Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą

Andrzej BoberCezary Łazarewicz Wydawnictwo: W.A.B. literatura faktu
W.A.B.
literatura faktu
2017-01-01

Nie będę rozprawiał tu o popularnym obecnie temacie, Wałęsa bohater czy zdrajca.
Opiszę jednak swoje emocje oraz (osobisty) poziom książki.
Z każdym kolejnym słowem, moja sympatia do Pana Lecha malała coraz bardziej. Jego wypowiedzi nie były spójne, nie łączyły się w jeden konspekt. Z tego wywiadu mogliśmy się dowiedzieć jedynie, że Wałęsa to zadufany w sobie przywódca, nie...

Na początku zaznaczę, że jest to tylko moje odczucie w związku z tym reportażem. Zresztą napisanym bardzo kompetentnie i duża ilością trafnych pytań. W zasadzie wzięłam go z biblioteki tylko ze względu na nazwisko pana Łazarewicza jak współautora🙈 nie będę się rozwlekała, także krótko i na temat.
Od rozmówcy az bije po oczach wysoka samoocena, oczywiście nie traktuje tego...

Wywiad- rzeka z byłym prezydentem. Zacznę od tego, że autorzy zadają pytania, które noblista chce usłyszeć. Proste i wygodne.

Lech Wałęsa jest oceniany przez pryzmat współpracy z SB. Albo jeszcze gorzej, jako kryształ bez rys. Żadna z tych opinii nie odpowiada do końca prawdzie. Dla jednych bohater, dla drugich zdrajca. Myślę, że zgubiła się gdzieś granica w rzetelnej...

Ponoc pierwsza biografia Lecha cytujaca wprost jego wypowiedzi. Bez redakcyjnych poprawek. I dlatego wlasnie jest dobra. Pomijam ocene Walesy, bo to indywidualna sprawa.

Lech wałęsa jest chyba najbardziej kontrowersyjną postacią polskiej sceny politycznej. A wszystko to przez ciągłe dyskusje dotyczące jego rzekomej agenturalnej przeszłości. Ja wstrzymuję się od oceny czy był agentem czy nie. Warto jednak tą książkę przeczytać, żeby poznać też zdanie na ten temat głównego zainteresowanego. Bardzo dobry wywiad rzeka.

Sam format książki jest znośny nie czyta się tego źle, natomiast bohater książki specjalnie lub przypadkowo zrobił z siebie postać komiczną co odbiera powagę tej książki.

To zdecydowanie nie jest książka, która ma pokazać prawdę nieznaną. Ale nie jest też jednostronna. Pozwala nam zrozumieć charakter byłego prezydenta, spojrzeć trochę z innej strony - nie uwielbiając, nie nienawidząc. Trochę jak na zwykłego człowieka, który ma wady, zalety. Który sam musiał sobie radzić w wielu momentach życia. Zdecydowanie pozycja godna polecenia.

Wspaniala ksiazka. Wywiad rzeka z "czlowiekiem-legenda". Czytalam wczesniej ksiazki bedace autobiografia Lecha Walesy. Jednak ten wywiad, przeprowadzany m.in przez Cezarego Lazarewicza, ktorego ksiazki bardzo cenie, polecam szczegolnie.

Moje poznanie, czy tez raczej pierwsze informacje o Lechu Wałęsie to okres strajku w stoczni w roku 1980, czyli dość późny okres w Jego biografii. Nie byłem od początku entuzjastą Jego postaci, ale znałem polskie realia tamtych czasów i podejście do nich rodaków. Dlatego w miarę upływu czasu czułem do niego coraz większą sympatię widząc Jego skuteczne działania w interesie...

Niechętnych nie zachęci, chętnych nie zniechęci.
Nie ma sensu pisać o rzetelności książki, bo przecież każdy wie najlepiej jak to z tym obalaniem komunizmu było, prawda? Mnie tam wtedy nie było, więc chętnie poznałem wersję Pana Wałęsy, który bądź, co bądź, ale najprawdopodobniej był tam gdzieś w okolicy, gdy to wszystko się działo.

Rozmowa z Prezydentem Wałęsą, na...

Dyskusje

• 2018