Echidna

Agnieszka Szmatoła Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta fantasy, science fiction
Wydawnictwo Mięta
2023-09-27
2023-09-27

Okładka książki Ekstrakty Lech Baczyński, Katarzyna Bielicka, Anita Brzozowiec, Kamil Bury, Natalia Ciejka, Paweł Dybała, Marcin Estkowski, Bartłomiej Figiel, Kamil Giedrys, Agata Gołąbek, Daniel Hermanowicz, Dominika Jaczkowska, Marcin Janik, Agnieszka W. Jankowska, Piotr Jaworski, Henryk Jursz, Michał Klasa, Mirosław Kluczka, Aleksandra Knap, Marek Kolender, Dominik Kot, Filip Artur Kowalski, Monika Łaba-Kaźmierczak, Hanna Lejer, Karol Ligecki, Zofia Lorek, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Jacek Małas, Zofia Malinowska, Krzysztof Marciński, Kornel Mikołajczyk, Sonia Milik, Agnieszka Mohylowska, Krzysztof Niedzielski, Piotr Niedźwiedź, Paweł Nosek, Maciej Oleszek, Gabriela Olszowy, Joanna Pastuszka-Roczek, Jacek Pelczar, Adam Raglan, Michał Rybiński, Anna Samek, Małgorzata Sanchez, Michał J. Sobociński, Ewa Spocińska, Agnieszka Szmatoła, Michał Tomczyk, Agata Trzaskawka, Michał Walczewski, Agnieszka Wnuk, Daniel Wojnarowicz, Karol Ziółkiewicz, Julia Żmudka, Ewa Zwolińska
Ekstrakty Lech Baczyński, Kat...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Tęczowe i fantastyczne: antologia queerowej fantastyki Mira Bór, Krystyna Chodorowska, Loë Fjorsigviss, Albert Jan Górecki, Gabriela Kasprzyk, Aleksandra Klęczar, Justyna Kulisa, Katarzyna Laba, Anna Łagan, Magdalena Lisiecka, Zofia Lubińska, Weronika Mamuna, Ewan Mrozek, Olga Viviana Nauthiz Szynkaruk, Ginny Nawrocka, Ole Niełacne, Olga Niziołek, Artur Nowrot, Michał Ochnik, Kaja Piaścik, Joanna Krystyna Radosz, M.J. Rambert, Paulina Rezanowicz, Dominik Simlat, Zuzanna Śliwa, Agnieszka Szmatoła, Anna Szumacher, A. Szydlik, Mateusz Tokarski, Paweł Wójcik, Julia Fatima Zagórska, Agnieszka Żak
Tęczowe i fant... Mira Bór, Krystyna ...
Okładka książki Szortal na wynos #67 Izabela Balińska-Lech, Adam Barcikowski, Dariusz Bednarczyk, Zbigniew Bierzyński, Patryk Bogusz, Ewa Cwen, Grzegorz Czapski, Radosław Dąbrowski, Anna Grzeszczyk, Anna Karnicka, Karol Koziarski, Kinga Kurowska, Paweł Leśniewski, Marcin Majchrzak, Jan Maszczyszyn, Karol Mitka, Kinga Możdżyńska, Beatrycze Nowicka, Wiktor Orłowski, Olaf Pajączkowski, Agnieszka Szmatoła, Maciej Szymczak, Mateusz Tokarski, Marcin Zwoleń
Szortal na wyn... Izabela Balińska-Le...

Wyróżniona opinia i

Echidna

przeczytanych książek 271 napisanych opinii 267

Echidna to książka, która tak naprawdę ma dwoje bohaterów. Pierwszą bohaterką jest Marika, nieśmiertelna zmiennokształtna przyjmująca formę węża. Marika pracuje jako sierżantka, w malutkim miasteczku Springfield, i to właśnie miasto jest tym drugim bohaterem. Miasto jest cudowne, to takie Stars Hollow (Gilmoore Girls) tylko pełne fantastycznych mieszkańców. Nieduże, każdy się zna, ale nie wszyscy wiedzą, że ich sąsiad może być smokiem lub syreną. Wraz z upływającymi stronami poznamy coraz lepiej miasto jak i jego niezwykłych mieszkańców. Relacja między policją a mieszkańcami wyszła autorce niezwykle przekonująco i naturalnie.

Marika to również bardzo przyjemna bohaterka, nie zbawia świata, nie odkrywa w sobie jakieś nagle ogromnej mocy. Jej postać zarysowana jest bardzo konkretnie. Na stronach książki to jej głównie będziemy towarzyszyć i poznawać uniwersum z jej perspektywy. Fabularnie sprawa wygląda tak, że nie ma tu jednej spójnej fabuły, a zamiast tego dodajemy kilka opowiadań. Bardzo trafia do mnie taka forma w fanastyce, szczególnie w urban fantasy. Większość z tych opowiadań to zagadki kryminalno-detektywistyczne, które musi rozwiązać nasza sierżantka. Zagadki same w sobie wypadają różnie, większość rozwiązań jesteśmy w stanie domyśleć się niemal od razu, a na pewno dużo szybciej niż policja. Nie jest to moim zdaniem jakaś znacząca wada, ale szkoda troszkę, że niczym mnie fabuła nie zdołała zaskoczyć.

Książka jest niezwykle lekka w odbiorze, mieszkańcy i całe miasto zarysowane jest bardzo uroczo. Doceniam to jaki ogrom różnych wierzeń i mitologii autorka zameldowała w Springfield, dzięki temu każde opowiadanie jest unikatowe. Bywały jednak momenty, gdzie wyłapywałam drobne dociągnięcia, które powinny zostać wyeliminowane już na poziomie betatestów. Jak postać, która najpierw tańczy szybki taniec na parkiecie, a po sekundzie wyciąga dłoń do kogoś kto stoi pod ścianą i się przedstawia, bez wzmianki w ogóle o opuszczeniu parkietu. Jest też rozmowa przeprowadzona niby dlatego, że musiała zostać przeprowadzona, a nie była, gdzie no właśnie była przeprowadzona, dosłownie kilka stron wcześniej.

To jedenaście oryginalnych, dopracowanych w każdym calu pod względem stylu i języka opowiadań. Każde opowiada o innym śledztwie, ale łączą się ze sobą w spójną całość
Główną bohaterką jest Marika - tytułowa Echidna, niegdyś półbogini, obecnie policjantka. Pełno jednak jest ciekawych postaci drugoplanowych. Bardzo podoba mi się przedstawienie mniej znanych postaci z mitologii i wplecenie ich wątków w rzeczywistość małego amerykańskiego miasteczka. Cóż może zdarzyć się, kiedy obok zwykłych ludzi mieszkają selkie, syreny i smoki? Paradoksalnie nic wstrząsającego, bowiem wszystkie te magiczne stwory są przedstawione jako bardzo ludzkie, z prawdziwymi problemami, marzeniami i uczuciami. Zróżnicowanie gatunkowe nie jest tu źródłem konfliktów, natomiast pomaga przedstawić różnego rodzaju relacje między bohaterami.
Czytałam z ogromną przyjemnością. Z całego serca polecam!

Początek ciężko się rozkręcał - ciężko było mi się zorientować w tym nowym dla mnie świecie...ale im dalej tym ciekawiej i chciałabym więcej 😁

Chciała pamiętać dużo więcej niż te pojedyncze migawki, które wskakiwały czasem do jej głowy, burząc spokój i budując niepokojący obraz tego, co zapomniała.*

Marika jest zmiennokształtna, może przemieniać się w węża w całości lub w połowie. Kiedyś półbogini, teraz dzielnicowa pomagająca rozwiązywać wszelkie problemy. Żyjąca z dnia na dzień, dopóki nie poznaje selke Ite, bo wraz z nią wracają wspomnienia.

Echidna to zbiór opowiadań połączonych ze sobą i tworzących spójną całość. Każda historia to inna sprawa, ale losy bohaterów i poboczne wydarzenia ciągną się przez wszystkie opowieści. Plusem tej książki jest połączenie świata magicznego z tym realnym. Wśród ludzi żyją magiczne istoty, czuć tę fantastyczną otoczkę oraz tajemnice. Nie brak tutaj również humoru i swego rodzaju ciepła. Całość dobrze wyważona i połączona tak, by niczego nie było za dużo i za mało.

Miło spędziłam czas z tym tytułem. Może za dużo było tych wszystkich postaci i czasami mieszali mi się w głowie, ale prawdą jest, że od początku do końca byłam ciekawa, co będzie na następnej stronie. Autorka posługuje się malowniczym językiem, potrafi oddziaływać na wyobraźnię, rozbawić, a nawet dać do myślenia.

Myślę, że to powieść idealna dla fanów powieści z delikatnym wątkiem kryminalnym i fantastycznym.

Lubicie połączenie kryminału z fantastyką? 🕵🏻‍♀️👮🏻‍♀️ Przyznam, że mi często podchodzi ta mieszanka, bo wielu autorów w swoich książkach świetnie łączy moce/istoty nadprzyrodzone ze zbrodnią lub zagadką. Niestety "Echidna" nie należy do takich tytułów.
.....

Marika jest zmiennokształtną. Może przybrać postać węża w całości lub częściowo. Poza tym ma wyczulone zmysły, ale żadnych innych umiejętności. Pracuje w mieścinie jako policjantka na stanowisku dzielnicowej, pomagając swoim sąsiadom w ich większych lub mniejszych problemach.
.....

W "Echidnie" znajduje się zbiór połączonych ze sobą opowiadań. Każde o innej sprawie. Są krótkie i przewidywalne. W większości wiadomo, kto jest sprawcą, jeszcze zanim Marika i jej kompan do tego dojdą, przez co w dużej mierze nudziłam się w trakcie czytania. Ponadto ta książka to zdecydowanie obyczaj, nie fantastyka. Na stronach pojawiaja się masa magicznych stworzeń, ale na tym kończy się element paranormalny. Za to poznałam całe miasteczko i połowę jego mieszkańców. Bardzo nie lubię czegoś takiego. Wręcz mam wrażenie, że zostałam oszukana.
.....

Jak wspominałam, wszystkie opowiadania się łączą ze sobą poprzez różne elementy i są poukładane chronologicznie. Przez większość "Echidny" nie miałam pojęcia, do czego ta historia prowadzi. Z początku założyłam, że do ponownego spotkania Mariki z ukochanym, ale kiedy ten się zjawia, ona właściwie jest wściekła i zachowuje się, jakby nie chciała go widzieć, mimo że wcześniej tak za nim tęskni.
.....

Świat przedstawiony to nasza rzeczywistość przeciągnięta przez pryzmat paranormalny z dodatkiem fikcyjnego miasteczka na wybrzeżu Maine.
.....

Wydanie jest piękne. Okładka bardzo przyciąga wzrok i tak pięknie się mieni. Językowo w porządku, trafiały się błędy, ale nie rażące.
.....

"Echidna" niestety wzbudziła we mnie więcej negatywnych odczuć niż pozytywnych. Znalazłam tu parę ciekawie wykreowanych postaci, a styl autorki sprawił, że czytało się szybko, ale poza tym plusów brak. Wiem jednak, że niektórzy lubią tego typu historię, więc być może to właśnie książka dla Was. 4/10 🕵🏻‍♀️👮🏻‍♀️

.....

Echidna to potwór w mitologii greckiej, o ciele w połowie młodej kobiety, w połowie cętkowanego węża. Tytułowa Echidna to pani sierżant Marika Echidnas, która mieszka i pracuje w Springfield, gdzie wraz ze swoim partnerem, starszym posterunkowym Jordanem Grantem, strzeże bezpieczeństwa jego mieszkańców. Autorka czerpie z mitologii (uwielbiam),ale także z różnych baśni i legend. Spotykamy tu selkie, kelpie, smoki, ubożątka. W tej zbieraninie starają się odnaleźć zwykli ludzie.
Książka była powszechnie polecana, do tego zainspirowana mitologią, zabrałam się więc za nią z dużymi oczekiwaniami. I muszę niestety stwierdzić, że początkowo byłam rozczarowana. Totalnie nie mogłam się w niej odnaleźć, bohaterowie mi się mylili i denerwowały mnie przeskoki czasowe. Generalnie nie lubię zbyt długich rozdziałów, tutaj był odwrotny problem. Książka to zbiór jedenastu luźno powiązanych ze sobą tekstów, a każde opowiadanie pocięte jest na drobne cząstki. Między tymi cząstkami właśnie są przeskoki czasowe, które początkowo wprowadzały zdziwienie i chaos. Potem się chyba przyzwyczaiłam, bo już mi to nie przeszkadzało. Co więcej, książkę kończyłam jako oczarowana fanka 🤪
Każdy z jedenastu tekstów skupia się na innej sprawie rozwiązywanej przez Marikę i Jordana. Ktoś ukradł skórę selkie, zniknął szczeniak wprost z północnych mitów, w mieście giną cenne amulety i ... bielizna, mamy sprawę pachnącej migdałami trucizny, ktoś postanawia odebrać skarb smokowi, w jednym z bohaterów rodzi się magia, żartowniś- złodziejaszek nie może pozbyć się szczęścia, odżywa stara lecz niezbyt chciana miłość, by na sam koniec miasto pogrążyło się w żałobie. Tak w telegraficznym skrócie można streścić "Echidnę".
Narracja prowadzona jest głównie z perspektywy Mariki, to głównie jej życie mamy okazję podglądać. Stopniowo, bardzo powoli poznajemy przeszłość pani sierżant. Echidna - kobieta- wąż, która oprócz umiejętności zmiany postaci, nieśmiertelności i genialnego węchu nie posiada szczególnych magicznych umiejętności. Tak jak wąż, musi co pewien czas zrzucić skórę, a wraz z nią traci jakieś wspomnienie. Czasem jest to błahostka, czasem powód, dlaczego opuścił ją ukochany. Agnieszka Szmatoła nie uczyniła z Echidny typowej Mary Sue, przeładowanej extra zdolnościami, którą każdy kocha. Marika mimo zaawansowanego wieku ma swoje słabości, lęki, przyzwyczajenia. Można ją zranić i fizycznie i psychicznie.
Bardzo przyjemna, ciepła opowieść, raczej obyczajowa nie kryminalna. Jak już się ogarnie chaos z przeskokami w czasie, nadmiarem pobocznych bohaterów, którzy się bez sensu plączą po książce i rwaniem wątków, będzie na prawdę dobrze.

Marika pamięta świat, w którym bogowie współistnieli z ludźmi, a magia przepływała przez każdy zakątek rzeczywistości. Kiedyś była półboginią, emanującą mocą i pięknem, ale dzisiaj, po latach włóczęgi, znalazła się jako zwykła policjantka w spokojnym miasteczku na malowniczym wybrzeżu Maine. To miejsce jawi się jako raj na ziemi, gdzie dni upływają spokojnie, a mieszkańcy, nie tylko ci z ludzkiej krwi, okazują się serdeczni i pomocni. Sprawy kryminalne, jakie tu się pojawiają, są na pozór banalne, a życie toczy się swoim rytmem. W najmniej spodziewanym momencie, los Mariki splata się z losem Ity, a wraz z nią powracają wspomnienia dawnej miłości. Pamięć bywa czasem przekleństwem, a innym razem błogosławieństwem. Niespodziewane wydarzenia stawiają przed Mariką pytania, na które nie jest łatwo znaleźć odpowiedź.

Ta książka przenosi czytelnika w fascynujący świat, gdzie magia splata się z realnością, tworząc epicką opowieść. Autorka tej historii stworzyła złożony i intrygujący świat pełen magii i tajemnic, co pozwala czytelnikowi puścić wodze wyobraźni. Największym atutem tej powieści jest jej niesamowicie rozbudowana fabuła, w której niespodziewane zwroty akcji utrzymują czytelnika w napięciu przez całą lekturę. Język użyty w tej książce jest wyjątkowo bogaty i malowniczy, co sprawia, że czytelnik ma wrażenie, że sam jest uczestnikiem przygody w magicznym świecie autorki. Ta powieść nie tylko bawi i fascynuje, ale również kieruje uwagę czytelnika na ważne kwestie społeczne i moralne, co czyni ją lekturą godną polecenia dla każdego miłośnika gatunku.

Książka opowiada o Marice Echidnas. Kiedyś była półboginią. Teraz pracuje w policji. Wraz ze swoim partnerem Jordanem rozwiązują sprawy zaginięć, morderstw czy kradzieży w Springfield.

Cóż spodziewałam się bardzo ciekawej historii. Kryminału połączonego z fantastyką. Jednak książka zawiodła mnie już na samym początku, a później nie było lepiej. Ta historia do mnie nie przemówiła. Nie mogłam się wciągnąć w opowiadaną historię.

Każdy rozdział był inną historią. Czułam się jakbym czytała urywki wydarzeń, czasem wyrwane z kontekstu. Co jeszcze potęgowało mój brak skupienia i rozbicie.

Do gustu za to przypadła mi dwójka bohaterów: Jordan i Fey oraz ich rozwijająca się rekacja.

Oczywiście polecam Wam przeczytać tą książkę abyście mogli wyrobić sobie swoje zdanie. Jednak moja opinia nie jest przychylna.

Wciągająca książka, Marika i jej przygody przypadły mi do gustu. Polecam

Wciągająca książka, Marika i jej przygody przypadły mi do gustu. Polecam

🐍 Q: Czytacie już świąteczne książki? Może macie jakieś warte polecenia?

🐍 "Nie miała supermocy, nie władała magią, mogła za to być człowiekiem, wężem lub pół kobietą, pół wężem."

🐍 Jak widzicie mi jeszcze daleko do świątecznych klimatów. Co prawda powoli się do nich przymierzam, ale jeszcze mam parę innych zaległych książek, które najpierw muszę przeczytać.
W dzisiejszym poście powracamy do fantastyki pełnej postaci z mitologii, legend i baśni. Muszę przyznać, że jest to dość konkretna mieszanka obejmująca nie tylko bohaterów z mitologii greckiej (tytułowa echidna),ale też znajdziemy tam syrenę, fae, selkie i wiele innych magicznych istot, o których wiele z Was zapewne jeszcze nie słyszało.

🐍 Cała historia skupia się wokół Mariki- tytułowej echidny, która po latach włóczęgi, jest zwykłą policjantką w małym miasteczku na wybrzeżu Maine. Życie tam jest miłe i spokojne, a sprawy kryminalne- nie wymagające zbyt wielu poświęceń. Czego jeszcze można by się było spodziewać, jak nie nagłego problemu, który oczywiście zmąci ten wszechobecny spokój i porządek?
Wszystko zaczyna się od pojawienia się w życiu Mariki selkie o imieniu Ita. Od tego czasu coraz więcej tajemniczych wydarzeń, poświęceń i trudnych decyzji zaczyna pojawiać się w życiu głównej bohaterki. Czy echidna będzie w stanie poradzić sobie z demonami przeszłości, które wciąż nie dają o sobie zapomnieć?

🐍 W tej książce praktycznie każdy kolejny rozdział jest nową sprawą kryminalną, którą zajmuje się nasza główna bohaterka. W międzyczasie wplecione mamy jej wspomnienia z przeszłości oraz aktualne relacje z poszczególnymi mieszkańcami miasteczka. Nie jestem pewna czy to ta dość konkretna ilość postaci, czy też tak wiele wątków, ale wielokrotnie podczas czytania miałam wrażenie jakby to wszystko razem powodowało dość duże zamieszanie. Niektóre z rozdziałów sprawiały wrażenie niedokończonych, jakby "urwanych", a inne niewiele wnosiły do całej historii, odwracając uwagę od głównego wątku. Mimo, że wydarzenia sprawiały wrażenie naprawdę ciekawych, czasami brakowało w tym wszystkim odpowiedniego uporządkowania.

🐍 Samo miejsce akcji okazało się być naprawdę fajne i klimatyczne. Miasteczko, w którym wszyscy się znają i codzienna rutyna poszczególnych mieszkańców- to wszystko niesie ze sobą taki miły i przytulny vibe. Mimo, że nie jest to książka typowo świąteczna, to myślę, że swoim niepowtarzalnym nastrojem spokojnie wpisuje się w obecny czas.

🐍 Nie jest to pozycja, do której zamierzam w przyszłości wrócić, ale zdecydowanie nie żałuję, że ją przeczytałam. Jeśli lubicie takie nieoczywiste mieszanki pod względem postaci, ale też wielu zróżnicowanych wątków, to może jest to coś dla Was.

🐍 Q: Czytacie już świąteczne książki? Może macie jakieś warte polecenia?

W...

• Przeczytane 2024