej pracy jako elektryk i o warunkach jakie temu towarzyszyły- mówi dlaczego zaangażował się w politykę. Uzasadnia swoje wybory, które miały tak wielki wpływ na przyszłość Polski. Towarzyszymy mu w kolejnych etapach wyzwalania Polski między innymi podczas założenia ruchu „Solidarność” i doprowadzenia do obrad Okrągłego Stołu.

Poza tak ważnym tematem obalenia komunizmu, możemy tu również przeczytać o prywatnym życiu Lecha Wałęsy. Dowiadujemy się ile czasu spędzał z rodziną kiedy walczył o wolność Polski i czy jego działalność odbiła się na ich relacji. Poruszony został również wątek teczki „Bolka” i rzekomej współpracy prezydenta ze służbami SB. Wywiadu udzielili także synowie głównego bohatera. Dzięki temu możemy zobaczyć jak w ich oczach wyglądała działalność Lecha Wałęsy i jak to znosili jako dzieci.

Według mnie wywiad został przeprowadzony profesjonalnie. Poruszone zostały wszystkie ważniejsze wątki. Niestety nie wszystkie zostały rozwinięte, ale to już nie wina autorów. Lech Wałęsa dość często nie odpowiadał bezpośrednio na pytania, tylko mówił, że zrobił to, co powinien wtedy zrobić. Polityk kilka razy w wywiadzie zaznaczał, że nie jest zarozumiały. W takim razie nie wiem jak inaczej nazwać jego postawę. Ja z wywiadu odebrałam przekaz „ Jestem niezastąpiony. Nie poradzilibyście sobie beze mnie”. Choć może być w tym ziarno prawdy, dobrze byłoby, żeby ton wypowiedzi był bardziej skromny, co mogłoby zbudować lepszy odbiór.

Podsumowując-jestem bardzo na tak. Zdecydowanie warto przeczytać!

"Wałęsa '80" to wywiad rzeka z symbolem wolnej Polski. Rozmowa nie jest pomnikiem legendy Solidarności, ale pokazuje prawdziwą twarz Lecha Wałęsy, z jego słabościami i zaletami. W rozmowie przynaje się co chwile, że wiele osób lekceważył, a innych wykorzystywał by dotrzeć do celu, a później wymieniał na "nowszy model". Wie, że był bezkompromisowym ignorantem, przez co mężem i ojcem idealnym też nie był, i wiele stracił przez walkę o wolność.
Dlaczego podejmował takie, a nie inne decyzje, tego dowiadujemy sie z tej książki.
Jest tu historia Solidarności i prezydentura jego oczami, widok jednostronny, ale jakże cenny i wiele wyjaśniający.
Nawet jesli ktoś wielkim fanem Lecha Wałęsy nie jest, to warto sięgnąć po tę lekturę, bo wiele wyjaśnia.

Czy zwykłemu elektrykowi ze stoczni mogło się wszystko udać? Historia z tych nieprawdopodobnych, lecz możliwych. Wciągająca lektura, z której wynika, że nawet do megalomanii Wałęsa ma, mimo wszystko, pełne prawo. To nie jest bynajmniej laurka, lecz rzetelnie przeprowadzony wywiad, w którym niejednokrotnie padają trudne pytania i nie zawsze konsekwentne odpowiedzi.
- na minus: brakuje mi rozdziału o rodzicach, dzieciństwie i młodości Lecha Wałęsy, książkę rozpoczynają wydarzenia grudniowe z 1970 roku i właściwie od razu jesteśmy wrzuceni w wir wydarzeń i politycznej działalności;
- rażący brak korekty, naprawdę Wydawnictwo ZNAK mogło się lepiej postarać.

Książka trochę gorsza od wywiadu rzeki z Kwaśniewskim, ale i tak warta polecenia.

- na...

- Kogo Pan pamięta z obrad Okrągłego Stołu?
- Nikogo. Tylko Lecha Wałęsę.

Dziubka i Schwertner wykonują gigantyczne, dziennikarskie salto. W sposób mistrzowski prowadzą wywiad z człowiekiem, który jest zwyczajnie zbyt wielki na czasy, w których przyszło mu żyć i walczyć o nasz lokalny kawałek świata. Autorzy są profesjonalistami i jasnym jest, kto tu do kogo przychodzi na rozmowy, lecz to Lech Wałęsa od początku do końca jest właścicielem sytuacji i rozdającym karty; a rozdaje hojnie i szczerze. Padają pytania bardzo niewygodne i równie niewygodne odpowiedzi.

Prezydent, przy całej swej ognistej naturze i bojowym nastawieniu do wszystkiego co się rusza, wychodzi w tej książce z własnego cienia. Swoje dorzucają synowie Bogdan i Jarosław, co wypełnia pewne luki-tajemnice w osobie Lecha-ojca. Wałęsa staje się ponownie człowiekiem z krwi i kości, nie musi już być noblistą i zbawcą wszystkiego.

Czuję, że nie było i nie będzie w tym roku ważniejszego wywiadu-rzeki.

- Kogo Pan pamięta z obrad Okrągłego Stołu?
- Nikogo. Tylko Lecha Wałęsę.

• Nie mam i chcę przeczytać [Autobiografia, Biografia]
  • Wyzwanie