Nie sposób zapomnieć

Akurat
2023-10-04
2023-10-04
Anna Pliś

Jak ja się nudziłam podczas czytania tej książki... Męczyłam ją bardzo długo, nie przypadła mi do gustu.

RECENZJA

„NIE SPOSÓB ZAPOMNIEĆ”

AUTOR: IMOGEN CLARK
WSPÓŁPRACA REKLAMOWA –
WYDAWNICTWO: MUZA
AKURAT

„Zaskoczyło ją to, ale zaraz się w niego wtuliła, ciesząc się ciepłem ciała drugiej osoby. Uczuciem bliskości kogoś większego od niej. Czasem jedynym czego pragnęła, było to, żeby ktoś przejął kontrolę, żeby znów mogła być dzieckiem”.

„Nie sposób zapomnieć” to książka, która ma w sobie pewną świeżość i głębie, w której zobaczymy, jak jedno zdarzenie, zmieniło życie bohaterom i jak za sprawą jednej osoby wciąż utrzymywali ze sobą kontakt. To książka o sile prawdziwej nieprawdopodobnej  przyjaźni, wsparciu, straconych szansach, niespełnionej miłości, błędach. To historia, która skłoni refleksji nad swoim życiem i pokazuje, że nigdy nie jest za późno na zmiany w swoim życiu. Książka zaczyna się od listu, w którym poznamy ostatnią wolę Angie i cofamy się do przeszłości i czasów i w jaki sposób poznaje się grupka obcych i tak różnych sobie ludzi, którzy z czasem stają się przyjaciółmi.
Po czym wracamy, do teraźniejszości. Ciekawie autorka połączyła ze sobą watki tej historii.
Historia przepełniona emocjami i uczuciami.
Fabuła książki płynie niepospiesznie, a my poznajemy każdego z bohaterów i ich losy.
Autorka w bardzo rzeczywisty sposób pokazała, jak ważna w życiu jest prawdziwa przyjaźń, i jak inni ludzie mają wpływ na życie innych.
Autorka w bardzo ciekawy i obrazowy sposób opisuje relacje między postaciami.
Bohaterzy świetnie wykreowani, całkowite i bardzo różnią się od siebie.
Tiger- wolny duch, który podróżuje po świecie i nie osiadł nigdzie na stałe.
Maggie to inteligentna, pragmatyczna prawniczka.
Leon jest inżynierem, konsekwentny, pracowity.
Hope- była modelka, pełna empatii.

Angie pozostawia po sobie testament, w którym prosi swoich przyjaciół o opiekę nad swoją córką. Choć Romany jest w ostatniej klasie szkoły średniej.
Czwórka przyjaciół ma zająć się przez rok pomocą w wychowaniu nastolatki.
Wszyscy byli zaskoczeni pomysłem swoje zmarłej przyjaciółki.
 Angie prosi, żeby to Tiger przez rok mieszkał z Romany, do czasu ukończenia przez nią szkoły. Każdy z nich dostał pewnie role, niezwykle zadania do poprowadzona dziewczyny przez te nadchodzące, pełne wyzwań, miesiące jej życia.  Z upływem czasu Romany, zaczyna budować więzi ze swoimi opiekunami. Angie miała w tym swój ukryty cel, który dotyczył jej przyjaciół.

-Czy czwórka przyjaciół wypełni wolę zmarłej Angie?
-Czy swoją wolą Angie wsadziła kij w mrowisko   i jaki miała w tym wszystkim cel?
-Jak zmieni się życie paczki przyjaciół po odejściu Angie?
-Czy Angie była kluczem, która łączyła paczkę przyjaciół?
-Jak Romany poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazła?

Polecam.

RECENZJA

„NIE SPOSÓB ZAPOMNIEĆ”

AUTOR: IMOGEN CLARK
WSPÓŁPRACA REKLAMOWA –
WYDAWNICTWO: MUZA
AKURAT

„Nie sposób zapomnieć” to książka,...

Nie wiem, co mam Wam powiedzieć o tej książce… Przez pierwszą połowę męczyłam się z nią jak dzika. Serio. Nie pamiętam, kiedy ostatnio tyle czasu zajęło mi przeczytanie jednej książki - musiałam ją odkładać i wracać do niej wiele razy (w „międzyczasie” zdążyłam przeczytać 4 inne i zacząć kolejną!).
Drugą połowę za to wciągnęłam w niespełna dwa dni! I jestem nią urzeczona - wciąż zastanawiam się, jak mogłyby potoczyć się dalsze losy bohaterów powieści.
Mimo, że zakończenie było dość przewidywalne, książka miała w sobie lekkość i świeżość. Na pewno skłaniała do przemyśleń o śmierci, żałobie, o procesie radzenia sobie z odejściem bliskiej osoby.

Mam wrażenie, że finalnie… ciężko będzie o niej zapomnieć

Drugą połowę za to wciągnęłam w niespełna dwa dni! I jestem nią urzeczona -...

Mówi się, że przyjaciele to rodzina, którą wybieramy sami i właśnie o tym jest powieść "Nie sposób zapomnieć" Imogen Clark.

Angie umiera i ku zdumieniu wszystkich zainteresowanych opiekę nad swą nastoletnią córką powierza czwórce swoich najlepszych przyjaciół. Każdy z nich ma odpowiadać za inną sferę rozwoju dziewczyny.

Ostatnia wola budzi szok i początkowe protesty, ostatecznie zwycięża jednak lojalność i przywiązanie. Wraz z upływem czasu okazuje się, że plan kobiety ma długofalowe pozytywne konsekwencje, których zupełnie się nie spodziewano. Więź łącząca piątkę przyjaciół umacnia się, a oni sami ulegają niesamowitej transformacji.

Dzięki retrospekcjom dowiemy się, w jaki sposób narodziła się przyjaźń między tak odmiennymi osobowościami, jak: kochająca ludzi socjolożka, wielbiąca porządek prawniczka, zakochany w sztuce inżynier chemiczny, niepotrafiący zagrzać jednego miejsca globtroter i zamknięta w sobie modelka.
Nie była to jakoś bardzo ekscytująca historia, a jej największą siłą są ludzie, ich niezwykłe losy i barwne charaktery. Dzięki szalonemu pomysłowi Angie uświadomią sobie, że życie jest ulotne niczym motyl i należy podążać za marzeniami.
Najważniejsze jest tu i teraz, jutra może nie być!

Ostatnia wola budzi szok i początkowe protesty,...

🍀🍀🍀🍀 Recenzja 🍀🍀🍀🍀

Imogen Clark " Nie sposób zapomnieć"

Wydawnictwo :Akurat
@wydawnictwomuza

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

" A zatem, mimo że moja córeczka wyrusza w wielką życiową podróż bez mamy u boku, będzie miała Waszą czwórkę, aniołów stróżów, którzy będą ją chronić. Wiem, że zostawiam ją w dobrych rękach.."

" Nie sposób zapomnieć " to jest emocjonująca i inspirująca historia o sile przyjaźni i wsparcia w trudnych chwilach..

Jest wiele rzeczy, o których można jeszcze powiedzieć na temat tej powieści..
Poza tym, że historia jest emocjonująca, można zauważyć, że autorka stara się przedstawić różnorodność bohaterów.. Każdy z nich ma inne umiejętności i doświadczenia, co sprawia, że są unikalni i uzupełniają się nawzajem..
Ponadto, książka porusza ważne tematy, takie jak utrata bliskiej osoby i jak radzenie sobie w trudnych sytuacjach.. Pokazuje też, jak przyjaźń i wsparcie mogą pomóc w przezwyciężaniu trudności..
To naprawdę inspirująca historia o sile więzi między ludźmi i jak możemy sobie nawzajem pomagać..

Styl autorki jest bardzo opisowy i pełen emocji.. Opowiada historię o Romany, która jest w ostatniej klasie szkoły średniej, kiedy nagle umiera jej mama.. To jest naprawdę smutne i trudne dla niej.. Ale potem dowiadujemy się, że mama zostawiła ostatnią wolę, która zaskakuje wszystkich.. Przez kolejny rok czworo przyjaciół mamy ma się zająć wychowaniem Romany..
Są to Tiger, który uwielbia podróże, Maggie, która jest prawniczką, Leon, który jest inżynierem, i Hope, która była modelką.. Każdy z nich ma swoją rolę w opiece nad Romany..
Tiger ma być głównym opiekunem, Maggie ma pomagać w sprawach prawnych, Leon ma dbać o rozwój kulturalny, a Hope ma wspierać Romany w relacjach międzyludzkich.. Kiedy list z wolą zostaje odczytany, wszyscy są wstrząśnięci, a Romany wydaje się najbardziej zaskoczona..

Tiger to taki przyjazny i pełen energii chłopak.. On uwielbia podróże i ma dużo doświadczenia z różnymi kulturami.. Maggie to z kolei bardzo inteligentna i ambitna prawniczka.. Zawsze ma odpowiedzi na trudne pytania i potrafi pomóc w trudnych sytuacjach prawnych.. Leon jest inżynierem i ma głowę pełną pomysłów.. Jest bardzo kreatywny i zawsze znajduje rozwiązania dla najtrudniejszych problemów.. A Hope, która była modelką, jest bardzo empatyczną i wsparającą osobą.. Zawsze potrafi znaleźć słowa pocieszenia i jest dobrym przyjacielem..
To naprawdę niesamowite, jak każdy z tych bohaterów ma swoje unikalne cechy i jak razem tworzą zgraną ekipę, aby pomóc Romany w trudnym czasie..

" Ludzie, po których najmniej się tego spodziewamy, skrywają aureole pod kapeluszami...”

Kiedy Romana, główna bohaterka, traci swoją mamę, jest w ostatniej klasie szkoły średniej..
Romana dowiaduje się, że mama zostawiła za sobą niespodziewaną wolę.. Okazuje się, że czworo przyjaciół mamy - Maggie , Hope, Leon i Tiger - mają się zająć wychowaniem Romany przez kolejny rok.. To dla Romany ogromne zaskoczenie, ale jednocześnie daje jej poczucie bezpieczeństwa, że nie jest sama..

W miarę upływu czasu, Romana zaczyna budować silne więzi z każdym z przyjaciół mamy..
Wszyscy oni razem tworzą niesamowitą drużynę, która wspiera Romane we wszystkim, czego potrzebuje..

Podczas roku, Romana doświadcza różnych emocji - od smutku i tęsknoty za mamą, po radość i wdzięczność za towarzystwo i wsparcie przyjaciół.. Wszyscy razem przeżywają trudne chwile, ale również cieszą się z drobnych radości życia.. W miarę jak czas upływa, Romana zaczyna rozwijać się jako osoba i odkrywać swoje talenty i pasje..

To jest naprawdę piękna historia o przyjaźni, miłości i siły, która tkwi w naszych relacjach z innymi ludźmi.

🍀🍀🍀🍀 Recenzja 🍀🍀🍀🍀

Imogen Clark " Nie sposób zapomnieć"

Wydawnictwo :Akurat
@wydawnictwomuza

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

" Nie sposób zapomnieć " to jest emocjonująca i inspirująca historia...

Ostatnią wolą Angie, którą zapisała w pozostawionym liście jest powierzenie opieki nad nastoletnią córką Romaną gronu przyjaciół z młodzieńczych lat. Mimo iż kobieta zmagała się z ciężką i nieuleczalną choroba postanowiła dopiąć wszystko na ostatni guzik zanim odejdzie. Nie chciała zostawić córki samej więc postanowiła zapewnić jej wsparcie w tym trudnym czasie żałoby i dorastaniu, swoim przyjaciołom. Każdy z nich jest inny. Mają różne upodobania, charaktery, podejście do życia przyzwyczajenia, ale łączy ich wspólny cel.

Tiger, Maggie Leon oraz Hope są bardzo zaskoczeni i nie do końca podoba im się ten pomysł jednak postanawiają wykonać powierzone zadanie najlepiej jak potrafią. Hope jest z nich wszystkich najmłodsza i nie zna się z pozostałymi. jednak na każdego z nich Angie miała swój plan. Mają wspierać i pomagać w innych życiowych kwestiach dzięki czemu również muszą zapoznać się sami ze sobą. Z biegiem czasu na jaw wyjdą bardzo ważne informacje z przeszłości.

Od dawna nie miałam przyjemności czytać tak wzruszającej książki. Łzy płynęły mi po policzku jednak historia wciągnęła mnie niemiłosiernie.
Bohaterowie zostali przedstawieni w świetny sposób. Każdy z nich zdobył moją sympatię i był dopełnieniem drugiego. Wszyscy razem tworzyli coś wspaniałego.

Autorka w swojej powieści zmusza czytelnika do refleksji nad własnym życiem oraz zachowaniem. Pokazuje jak ważna jest rola przyjaciół i wsparcia jakie im dajemy i dostajemy w zamian.
" Nie sposób zapomnieć "opisuje w piękny sposób rodzącą się przyjaźń, zaufanie, sympatię, a zarazem zmianę i chęć współpracy międzyludzkiej.

Angie, Maggie, Leon i Tiger, to grupa przyjaciół, która poznaje się właśnie na studiach, choć Angie i Tiger znają się już ze wspólnych podróży. Chłopak zresztą wcale nie jest studentem, po prostu jako wolny duch, nie związany z niczym i nikim zjawia się kiedy chce, wykorzystując miejsce w akademiku, a później w wynajętym przez przyjaciół domu do spania. Na początku nic nie zapowiadało przyjaźni. Każdy z ich czwórki jest inny, każdy reprezentuje inne wartości i do czego innego dąży. Najbardziej podobny jest Leon i Maggie – oboje są bowiem odpowiedzialni, pracowici, konsekwentni. Choć ona marzy o spektakularnej karierze prawniczej, on zaś, student inżynierii chemicznej, pragnie tylko spokoju i bezpieczeństwa. To dlatego właśnie, mimo miłości do gry na saksofonie, wybrał poważne studia, które są gwarancją stabilnego zatrudnienia. Takiego sposobu myślenia nie może zrozumieć Angie, wolny duch, co czyni ją podobną do Tigera. Wychowana w domu dziecka niczego nie posiada, do niczego się nie przywiązuje, skwapliwie korzysta natomiast z cudzych rzeczy i nie czuje się w obowiązku z nikim niczym dzielić. To zakrawa na ironię, że pomimo tych różnic ta czwórka zaczyna się ze sobą przyjaźnić, choć Maggie nie miałaby właściwie nic przeciwko temu, by zacieśnić więzy z Tigerem. Jednak ostatecznie nigdy do tego nie dochodzi, on zaś pozostaje niespełnioną miłością, która od czasu do czasu pojawia się w jej życiu.
Zupełnie nie do uwierzenia jest też fakt, iż ta czwórka przyjaźni się kolejne lata, nawet po ukończeniu studiów, z pełną akceptacją wszystkich swoich deficytów. Wiadomo jest, że Angie i Tiger nie mają skrupułów przed życiem na cudzy koszt i nigdy niczego nie planują, choć akurat Angie z biegiem lat odczuwa coraz większą potrzebę stabilizacji. Nie idzie zatem w ślady przyjaciela, który pracuje tylko tyle, by przeżyć i którym los rzuca w różnych kierunkach, po całym świecie. Postanawia założyć biznes związany z praktyką holistyczną, zaś jej optymizmu nie psuje nawet przypadkowa ciąża z chłopakiem równie odpowiedzialnym co Tiger, który nie zamierza się z nią wiązać, nie utrzymuje też kontaktu z dorastającą córką Angie, Romany.
Leon dostał w życiu to, co chciał – bezpieczną pracę i uroczy dom, choć to wszystko okazuje się być złudne. Jego żona nigdy nie zaakceptowała ani jego przyjaciół ze studiów, ani najwyraźniej jego samego, uporczywie starając się go zmienić. W końcu, po wielu latach małżeństwa poddała się i odeszła zabierając ze sobą dwójkę dorastających dzieci. Wydawać by się mogło, że również Maggie dostała od życia to, co chciała. Poświęciła swoje życie pracy w kancelarii prawnej, nie znajdując czasu ani na rodzinę, ani na dzieci czy inne pasje. Kiedy z uwagi na wiek i konserwatyzm zostaje wyrzucona, świat się dla niej kończy. Okazuje się bowiem, że bez kariery, tak naprawdę nie wie, kim jest.
Kiedy Angie umiera, cała trójka zostaje poproszona o niecodzienną przysługę. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłej, przez kolejny rok jej przyjaciele mają zająć się wychowywaniem Romany, do czasu, aż nie dostanie się na studia. Każdy z nich ma do wypełnienia inne zadanie – Tiger ma mieszkać z Romany, ale też pokazać jej świat, Maggie zająć się kwestiami prawnymi, zaś Leon, życiem kulturalnym. Tego nie spodziewali się po Angie, zaś początkowy szok wywołany jest jeszcze obecnością jednej osoby, niejakiej Hope, byłej modelki, poznanej przez Angie na kursie biznesu. Hope ma zająć się związkami, przyjaźniami i relacjami Romany.
Mimo początkowej niechęci, wszyscy starają się wypełnić zobowiązanie najlepiej, jak potrafią. Nie spodziewają się nawet, do jakich odkryć ich to doprowadzi i jakie wyzwania przed nimi postawi. Być może w ten sposób Angie, która kochała życie i nie robiła planów chciała uświadomić im, że to, czego pragną i to, czego potrzebują, to dwie odrębne kwestie? Przekonamy się o tym z lektury wyjątkowej, niezwykle pięknej, słodko-gorzkiej opowieści o tym, co dzieli i co łączy, o marzeniach, drodze do ich realizacji i podążaniu za głosem swojego serca. Książka pt. „Nie sposób zapomnieć”, autorstwa Imogen Clark, opublikowana nakładem wydawnictwa Akurat, to jedna z tych książek, które zachwycą nie tylko miłośników książek obyczajowych, ale wszystkich, którzy docenią dobrze skonstruowane książki zawierające głębię. Jedna z tych książek, które pozostawiają w nas trwały ślad, które swoją fabułą i kreacją bohaterów odciskają na nas swoje piętno i zmuszają do spojrzenia na swoje życie. Jedna z tych książek, których nie sposób zapomnieć…

Czas studiów to przełomowy okres dla wielu ludzi. To nie tylko moment, gdzie wielu z nich musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, radząc sobie lepiej lub gorzej, ale także to czas zawierania przyjaźni oraz weryfikowania życiowych planów. Dla jednych to czas upadku nowo wyznawanych wartości, dla innych czas, kiedy upewniają się, że wybrana droga jest tą pożądaną....

Lubisz powieści obyczajowe? Jeżeli tak, to zatrzymaj się i zapamiętaj tę książkę.
Nie rozumieli tego, czego właśnie przed chwilą wysłuchali. List z wolą zmarłej Angie nie tylko ich zaskoczył, ale też przeraził. Tiger, Maggie, Leon i Hope, przyjaciele zmarłej, muszą zaopiekować się nastoletnią Romany, córką Angie. Ich głównym zadaniem było zapewnienie dziewczynie wsparcia, ochrony i pomocy w wkraczaniu w dorosłe życie. Ale Angie miała też inny plan. Plan, który dotyczył czwórki jej przyjaciół.
Zupełnie nie spodziewałam się takiego poprowadzenia fabuły. Byłam
w błędzie zakładając, że to Ramony, będzie odgrywać pierwsze skrzypce. W tej historii jest pięciu głównych bohaterów, każdy z nich jest ważną, integralną częścią powieści. Krok po kroku poznajemy historię rodzącej się przyjaźni pomiędzy Angie, Maggie, Leonem i Tigerem, a wszystko zaczęło się lata temu, na Uniwersytecie York. Różniło ich tak wiele, styl życia, potrzeby, marzenia, poglądy. Ta przyjaźń wydawała się wręcz niemożliwa. A jednak. "Nie sposób zapomnieć " to mądra
i poruszająca historia o przyjaźni, dojrzewaniu, poznawaniu siebie, wkraczaniu w dorosły świat, który często rozczarowuje, ale też formuje, uczy. Autorka dotyka tak wielu aspektów ludzkiego życia, pobudza do refleksji, zmusza do zatrzymania się na chwilę. Pokazuję, że ludzie, choć różni, mogą być dla siebie oparciem, troszczyć się i dbać o siebie. Finał tej historii jest optymistyczny.
A sama książka przypomniała mi, że życie pędzi i nie zamierza się zatrzymać.

" Nie sposób zapomnieć " to niezwykle emocjonalna podróż. Podróż nastolatki Romany, osieroconej przez matkę oraz przyjaciół matki z czasów studenckich: Tigera, Maggie, Leona. I Hope - która można by pomyśleć, znalazła się tam przypadkowo. Hope jest sporo młodsza od reszty paczki, znała ją tylko Angie i tak na prawdę reszta przyjaciół nie wie dlaczego znalazła się w ich gronie...

Matka Romany, Angie, zostawia po sobie niezwykły list w którym zobowiązuje czwórkę przyjaciół do opiekowania się Romany. Każdy z nich ma zajmować się inna dziedziną życia nastolatki.
Głównym opiekunem zostaje Tiger, co nie do końca mu się podoba.. Czy jego podejście z czasem się zmieni?

To była wyjątkowa historia pokazująca jak bardzo można współpracować i wspierać się. Mimo iż wola Angie nie każdemu przypadła do gustu, żaden z przyjaciół nie zrezygnował z powierzonego mu zadania. Każdy starał się wywiązać z niego jak najlepiej.

Pięknie opisane relacje - i z czasów młodości Angie i te późniejsze. Pięknie opisane rodzące się uczucia między Romany, a przyjaciółmi jej matki.
Wzajemny szacunek, wsparcie, współpraca i zrozumienie.
" Nie sposób zapomnieć " to książka wyjątkowa, która pokazuje jak ważne są związki między ludzkie.
Bardzo polecam.

Ta książka to idealny przykład, że powieść nie musi mieć pędzącej akcji, nie musi opierać się na romantycznej relacji, a nawet mieć skomplikowanej fabuły, żeby zachwycić i nie pozwolić czytelnikowi się oderwać, aż do ostatniej strony.

To dramat obyczajowy, pełen emocji, traum. Historia trudnej relacji między przyjaciółmi, między córką, a matką. To wszystko owiane tajemnicą teraz, w teraźniejszości, ale też tajemnicą z przeszłości. Niby oczywista, a zarazem pełna niedopowiedzeń. Prosta, bo ciężko tu szukać wymyślnych wydarzeń, a równocześnie złożona jak życie. I chociaż ktoś by mógł zarzucić jej, że to nie mogło się wdarzyć w realnym świecie, to to w jaki sposób wszystkie wydarzenia zostały przedstawione sprawia, że ja uwierzyłam w każde słowo.
Podeszłam do tej książki całkowicie bez oczekiwań, nawet trochę bez wgłębiania się o czym będzie, a okazało się że takiej powieści chciałam.

Czytało się świetnie, była wciagajaca, angażująca i ciekawa. Myślę, że zostanie w moich myślach na dłużej.

• Moja biblioteczka:)
  • Literatura obyczajowa romans
  • Książka recenzencka

Dodaj cytat z książki Nie sposób zapomnieć